29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
čtenář zdrojů 19.3.2007 12:38

Slabota Neffe

toto je už druhý Váš článek, ve kterém se snažíte přesvědčit, že za všechno mohou klimatologové. Kdyby nebylo klimatologů, tak by se nám snad ani neoteplovalo. V Česku totiž platí tzv. prezidentská teorie, jejímiž průkopníky jsou Klaus, Motl, Jakl, Brezina a Neff. Tato prezidentská teorie tvrdí toto: "Vůbec se neotepluje, a pokud ano, tak za to nemohou skleníkové plyny. Skleníkové plyny nepřibývají, a pokud ano, tak za to nemůže člověk." V Evropě už máme za sebou 7 výrazně teplotně nadprůměrných měsíců (od září do března), ale to je jistě jen výmysl klimatologů. Odchylka těchto 7 měsíců od normálu činí v Česku asi +4°C. Američtí vědci předpovídají, že letošní rok bude asi nejteplejším v historii měření globálních teplot. Letošní zima byla ve střední Evropě nejteplejší za posledních 237 let. Ale my se budeme řídit "prezidentskou teorií".

KTE 19.3.2007 12:44

Re: Slabota Neffe

Minulá zima tu trvala téměř šest měsíců a rozhodně nebyla teplotně nadprůměrná. Ale globální oteplení se lépe propaguje letos, to je fakt :-/

Charlie 19.3.2007 12:56

Re: Re: Slabota Neffe

Každý stabilní systém více či méně osciluje.

balthasar 19.3.2007 13:02

Re: Re: Re: Slabota Neffe

Stabilní neosciluje. Nestabilní se rozkmitává nepřímo úměrně stabilitě, takže ta minulá zima do teorie přesně zapadá ;-)

gerontusinza 19.3.2007 15:33

Sakra baltazare stabilbní oscilátor zůstává stále stabilní. Re: Re: Re: Re: Slabota Neffe

Na zpětnou vazbu jsou ovšem lidi kerátcí pokud neporučíme větru dešti. Stejně mám posit že na světě je mravenců víc než lidí. VYMÝTIT!!!!!!

čtenář zdrojů 19.3.2007 13:13

Re: Re: Slabota Neffe

Minulá zima byla sice dlouhá, ale nebyla nijak zvlášť studená. Období od listopadu 2005 do března 2006 bylo jen mírně teplotně podnormální. V porovnání s ostatními nadprůměrně teplými zimami posledních 10 let nám ale ta loňská zima připadala strašně studená. Praha-Karlov má dlouhodobý průměr za měsíce prosinec až únor +0,3°C. Loni zde naměřili za toto období -0,9°C (t.j. 1,4 stupně pod normál), ale letos zde naměřili +4,6°C (tj. 4,3°C nad normál).

zk 19.3.2007 13:10

Re: Slabota Neffe

No vidíte a co na to klimatologové, že před 237 byla stejně teplá zima jako ta letošní a co některé další zimy, o kterých jsou zápisy ve středověkých spisech. Nebo to, že se teplomilné rostliny pěstovaly i v oblastech, kde je dnes chladněji. Také za to mohl člověk, skleníkové plyny, auta apod.? Jestli jste čtenář, tak čtěte pozorněji a ne jen to, co se Vám hodí. I v dobách dávných se oteplovalo nebo ochlazovalo a v některých obdobích takových obdobích člověk ještě ani nežil natož aby mohl škodit. Neřiďte se žádnou teorií, ale rozumem. To, že letos máme 7 výrazně teplotně nadprůměrných měsíců, to není nic zvláštního, loni bylo zase několik měsíců teplotně podprůměrných, zimu jsme měli až do dubna, takže asi tak.

čtenář zdrojů 19.3.2007 13:21

ach jo, zk

před 237 lety začali v Praze Klementinu měřit pravidelně teploty. V té době se už měřilo i Basileji, Miláně a Budapešti. Předtím neexistují pravidelná měření, takže není s čím porovnávat. Pokud jde o starší informace z kronik, pak nejteplejší zima byla v roce 1186, kdy vlastně žádná zima nebyla a stromy rozkvetly už lednu. Jenže už v roce 1187 padal sníh ještě červnu. Jediná věc, kterou klimatologům zazlívám je ta, že upozorňují na rostoucí výkyvy počasí, což není pravda. Ve středověku byly výkyvy mnohem větší a naopak současné globální oteplování ve střední Evropě se vyznačuje spíše stabilnějším počasím.

cb 19.3.2007 14:16

Re: ach jo, zk

Pred 237 byla Praha "vesnici" s jinym mikroklimatem nez dneska. Mereni jsou nesrovnatelna.

čtenář zdrojů 19.3.2007 14:31

Re: Re: ach jo, zk

Praha měla v roce 1770 asi 200 tisíc obyvatel soustředěných v pražské kotlině. V této kotlině je situováno i Klementinum, kde je meteo-observatoř. Takováto kumulace staveb a lidí už vytváří tepelný ostrov. A  jen tak mimochodem dnešní hustota obydlení v centru Prahy je menší, než v 18. a 19.století.

I.L. 19.3.2007 17:25

Re: Re: Re: ach jo, zk

Chcete rict, ze koncem 18 stoleti byly tehdejsi byty stejne pretopene jako dnes?

To bych pochyboval.  A zda v tom byte bydlelo 10 vecne hladovych krku nebo jeden civilizaci zmekcily duchodce uz na tom vlivu na "tepelny ostrov" tolik nezmeni. Rozdil asi taky bude mezi asfaltem a kocicimi hlavami, nezamrzajici Vltavou kvuli prehradam, solenim chodniku (ktere jsou driv beze snehu) a spoustou dalsich malickosti

VladaPing 19.3.2007 17:49

Re: Re: Re: Re: ach jo, zk

Nezapomínejte na potravní skladbu tehdejšího obyvatelstva. Méně knedlíků, skoro žádné brambory, zato hodně hrachu, fazolí a vůbec luštenin.

No, a metan snad patří mezi skleníkové plyny, že? 

čtenář zdrojů 19.3.2007 13:29

Ještě k tomu loňsku

zimu jsme až do dubna neměli. Skončila ve třetím březnovém týdnu. Duben už byl teplotně nadnormální, i když jen asi o půl stupně. Studený byl jen srpen, ale naproti tomu červenec byl mimořádně horký. Celkově byl loňský rok téměr o 2 stupně teplejší než je dlouhodobý normál.

LM 19.3.2007 14:36

Re: Re: Slabota Neffe

Pokud jde o tu zimu před 237 lety, jak víte, že byla stejně teplá, jako ta letošní? :-)

vita 19.3.2007 11:53

Dovolil bych si jenom připomenout, Astone,

že větrolamy se budují dosud a leckde se značně osvědčují.

Že se někdo pokusil přenést zkušenosti ze stepí a polopouští od nevidím do nevidím do české kotlinky, je jiná píseň, tehdy považovaná (třeba Pavlem Kohoutem) za dobrou...

honzak 19.3.2007 13:23

Re: Dovolil bych si jenom připomenout, Astone,

k  těm větrolamům poznatek - jsou z topolů a tyto jsou v KATASTROFÁLNÍM stavu. Někde to pochopili a likvidují, jinde je místní okrašlovací spolky brání i za cenu zmařených lidských životů. A melou přitom cosi o ochraně PŘÍRODY (Hitler tomu tuším říkal GAIA).

cb 19.3.2007 14:18

Re: Re: Dovolil bych si jenom připomenout, Astone,

Topoly se sadily, protoze je miloval Stalin. Dodnes ho za tohle nenavidi vsichni moskevsti alergici.

vita 19.3.2007 14:53

Re: Re: Re: Dovolil bych si jenom připomenout, Astone,

No, ony se sadily především proto, že rychle rostou. A nenávidí ho zejména petěrburští alergici, v Moskvě roste leccos, třeba střemcha, zatímco v Petěrburgu prakticky jenom topoly. Proč? Protože za blokády pokáceli všecko, co hořelo (když chcípáte zimou a hlady, tak se dělají i horší věci) a po válce chtěli obnovit co nejvíc co nejrychlejc. Což se podařilo, ovšem za cenu alergií. Takhle v pozdním jaře se v Petěrburgu (teda já ho znám ještě jako Leningrad) skoro nedá dýchat ani nealergikům, jak všude lítá to pápěří a leze do nosu, do uší, do huby, prostě všude...

Ze stejného důvodu se (někam) hodí topolové větrolamy. Ovšem o každý strom, který má mít nějaký účel, se  musí pečovat. Takže když vysázíte jabloně, musíte je každoročně prořezávat, u topolů přinejmenším dbát o obnovu. Když osázel Krčín hráze rybníků duby, očekával, že budou po nějaké době nahrazené - a ne že je nechají potomci uhnívat a kořeny  těch uhnilých v hrázi dělat kanálky. Dtto u větrolamů, které navíc u nás nemají zdaleka takový význam jako v jihoruských stepích nebo u lipových alejí, které nechávala sázet Marie Terezie kolem cest, kde se vlekli formani a občas projel klusem poštovský panáček, což byla nejrychlejší doprava.

R. H. 19.3.2007 11:15

Jak můžete?

Vážený pane Neffe, před několika dny jsem četl váš článek v LN o globálním oteplování. Když jsem jej přečetl, byl jsem zděšen, protože se od malička zabývám meteorologií a klimatologií. Nejsem profesionální klimatolog, takže mě nemůžete podezírat z toho, že bych svým postojem sledoval nějaké zištné cíle, ale chtěl bych vás ujistit, že klimatologové si nic nevymýšlejí, jen sledují vědecká data (o kterých vy, jak se zdá, nemáte ani potuchy). Kdybyste prostudoval ty spousty "nudných" dat jako oni (nebo já), pak byste nemohl říkat takové nesmysly. Globální oteplování je navýsost prokázaný fakt, o kterém pochybují jen bulvární novináři, pan Klaus a pan Ševčík z Liberálního institutu, kterých si jinak velmi vážím. Pokud jde o míru ovlivnění změn klimatu ze strany člověka, pak ani zde nejde o nepodložené spekulace, ale o seriózní závěry výzkumu, který je více než přesvědčivý - ale jen pro toho, kdo je odborník a v problematice se skutečně vyzná. Chci podotknout, že nejsem volič Strany zelených ani člověk levicově smýšlející. Dále chci podotknout, že se stavím negativně proti výstavbě větrných elektráren, protože spatřuji jejich negativa a protože je nepovažuji za trvalé řešení problému. Přesto bych trval na tom, aby každý psal o tom, čemu skutečně rozumí, v čem se doopravdy vyzná (zvláště do celostávních renomovaných deníků). Jo, mimochodem,  já jsem ten pán, který nad vámi stál v metru a přemýšlel, zda vás má kvůli vašemu článku oslovit, když jste si povídal s jednou slečnou o vašem pejskovi, chvílku před tím, než jste vystoupil na Budějovické. S upřímným pozdravem. R.H.

jasan 19.3.2007 11:21

Re: Jak můžete?

Vazeny pane,

doufam ze se nebudete prit, ze v prirodnich vedach je obvykle publikovat podklady a pote zavery - ne naopak.

Pak by mne zajimalo, proc hovorite o globalnim oteplovani, kdyz odborny termin je klimaticka zmena - navic na jizni polokouli to tak prilis nevypada

A nakonec by mne zajimali ty dukazy o vlivu cloveka a jeho podlilu...

LM 19.3.2007 11:57

Re: Re: Jak můžete?

Globální oteplování je jedním z projevů globálních změn klimatu...

gerontusinza 19.3.2007 15:42

Sakra to je axiom co?Re: Re: Re: Jak můžete?

A co globální ochlazování to je co? Inu totéž. A protože na slunéčku našem milém zuří vášně ke kterým můžeme vzhlížet a můžeme vyřknout miliardu hypotéz stejně si to bude dělat co chce. A totéž je s naší milou zemí, kdy Grünland (gronsko) bylo zelenou zemí, a dnes? Nemám nic proti koupání na Gronsku. Tak netrojčete uvažujte s rozumem. Samozřejmě je to nepříjemné, prostě budeme muset holt stavět ty hráze, tak jako lidé kteří stavěli v zaplavovaných oblastech. Hezkýden

LM 19.3.2007 15:47

Re: Sakra to je axiom co?Re: Re: Re: Jak můžete?

Grónsko? A co Island?

gerontusinza 19.3.2007 16:09

Jo o tom jak dlouho je tam civilizace nevím, od tam jsem informace nezískal. Re: Re: Sakra to je axiom co?Re: Re: Re: Jak můžete?

Asi tam nic nezůstalo po erupcích kpro archeology. Ale doporučoval by jeho sopky zašpuntovat. Bylo by to fyzikálně možnější než poručit větru dešti.;-)

LM 19.3.2007 16:12

Re: Jo o tom jak dlouho je tam civilizace nevím, od tam jsem informace nezískal. Re: Re: Sakra to je axiom co?Re: Re: Re: Jak můžete?

Podívejte se na naměřenou křivku růstu koncentrací CO2, zamyslete se a uvidíte hned, že sopečné erupce nejsou dominanrtním zdrojem CO2 v atmosféře...

R. H. 19.3.2007 12:26

Re: Re: Jak můžete?

Přesně jak píše L.M. Termínu klimatická změna se používá v poslední době proto, že se chce zdůraznit, že vedle globálního oteplení se vyskytují i jiné změny v klimatu. Rozhodně však není termínem, který by chtěl s globálním oteplením zeměkoule polemizovat. Ledovce mizejí v Evropě i v Asii, za severním polárním kruhem, ale i za jižním. Na jižní polokouli rychlost oteplování není tak markantní, ale i zde je snadno pozorovatelná a měřitelná.

jasan 19.3.2007 12:39

Re: Re: Re: Jak můžete?

nejak jste zapomel na zbyle otazky....   

R. H. 19.3.2007 13:19

Re: Re: Re: Re: Jak můžete?

Bylo by to na dlouhou diskusi. Pro stručnost jen uvedu, že za velký argument považuji množství CO2 naměřené ve vzduchových bublinkách arktického ledu. Zde lze pomocí sond sledovat průběh teplot a CO2 zpětně po několik set tisíc let! Můžeme sledovat, jak křivka grafu míry CO2 v ovzduší odpovídá teplotám v dějinách. To, co je měřeno za poslední desetiletí několikanásobně překračuje hodnoty, jež se na zemi vyskytovaly v důsledku přirozených výkyvů. Vidíme tedy, že pravděpodobně nepůjde o přirozený proces, protože vrcholy aplitud na grafech z minulých dob meziledových dosahovaly přibližně stejné úrovně a nikdy nedošlo k takovémuto "vybočení z řady". Také rychlost oteplování v dobách meziledových odpovídala přibližně 1 st. Celsia za 4000 let a nikoli za 100 let jak je tomu nyní. Konec konců tisíce tun plynů, které prokazatelně způsobují skleníkový efekt (pokud platí stejné fyzikální zákony v laboratoři i vně laboratoře;-)), se musí projevit, protože země je sice velká, jak říká pan Neff, ale atmosféra, v níž se tyto plyny hromadí, protože ji nemohou opustit, je pouze tenká slupka. Ovlivnění člověkem tedy opravdu není nic fyzikálně nepředstavitelného. Naopak, z hlediska zdravého rozumu, je nemslitelné, že by k tomuto ovlivnění v určitém časovém horizontu nedošlo.

J.G. Pašek 19.3.2007 14:13

R.H. na rychlo vykvašený expert?

?

balthasar 19.3.2007 14:21

A vás tu kdo zapomněl?

--