7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
pbla4024 28.5.2008 8:39

Re: Re: Vy už si ani nepamatujete

Tak znovu.

1) Vaše naivní představa o teorii se skrytými parametry byla experimentálně vyvrácena.

2) Citovaný experiment kvantovou mechaniku nevyvrací.

ZEPHIR 26.5.2008 16:16

Re: Vy už si ani nepamatujete

To že něco mohu říci neznamená, že to říkám, ale že to uvádím jako důkaz sporem.

Stále trváte na tom, že mnou citovaný experiment vyplývá z kvantové teorie?

pbla4024 26.5.2008 15:52

Re: Re: tvrdí, že tento pokus kvantovou mechaniku vyvrací

Vy už si ani nepamatujete, co jste blábolil posledně.

Re: Vaše "teorie" je tedy experimentálně vyvrácena.:

Autor: ZEPHIR IP: 85.160.27.xxx Datum: 25.05.2008 15:09

To bych stejně tak mohl říci, že vyvrácená je kvantová teorie, protože princip neurčitosti lze experimentálně demonstrovat i na mechanických systémech, jejichž kompletní popis je znám.

ZEPHIR 26.5.2008 15:48

Re: tvrdí, že tento pokus kvantovou mechaniku vyvrací

Zaprvé jsem nikdy netrvdil, že ten pokus kvantovou mechaniku vyvrací.

Za druhé článek nikde explicitně neuvádí, že "výsledky experimentu jsou přesně v souladu s predikcí kvantové teorie, ani to tvrdit nemůže, jelikož kvantová mechanika předpovídá pro experimentu výsledek odlišný zhruba o 26 řádů. Pokud mi nevěříte, zkuste si odhadnout velikost difrakčního obrazce sám.

Pokud vám to nevadí, nejste pro diskusi podobného experimentu vůbec kvalifikován. Na rozdíl od Vás Vám však nebudu doporučovat, abyste se vrátil do školy, protože by to bylo zjevně plýtvání Vaším časem a penězmi daňových poplatníků.

pbla4024 26.5.2008 15:35

Re: Re: Experiment ukazuje, že kvantové chování vykazují i makroskopické objekty

1) Navrhněte vhodnější výraz pro osobu, která sem bez jakékoli souvislosti zkopíruje odkaz na pokus potvrzující kvantovou mechaniku a tvrdí, že tento pokus kvantovou mechaniku vyvrací?

2) Výsledky experimentu jsou přesně v souladu s predikcí kvantové teorie, což je v článku explicitně zmíněno.

Ps.: Vy. Ne. Jsem

ZEPHIR 26.5.2008 14:20

Re: Experiment ukazuje, že kvantové chování vykazují i makroskopické objekty

Ale to není kvantové chování. Pro olejovou kapku o hmotnosti řádově 1 mg vychází při rychlosti pohybu řádově 1 mm/sec (moment 1E-9 Nm) vlnová délka 6.6E-34 / 1E-9 =6.6E-25 m. Taková částice tedy vůbec nemůže viditelně interferovat se štěrbinou o šířce řádově 1 mm a kvantová teorie pro tento případ žádné okem viditelné chování vlnové chování nepředpovídá. Pokud to není kvantová teorie, tak jaká tedy?

P.S. Kdo je tady idiot? Nechcete se začít chovat normálně? Takový borec přece jen nejste.

pbla4024 26.5.2008 13:41

Re: Re: V odkazu jde o kvantový experiment na makroskopické škále

Klíčové je zde slovo "scale". Schrodingerova rovnice platí i pro makroskopické objekty. Nejedná se o žádnou de Broglieho vlnu, jedná se o interferenční obrazec. Experiment ukazuje, že kvantové chování vykazují i makroskopické objekty. Můžete se prosím přestat chovat jako idiot?

ZEPHIR 26.5.2008 13:28

Re: V odkazu jde o kvantový experiment na makroskopické škále

Nejde, protože se neřídí principem neurčitosti kvantové mechaniky. Olejová kapka s průměrem 1 mm sotva bude mít deBroglieho vlnu viditelnou pouhým okem. Je to mechanická analogie kvantového experimentu a demonstruje tak názorně, že kvantově mechanické chování vyplývá z geometrie klasického systému, není to nějaké zázračné chování, neslučitelné s Newtonovou mechanikou a dokazuje tak, že éterová teorie je kvantově-mechanické chování schopna modelovat.

The interest of our result comes from the fact that we observe single particle diffraction and interference with a classical system,” Couder told PhysOrg.com. “This phenomenon was thought to be reserved to the quantum scale.”

Když komentujete věci, kterým nerozumíte, jen potvrzujete svůj oficiální status.

pbla4024 26.5.2008 12:51

Re: Re: tento experiment kvantovou mechaniku potvrzuje

Špatně. V odkazu jde o kvantový experiment na makroskopické škále. Když kopírujete věci, kterým nerozumíte, mají vás ostatní oprávněně za blba.

ZEPHIR 26.5.2008 12:13

Re: tento experiment kvantovou mechaniku potvrzuje

Tento experiment je makroskopický experiment klasické fyziky: s kvantovou mechanikou má společný právě jen ten mechanický základ. V kvantové mechanice např. sotva uvidíte deBroglieho vlnu nebo částici pouhým okem.

pbla4024 26.5.2008 7:17

Re: Re: Vaše "teorie" je tedy experimentálně vyvrácena.

Vy zjevně nechápete význam toho co sem kopírujete, tento experiment kvantovou mechaniku potvrzuje, ne vyvrací. Schválně, co je to podle vás "stav systému"?

ZEPHIR 25.5.2008 15:09

Re: Vaše "teorie" je tedy experimentálně vyvrácena.

To bych stejně tak mohl říci, že vyvrácená je kvantová teorie, protože princip neurčitosti lze experimentálně demonstrovat i na mechanických systémech, jejichž kompletní popis je znám.

ZEPHIR 25.5.2008 15:06

Re: I v případě dokonalé znalosti systému

Dokonalá znalost systému nemůže být "pouze statistická". Ěterová teorie neříká, že informaci o  vnitřku fluktuací vakua můžeme získat pomocí energie, která se šíří po jejich povrchu. Experiment s použitím světla nemůže dokázat existenci informace, která se světlem nešíří.

pbla4024 25.5.2008 14:23

Re: Re: Re: Re: co je to relace neurčitosti?

V kvantové mechanice vám žádná informace nechybí. I v případě dokonalé znalosti systému bude vaše předpověď měření pouze statistická. Opačná představa byla experimentálně vyvrácena. Vaše "teorie" je tedy experimentálně vyvrácena.

ZEPHIR 25.5.2008 14:18

Re: Re: Re: co je to relace neurčitosti?

v kvantové mechanice je vztah v relaci neurčitosti kvantitativní. vs představa o jakýchsi skrytých parametrech byla experimentálně vyvrácena

O žádných skrytých parametrech jsem nemluvil, ale je jasné, že pokud se budete chtít snažit popsat např. chování vodní kapky nebo jakékoliv jiné částice jen na základě toho, co z ní vidíte na povrchu, nutně dojdete jak k principu neurčitosti, tak k závěru, že ta neurčitost je způsobena tím, že vám část informace o systému stále chybí.

A to jsou právě ty skryté parametry - kdybyste jejich existenci mohl experimentálně dokázat, už by skryté nebyly. Vaše představa o jakýchsi experimentálně dokázaných skrytých parametrech je tudíž logicky vzato nesmyslná.

pbla4024 25.5.2008 14:07

Re: Re: co je to relace neurčitosti?

To je ale blábol.

1) V kvantové mechanice je vztah v relaci neurčitosti kvantitativní.

2) Vaše představa o jakýchsi skrytých parametrech byla experimentálně vyvrácena.

ZEPHIR 25.5.2008 14:01

Re: co je to relace neurčitosti?

Z éterové teorie vyplývá princip neurčitosti zcela přirozemě, protože v této teorii je každý pozorovatelný objekt složen z mnoha dalších, které se vůči sobě pohybují. Díky tomu je každá stanovení každé dvojice veličin, které jsou mezi sebou svázány časem a prostorem zatíženo principiální neurčitosti.

A to platí zcela obecně, jak u hmotných částic, tak třeba fyzikálních teorií, jejichž interpretace je rovněž výslednice názorů mnoha lidí.

pbla4024 25.5.2008 13:56

Re: Re: Řeknete nám tedy

Takže umíte pouze kopírovat text, kterému nerozumíte?

ZEPHIR 25.5.2008 13:55

Re: Řeknete nám tedy

Dokazovat, ne se ptát. Impertinentní dotazy nejsou důkazy. Já to vůbec nemusím vědět, ale když se vám mnou citovaní definice nelíbí, měl byste A) nalinkovat vlastní B) uvést nebo citovat důkaz, proč vaše definice je relevantnější, než ta vaše.

Nebavíme se tu přece o nějakých vlastních konceptech, ale intersubjektivně respektovaných pojmech, kde je nějaký vlastní názor irrelevantní, dokud neprojde scrutiniem. Když si vymyslíte vlastní "princip neurčitosti", klidně si ho definujte, jak chcete. Ale pokud se vám intersubjektivně uznávaná definice nelíbí, je důkaz relevance Vašeho názoru na vás.

Já se taky nesnažím předefinovávat koncepty existujících teorií, které je zavedly. Proto definice těchto konceptu cituji, nevymýšlím si je "vlastními slovy".

pbla4024 25.5.2008 12:43

Re: Re: To vás z jakékoli diskuze o kvantové teorii poněkud diskvalifikuje.

Řeknete nám tedy (bez kopírování), co je to relace neurčitosti?

ZEPHIR 25.5.2008 12:41

Re: To vás z jakékoli diskuze o kvantové teorii poněkud diskvalifikuje.

Však diskutovat nemusíte - stačí, že budete svoje tvrzení dokazovat...;-)

pbla4024 25.5.2008 12:21

Re: Re: Rigorózní důkaz jsem zde již na několika řádcích provedl

Tedy shrnutí je: "Nedokážete říct, co je to relace neurčitosti". To vás z jakékoli diskuze o kvantové teorii poněkud diskvalifikuje.

ZEPHIR 25.5.2008 12:10

Re: Rigorózní důkaz jsem zde již na několika řádcích provedl

Vaše citace se žádného důkazu netýká. Rigorózní důkaz na "několika řádkách" nepředvedete.

pbla4024 25.5.2008 10:58

Re: Re: pouze kopírovat text, nikoliv už vyjádřit obsah kopírovaného vlastními slovy

Vy neumíte nic jiného než kopírovat text, jehož smysl vám uniká, nalezený pouze na základě několika klíčových slov. Rigorózní důkaz jsem zde již na několika řádcích provedl. Dodal jsem link z webu i odkaz na standardní učebnici. Ovšem celá diskuze k relaci neurčitosti je pouze ilustrací vaší neznalosti matematiky a fyziky. Mohu si vybrat téměř libovolné fyzikální téma a celý postup zopakovat.

ZEPHIR 25.5.2008 10:53

Re: pouze kopírovat text, nikoliv už vyjádřit obsah kopírovaného vlastními slovy

Když je ta definice přesná, proč bych ji měl opisovat? Uveďte vlastní definici přinicipu neurčitosti a doložte ji linkem na webu.

Že tyto definice nejsou ekvivalentní jsem již dokázal nedokázal. Vy jste vlastně od začátku nedokázal vůbec nic. Žádný link podporující vaše tvrzení, vlastně nic.

Dokázal jste např., že veličiny s nekomutujícími operátory nejsou současně kanonicky sdružené, když to tvrdíte? Nalinkujte rigorózní důkaz.

pbla4024 25.5.2008 8:03

Re: Re: Povšimněte si, že se nemluví o poloze a hybnosti.

Definice, kterou sem pořád dokola kopíruje (zjevně dokážete pouze kopírovat text, nikoliv už vyjádřit obsah kopírovaného vlastními slovy) hovoří pouze od sdružených proměnných, což je nesmírně omezující. Rozumná definice platí pro jakékoli nekomutující operátory. Že tyto definice nejsou ekvivalentní jsem již dokázal.

Ps.: Výrok Spektrum Hermitovských  operátorů tvoří množina vlastních reálných

čísel, jejichž charakteristické vektory tvoří ortogonální bázi je přinejmenším poněkud nepřesný.

ZEPHIR 23.5.2008 20:55

Re: Povšimněte si, že se nemluví o poloze a hybnosti.

O poloze a hybnosti ovšem nemluví ani ta definice PN na Wikipedii. Zatím jste ani nedokázal, že definice založená na Pontryagainově dualitě není ekvivalentní vaší definici založené na kanonických souřadnicích Hilbertova prostoru. Spektrum Hermitovských  operátorů tvoří množina vlastních reálných čísel, jejichž charakteristické vektory tvoří ortogonální bázi.

pbla4024 23.5.2008 16:03

Re: Re: relace neurčitosti není teorém, naopak velice přímočaře plyne z toho

Ano, každé fyzikální veličině opravdu odpovídá hermitovský operátor. Kontrolní otázky: Jaké vlastnosti má spektrum hermitovských operátorů? Lze říci něco význačného o vlastních vektorech takovýchto operátorů?

Obecná relace neurčitosti třeba zde. Povšimněte si, že se nemluví o poloze a hybnosti.

ZEPHIR 23.5.2008 13:07

Re: relace neurčitosti není teorém, naopak velice přímočaře plyne z toho

To je právě teorém, čili výroková forma plynoucí logicky z předpokladů. Teorie se skládají z postulátů a teorémů. Princip neurčitosti není postulát, tedy je to teorém.

Nevíte, co přesně je relace neurčitosti Lze to na základě principu neurčitosti vlastně vědět přesně? Nicméně, pokud je ta obecnější definice tak významná, čekal bych, že ji budete moci doložit citací z nějakého webu. To se dosud nestalo. Zřejmě až zas tak významná není, aby se s tím někdo obtěžoval. Britney Spears je určitě významnější.

velice přímočaře plyne z toho, že fyzikální veličině odpovídá hermitovský operátor No, jak už jsem uvedl, z neurčitosti určení polohy či hybnosti vyplývá neurčitost prakticky všech dalších fyzikálních veličin. V situaci, kdy se ty veličiny stanou odvozené do té míry, že budou zahrnovat jak hybnost, tak polohu (což lze vysledovat rozměrovou analýzou), mohly by se stát vůči principu neurčitosti invariantní.

Skutečně tedy každé fyzikální veličině odpovídá hermitovský operátor?

pbla4024 23.5.2008 12:56

Re: Re: Bez kopírování, vlastními slovy

Relace neurčitosti není teorém, naopak velice přímočaře plyne z toho, že fyzikální veličině odpovídá hermitovský operátor. Půlstránkové odvození lze najít ve standarní učebnici Formánek, Úvod do kvantové teorie.

Ps.: Stačilo prostě říct, že nevíte, co přesně je relace neurčitosti.