4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

PRÁVO: Musíme pomstít Matěje!

Pětiletému Matěji Chrásteckému zbývají poslední sekundy života, když s uličnickým úsměvem bere za kliku dveří rozjetého vagónu …

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
miki 11.12.2006 8:43

o vině matky nelze pochybovat.

U soudu by se mělo pouze prokázat, jestli je to opilej nezodpovědnej "cás a osolit ji", nebo obyčejná zkratkovitě jednající ženská a trest by měl být pouze symbolický.

Jakub S. 11.12.2006 8:42

Takže shrnuto:

pořád postrádám jedno zásadní: ponechat, PROSÍM, potrestání matky, které se v nejkrásnějším věku zabil jediný synek, VYŠŠÍ MOCI.

Ponechejte ji, všichni, na pokoji, ať to bylo jak bylo. Je nelidské tahat ji po těch instancích, sepisování, advokátech, výsleších... a s těmi prodleními, kterými už naše justice je světově proslulá... a s těmi stovkami soudců s rudou knížkou (stále) na srdci, uvyklými dávno, že ONI soudí každého a vždy mračnopozorně i MORÁLNĚ. Je to zrůdné, nelidské, neevropské, nehumánní. Je to hyenismus. A ten kloakový tisk vždy kolem toho. STOP IT!

Škoda, že se těchto diskusí nikdy neúčastní žádný kněz. Opravdový kněz. Takové stanovisko tu velmi, velmi schází. Podotýkám, že jsem sice historik a filosof, ale v podstatě agnostik. Někdy jsou však nezastupitelní.

Proboha, lidi...

gerontusinza 11.12.2006 9:27

Sice bych to Jakube nepojal jako vy, ale naprosto souhlasím.Re: Takže shrnuto:

Nač zvětšovat neštěstí člověka nesmyslnýmy ataky nezúčastněných idiotů. Ta rodina je v každém případě již dost nešťastná. Je to na stejné úrovni, když se stane něco dítěti na kole a i když jste u toho, všemu nezabráníte. Hyenizmus současného státu a jeho těžba z neštěstí lidí, kdy doluje bezostyšně daň z příjmu z některých náhrad škod a je schopen při pádu z kola vymáhat až 20 000 pokuty, nemá obdoby. Lidé neblbněte, neštěstí je neštěstí a nechodí po horách ale po lidech. Netvařte se tak, že vám se to stát nemůže. Může a proto doporučuji více ohleduplnosti.

Dave 11.12.2006 8:41

Zabezpeceni v zel. doprave

Pripad nesleduju, budu vsak prepodkladat, ze vysetrovatele dospeli k pravdivemu zaveru, ze dite vypadlo ze dveri. Velmi me prekvapuje, ze lze otevrit dvere vagonu za jizdy, ci rozjet vlak s otevrenymi dvermi. Na VS jsem okrajove studoval zabezpeceni v zel. doprave, a mel jsem dojem, neco takoveho je zcela vyloucene. Podud ne, radi se CD se svou zeleznici na uroven cestovani v rozvojovych zemich a na skole jsem poslouchal nesmysly.

LOJR 11.12.2006 8:58

Re: Zabezpeceni v zel. doprave

Mohu se otázat, zda vůbec a pokud ano, tak kolikrát, jste jel vlakem? Já jen, že ačkoliv jsem toho vlakem s výjimkou svých studentských let tolik nenajezdil, otevřené dveře vagonu jedoucího vlaku jsem viděl xkrát.

Jan 11.12.2006 8:40

Zablokované dveře

Jestli autor ví, že dveře jsou zaj jízdy zablokované, tak asi nikdy nejel osobním vlakem ČD. Dveře u většiny starých vagónů nejsou za jízdy zablokované a lze je klidně a snadno otevřít, někdy jsou i nedovřené.

Tenhle argument už použil mluvka ČD při prvním oznámení případu. Nevím, kde to vzal, asi také už dávno vlakem nejel.

Jan

čtenář 11.12.2006 8:47

Re: Zablokované dveře

Mluvka ČD nikdy vlakem nemohl jet, ten má služební auto a služební informace.

L 11.12.2006 8:57

Zablokované dveře

Je bezne, ze dvere nejdou snadno otevrit nebo zavrit. Proto casto byvaji pootevrene nebo nedovrene. Deti dojizdejici do skoly, starsi lide nebo slabsi zeny casto nemohou dvere otevrit.

Pred nekolika lety byla smrtelna nehoda. Jedna studentka nemohla otevrit dvere a tak, aby neprejela, rozhodla se vystoupit na druhou stranu. Tam ale trochu s tezkym zavazadlem zavravorala a zabil ji kolem jedouci vlak. Nikdo si z toho nic nedelal. Kdyby ale prejela kvuli tomu, ze nesly otevrit dvere, urcite by platila pokutu za cernou jizdu a pak by musele jeste cestovat nazpet za sve.

Proc by si take nekdo neco mel na draze neco delat z toho, ze nejdou otevrit dvere, ze. Budte radi ze to jeste jezdi a patnactiminutove zpozdeni je prece normalni. Vute, kolik je na draze smrtelnych nehod a nikdo se tim nezabyva? Vic nez si myslite.

čtenář 11.12.2006 9:06

Re: Zablokované dveře

Zato mají skvělé odborářské vůdce (spíš by se mělo psát velké V).

Marty 11.12.2006 8:30

Diskuze

Dobrý den, je zajímavé, že většina příspěvků je od mužů a autora a matku odsuzují. To se opravdu staráte o děti od rána do večera a máte je každou minutu pod dohledem. Vždyť je to nesmysl. A jestli ano, co Vám z dětí vyroste? Naprosto nesamostatný tvor. Napadl mě příklad - učíte děti třeba nakupovat? Poslat pro pár rohlíků, aby pochopily, že nebudou mít rodiče pořád u sebe a učily se o sebe postarat. Měl jsem strach, ale jednou jsem je poslat musel . A je toho více - namazat chleba, nakrájet mrkev - nůž, pomoci péci cukroví - horká trouba atd. A co teprve školáci a jejich cesta do školy - to je opravdu vy všichni vozíte autem (připoutané, na sedačce, dodržujete rychlost, ....) předáte je, nejlépe proti podpisu, učitelce? No nic, jen jsem chtěl požádat o trochu rozumu. Přeji hezký den.

Radka 11.12.2006 8:55

Re: Diskuze

Tak tady máte názor ženy, dvojnásobné maminky a trojnásobné babičky. Pětileté dítě bych nikdy nenechala 15  minut o samotě v bytě - stačí, když je samo v pokoji, kde si jej můžu zkontrolovat. Oproti tvrzení autora článku mám ze svého okolí potvrzeno, že tak činí všechny matky (podotýkám, žez mého okolí). Pětileté dítě nerovná se dítě šestileté - to Vám potvrdí každý pediatr. Vývojový skok v tomto období je enormní - kdyby nebyl, chodily by děti do školy už v pěti letech a ne v šesti, sedmi a osmi, jak je tomu dnes. Srovnávat situaci z dob našeho mládí se vůbec nedá - zaprvé zdaleka nebylo v bytech a na ulicích tolik nebezpečí a za druhé - jak víte, že tam, kde tato nebezpečí tenkrát hrozila (např. na vesnicích, kde nebylo na děti tolik času), nebyla vysoká dětská úrazová úmrtnost? Pouze se o tom nepsalo ve všech novinách a nikdo o tom, kromě nejbližšího okolí, nevěděl.

Pětileté dítě ve vlaku musí být pod dozorem dospělé osoby neustále - tedy i když jde na záchod. Zrovna tak musí být pod dozorem na ulici, v tramvaji, v bytě. Kdo má jakou vinu, to posuzovat nehodlám - myslím si, že matka, pokud je zodpovědná, je potrestaná dost. Ale to už je v kompetenci soudu a ne laiků.

PP 11.12.2006 9:28

Re: Re: Diskuze

Nevím, ale když mně bylo pět, býval jsem doma sám i několik hodin. V mém okolí je dost dětí "mladších šesti let" a doma zůstávají od chvíle, kdy přijdou ze školky do doby, než dorazí jeden z rodičů (protože školka končí v 17 hodin, zatímco práce také v 17 hodin, ale na opačném konci města). Mé neteře (6 let + 4 roky) jsou schopné dojet autobusem "k babičce", když je na jednom konci "naložíme" a na druhém babička vyzvedne. Po našem "dvoře" běhá dost dětí školou nepovinných jen pod nedbalým dozorem o pár let starších sourozenců a věřím, že se o sebe dokáží postarat lépe, než někteří důchodci na lavičkách tamtéž.

Dítě je možná poklad, ale to neznamená, že musí být celé dny zamčené v trezoru.

Lída 11.12.2006 10:18

Re: Re: Re: Diskuze

Opravdu jste byl v pěti letech celé hodiny sám doma? No, to máte teda rodiče. Moc se mi to nechce věřit, ale třeba je to pravda. Ale není mi moc jasné, kde jste viděl děti, které přijdou ze samy školky a čekají tam na rodiče. Samotné dítě ze školky žádná učitelka nepustí. A řekla bych, že většina předškolních dětí taky ještě neumí otevřít klíčem byt. Jinak naopak na neteřích v autobuse není nic špatného. Pokud je na jedné straně někdo posadí do autobusu, na druhé vyzvedne, tak jim nic nehrozí. V autobuse je na rozdíl od vlaku přehled, děti určitě po autobuse neběhají, ale sedí na místě, kam je mamainka posadila.

Kajda 11.12.2006 12:10

Re: Re: Re: Diskuze

Můžete mi říct, do jakéže školky to vaše neteře chodí? To si učitelky vezmou na trikou, že v 17.00 pustí takto malé děti samotné domů? To před nimi smekám a nechtěla bych vidět ten tanec, kdyby se jim v takovém to případě něco cestou ze školky stalo např. je porazilo auto. To by bylo řevu. Nadával byste na učitelky, že měly předvídat, že čtyř a šestileté dítě přeci nemůžou sami posoudit, které auto jede rychle nebo kdy ještě tu silnici stačí přejít.

PP 11.12.2006 14:36

Re: Re: Re: Re: Diskuze

Né tak hrrr...

Obvykle vyzvedne dítko některý ze sourozenců a obvykle chodí (50m parkem, žádná silnice...) jaksi "hromadně". Otevřít klíčem si tady umí děti tak od čtyř let. A že rodiče pracují "ve fadrice" na druhém konci města - za to opravdu nikdo nemůže, buďme rádi, že mají práci. Uznávám, že v tomto případě je situace trochu "nestandardní", na druhou stranu - ta školka má končit v 16:30 a učitelky musí stihnout dopravu domů - ten autobus, kterým pak "zpátky" přijedou rodiče (nebo ťapat pár kiláčků pěšky, do "skutečného města" na jiný spoj, protože další jede až další den ráno). Holt jsme "ke městu přilepená vesnice"...

Lída 11.12.2006 16:19

Re: Re: Re: Re: Re: Diskuze

No jo, některý ze sourozenců! Takže už nejde samo, ale s nějakým dítětem školního věku. I to už je dost rozdíl. A i když vaše děti jsou tak šikovné, že umí spolehlivě odemknout ve čtyřech letech, tak byste jim asi nesvěřil klíče. Ty mají spíš ty školní děti. On je opravdu velký rozdíl mezi pětiletým dítětem a prvňákem.

Kajda 11.12.2006 9:05

Re: Diskuze

Já jsem ženská a svou dceru jsem pustila nakupovat už ve čtyřech letech (obchod máme proti domu). Bála jsem se strašně, ale pocit její "důležitosti" byl pro mě přednější. Toto ale není stejný případ. Nechat pětileté dítě samotné pohybovat se po vlaku ČD, dojet do zastávky, kde chci vystoupit, jít se posilnit do nádražního pohostinství a teprve po hodině jít syna hledat, to mi prosím promiňte, ale to je zhovadilost té madam. Nevím, co dělá její svědomí. Pokud v ní alespoň špetku hlodá, pak je nadosmrti potrestána sama sebou. Žádný soud takovouto věc nedokáže zpětně posoudit tak, aby bylo učiněno zadost spravedlnosti neboť o tom soud je respektive měl by být. Tady v tom případě je přeci jasné že matka zanedbala péči svojí nedbalostí, ale takto by to mělo být konstatováno a šmitec. Nač zahlcovat soudy takovýmito causami? Ty nechť se zabývají věcmi, kterým hrozí prodlení a ne tímto, zde již k prodlení došlo.

Radka 11.12.2006 9:26

Re: Re: Diskuze

Omlouvám se, samostatnost se asi nedá počítat na roky - trošku vyplývá ze situace. Vámi popsaný příklad bych nemohla použít pro sebe - bydlím v paneláku ve dvanáctém patře a dítě bych nemohla pustit samotné ani do obchodu na protější straně ulice - výtahem samo nesmí a aby šlapalo dolů a nahoru dvanáct pater, to bych mu nemohla udělat. Stačí, když jej pustím do obchodu a zpovzdálí sleduji, jak si vede.

Snad budete se mnou možná souhlasit v tom, že člověk, který si nepřipoutá vždy dítě  v autě na sedačce, omluví asi kohokoliv. Atd.

Kajda 11.12.2006 9:38

Re: Re: Re: Diskuze

My bydlíme v činžáku v 5.patře a výtah nemáme. Nevím proto, proč by dítě nemohlo šlapat po schodech. Takto mašírujeme 4 krát až 5 krát denně. Dcera ty schody šlapala od 2 let.

Dítě v sedačce jsem poutala (dneska už se poutá sama) a omluvit dokážu opravdu kohokoliv, pokud není vinou dospělého ublíženo dítěti.

Skepticus Maximus 11.12.2006 7:46

Je to nějaké podivné

V pěti letech jsem běhal po rozestavěném sídlišti, blbli jsme nehorázně, ale nedovedu si představit, jak bych mohl sám vypadnout z vlaku bez cizí "pomoci".

Ovšem daleko horší je, že stát si přivlastňuje děti, určuje, co je správné chování rodiče a dokonce leckdy odlišné chování od mnohdy nejasné, ba hloupé, normy trestá.

Jiřik 11.12.2006 8:15

Re: Je to nějaké podivné

Když se podíváš po diskusi, je to ještě divnější...

čtenář 11.12.2006 8:22

Re: Je to nějaké podivné

Dnes se shodujeme. Jestli ty dveře vlaku byly centrálně elektricky jištěné, tak se jim (ČD) tenkrát nezavřely a přesto vlak jel dál. Je to stejné, jako když dráhy tvrdí o bílem světle na přejezdech, že svítí vždy, když nesvítí červené světlo, tím, že se prokazuje pro uživatele přechodu, že ten je funkční a nebezpečí nehrozí. Houby, kolikrát nesvítí !!!

Jinak, ta máma s ním měla jít, právě pro klid svého svědomí. Potrestala se sama, to si už nikdy neodpáře. Nevím, čím horším ji chce stát potrestat. V tomto případě je to spíš obhajoba instituce (Českých drah).

Karel 11.12.2006 9:05

Re: Je to nějaké podivné

Naprosto souhlasím. Když si vzpomenu, jak jsem se choval jako puberťák, tak se divím, že jsem občas z vlaku za jízdy nevypadl. Jenže: 1/ v pěti letech jsem byl poslušné dítko a nenapadlo by mě dveře otevírat a 2/ za podobnou smrt puberťáka by rodiče měli nebo neměli být potrestáni? Podle práva asi jo, až do 15 let věku toho dítěte:-(

čtenář 11.12.2006 9:11

Re: Re: Je to nějaké podivné

Kruci, doprovázet jako táta svého puberťáka při jeho cestě na záchod ve vlakové soupravě ...........

gerontusinza 11.12.2006 10:23

Šílený pocit co? Ani se nedivím.Re: Re: Re: Je to nějaké podivné

;-)

Lída 11.12.2006 10:36

Re: Re: Je to nějaké podivné

Být rodič puberťáka je mnohem horší. Toho už člověk musí pustit z dozoru a jen doufat, že ho nenapadnou moc velké voloviny. Taky člověk musí jednou nechat své dospělé dítě řídit a odjet na druhý konec světa. Takový už je život. Ale pořád to není důvod, aby se člověk dostatečně nestaral, dokud je dítě malé.

Matku puberťáka bych v takovém případě neodsuzovala.

Karel 11.12.2006 7:43

To má být anekdota?

Pane autore,

myslíte svůj článek vážně? To snad ne - chyba matky je přece pro normálního člověka naprosto zjevná. Na malého prcka se musí dávat pořád pozor. Spekulace o tom, že pětileté dítě je již dost vyspělé, byla bohužel v tomto případě vyvrácena - jinak by se tato tragédie nestala.

Neumím si představit, že by mne (pravda, před desítkami let) moji rodiče nechali samotného pobíhat po vlaku - vlak je potenciálně nebezpečný. Lze jen spekulovat, co matka dělala nebo jak uvažovala. Ale nebyla to úplná mladice, takže vidím totální nezodpovědnost, lehkomyslnost, nízkou iteligenci, alkohol, ... ovšem vše jsou jen dohady.

PP 11.12.2006 8:14

Re: To má být anekdota?

Pětiletý kluk není žádnej malej prcek! Za rok se bude muset starat o sebe cestou do školy, zpět a přežít tam celý den mezi staršími spolužáky, kteří se umí chovat krutě a podle.

Když se to nenaučí v pěti letech, tak kdy?

Pětiletý kluk si prostě na áchod může chodit sám, dokonce i ve vlaku!

Borek@Exil 12.12.2006 3:39

Re: Re: To má být anekdota?

Jenže tenhle pětiletý je asi výjimka......nepřežil to.

autor 13.12.2006 19:40

Re: To má být anekdota?

Už jsem snad jasně vysvětlil, že POŘÁD to nejde. Vy snad s...ete a šu...te před dítětem? A kdy spíte, že jsem tak smělý?

Můžeme se bavit o tom, kde namalujeme tu čáru, že od teď už to budeme pokládat za přílišné riziko. A já jsem té debatě přístupný. Ale Nemůžeme tu čáru narýsovat u 0% rizika, protože to je nesmysl non plus ultra.