17.5.2024 | Svátek má Aneta


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
ZEPHIR 29.5.2008 12:55

Re: Kvantová teorie dává pro dostatečně velká měřítka stejné predikce

Vy jste tvrdil, že "výsledky experimentu jsou přesně v souladu s predikcí kvantové teorie" a já tedy od vás čekám důkaz vašeho tvrzení rovněž jako první.  Jaká je předpověď "přesná predikce" kvantové teorie pro daný experiment? Slova jako "dostatečně velká" můžete uplatnit u soudu za držení trávy, ale ne při obhajobě tvrzení "přesně v souladu".

Pokud tvrdíte, že "směšuji kvaziklasickou aproximaci s kvantovou teorií", dokažte to.

Proč bych měl vědět, co jsou solitony? Proč bych měl vědět, kdo položil základ k čemusi?

pbla4024 29.5.2008 13:43

Re: Re: Kvantová teorie dává pro dostatečně velká měřítka stejné predikce

Oba požadované důkazy jsem dodal. To že vám intelekt/vzdělání neumožňuje tyto pochopit není moje vina.

Protože pokud dokážete s použitím vlastního mozku pochopit souvislost solitonů a citovaného experimentu, ukážete určité chápání fyziky a schopnost samotatného myšlení.

Protože zmíněný "základ" experimentálně vyvrací vaše blábolení o skrytých parametrech. Ovšem čekat od vás víc ne Ctrl-C Ctrl-V je marné.

ZEPHIR 29.5.2008 14:34

Re: Oba požadované důkazy jsem dodal

Ale prosím vás - povídali, žemuhráli.

Tvrzení, že "výsledky experimentu jsou přesně v souladu s predikcí kvantové teorie" dokážete jedině tím, že tu predikci uvedete spolu s postupem odvození, aby si ji kdokoliv mohl s příslušným experimentem porovnat.

To jste zatím neudělal a ani se k tomu zjevně nemáte, protože toho nejste schopen. Zbytek si vynahražujete bláboly a OT impertinencemi. Čekat od vás něco jiného je zhola zbytečné.

P.S. Jak souvisí solitony s citovaným experimentem? Zjevně ani nevíte, co to soliton je. Jestli jste hrdý na svůj fyzikální diplom, měl byste jej rychle kajícně vrátit.

pbla4024 29.5.2008 15:00

Re: Re: Oba požadované důkazy jsem dodal

Zase špatně. Stačí ukázat, že vede kvantová mechanika v limitě k Newtonovské mechanice.

Solitony jsou souhrným názvem pro jistou skupinu řešení nelineárních diferenciálních rovnic. Za domácí úlohu si zjistěte původní fyzikální motivaci. Pak vám dojde souvislost s experimentem.

Ps.: Zatímco vy nemáte být na co hrdý, tak?

ZEPHIR 29.5.2008 15:34

Re: Stačí ukázat, že vede kvantová mechanika v limitě k Newtonovské mechanice

Tvrzení, že "výsledky experimentu jsou přesně v souladu s predikcí kvantové teorie" dokážete jedině tím, že předvedete přesně predikce kvantové teorie pro daný experiment - každý jiný důkaz je snadno zpochybnitelný.

Je známo, že na základě kvantové mechaniky samotné neodvodíte ani rovnici elektronu, potřebujete relativitu. Když se samotnou kvantovkou neodvodíte ani chování elektronu, těžko předpovíte chování složitého souboru vodních molekul. Samozřejmě to můžete zkusit.

ZEPHIR 29.5.2008 15:39

Re: Solitony jsou souhrným názvem pro jistou skupinu řešení nelineárních diferenciálních rovnic

Můžete tuto svou definici solitonu doložit? Na Wikipedii je zcela jiná definice solitonu:

In mathematics and physics, a soliton is a self-reinforcing solitary wave (a wave packet or pulse) that maintains its shape while it travels at constant speed; solitons are caused by a cancellation of nonlinear and dispersive effects in the medium.

Podle této definice soliton není abstraktní řešení "jistých rovnic", je to fyzikální jev.

pbla4024 29.5.2008 15:42

Re: Re: Stačí ukázat, že vede kvantová mechanika v limitě k Newtonovské mechanice

Chování složitého systému molekul velmi často správně předpovídá (Newtonovská)  mechanika kontinua. Asi se na katedře polymerů nenechali osvítit vaší genialitou.

Ps.: Už vědí, co je to soliton? Když už nemůžou být hrdí na diplom, zkusejí být hrdí na jistou znalost internetových vyhledávačů.

ZEPHIR 29.5.2008 15:50

Re: Chování složitého systému molekul velmi často správně předpovídá (Newtonovská) mechanika kontin

To je možné, ale od vás se čeká, že ukážete, jak je předpovídá kvantová teorie.

Už vědí, co je to soliton? Jak vidíte, soliton je něco zcela jiného, než uvádíte. Nejsem to já, nýbrž vy, kdo neví, co je to soliton. Proč bych nemohl být hrdý na svůj diplom? Nic mi v tom nebrání.

ZEPHIR 29.5.2008 16:20

Re: Stačí ukázat, že pro daný případ dávají klasická a kvantová mechanika stejnou předpověď, což jsem dokázal

Nedokázal. Vypočítejte, jak velký difrakční obrazec podle kvantové teorie vytvoří milimetrová kulička oleje po průchodu štěrbinou ve vzdálenosti 10 cm od štěrbiny. Dokud to nespočítáte, je vaše tvrzení  "výsledky experimentu jsou přesně v souladu s predikcí kvantové teorie" bez jakýchkoliv argumentů, protože neznáte přesnou predikci kvantové teorie.

Soliton žádnou citovou vazbu k experimentu nemá.

Feynman: sklapni a počítej.

pbla4024 29.5.2008 16:26

Re: Re: Stačí ukázat, že pro daný případ dávají klasická a kvantová mechanika stejnou předpověď, což jsem dokázal

Nemá? Opravdu? Jaká byla původní fyzikální motivace ke studiu solitonů? Už to vědí? Pořád trvají na tom, že nemá?

ZEPHIR 29.5.2008 16:30

Re: Re: Re: Stačí ukázat, že pro daný případ dávají klasická a kvantová mechanika stejnou předpověď, což jsem dokázal

Nevím a nezajímá mě to, dokud nedokážete vaše tvrzení "výsledky experimentu jsou přesně v souladu s predikcí kvantové teorie" tím, že tu přesnou předpověď spočítáte, např. tím, že vypočítáte, jak velký difrakční obrazec podle kvantové teorie vytvoří milimetrová kulička oleje po průchodu štěrbinou ve vzdálenosti 10 cm od štěrbiny.

Dokud to nespočítáte, je vaše tvrzení  "výsledky experimentu jsou přesně v souladu s predikcí kvantové teorie" bez jakýchkoliv argumentů, protože neznáte přesnou predikci kvantové teorie.

ZEPHIR 31.5.2008 18:52

Re: V popsaném experimentu neprocházela kulička oleje štěrbinou.

This photo shows the droplet bouncing through one slit, while its trajectory is deflected by the interference of the reflected waves from two slits.

http://www.physorg.com/newman/gfx/news/2006/Walkerphoto(1).jpg

Zkuste tu větu přeložit.:-P 

pbla4024 31.5.2008 19:57

Re: Re: V popsaném experimentu neprocházela kulička oleje štěrbinou.

1) Kdybyste si pořádně přečetl popis uspořádání pokusu, zaznamenal byste, že se kapka pohybuje po povrchu kapaliny a žádnými štěrbinami neprochází.

2) Otázka na původní fyzikální motivaci studia solitonů je velice jednoduchá s dobře definovanou odpovědí. Ovšem odpovědět na ni vyžaduje určitou schopnost číst a interpretovat fyzikální texty.

ZEPHIR 31.5.2008 22:46

Re: popsaném experimentu neprocházela kulička oleje štěrbinou

Chápejte, že jakákoliv debata s vámi je úplně zbytečná, když se neshodneme ani na doslovném překladu jediné triviální věty. Jak se potom chcete dohodnout na čemkoliv složitějším?

To je principiálně nemožné.

pbla4024 29.5.2008 7:22

Re: Re: Pokud tvrdíte opak..

Vy se za úroveň svého vzdělání stydíte?

ZEPHIR 29.5.2008 9:59

Re: Vy se za úroveň svého vzdělání stydíte?

Další zcela zbytečná, invektivní otázka.

ZEPHIR 5.6.2008 9:46

Re: a ty si neodporují, ale doplňují se, každá má jiný obor platnost

Pokud si ty teorie neodporují, jak vysvětlíte, že se jejich předpovědi např. kosmologické konstanty liší o 200 řádů?

Kdybyste ty teorie skutečně znal, tak byste neplácal takové hlouposti. Co se žvanění týče, už jste konečně pochopil, že solitony ani předpovědi kvantové mechaniky nemají s experimentem modelujícím dvouštěrbinový experiment nic společného? To by bylo skutečně skvělé, dokonce ani nepředpokládám, že to přiznáte - stačí, když přestanete klást svoje přiblblé otázky, které s tématem nijak nesouvisejí.

pbla4024 29.5.2008 10:08

Re: Re: Vy se za úroveň svého vzdělání stydíte?

Otázka na dosažené fyzikální vzdělání je v diskuzi o fyzice irelevantní?

Slepé střevo si také necháte vyjmout někým, kdo nestudoval medicínu?

Ps.: Zkuste si zjistit, co jsou to solitony. Schválně, jestli dokážete zjistit, proč je to dokonale relevantní doporučení.

ZEPHIR 29.5.2008 11:28

Re: Zkuste si zjistit, co jsou to solitony.

Vy jste tvrdil první, že "výsledky experimentu jsou přesně v souladu s predikcí kvantové teorie" a já tedy od vás čekám důkaz vašeho tvrzení rovněž jako první.

Svůj argument proti jsem uvedl, pokud se vám nelíbí, vyvraťte ho. Pokud tvrdíte, že "směšuji kvaziklasickou aproximaci s kvantovou teorií", dokažte to.

pbla4024 29.5.2008 12:01

Re: Re: Zkuste si zjistit, co jsou to solitony.

Kvantová teorie dává pro dostatečně velká měřítka stejné predikce jako klasická mechanika kontinua. Důkaz proveden.

Kvantové výpočty nespočívají v násobení celkové hmotnosti sytému planckovou konstantou. Důkaz proveden.

Ps.: Už víte, co jsou to solitony?

Pps.: Už víte, kdo položil teoretický základ k experimentálnímu vyvrácení teorií se skrytými parametry?

pbla4024 5.6.2008 10:54

Re: Re: na otázky z fyziky dokáži odpovědět

Třeba jsem vám vysvětlil, co je to relace neurčitosti. Ani tak základní věc jste nevěděl. Ale zbytečně se neužírejte. To že nedokážete pochopit fyziku z vás ještě nedělá špatného člověka.

pbla4024 2.6.2008 11:38

Re: Re: Re: Re: kapka oleje žádnými štěrbinami neprochází..

Takže konečně se dostáváme k tomu, že zmíněná kapička žádnou štěrbinou neprochází. Vy dokážete ve fyzikálních článcích chápat jednotlivá slova, ale poněkud vám uniká smysl. Také vy stálo za to číst víc než jen abstrakt a shrnutí. Ale zpátky k fyzice. Jaká je původní motivace ke studiu solitonů a jaká je souvislost solitonů s citovaným experimentem?

pbla4024 5.6.2008 11:23

Re: Re: co je to relace neurčitosti. Ani tak základní věc jste nevěděl

Jen si pindej. Zase kopírování? Nulová schopnost formulace vlastní myšlenky? Musím opravit předchozí doporučení. Na fyziku na matfyzu se nehlaste, nevydržel byste tam ani semestr.

ZEPHIR 2.6.2008 12:22

Re: zmíněná kapička žádnou štěrbinou neprochází

K tomu se vyjádřím tehdy, až přeložíte větu z popisu článku. Pak můžete diskutovat s autorem, zda mu unikl smysl jeho vlastního článku, či ne. Já se pouze držím formulací, které používal i on.

"This photo shows the droplet bouncing through one slit, while its trajectory is deflected by the interference of the reflected waves from two slits."

Motivace ke studiu solitonů podle vaší definice mě nezajímá, dokud neuvedete odkaz na svoji definici,  solitony podle mé definice poprvé studoval v roce 1834 inženýr John Scott Russell, jeho motivace jsou popsány zde. V diskutovaném experimentu se žádné solitony nevyskytují, což je ostatně dostatečně zřejmé z jeho obrázku.

pbla4024 2.6.2008 13:01

Re: Re: zmíněná kapička žádnou štěrbinou neprochází

Ve fyzikálních učebnicích se dočtete, že některé elementární částice mají vůni. Už jste k nim čichal?

ZEPHIR 2.6.2008 14:41

Re: Ve fyzikálních učebnicích se dočtete

Ovšem přesně tak - to je totiž argument pro mě, ne pro vás.

Zde opět platí to samé - domluvte se s autorem pramenu na přesnější formulaci a pak jděte ostatní lidi o(t|p)ravovat, aby ji použili. Ne naopak.

ZEPHIR 2.6.2008 14:43

Re: Už jste k nim čichal

Ano, např. volné elektrony voní po ozónu.

pbla4024 2.6.2008 15:32

Re: Re: Už jste k nim čichal

V těch zmíněných učebnicích se dočtete, že elektrony vůni nemají. Zpět k fyzice. Jaká je původní fyzikální motivace ke studiu solitonů? Proč mají solitony vztah k zmíněnému experimentu?

ZEPHIR 2.6.2008 16:06

Re: Jaká je původní fyzikální motivace ke studiu solitonů?

Solitony podle mé definice poprvé studoval v roce 1834 inženýr John Scott Russell, jeho motivace jsou popsány zde. V diskutovaném experimentu se žádné solitony nevyskytují, což je ostatně dostatečně zřejmé z jeho obrázku.

pbla4024 2.6.2008 20:07

Re: Re: Jaká je původní fyzikální motivace ke studiu solitonů?

Dokážete říct jednou větou, jaká je fyzikální motivace ke studiu solitonů? Ne odněkud kopírovat, ale dokázat myšlenku sám zformulovat?