1.6.2024 | Svátek má Laura


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
ZEPHIR 5.6.2008 12:10

Projev ignorantství

Ignoranta a tupce z vás ovšem nedělá jen váš styl vedení diskuse, ale především naprosto nekonstruktivní přístup k interpretaci významného experimentu, který mechanickým systémem modeluje jeden z nejvýznamějších experimentů kvantové mechaniky a demonstruje tak cestu k interpretaci kvantové mechaniky samotné.

Ačkoliv nechci generalizovat, vy jako ukázka studenta a Štoura jako příklad pedagoga ilustruje tragický obraz současného školství a úrovně vzdělání fyziky. Za svou osobu se skutečně stydím, že naše vysoké školy produkují individua s takovým způsobem myšlení.

ZEPHIR 31.5.2008 18:52

Re: V popsaném experimentu neprocházela kulička oleje štěrbinou.

This photo shows the droplet bouncing through one slit, while its trajectory is deflected by the interference of the reflected waves from two slits.

http://www.physorg.com/newman/gfx/news/2006/Walkerphoto(1).jpg

Zkuste tu větu přeložit.:-P 

pbla4024 30.5.2008 18:05

Re: Re: Re: Re: Stačí ukázat, že pro daný případ dávají klasická a kvantová mechanika stejnou předpověď, což jsem dokázal

Požadované jsem už dvakrát dokázal. Co vy? Zase vám jednoduchá otázka z fyziky způsobí naprostý kolaps? Tak jaká je původní motivace ke studiu solitonů?

Ps.: V popsaném experimentu neprocházela kulička oleje štěrbinou.

ZEPHIR 29.5.2008 16:30

Re: Re: Re: Stačí ukázat, že pro daný případ dávají klasická a kvantová mechanika stejnou předpověď, což jsem dokázal

Nevím a nezajímá mě to, dokud nedokážete vaše tvrzení "výsledky experimentu jsou přesně v souladu s predikcí kvantové teorie" tím, že tu přesnou předpověď spočítáte, např. tím, že vypočítáte, jak velký difrakční obrazec podle kvantové teorie vytvoří milimetrová kulička oleje po průchodu štěrbinou ve vzdálenosti 10 cm od štěrbiny.

Dokud to nespočítáte, je vaše tvrzení  "výsledky experimentu jsou přesně v souladu s predikcí kvantové teorie" bez jakýchkoliv argumentů, protože neznáte přesnou predikci kvantové teorie.

ZEPHIR 5.6.2008 16:28

Re: Fyzika to asi nebude, protože o té nemáte ani tucha.

Od člověka, který nerozezná soliton od stojaté vlny takové vyjádření rozhodně sedí.;-P

ZEPHIR 29.5.2008 16:20

Re: Stačí ukázat, že pro daný případ dávají klasická a kvantová mechanika stejnou předpověď, což jsem dokázal

Nedokázal. Vypočítejte, jak velký difrakční obrazec podle kvantové teorie vytvoří milimetrová kulička oleje po průchodu štěrbinou ve vzdálenosti 10 cm od štěrbiny. Dokud to nespočítáte, je vaše tvrzení  "výsledky experimentu jsou přesně v souladu s predikcí kvantové teorie" bez jakýchkoliv argumentů, protože neznáte přesnou predikci kvantové teorie.

Soliton žádnou citovou vazbu k experimentu nemá.

Feynman: sklapni a počítej.

pbla4024 29.5.2008 16:06

Re: Re: Chování složitého systému molekul velmi často správně předpovídá (Newtonovská) mechanika kontin

Zase špatně. Stačí ukázat, že pro daný případ dávají klasická a kvantová mechanika stejnou předpověď, což jsem dokázal. Vy jste funkčně negramotný.

Tak nám prozraďte, co je to soliton, a proč má vazbu k citovanému experimentu.

Ps.: Tady se pletete, maturitní je vysvědčení, nikoli diplom. Diplom dostanete až po absolvování vysoké školy. Nezavrhujte to dokud to nezkusíte.

ZEPHIR 6.6.2008 21:08

Re: Vaše fantasmagorie s fyzikou nic společného nemají

Vaše bláboly o solitonech zjevně také ne - takže proč by vám vlastně vůbec měl někdo něco věřit?

Můžete svoje tvrzení nějak doložit?

Když už se ptáte, jaký obor jste vystudoval vy? Psychoanalýzu, nebo pedagogiku?

ZEPHIR 29.5.2008 15:39

Re: Solitony jsou souhrným názvem pro jistou skupinu řešení nelineárních diferenciálních rovnic

Můžete tuto svou definici solitonu doložit? Na Wikipedii je zcela jiná definice solitonu:

In mathematics and physics, a soliton is a self-reinforcing solitary wave (a wave packet or pulse) that maintains its shape while it travels at constant speed; solitons are caused by a cancellation of nonlinear and dispersive effects in the medium.

Podle této definice soliton není abstraktní řešení "jistých rovnic", je to fyzikální jev.

ZEPHIR 29.5.2008 15:34

Re: Stačí ukázat, že vede kvantová mechanika v limitě k Newtonovské mechanice

Tvrzení, že "výsledky experimentu jsou přesně v souladu s predikcí kvantové teorie" dokážete jedině tím, že předvedete přesně predikce kvantové teorie pro daný experiment - každý jiný důkaz je snadno zpochybnitelný.

Je známo, že na základě kvantové mechaniky samotné neodvodíte ani rovnici elektronu, potřebujete relativitu. Když se samotnou kvantovkou neodvodíte ani chování elektronu, těžko předpovíte chování složitého souboru vodních molekul. Samozřejmě to můžete zkusit.

ZEPHIR 23.5.2008 12:17

Re: vy nemáte sebemenší představu co dané výrazy znamenají

To je přece pro posouzení důkazu správnosti vašeho tvrzení zcela irrelevantní. Nemusím umět snášet vejce, abuch rozpoznal pukavec.

Je to jako když notář ověřuje platnost kopie dokumentu, aniž řeší, čeho se týká. Ukažte originál a já pak posoudím, zda je vaše interpretace správná. Pokud ten originál neukážete, nepomůže vám ani expert v oboru. Jste to přece vy, kdo tvrdí, že oficiální obecná definice principu neurčitosti je jiná. 

Tak ji tedy ukažte. Mě nezajímá, co si o tom myslíte nebo tvrdíte.

ZEPHIR 29.5.2008 14:34

Re: Oba požadované důkazy jsem dodal

Ale prosím vás - povídali, žemuhráli.

Tvrzení, že "výsledky experimentu jsou přesně v souladu s predikcí kvantové teorie" dokážete jedině tím, že tu predikci uvedete spolu s postupem odvození, aby si ji kdokoliv mohl s příslušným experimentem porovnat.

To jste zatím neudělal a ani se k tomu zjevně nemáte, protože toho nejste schopen. Zbytek si vynahražujete bláboly a OT impertinencemi. Čekat od vás něco jiného je zhola zbytečné.

P.S. Jak souvisí solitony s citovaným experimentem? Zjevně ani nevíte, co to soliton je. Jestli jste hrdý na svůj fyzikální diplom, měl byste jej rychle kajícně vrátit.

pbla4024 29.5.2008 13:43

Re: Re: Kvantová teorie dává pro dostatečně velká měřítka stejné predikce

Oba požadované důkazy jsem dodal. To že vám intelekt/vzdělání neumožňuje tyto pochopit není moje vina.

Protože pokud dokážete s použitím vlastního mozku pochopit souvislost solitonů a citovaného experimentu, ukážete určité chápání fyziky a schopnost samotatného myšlení.

Protože zmíněný "základ" experimentálně vyvrací vaše blábolení o skrytých parametrech. Ovšem čekat od vás víc ne Ctrl-C Ctrl-V je marné.

pbla4024 29.5.2008 10:08

Re: Re: Vy se za úroveň svého vzdělání stydíte?

Otázka na dosažené fyzikální vzdělání je v diskuzi o fyzice irelevantní?

Slepé střevo si také necháte vyjmout někým, kdo nestudoval medicínu?

Ps.: Zkuste si zjistit, co jsou to solitony. Schválně, jestli dokážete zjistit, proč je to dokonale relevantní doporučení.

ZEPHIR 29.5.2008 9:59

Re: Vy se za úroveň svého vzdělání stydíte?

Další zcela zbytečná, invektivní otázka.

pbla4024 29.5.2008 7:22

Re: Re: Pokud tvrdíte opak..

Vy se za úroveň svého vzdělání stydíte?

ZEPHIR 28.5.2008 17:13

Re: Pokud tvrdíte opak..

Vy jste tvrdil první, že "výsledky experimentu jsou přesně v souladu s predikcí kvantové teorie" a já tedy od vás čekám důkaz vašeho tvrzení rovněž jako první.

Svůj argument proti jsem uvedl, pokud se vám nelíbí, vyvraťte ho. Pokud tvrdíte, že "směšuji kvaziklasickou aproximaci s kvantovou teorií", dokažte to.

Proč se jako idiot ptáte na věci, do kterých vám nic není?

pbla4024 28.5.2008 16:34

Re: Re: Vaše blábolení nemá s citovaným experimentem nic společného

Tvrzení predikce kvantové teorie se od výsledku experimentu liší o 26 řádů je nesmyslné. Pokud tvrdíte opak, prověďte ab initio výpočet pro zmíněný experiment, ovšem s násobením tam nevystačíte. Směšujete kvaziklasickou aproximaci s kvantovou teorií. To je ovšem naprostá neznalost učiva třetího semestru fyziky MFF UK. Které jste ovšem neabsolvoval, což vás z diskuze o fyzice diskvalifikuje. Jenom pro zajímavost, jakého vzdělání se vám povedlo dosáhnout?

ZEPHIR 28.5.2008 16:26

Re: Vaše blábolení nemá s citovaným experimentem nic společného

To by mohl říct každý v případě jakékoliv námitky...;-) Stále vám chybí vám jakékoliv argumenty.

Tvrdil jste, že "výsledky experimentu který jsem citoval jsou přesně v souladu s predikcí kvantové teorie"  a já vám ukazuji, že predikce kvantové teorie se od výsledku experimentu liší o 26 řádů.

Můžete dokázat svoje tvrzení nějak dokázat?

pbla4024 28.5.2008 16:08

Re: Re: je záležitost kvaziklasických aproximací z doby před formulací kvantové mechaniky

Tak znovu. Vaše blábolení nemá s citovaným experimentem nic společného. Citovaný experiment tedy nic z vašich blábolů nedokazuje. Ovšem to byste při elementární znalosti fyziky věděl. Ovšem fyziku jste nikdy absolvovat nedokázal, pokud se nemýlím.  Netrapte se tím, fyzika sice vyžaduje značně abstraktní uvažování, ale to že jím nevládnete ještě neznamená, že jste špatný člověk. Určitě se najde obor, kde vystačíte se žvaněním a násobením.

ZEPHIR 28.5.2008 15:49

Re: je záležitost kvaziklasických aproximací z doby před formulací kvantové mechaniky

Pokud se domníváte, že současné aproximace kvantové mechaniky dávají výsledek zásadně jiný, nikdo vám nebrání jej zde prezentovat. Do té doby platí to, co jsem uvedl a vy nemáte svoje tvrzení čím dokázat.

Pokud slyšíte nějaký smích, je to velmi častý symtom řady psychických poruch.

pbla4024 28.5.2008 15:07

Re: Re: Obsah odkazu také nemá s experimentem nic společného.

Proč pořád blábolíte o 26 řádech? To, co zde počítáte kolem dokola (ale násobení jste už zvládnul), je záležitost kvaziklasických aproximací z doby před formulací kvantové mechaniky. Ale to by vám řekli asi tak ve třetím semestru. Buď se doučte základy fyziky a zveřejněte diplom (magistr by stačil, netrvám na doktorátu), nebo se nedivte, že se vám všichni smějou.

ZEPHIR 28.5.2008 14:40

Re: Obsah odkazu také nemá s experimentem nic společného.

Obsah odkazu umožňuje na základě kvantové teorie odhadnout výsledky experimentu, o kterých jste uvedl, že ".. jsou přesně v souladu s predikcí kvantové teorie". Bohužel tyto výsledky se liší od předpovědi kvantové teorie o zhruba 26 řádů. Máte pro své tvrzení nějaké jiné vysvětlení, nebo zdůvodnění?

Vaše přiblblé otázky tento rozpor nevysvětlují, nemají dokonce nic společného ani s přemětem diskuse.

pbla4024 28.5.2008 14:23

Re: Re: Citovaný experiment a vaše výroky o tomto experimentu nemají nic společného

Kopírovat sem pořád kolem dokola českou wikipedii je vše co zvládnete? Obsah odkazu také nemá s experimentem nic společného. Kdy už se konečně doučíte fyziku alespoň na úrovni prvního semestru?

ZEPHIR 28.5.2008 14:12

Re: Citovaný experiment a vaše výroky o tomto experimentu nemají nic společného

To je jen tvrzení bez argumentu.

Netvrdil jste snad, že "výsledky experimentu jsou přesně v souladu s predikcí kvantové teorie"? Pro olejovou kapku o hmotnosti řádově 1 mg vychází při rychlosti pohybu řádově 1 mm/sec (moment 1E-9 Nm) vlnová délka 6.6E-34 / 1E-9 =6.6E-25 m. Taková částice tedy vůbec nemůže viditelně interferovat se štěrbinou o šířce řádově 1 mm a kvantová teorie pro tento případ žádné okem viditelné chování vlnové chování nepředpovídá.

ZEPHIR 26.5.2008 15:48

Re: tvrdí, že tento pokus kvantovou mechaniku vyvrací

Zaprvé jsem nikdy netrvdil, že ten pokus kvantovou mechaniku vyvrací.

Za druhé článek nikde explicitně neuvádí, že "výsledky experimentu jsou přesně v souladu s predikcí kvantové teorie, ani to tvrdit nemůže, jelikož kvantová mechanika předpovídá pro experimentu výsledek odlišný zhruba o 26 řádů. Pokud mi nevěříte, zkuste si odhadnout velikost difrakčního obrazce sám.

Pokud vám to nevadí, nejste pro diskusi podobného experimentu vůbec kvalifikován. Na rozdíl od Vás Vám však nebudu doporučovat, abyste se vrátil do školy, protože by to bylo zjevně plýtvání Vaším časem a penězmi daňových poplatníků.

pbla4024 26.5.2008 15:35

Re: Re: Experiment ukazuje, že kvantové chování vykazují i makroskopické objekty

1) Navrhněte vhodnější výraz pro osobu, která sem bez jakékoli souvislosti zkopíruje odkaz na pokus potvrzující kvantovou mechaniku a tvrdí, že tento pokus kvantovou mechaniku vyvrací?

2) Výsledky experimentu jsou přesně v souladu s predikcí kvantové teorie, což je v článku explicitně zmíněno.

Ps.: Vy. Ne. Jsem

ZEPHIR 26.5.2008 14:20

Re: Experiment ukazuje, že kvantové chování vykazují i makroskopické objekty

Ale to není kvantové chování. Pro olejovou kapku o hmotnosti řádově 1 mg vychází při rychlosti pohybu řádově 1 mm/sec (moment 1E-9 Nm) vlnová délka 6.6E-34 / 1E-9 =6.6E-25 m. Taková částice tedy vůbec nemůže viditelně interferovat se štěrbinou o šířce řádově 1 mm a kvantová teorie pro tento případ žádné okem viditelné chování vlnové chování nepředpovídá. Pokud to není kvantová teorie, tak jaká tedy?

P.S. Kdo je tady idiot? Nechcete se začít chovat normálně? Takový borec přece jen nejste.

pbla4024 26.5.2008 13:41

Re: Re: V odkazu jde o kvantový experiment na makroskopické škále

Klíčové je zde slovo "scale". Schrodingerova rovnice platí i pro makroskopické objekty. Nejedná se o žádnou de Broglieho vlnu, jedná se o interferenční obrazec. Experiment ukazuje, že kvantové chování vykazují i makroskopické objekty. Můžete se prosím přestat chovat jako idiot?

ZEPHIR 26.5.2008 13:28

Re: V odkazu jde o kvantový experiment na makroskopické škále

Nejde, protože se neřídí principem neurčitosti kvantové mechaniky. Olejová kapka s průměrem 1 mm sotva bude mít deBroglieho vlnu viditelnou pouhým okem. Je to mechanická analogie kvantového experimentu a demonstruje tak názorně, že kvantově mechanické chování vyplývá z geometrie klasického systému, není to nějaké zázračné chování, neslučitelné s Newtonovou mechanikou a dokazuje tak, že éterová teorie je kvantově-mechanické chování schopna modelovat.

The interest of our result comes from the fact that we observe single particle diffraction and interference with a classical system,” Couder told PhysOrg.com. “This phenomenon was thought to be reserved to the quantum scale.”

Když komentujete věci, kterým nerozumíte, jen potvrzujete svůj oficiální status.