27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
pbla4024 23.5.2008 10:34

Re: Re: Explicitně jsem žádal o obecnou

Ani na Wikipedii není obecná definice principu neurčitosti. Vy nedokážete v jedné nebo dvou větách říct, co je to relace neurčitosti? To umíte jenom zadat řetězec do vyhledávače a nakopírovat sem první výsledek?

ZEPHIR 26.5.2008 14:20

Re: Experiment ukazuje, že kvantové chování vykazují i makroskopické objekty

Ale to není kvantové chování. Pro olejovou kapku o hmotnosti řádově 1 mg vychází při rychlosti pohybu řádově 1 mm/sec (moment 1E-9 Nm) vlnová délka 6.6E-34 / 1E-9 =6.6E-25 m. Taková částice tedy vůbec nemůže viditelně interferovat se štěrbinou o šířce řádově 1 mm a kvantová teorie pro tento případ žádné okem viditelné chování vlnové chování nepředpovídá. Pokud to není kvantová teorie, tak jaká tedy?

P.S. Kdo je tady idiot? Nechcete se začít chovat normálně? Takový borec přece jen nejste.

ZEPHIR 31.5.2008 18:59

Re: Jaká je původní motivace ke studiu solitonů?

Nevím, čí motivaci máte namysli, různí lidé studují solitony z různých důvodů. Zatím jste ani nezdůvodnil svou definici solitonu a nevyvrátil tu moji, takže není vůbec jisté, že se bavíme o jedné a téže věci.

ZEPHIR 6.6.2008 14:04

Re: To ale neděláte dobře

Chtěl jste se bavit o fyzice, nebo o psychoanalýze? Počítejte, že lidi vás budou brát jen tak vážně, jak vy budete brát je.

ZEPHIR 29.5.2008 15:39

Re: Solitony jsou souhrným názvem pro jistou skupinu řešení nelineárních diferenciálních rovnic

Můžete tuto svou definici solitonu doložit? Na Wikipedii je zcela jiná definice solitonu:

In mathematics and physics, a soliton is a self-reinforcing solitary wave (a wave packet or pulse) that maintains its shape while it travels at constant speed; solitons are caused by a cancellation of nonlinear and dispersive effects in the medium.

Podle této definice soliton není abstraktní řešení "jistých rovnic", je to fyzikální jev.

ZEPHIR 23.5.2008 12:17

Re: vy nemáte sebemenší představu co dané výrazy znamenají

To je přece pro posouzení důkazu správnosti vašeho tvrzení zcela irrelevantní. Nemusím umět snášet vejce, abuch rozpoznal pukavec.

Je to jako když notář ověřuje platnost kopie dokumentu, aniž řeší, čeho se týká. Ukažte originál a já pak posoudím, zda je vaše interpretace správná. Pokud ten originál neukážete, nepomůže vám ani expert v oboru. Jste to přece vy, kdo tvrdí, že oficiální obecná definice principu neurčitosti je jiná. 

Tak ji tedy ukažte. Mě nezajímá, co si o tom myslíte nebo tvrdíte.

ZEPHIR 5.6.2008 12:38

Re: étéru, což je teorie experimentálně vyvrácená v 19. století

Lež první:  Éter není teorie experimentálně vyvrácená v 19. století, studuje se neustále.

Lež druhá: Obecně uznávaná definice relace neurčitosti je uvedena na Wikipedii, definice se nevymýšlejí na anonymním fóru, ale publikuji nebo citují - ale to byste musel vědět, co to definice jest.

"grupa symetrie základního stavu" je faktický nesmysl, nic takového neexistuje.

Ve stole mám notářsky ověřenou kopii diplomu, udělujícího mi titul doktora přírodních věd, podepsáni Wilhel, Sprušil a Netuka, číslo 36768 - počítá se mi to?

ZEPHIR 5.6.2008 11:35

Re: Zase kopírování? Nulová schopnost formulace vlastní myšlenky?

Odkdypak si tykáme? Pokud můžete argumentovat nějakým linkem na webu vy, proč ne já? Děláte přesně to samé. Krom toho, to, že nějaká definice je rozšířenější než jiná nedokážete žvatláním, ale právě tím, že ukážete, že ji respektují i autoři encyklopedií.

pbla4024 5.6.2008 11:23

Re: Re: co je to relace neurčitosti. Ani tak základní věc jste nevěděl

Jen si pindej. Zase kopírování? Nulová schopnost formulace vlastní myšlenky? Musím opravit předchozí doporučení. Na fyziku na matfyzu se nehlaste, nevydržel byste tam ani semestr.

ZEPHIR 5.6.2008 11:18

Re: co je to relace neurčitosti. Ani tak základní věc jste nevěděl

Opět žvaníte, odkaz na definici jste dostal okamžitě a svoji definici jste opět nezdůvodnil, resp. jste nezdůvodnil, čím se od té definici na Wikipedii liší. A pokud není vaše definice uvedena ani na Wikipedii, stěží se jedná o "základní věc". Kdybyste pochopil, jak funguje ten experiment na vodní hladině, pochopil byste i proč platí princip neurčitosti.

pbla4024 5.6.2008 10:54

Re: Re: na otázky z fyziky dokáži odpovědět

Třeba jsem vám vysvětlil, co je to relace neurčitosti. Ani tak základní věc jste nevěděl. Ale zbytečně se neužírejte. To že nedokážete pochopit fyziku z vás ještě nedělá špatného člověka.

pbla4024 5.6.2008 10:05

Re: Re: A vy jste dokonalá ilustrace lidské hlouposti

Ovšem rozdíl je v tom, že já fyzice rozumím, což se mimo jiné projevuje tím, že na otázky z fyziky dokáži odpovědět, zatímco od vás se člověk dočká pouze nesmylného kopírování nesouvisejících odkazů.

Ps.: Tak já vám prozradím tajemství solitonů. Původní fyzikální motivace je studiu solitonů je pohyb vlnění v mělké kapalině. Citovaný experiment rovněž studuje chování vln v mělké kapalině. Jednoduchá otázka, triviální odpověď. Ovšem je potřeba znát alespoň základy fyziky.

ZEPHIR 5.6.2008 9:53

Re: A vy jste dokonalá ilustrace lidské hlouposti

Nepřijatelné jsou zejména urážky - přečtěte si pravidla diskuse a zařiďte se podle nich. Absence argumentů vás neomlouvá. Jinak vás ujišťuji, že za stejného idiota, jako vy mě pokládám i já vás, v tom ohledu se nelišíme.

ZEPHIR 5.6.2008 9:46

Re: a ty si neodporují, ale doplňují se, každá má jiný obor platnost

Pokud si ty teorie neodporují, jak vysvětlíte, že se jejich předpovědi např. kosmologické konstanty liší o 200 řádů?

Kdybyste ty teorie skutečně znal, tak byste neplácal takové hlouposti. Co se žvanění týče, už jste konečně pochopil, že solitony ani předpovědi kvantové mechaniky nemají s experimentem modelujícím dvouštěrbinový experiment nic společného? To by bylo skutečně skvělé, dokonce ani nepředpokládám, že to přiznáte - stačí, když přestanete klást svoje přiblblé otázky, které s tématem nijak nesouvisejí.

pbla4024 5.6.2008 8:00

Re: Re: patrně potřeba, aby její autor rozuměl již existujícím teoriím

Já si vybavuji dvě, standardní model a obecnou relativitu. A ty si neodporují, ale doplňují se, každá má jiný obor platnosti. A vy jste dokonalá ilustrace lidské hlouposti, čím méně o fyzice víte, tím více žvaníte.

ZEPHIR 4.6.2008 23:51

Re: patrně potřeba, aby její autor rozuměl již existujícím teoriím

Albert Einstein : Jen dvě věci na světě jsou nekonečné...vesmír a lidská hloupost...tím prvním si ovšem nejsem tak jist

Je-li tomu tak, proč fyziku zakládat na poznávání toho většího? Existujících fyzikálních teorií jsou dnes stovky a vzájemně si často odporují. Vesmír těmito problémy netrpí.

pbla4024 4.6.2008 15:47

Re: Re: Na originálních myšlenkách jsou postaveny i teorie

Ovšem tento výrok je implikace, nikoli ekvivalence. Na originálních myšlenkách je založena i spousta naprostých ptákovin.

A pokud má být nová teorie součástí fyziky, je patrně potřeba, aby její autor rozumněl již existujícím teoriím.

ZEPHIR 4.6.2008 14:59

Re: Na originálních myšlenkách jsou postaveny i teorie

Na originálních myšlenkách je postavena každá nová teorie.

Stoura 4.6.2008 9:15

Re: Re: Ne odněkud kopírovat, ale dokázat myšlenku sám zformulovat?

Tak tak. Podobně byly na originálních myšlenkách a interpretacích postaveny i Benderova teorie Dutozemě čo Hörbingerova teorie Světového ledu. Na originálních myšlenkách jsou postaveny i teorie pánů Streita či Navrátila v těchto diskusích. :-)

ZEPHIR 4.6.2008 3:12

Re: Ne odněkud kopírovat, ale dokázat myšlenku sám zformulovat?

Vy si to trochu pletete.

Moje verze éterové teorie je vesměs postavena na originálních myšlenkách a interpretacích. V případě, že se mě ptáte na věci notoricky známe nevidím důvod, proč ztrácet čas jejich samostatnou formulací. Tyhle duševní výkony vám s klidem přenechám, kreativní citáty bible přísluší bratrům scholastikům.

pbla4024 2.6.2008 20:07

Re: Re: Jaká je původní fyzikální motivace ke studiu solitonů?

Dokážete říct jednou větou, jaká je fyzikální motivace ke studiu solitonů? Ne odněkud kopírovat, ale dokázat myšlenku sám zformulovat?

pbla4024 26.5.2008 13:41

Re: Re: V odkazu jde o kvantový experiment na makroskopické škále

Klíčové je zde slovo "scale". Schrodingerova rovnice platí i pro makroskopické objekty. Nejedná se o žádnou de Broglieho vlnu, jedná se o interferenční obrazec. Experiment ukazuje, že kvantové chování vykazují i makroskopické objekty. Můžete se prosím přestat chovat jako idiot?

pbla4024 26.5.2008 12:51

Re: Re: tento experiment kvantovou mechaniku potvrzuje

Špatně. V odkazu jde o kvantový experiment na makroskopické škále. Když kopírujete věci, kterým nerozumíte, mají vás ostatní oprávněně za blba.

pbla4024 26.5.2008 7:17

Re: Re: Vaše "teorie" je tedy experimentálně vyvrácena.

Vy zjevně nechápete význam toho co sem kopírujete, tento experiment kvantovou mechaniku potvrzuje, ne vyvrací. Schválně, co je to podle vás "stav systému"?

ZEPHIR 25.5.2008 15:06

Re: I v případě dokonalé znalosti systému

Dokonalá znalost systému nemůže být "pouze statistická". Ěterová teorie neříká, že informaci o  vnitřku fluktuací vakua můžeme získat pomocí energie, která se šíří po jejich povrchu. Experiment s použitím světla nemůže dokázat existenci informace, která se světlem nešíří.

pbla4024 25.5.2008 14:23

Re: Re: Re: Re: co je to relace neurčitosti?

V kvantové mechanice vám žádná informace nechybí. I v případě dokonalé znalosti systému bude vaše předpověď měření pouze statistická. Opačná představa byla experimentálně vyvrácena. Vaše "teorie" je tedy experimentálně vyvrácena.

ZEPHIR 5.6.2008 16:00

Re: Vy nemáte ani maturitu?

Jeslti vám to zlepší sebevědomí, mám dvě vysoké školy, postgraduál a pedagogickou dvouletou nástavbu.

ZEPHIR 25.5.2008 14:18

Re: Re: Re: co je to relace neurčitosti?

v kvantové mechanice je vztah v relaci neurčitosti kvantitativní. vs představa o jakýchsi skrytých parametrech byla experimentálně vyvrácena

O žádných skrytých parametrech jsem nemluvil, ale je jasné, že pokud se budete chtít snažit popsat např. chování vodní kapky nebo jakékoliv jiné částice jen na základě toho, co z ní vidíte na povrchu, nutně dojdete jak k principu neurčitosti, tak k závěru, že ta neurčitost je způsobena tím, že vám část informace o systému stále chybí.

A to jsou právě ty skryté parametry - kdybyste jejich existenci mohl experimentálně dokázat, už by skryté nebyly. Vaše představa o jakýchsi experimentálně dokázaných skrytých parametrech je tudíž logicky vzato nesmyslná.

pbla4024 25.5.2008 14:07

Re: Re: co je to relace neurčitosti?

To je ale blábol.

1) V kvantové mechanice je vztah v relaci neurčitosti kvantitativní.

2) Vaše představa o jakýchsi skrytých parametrech byla experimentálně vyvrácena.

ZEPHIR 25.5.2008 13:55

Re: Řeknete nám tedy

Dokazovat, ne se ptát. Impertinentní dotazy nejsou důkazy. Já to vůbec nemusím vědět, ale když se vám mnou citovaní definice nelíbí, měl byste A) nalinkovat vlastní B) uvést nebo citovat důkaz, proč vaše definice je relevantnější, než ta vaše.

Nebavíme se tu přece o nějakých vlastních konceptech, ale intersubjektivně respektovaných pojmech, kde je nějaký vlastní názor irrelevantní, dokud neprojde scrutiniem. Když si vymyslíte vlastní "princip neurčitosti", klidně si ho definujte, jak chcete. Ale pokud se vám intersubjektivně uznávaná definice nelíbí, je důkaz relevance Vašeho názoru na vás.

Já se taky nesnažím předefinovávat koncepty existujících teorií, které je zavedly. Proto definice těchto konceptu cituji, nevymýšlím si je "vlastními slovy".