23.10.2021 | Svátek má Teodor, Theodor


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Honza 19.6.2008 0:38

Odbory jsou přežitek pravěku kapitalismu.

To, co se dnes nazývá odbory, je jen způsob, jak si někteří lidé v roli "odborových předáků" vydělávají nemalý peníz. Na tomto faktu by nebylo samo osobě nic závadného, kdyby si tito lidé své apanáže nevytvářeli vydatným sypáním písku do soukolí naší ekonomiky a tímto způsobem neškodili všem lidem v tomto státě. Jejich bolševická rétorika utvrzuje prostý lid v marxistických bludech, že pracující lid dosáhne blahobytu na úkor těch zlých kapitalistů. I když máme za sebou čtyřicetiletý xeperiment, ve kterém se velmi názorně ukázalo, že tato teorie je veskrze idiotská, přesto se mnoha lidem poslouchá lépe než objektivní pravda, že bez práce nejen nejsou koláče ale nejsou i se samotnou prací, pokud ji nedovedeme prodat. Blahobyt a štěstí nejdou uzákonit (přestože se o to populističtí politici neustále snaží) ale lze ho dosáhnout jen vlastním úsilím (bez záruky, že se to každému povede). Proto bych vzkázal každému, kdo tleská odborářským vůdcům za to, jak se neohroženě bijí za jeho blahobyt - škody, které i vaším prostřednictvím tito samozvaní vyžírkové napáchají, nakonec stejně zaplatíte z vaší kapsy!

Bianca 19.6.2008 2:05

Re: Odbory jsou přežitek pravěku kapitalismu.

Mily Honzo, soudim, ze byste si mel ty marxisticke bludy trochu zopakovat. Ta Vase retorika pak ponekud pripomina  tu bolsevickou;-).

Jo, co rikate tomu, ze se odborari v zemich na zapad od nas  z naseho ctyricetileteho experimentu nepoucili, ba nedelaji si ani nic z toho, ze     skody, ktere svymi akcemi zpusobi nakonec stejne zaplati ze sve kapsy a stavkuji a stavkuji?

A co rikate tomu, ze v Rakousku tento tyden stavkovali i lekari a zavreli 15 000 ordinaci? No, nejspise asi take zblbli bludy, ze dosáhnou blahobytu na úkor těch zlých kapitalistů.

Honza 19.6.2008 10:39

Re: Re: Odbory jsou přežitek pravěku kapitalismu.

Takzvané odbory jsou škůdci všude na světě. V USA je například veřejně známo, že odbory už od dvacátých let minulého století úzce spolupracují s mafií. Bohužel jim nikdo nedokáže zatnout tipec, protože díky promyšlené demagogii mají na své straně obrovské množství nemyslících lidí a dokážou pomocí nich bezohledně vydírat politiky, kteří se o přízeň těchto lidí musejí také ucházet. Škody, které takzvaní odboráři svými destruktivními vyděračskými akcemi způsobují ovšem nikdy nezaplatí ze svých kapes odboroví předáci, ale ta hloupá masa zmanipulovaných lidí, která se jimi nechá řídit. Myslíte si, že škody, které stávka způsobí "kapitalistovi" se nijak neprojeví na platech a postavení lidí, kterým těmto kapitalista dává práci a obživu? I když si třeba vynutí vyšší platy, poškodí tím konkurenceschopnost firmy, což vede buď ke zpomalení jejího rozvoje, nebo k jejímu úpadku - a to se nutně musí projevit i na postavení zaměstnanců. Peníze se nevydělávají vydíráním, ale prací (i když se samozřejmě určitá část lidí živí i tímto způsobem, může to fungovat jen pro pár jednotlivců, ale ne pro tisíce a statisíce lidí).

Bianca 19.6.2008 15:04

Re: Re: Re: Odbory jsou přežitek pravěku kapitalismu.

Ze by snad ti rakousti lekari tez podlehli manipulaci nejakych tzv. odboraru ci snad dokonce  nejake mafii?

A teze manipulaci ze snad odlehly danske zdravotni sestry? Viz.:

http://www.csaf.cz/spravy.php?sprava=1214

A co rikate tomu medialnimu tichu u nas ohleden techto akci? Ze by ochrana pred odborarskym morem ci snad dokonce pusobenim nejakych mafii? Tolik pece si snad ani nezaslouzime.

Michal Slánička 13.7.2008 11:40

Re: Re: Re: Re: Odbory jsou přežitek pravěku kapitalismu.

A co řeknete Vy na argument, že Rakousko a jeho politický systém je jeden ze dvou nejsilnějších neokorporativních států, kde je dokonce účast v odborech povinná. Stačí si přečíst patřičnou literaturu. Dánsko se pomalu mění, ale jde o systém v bledě růžovém, jak je u severských států běžné.

samoživitelka 17.6.2008 14:52

Chybí osobnosti.

 Nejdůležitější je osobnost,příklad a vystupování,chování;-),charakter.Taky by podle toho měla být mzda.Pracují se živou hmotou,a musí mít pro to cítění-poslání .Je důležitý osobní kontakt,aby se nevytrácel cit:Nejsme či děti nejsou roboti.Přirozená autorita a spravedlnost,ta tu především chybí.>-vláda na to nemá čas.Od převratu na to není čas.Vyrostla generace na zastar.učení a pohledu dopředu.Taky by školství mělo pomoci doslova ušít "povolání" studentovi,aktivně pomoci./úřady to nedělají/.Tam jsou rezervy vlády či nedostatky státu>-.Dát vzdělání punc.

Ivanhoe 17.6.2008 10:57

článek jako z učebnice...

... demagogické rétoriky. Rád bych zde, milí potenciální studenti tohoto nelehkého, avšak pro politickou kariéru nezbytného předmětu, demonstroval dva její klasické prvky:

1) Neargumentuje se k věci (ad rem), ale kydá se hnůj na protivníka (ad hominem). Klasický příklad: ... a vy zase bijete černochy.

2) K onomu kydání je použita finta s vložením protivníku do úst výroku, který sice nevyřkl, avšak je snadno jej za něj zkritizovat až do poslední suché niti. Namísto: Chceme dostat přidáno, neboť naše reálné příjmy klesají - proti čemuž sotva lze co namítati - jest vloženo: Nechceme, aby dostaly přidáno osoby pečující o osobu blízkou, neboť tyto peníze chceme pro sebe sami! - lidičky, vidíte tu sběř? Vemte na ně hůl!

Skvělé, pane autore! Aby se tyto triky prohlédly, jest nutno je znáti , a logicky uvažovati. Nepochybuji, že nejvíce souhlasících najdete mezi těmi, kterým žádný učitel stejně nebyl nic platný...;-P

Michal Slánička 18.6.2008 21:01

Re: článek jako z učebnice...

Vážený pane, hluboce se pletete. Paradoxně jsem vytlk jen jednu část odborům, se kterou nesouhlasím, a Vy z toho děláte, že napadám protivníka? Je vyjádření názoru napadání? Pak tedy stávkující učitelé napadli mou rodinu, poněvadž v mé rodině nenajdete nikoho, kdo by s touto stávkou souhlasil. Zkuste spíše Vy použít konstruktivní racionální logiky v souvislostech, nedomýšlíte věci do důsledků.

rana zhojená 17.6.2008 10:26

chapu ten nesmysl, vypadá to vtipně.

   ale   právě   v  té  litanii  jsou  již  obsaženy  odpovědi  na  položené otázky.  Práce  s   dětmi je náročná  a  odpovědn¨á  a má  být  podle   toho  ohodnocena  a kontrolována. Mě  š kolství   připravilo   svou  liknavostí  ke  kontrole   o  statisíce.   Vše  je  způsobeno  nerovnováhou   peněz,  odvedené  práce,  profesionality  a kontroly.

Michal Slánička 18.6.2008 21:27

Re: chapu ten nesmysl, vypadá to vtipně.

Obávám se, že Váš pohled je jen zjednodušující plácnutí do vody. Nenabízíte argumentačně podložené odpovědi na mé otázky.

Bianca 19.6.2008 1:10

Re: Re: chapu ten nesmysl, vypadá to vtipně.

Toz k Vasim otazkam.Otazka prvni: "...které právo garantované Ústavou České republiky je nadřazené."

Pominu-li urcitou nepresnost ve Vasem vyjadrovani, pak tato otazka je dosti nesmyslna. Dle časti ustavy, Listiny zakladnich prav a svobod se nepravi nic o pravu na vzdelani ale v  článku 26, odst.  (1) se pravi:  Každý má právo na svobodnou volbu povolání a přípravu k němu, jakož i právo podnikat a provozovat jinou hospodářskou činnost. Dale pak se pravi v  článku 27 odst. (4) : Právo na stávku je zaručeno za podmínek stanovených zákonem; toto právo nepřísluší soudcům, prokurátorům, příslušníkům ozbrojených sil a příslušníkům bezpečnostních sborů. Otazka, ktere pravo vyplyvajici z techto dvou odstavcu je nadrazene tomu druhemu, je zcela nesmyslna. Obdobne nesmyslne byste se napr. mohl tazat, zda je pravo dle čl. 28 Listiny o pravu zaměstnanců  na spravedlivou odměnu za práci a na uspokojivé pracovní podmínky, nadrazeno pravu  na ochranu zdraví, dle ktereho maji občané mají na základě veřejného pojištění právo na bezplatnou zdravotní péči a na zdravotní pomůcky ci naopak (obe prava pak za podminek stanovenych zakony).

 

Michal Slánička 12.7.2008 23:08

Re: Re: Re: chapu ten nesmysl, vypadá to vtipně.

Pominu-li podlost, které jste se dopustila, když se snažíte mít poslední slovo tím, že sem píšete s odstupem několika dní po skončení diskuse, řeknu je toto. Pokud se podíváte na význam Ústavního soudu, je to přesně ona instituce, která může říci, které ústavou garantované právo je nadřazeno kterému. Vámi vybraný příklad o bezplatné péči je úsměvný, poněvadž je to neplatné klišé, dokonce i Ústavní soud nevykládá "bezplatnost zdravotnictví" doslova, to byste měla vědět, když chcete poučovat ve věci práva. Ona hierarchizace uvnitř ústavy již je, tudíž mnou nastolená otázka má logiku i smysl. Pro mne má mládež právo na vzdělání, než stávkující právo na stávku ve formě celodenního uzavření škol. Nechť volí jinou formu.

Bianca 19.6.2008 1:11

Re: Re: chapu ten nesmysl, vypadá to vtipně.

Druhou Vasi otázkou je, jaký význam a postavení mají dnes odbory. Osdkazi Vas opet na Ustavu.,  resp.  na Listinu, konkr.  čl. 27, odst. (1) Každý má právo svobodně se sdružovat s jinými na ochranu svých hospodářských a sociálních zájmů., odst. (2) Odborové organizace vznikají nezávisle na státu. Omezovat počet odborových organizací je nepřípustné, stejně jako zvýhodňovat některé z nich v podniku nebo v odvětví. odst. (3) Činnost odborových organizací a vznik a činnost jiných sdružení na ochranu hospodářských a sociálních zájmů mohou být omezeny zákonem, jde-li o opatření v demokratické společnosti nezbytná pro ochranu a bezpečnost státu, veřejného pořádku nebo práv a svobod druhých.

A konkretne k Vasi otazce. Asi jste nezaznamenal, ze kapitalismus u nas neni na te urovni, kterou minite onou Evropou, a jestli, tak rozhodne ne na urovni ani te  druhe pol. 20. stol. U nas jsou pracovní podmínky diametrálně odlišné. České odbory dnes, jako kdysi haji prava zamestnancu. Zda by tam mohly cinit jinak, lepe, neni v teto diskusi prilis dulezite.  Odbory haji zájmy určitých profesních skupin v oblasti mezd a jestli  ty mají platy blížící se průměru ci minimu neni prilis podstatne. Nektere profesni skupiny maji platy nad prumerem, jine pod, takova je platova struktura profesi nasi spolecnosti. Co byste napr., dle te Vasi teze  rikal na stavku pilotu ci leteckych dispeceru? Dle Vas by mohli stavkovat jen ti, kteri maji platy pod prumerem? Jakym prumerem? Celostatnim? Sve profese?

 

Michal Slánička 12.7.2008 23:17

Re: Re: Re: chapu ten nesmysl, vypadá to vtipně.

Opět zkreslujete. Já se neptal na právní postavení, to je opravdu dané zákony. Je otázkou postavení odborů ve společnosti ze sociologického a politologického hledisk. Dnes totiž mají postavení, které neodpovídá síle všech pracujících, jak o sobě říkají. A to je obrovský rozdíl. Proč mají být privilegováni odboráři proti jiným zájmovým skupinám? Odbory se dnes snaží zastupovat někoho, kdo jim nedal mandát, což je nedemokratické. To byste měla ale vnímat též. Zákon snese vše, dokonce i uzákonění vlády jedné strany, a také to nebylo správně. Nebo snad z Vašeho pohledu ano? Podobně pohlížejte na odbory, jestliže jsou zpolitizované.  A k Vaší hříčce s průměry. Já nesouhlasím s žádnou stávkou osob, které mají plat přesně nebo mírně pod úrovní průměrného platu.

Bianca 19.6.2008 1:25

Re: Re: chapu ten nesmysl, vypadá to vtipně.

Opravdu nechapu, proc by se odbory mely zabyvat případy „osob pečujících o osobu blízkou“. I tyto osoby maji prece dle již uvedeneho   čl. 27 odst. (1) Listiny právo svobodně se sdružovat s jinými na ochranu svých hospodářských a sociálních zájmů. V ustavenych sdruzenich pak mohou usilovat u statu o  uznání jako zaměstnanců, o naplnění  nároku na dovolenou ze zákona..., Jo, Vy zbnate tech panu Štěchů a panu Dobšíků více? To se mate.  Já znám pouze jednoho pana Štěcha a jen jednoho pana Dobšíka.

A do třetice. Otazku, zda stávka, která převážně zasáhne rodiny s dělnickou profesí, je oprávněně odbory podporována povazuji rovnez za nesmyslnou. Stavka je v prbvni rade namirena vuci zamestnavateli, potazmo statu.  Meli-li by se stavkujici vzdy nejdrive zabyvat tim,  jakych skupin se jejich stavka dotkne, nejspise by asi nikdo nestavkoval. Stavka se obcanu dotyka, tech ci onech,  vice ci mene. Obcane by se pak tedy, dle Vaseho doporuceni k zamysleni,  meli zamyslet nad duvody stavky a zda treba svoji lhostejnosti, spatnou politickou volbou.... k  duvodum stavky neprispeli.  

Michal Slánička 13.7.2008 11:35

Re: Re: Re: chapu ten nesmysl, vypadá to vtipně.

Prtáte se, proč by měly obdory hájit zájmy i "osob o osoby blízké"? Odpověď je jednoduchá, a sama ji i níže říkáte, hájí práva zaměstnanců. Jenomže to oni nečiní. Všiměte si rozporu. Když hovoří o stávce, tak hovoří o hájení práv všech zaměstnanců (nikoliv jen svých členů, čili si přivlastňují mandát někoho, kdo jim ho nedal - třeba podnikatelé nebo ti co odmítli stávkovat, jenomže ve chvíli, kdy by vláda ustoupila v dílčích věcech, vydobily by si odbory práva předevší jen pro sebe (nikoliv pro onu širokou masu, kterou se zaštiťují). Kdyby odborům opravdu vadila diskriminace pracujících, zasadily by se ze své vlastní iniciativy o zlepšení postavení právě "osob pečujích o osobu blízkou", poněvadž i oni jsou pracující. Odbory se o ně nezajímají jen z toho důvodu, že to není masová skupina, která by jim přinesla nátlakovou a politickou sílu. Buďte více  soudná a sundejte klapky z očí.

Bianca 19.6.2008 1:48

Re: Re: chapu ten nesmysl, vypadá to vtipně.

Zda se, ze jste ani nepochopil, ze odbory v prvni rade haji zajmy sve profese, az pote, najdou-li spolecnou rec, se spojuji s jinymi odborovymi organizacemi. Najdou-li tedy tu spolecnou rec, proc by se napr. nespojily, ve svem tlaku na vladu,  treba zrovna s temi Vami uvadenymi  „osobami pečujícími o osoby blízké“, s důchodci... Jiz nyni nasly, jak se zda, odbory spolecnou rec vuci vlade a chystaji generalni stavu - jiz za necely tyden. Nebude prece jenom neco v neporadku?

Pisete, ze "Rozumné odbory jednají a k radikálním řešením sahají opravdu výjimečně a nenechávají se zpolitizovat jako v České republice." No, to potom napr. odbory ve Francii, Italii... asi prilis rozumne nebudou, ze? A co rikate "rozumnosti" rakouskych lekaru, kteri stavkovali toto pondeli?

Vite, ja povazuji za desive vice, nez cinnost odboru, to, ze opozice nemusi cinit prakticky vubec nic, natoz nekam hnat odbory. Bohate postacuje cinnost koalice, ktera svymi kroky, chovanim diskreddituje pravicovou politiku a primo zene obcany do naruce levice. Toho se desim.  

Vase staveni odboraru proti „osobam pečujícím o osoby blízke“ povazuji za nepochopeni situace, odvadeni pozornosti a ja nevim co jeste. Ti odborari se stavi proti statu, vlade . Nic pak nebrani se tem „osobam pečujícím o osoby blízke“  pridat k tem odborarum a  do očí (bude-li jim to doprano) vlade sdelit, co pozaduji. Vite, u nas u je hezkou radku let  kapitalismus a v tomto systemu se kazdy  musi predevsim postarat sam o sebe, o sva prava. K tomu se muze dle Listiny svobodne sdruzovat. Vite, solidarita je hezka vec, ale i ta ma sve meze. Proc nejsou napr. s temi „osobami pečujícími o osoby blízke“, solidarni tez nasi zakonodarci? Vzdyt i ti jsou  v podstate  zaměstnanci nas, obcanu,  placení z veřejných peněz  - z nasich dani. Od nich se vsak ty "osoby pecujici o osoby blizke" nejspise dockaji jen  falešných a mediálně líbivých slovíček. Chcete se vsadit?

Michal Slánička 13.7.2008 12:18

Re: Re: Re: chapu ten nesmysl, vypadá to vtipně.

Já to zkrátím. Podívejte se na to, proti čemu stávkují. A zda v tom není politický podtext. Proti odchodu do důchodu v 65 > odkáži Vás na demografickou literaturu, kde zjistíte, že se jen dostaneme ke standardu odchodu do důchodu, který je běžný kdekoliv jinde. Mimochodem - když Vám zvedla Paroubkova vláda odchod do důchodu na 63 let, kde byly odbory a jejich stávky?! To panu Štěchovi nevadilo?! Není to zvláštní?! Dále protestují proti poplatkům. Ale i ty jsou běžné v západní a dnes už i východní Evropě. A že stávkují kvůli růstu platů? No, a roste snad i produktivita práce či efektivita? Nechtějte po mě, abych Vám zde udával jeden případ vedle druhého, kdy zdravotníci opravdu proflákají vyloženě dvě hodiny u kafe z osmihodinové pracovní doby. Odbory jsou socialistický přežitek v podobě, který je u nás. Hlavně je příliš vidět propojení odborů s ČSSD, a to je opravdu nepřijatelné, dokonce i z pohledu odborů samotných. A úplně naposledy jsem si nechal tu poslední věc. Já nastavím odbory proti "osobám pečujících osobu blízkou", to jste tu učinila Vy. Já na této skupině poukázal na špatnou práci odborů, kde ignorují diskriminaci určité konkrétní skupiny pracujících, a zdůrazňuji, že nehnou ani brvou slavní odboráři.

Virus 16.6.2008 15:54

Demagogie vydala plody

Rozumné finanční ohodnocení lidí pečujících o osobu blízkou je problémem MPSV, ne odborů. Ti lidé nejsou zaměstnanci ani nějaké firmy ani zaměstnanci státu. Konfrontovat jejich požadavky na vyšší dávky , ano jsou to DÁVKY, nikoli plat, s požadavky na vyšší platy kantorů je naprostá demagogie. Požadavek na jejich lepší finanční situaci musí řešit MPSV buď v rámci svém nebo v rámci CELÉHO státního rozpočtu! Co si třeba ve SR posvítit na předražené dálnice, železniční koridory, podivné podmínky zakázek MO....

 Vy se jen snažíte uměle dostat do konfrontace dvě skupiny lidí, které spolu nijak nesouvisí a tahání odborů do této záležitosti je už úplně nesmyslné;-O

Michal Slánička 18.6.2008 21:33

Re: Demagogie vydala plody

Krutě se mýlíte, ty věci spolu souvisí. Osoby pečující o osobu blízkou odvádí za onu dávku práci, jsou tedy normálně pracující, jen nejsou uznáni. Pokud by opravdu odbory chtěly hájit práva pracujících, nabízí se jim zde celá jedna skupina, která je diskriminována. Tato skupina je ale pro odbory nezajímavá, protože nedisponuje masovostí, tedy jim nezajistí posílení. Teď už mi rozumíte?

Bianca 19.6.2008 1:57

Re: Re: Demagogie vydala plody

Nic prece,  dle již uvedeneho   čl. 27 odst. (1) Listiny prav a svobod (soucasti Ustavy ČR)   nebrani tem "osobam pecujicim o osoby blizke"  svobodně se sdružovat s jinými na ochranu svých hospodářských a sociálních zájmů. Proc by se zrovna  odbory mely z jinych, nez obecne lidskych duvodu, zajimat   o skupinu , ktera je  dle Vas diskriminovana? Nemeli by se o tuto skupinu zajimat spise  poslanci a poslankyne?  Tato skupina je ale pro nase zastupitele  nezajímavá, protože nedisponuje masovostí, tedy jim nezajistí nalezity pocet hlasu. Teď už mi rozumíte?

věra 15.6.2008 18:56

stávka učitelů

Vážený studente!

Nyní jste student, budete však zaměstnanec a budete placen státem. Bude Vám stačit přijem, který dostanete při Vašem vysokoškolské vzdělání , co má stačit učeitelům? Pak se ozvěte znovu!

Michal Slánička 15.6.2008 22:32

Re: stávka učitelů

Představte si, vážená paní, že pracuji a dokonce za nižší plat, než je nástupní plat učitele.

Bianca 16.6.2008 10:26

Re: Re: stávka učitelů

A jake je, pekne prosim, Vase vzdelani?

Michal Slánička 16.6.2008 11:48

Re: Re: Re: stávka učitelů

Dvě střední školy - prní je hotelové škola a druhá je škola se zaměřením na veřejnou správu; nyní dokončuji studium politologie a studuji sociologii

Bianca 16.6.2008 12:32

Re: Re: Re: Re: stávka učitelů

Dve stredni nedaji dohromady jednu vysokou. Tu, kterou maji ti ucitele. Vase dalsi vzdelavani je chvalyhodne.  

Michal Slánička 16.6.2008 12:59

Re: Re: Re: Re: Re: stávka učitelů

To máte plnou pravdu, a proto studuji dál.

Bianca 16.6.2008 14:59

Re: Re: Re: Re: Re: Re: stávka učitelů

Dovolim si jen male upozorneni. Zdaleka ne vzdy je mira vzdelaní primo umerna mire odmenovani. To je take pricina nespokojenosti tech ucitelu, lekaru....

Michal Slánička 18.6.2008 18:42

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: stávka učitelů

I v tom máte pavdu, v tomto konkrétním případě - učitelé, však došlo ke stávce, kdy byl učiněn reálný příslib vyšších mez, a to ve výši 10%. Proto stávku považuji za sprostou a nehoráznou.

Bianca 18.6.2008 20:55

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: stávka učitelů

Zkusenosti z minulych let pravi: "Sliby, chyby". Takovych "pridani" uz  ucitele zazili vice. A jen si vzpomente, co slibovaly strany pred volbami a co cini nyni... A pak jeste: "Kdo rychle dava, dvakrat dava"...