30.3.2023 | Svátek má Arnošt


Diskuse k článku

PRÁVO: Musíme pomstít Matěje!

Pětiletému Matěji Chrásteckému zbývají poslední sekundy života, když s uličnickým úsměvem bere za kliku dveří rozjetého vagónu …

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Lída 11.12.2006 12:22

Re: Re: Já nevím jak vy,

Přesně tak. Za jednu z nejdůležitějších věcí, které jsem děti učila bylo, že se musí vždycky pro přecházení silnice rozhlídnout. I když jsou na přechodu a svítí zelená. I kdyby řidiče, který je přejel, pověsili, jim to zdraví nabo život přece nevrátí.

Pavla B. 11.12.2006 10:53

Pořád dokola

Při nedbalostních trestných činech IMHO nejde o to trestat viníka kvůli němu samému (slušný člověk je v každém případě svým svědomím trestán dost, jestliže někomu neúmyslně ublíží), ale dát výstrahu ostatním, aby si dali trochu bacha. Většinou jde o podmínku, a ptám se, může slušnému člověku, který kriminální činy úmyslně nepáchá, podmínka nějak zvlášť vadit? Vy se za tu osobu berete, jako kdyby měla být popravena8-o

A k tomuto konkrétnímu případu: nechat jít pětileté dítě samotné ve vlaku na WC je nehygienická prasárna. Ergo kladívko už z toho je vidět, že nijak zvlášť přehnaně pečlivá ta mamina nebyla:-(

Volič 11.12.2006 13:31

Re: Pořád dokola

Podmínka taky vadí, protože v podstatě říká - jsi vinen, ale pro tentokráte tě jen pokáráme. Z toho plyne, že nemá čistý trestní rejstřík a tudíž je diskvalifikována z mnoha činností - neotevře si ani trafiku.

A pustit dítě v 5-ti letech na záchod mi přijde naprosto normální.

čtenář 11.12.2006 10:42

!!!

Všichni připouštíme, že s tak malým klukem jít ve vlaku na záchod je v pořádku a normální. Zrovna tak bychom měli trvat na tom, že v pořádku je pouze a jenom to, když vlaky jsou čisté (včetně WC), jezdí včas a jejich bezpečnostní dveřní systémy bezchybně fungují !

Lída 11.12.2006 10:55

Re: !!!

S tím souhlasím.

Pavla B. 11.12.2006 11:08

Re: !!!

Ale jo. Myslím, že se zde nikdo nechce zastávat Českých drah a tvrdit, že nezabezpečené dveře jsou OK. Ale stejně jako nelze pustit pětileté dítě přes několik ulic a spoléhat na to, že všichni řidiči na přechodech zastaví, tak není možné ani za jiných okolností předpokládat, že bude všechno v pořádku (jedině snad právě ve vlastním bytě - tam je možné zamknout kuchyň, koupelnu, elektrické zásuvky má každý normální rodič ucpané bezpečnostními kolíčky a okna zajištěná bezpečnostními řetížky atd.)

čtenář 11.12.2006 11:19

Re: Re: !!!

Dobře, ale proč relativizovat požadavek, aby dráhy pracovaly řádně !! Ten Matěj (z věcné stránky případu) nezemřel proto, že šel sám v 5ti letech na záchod ve vlaku. Zemřel proto, že dráhy nejsou v stavu zajistit provozní bezpečnost ve vlacích !

Původní článek nese název: Musíme pomstít Matěje ! Posuňme trochu význam toho názvu a pomstěme Matěje privatizací Českých drah ! Státní podnik je na tohle krátký.

Jura Jurax 11.12.2006 11:44

Re: Re: Re: !!!

Privatizací? Polostátn dráhy fungují jen díky masivním dotacím státu. Privatizované dráhy pak ty dotace dostávat nemohou; budou tudíž muset zdvihnout ceny a tvrdě šetřit - a šetří-li se, bezpečnost to nezvýší. Spíš naopak.

čtenář 11.12.2006 13:55

Re: Re: Re: Re: !!!

Nechci se Juro Juraxi handrkovat. Faktem zůstává, že v dotovaných polostátních firmách bude vždy spíš bordel, než pořádek. V dopravních firmách, které přepravují cestující to může být osudné. Dráhy jsou navíc kapitolou samy o sobě celé desítky let a opravdové řešení nikde na dohled.

milkom 11.12.2006 11:42

Re: !!!

Doprovodit dítě na jakýkoliv veřejný záchodek vřele doporučuji - jeden z nejčastějších "pokladů", které tam najdete je jednorázová injekční stříkačka.

jerry 11.12.2006 10:32

matka vina

Mezi lety 1990-1998 jsem intenzívně používal vlak jako dopravní prostředek. V úplně každém vlaku, ve kterém jsem jel, šly otevřít dveře za jízdy. Mám pětileté dítě a nikdy bych ho ve vlaku nenechal jít samotné na záchod. Jednak může otevřít špatné dveře a vypadnout (většinou to nejde moc lehce, ale nespoléhám na to), druhak jít ve vlaku na WC je z pohledu hygieny odstrašující zážitek, takže bych ho rozhodně nenechal sahat na prkýnko, ale ani na cokoliv jiného uvnitř WC. Matka, které tohle všechno nevadí, a pošle dítě ve vlaku samotné na WC riskuje nad únosnou mez. I kdyby chtěla vyzkoušet, jak je její Matěj samostatný, tak po třech minutách musí být zatraceně nervózní, kde ten kluk je. Dráhy jsou k...ti, ale v tomto případě je vina na straně matky. Být porotcem v tomto případu, říkám vina.

PP 11.12.2006 10:52

Re: matka vina

I kdyby měla být viněna matka, tak leda z toho, že podcenila nebezpečnost pobytu ve vlaku, spoléhajíc na to, že čisté záchody a neotevřitelné dveře jsou normální. Naopak: WC "silně nehygienické" a za jízdy otvíratelné dveře normální nejsou - mělo by to být "extrémně ojedinělé". (Není? Pak je něco špatného u dráhy...)

Pavla B. 11.12.2006 10:55

Re: Re: matka vina

Ta paní jela poprvé vlakem?8-o

PP 11.12.2006 10:59

Re: Re: Re: matka vina

Ne.

Ale standardemto prostě není a nikdy se stát nesmí.

Pavla B. 11.12.2006 11:09

Re: Re: Re: Re: matka vina

Na druhé straně se však člověk prostě MUSÍ přizpůsobit realitě!

PP 11.12.2006 11:34

Re: Re: Re: Re: Re: matka vina

Realita je taková, že když jdou otevřít jedny dveře ze sta, tedy riziko je 1%, nebudu činit opatření, jako kdyby bylo riziko 99%.

Jura Jurax 11.12.2006 11:49

Re: Re: Re: Re: matka vina

No standartem to není ... ale je to realitou. A co je to vlastně standard? Podle mne je standardem spíše víceméně špinavé a páchnoucí WC bez toaletního papíru a tekoucí vody ... přinejmenším v běžných rychlících a osobních vlacích.

A moudrý člověk se nespoléhá na standardy a řídí se realitou.

Fantom 11.12.2006 10:29

Vzhledem k faktu,

kolik úchylů v dnešní době cestuje veřejnou dopravou je nechat dítě samotné běhat po vlaku TRESTNÝ ČIN. Ono se totiž neví, jestli si Matěj dveře otevřel sám nebo mu někdo "pomohl". O tom se taktně mlčí. Zodpovědný rodič dítě v tomto věku nenechá běhat po vlaku. Tečka.

PP 11.12.2006 10:44

Re: Vzhledem k faktu,

Zas tak moc jich není a ve vlaku už teprve ne - na to aby "zneužili chlapečka" tu není klid.

Tohle považuji osobně za jeden z nejpodivnějších mýtů o železnici.

herdekbabka 11.12.2006 10:15

já vám nevím, nevím jakou sílu má 5ti leté dítě, nechci nikoho obviňovat, najezdila jsem toho dost ale

vždycky jsem při otevírání dveří musela pořádně zabrat- a ten fígl zmáčknout kliku a silou do dveří zatlačit .... já nevím...

ljg 11.12.2006 10:30

Re: já vám nevím, nevím jakou sílu má 5ti leté dítě, nechci nikoho obviňovat, najezdila jsem toho dost ale

Ono stačí když dveře některý vystupující jen přivře. Pokud se nekouknete zblízka, vypadají dveře jako zavřené a pak stačí jen zrychlení či zatáčka aby se otevřely.

Taky se objevilo tvzení, že kluka viděli nejací vystupující už dvě stanice předím, jak si s nimi hrál (nevím, zda se to potvdilo) 

PP 11.12.2006 10:49

Re: Re: já vám nevím, nevím jakou sílu má 5ti leté dítě, nechci nikoho obviňovat, najezdila jsem toho dost ale

Jenže právě proto, že lze dveře "nedovřít" by měly být za smrt odpovědné dráhy - bez ohledu na to, jak to je s odpovědností matky.

milanS 11.12.2006 10:04

Dráhy vs. Havličkobrodská nemocnice

Zodpovědnost organizace za chování zaměstnace musí být stejná. ČD pouští - VĚDOMĚ  - do provozu vagóny u kterých nefunguje blokování otevření dveří, protože je to normální.  Havlíčkobrodská nemocnice zaměstnávala psychopata NEVĚDOMNĚ a nedokázala několik měsíců přijít na  nevysvětlitelná úmrtí, protože umírat v nemocnici je normální.

Tomas 11.12.2006 9:28

Autor má naprostou pravdu

Pokud jsou rodiče odpovědní za děti v tom smyslu v jakém soud viní Matějovu matku, je snad každý druhý rodič adeptem na trestní stíhání.

Pokud si vzpomenu na své dětství, tak v pěti letech jsem měl již na dvakráte rozbitou hlavu (následky v podobě jizev mi zůstaly dodnes), o pohmožděninách a zlomeném předloktí ani nemluvě. Větu: "Neskákej na té posteli, spadneš a rozbiješ si hlavu!" si pamatuji dodnes - přesně to se stalo... Když jsem byl jen o málo starší, snažil se mne otec přimět k potopení do bazénku se studenou vodou vedle sauny v pražském Podolí a to tak nešťastně, že jsem se zřítil na uzávěr ventilu tamtéž. Bazének plný krve - 7 stehů nad pravým okem.

Podle měřítek současného soudu by měli být moji rodiče dávno v teplákách. Zrovnatak rodiče většiny mých kamarádů. Sorry, ale takto vnímaná rodičovská odpovědnost je absurdní ve všech směrech.

A ještě takovou drobnost - představte si, že by se stejný případ nestal ve vlaku ale v letadle. 5ti letý kluk otevře za letu dveře Boeingu 737 v důsledku čehož vypadne spolu s 10ti dalšími ceslujícími na pole nedaleko letiště Ruzyně... Existuje jeden jediný člověk, který by v takovém případě vynil matku? Neexistuje. Že nejdou dveře letadla otevřít za letu?  No to dá rozum, že nejdou. Jak je do**dele teda možný, že je ten kluk a 10 dalších rozplácnuto na poli u Ruzyně? Je to naprosto to samé - aerolinky i dráhy mají za povinnost zajistit, aby jim cestující nevypadávali za letu (jízdy) ze dveří. Tečka.

L.P. 11.12.2006 9:33

Re: Autor má naprostou pravdu

Autor tohoto přídpěvku asi nebyl nikdy ve vlaku na WC. Nebo nemá děti. Jinak by tam samotné dítě asi nepustil.

PP 11.12.2006 9:35

Re: Re: Autor má naprostou pravdu

Nečistá WC jsou jen dokladem toho, že cestující jsou (občas) čuňata. Ale i s tím se bude muset dítě jednou vyrovnat - tak proč né v pěti letech?

PP 11.12.2006 10:01

Re: Re: Re: Autor má naprostou pravdu

Právě jsem se z jednoho vlakového WC vrátil - docela ušlo: nevzhledné, leč použitelné.

čtenář 11.12.2006 10:04

Re: Re: Re: Re: Autor má naprostou pravdu

V tom případě v tomto vagonu WC před Vámi nikdo cca 7 let nepoužil. ;-D

gerontusinza 11.12.2006 10:19

I po vašem použití?Re: Re: Re: Re: Autor má naprostou pravdu

;-P

čtenář 11.12.2006 10:03

Re: Re: Re: Autor má naprostou pravdu

Taky jsou důkazem nepříliš pečlivé práce zaměstnanců ČD, stejně jako nezavřené dveře souprav.