1.4.2023 | Svátek má Hugo


Diskuse k článku

PRÁVO: Musíme pomstít Matěje!

Pětiletému Matěji Chrásteckému zbývají poslední sekundy života, když s uličnickým úsměvem bere za kliku dveří rozjetého vagónu …

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I-Worm 11.12.2006 7:41

Liška mění srst, ne mravy

žijeme v zemi, kde po čtyřicet let byl ve sporu občan:podnik vždy vinen občan. Valná většina represantantů státu je tím či oním způsobem spjata s minulým režimem. To je klíč k (nejenom) tomuto problému.

Finrod Felagund 11.12.2006 1:50

Autor má pravdu

ten hon na Matějovu matku mi chtě-nechtě připomíná toho cyklistu, co musel zaplatit 25K CZK pokuty za to, že si sám na kole rozbil hubu...

drak 11.12.2006 1:21

Matka je potrestána víc než dost

Matka je potrestána víc než dost samotnou ztrátou dítěte, nemyslím, že by jí šlo ublížit víc. Nevidím pro to jediný důvod a ani to nepokládám za žádoucí.

Borek@Exil 11.12.2006 2:33

Re: Matka je potrestána víc než dost

Pokud by matka byla opilá cigánka, která má doma dalších šest fakanů.....byla by, chuděra tak strašně zdeptaná smrtí jednoho? Zpitá do němoty usnula v kupé a co vyvádí synek jí bylo srdečně jedno......chudák máma, přece ji nebudeme trestat...?!

Jiřik 11.12.2006 8:14

Re: Re: Matka je potrestána víc než dost

Jestli se nemýlím, tak Chrástecká je vdova a kluk byl jedináček... nebo se mýlím?

Lída 11.12.2006 10:39

Re: Re: Re: Matka je potrestána víc než dost

Ne, byl její čtvrté dítě.

Richard 11.12.2006 1:13

Stat

... este dodatok ... Keby sme si pozreli v archivoch spred 30 rokov sudne spory, tak ani jeden nebol v podobnom duchu. Kedysi vsetky taketo nestastia boli tim cim su - nestanymi udalostami. Teraz ale uradnici maju potrebu 'zasahovat' !

Borek@Exil 11.12.2006 2:36

Re: Stat

Richarde, před třiceti roky se soudilo za leccos a naopak se za leccos nesoudilo. Také se toho o zločinech moc nepublikovalo, pokud se ovšem nejednalo o zločin "politický".....pak se publikovalo značně.

Richard 11.12.2006 1:11

zlocin a trest

Matka je už potrestaná - aj keď je otázne, či niečo urobila. Ako rodič viem, aké často nstávajú situácie. Keby sme boli v USA a v porote by sedeli matky, tak ani jedna by nehlasovala za vinu. Ale sme tu a o vine bude subjektivne rozhodovat nejaky sudca...

Borek@Exil 11.12.2006 2:30

Re: zlocin a trest

Richarde..jak to víte? Jste si jist? Jste matka zasedající v porotě, které se zželelo děcka, vydaného nebezpečí zdrogovanou totálně nezodpovědnou osobou? Děcko má nárok na ochranu jako každý jiný občan.

čtenář 11.12.2006 8:55

Re: Re: zlocin a trest

I matky dětí mají nárok na ochranu jako každý jiný občan.

martin TT 11.12.2006 0:41

JH

Vy si opravdu myslíte, že obhájce ještě před zahájením hlavního líčení vytrubuje po Internetu body, na kterých bude stavět obhajobu?

JH 11.12.2006 0:40

Pane Vučka, nebylo to tady už jednou?

A ve stejně nesmyslném duchu? Vy jste její advokát? Vám přijde normální, že tato matka, kterou tak obhajujete, jde po příjezdu do stanice nejdříve do hospody a nahlásí to až po hodině?

martin TT 11.12.2006 0:39

Výrok o vině

dost děsivé může být i to, že i při evidentním zanedbání nebo dokonce úmyslu je možné ve skupině dvanácti lidí najít nejméně jednoho, který umožní nepotrestání - třeba právě rozplakáním porotců krásně sestavenou závěrečnou řečí.

Nenechal bych jít své pětileté dítě samotné v českém vlaku na záchod a rozhodně bych se po něm začal shánět dřív než po dokončení cesty ze Zábřehu do Olomouce. Vyvozovat z toho ale přednosti anglosaského porotního systému bych se neodvážil.

Borek@Exil 11.12.2006 2:22

Re: Výrok o vině

Porotní systém zrušili komunisté. I soudruh prokurátor Urválek by potřeboval k jeho justičním vraždám požehnání dvanácti občanů. Co kdyby se mezi těmi dvanácti našel jeden nezkorumpovaný a statečný? Zavraždění Pavla Wonky, na kterém se aktivně podílela rudá bestie Marcela Horváthová (dodnes soudí v Trutnově), by se přece jen provádělo krapítko obtížněji, kdyby polomrtvého Wonku na vozejčku přivezli před dvanáct občanů namísto před jednoho bezcharakterního otalárovaného zaprodance v žoldu bolševika.

Borek@Exil 11.12.2006 2:23

Re: Re: Výrok o vině

V osmdesátých letech už by se třeba ten jeden v porotě našel.

L 11.12.2006 8:08

Výrok o vině

A kdyby se takovy porotce nasel, tak by ho vymenili a jeste mu delali problemy. Propusteni z prace by mel jiste.

Takze i tu pani bude soudit soudce, ktery bere sto tisic mesicne a abstinent to urcite neni.

čtenář 11.12.2006 9:21

Re: Výrok o vině

Mnohdy trpí občasnou hydrofobií. ;-D

JH 11.12.2006 0:38

Pane Vučka, nebylo to tady už jednou?

Ve stejném duchu? Vy jste její advokát? Vám přijde na té matce normální, že po příjezdu do stanice jde nejdříve do nádražní hospody a nahlásí to až po hodině?

kirast 11.12.2006 0:38

Nevěřím, že pětileté dítě otevře dveře železničního vagónu

Mám přes sto kilokramů a dost často s nimi na zastávce u starších vagónů, které nemají zabezpečení proti otevření za jízdy, zápasím. Zrovna tak nevěřím, že vlak odejel ze zastávky a všechny dveře byly zavřeny. Krátce po této nešťastné události jsem jel vlakem z Nymburka do Štětí a před vystoupení jsem došel ke dveřím otevřeným za jízdy. Pokud se to matce Matěje do té doby nestalo, měla právo předpokládat, že železničáři nepustili na trať takový vlak (jak nakonec sami tvrdili). Naopak jsem přesvědčen, že železničáři spolu "drží basu" a nepřiznají, že vina leží na nich. A beze svědků nelze nic dokázat. Trestání matky takhle těžce zraněné je pak nesmysl.

Lapil 11.12.2006 1:35

Re: Nevěřím, že pětileté dítě otevře dveře železničního vagónu

To je možná důležitá myšlenka - otevřít dveře vagónu není vůbec jednoduché, chce to trochu vědět, co dělám a mít sílu. Kdybych měl odhadnout možnost průšvihu, začnu vypadnutím z okna (zvlášť v kupátkovém vagóně to jde dost snadno, a pětiletý kluk je přesně správně velký - dosáhne kam potřebuje, jedině když vyleze na područku sedadla, a pak se stačí blbě vyklonit). Druhá možnost - nějak se mu podaří propadnout přechodem mezi vagóny (dveře bývají standartně otevřené a různě to tam sviští a rachotí... pro zkoumavého ducha přímo ráj). A pak teprv ty dveře...

Těžko ale odhadovat, když si člověk ani nemůže být jist, o jaký typ vagónu šlo. To, že něco ukazovali v televizi nic neznamená, poslední dobou zjišťuju, že se nedá věřit ani dopravnímu zpravodajství...

Borek@Exil 11.12.2006 2:25

Re: Nevěřím, že pětileté dítě otevře dveře železničního vagónu

Jak víte, že byla těžce zraněná...a jak těžce? Co když jí byl osud nezbedného parchanta puténka........aspoň je od něj pokoj.....?

čtenář 11.12.2006 8:04

Re: Re: Nevěřím, že pětileté dítě otevře dveře železničního vagónu

A jak, u všech čertů, Vy víte, že jí osud vlastního dítěte "byl puténka". Vlakem jsem nejel hodně dlouho, ale pamatuji se, že i když dospělý, měl jsem kolikrát velký problém ve stanici dveře otevřít. Pětiletý kluk by je neotevřel ani náhodou. A býval naprosto běžný jev v bývalých ČSD, že dveře mezi vagony bývaly otevřené a taky průvodčí kontrolovali pouze dveře ze strany nástupiště (nevím, proč by to u ČD mělo vypadat ve vlacích jinak, vím, kde žiju). Jestli někdo vystoupil na druhou stranu, než bylo nějaké nástupiště a nechal dveře otevřené, tak to pak pro toho kluka bylo osudné. Pokud mne se týká, tak bych se svým dítetem šel (pro jistotu) a nenechal bych je jít samotné. Takže ta máma se už potrestala svou lehkovážností sama a to na doživotí.

IBO 11.12.2006 8:45

Re: Nevěřím, že pětileté dítě otevře dveře železničního vagónu

V Křenovicích u Brna jsme bydleli a bydlíme tak  ,že vidím na vlaky.Chcete abych počítal kolik dveří ve vlacích je otevřeno zřejmě z předchozí stanice Slavkov u Brna.Nebo jsou snad otevřeny až z Veselí nad Moravou ? Odtud jezdí všemocný pán řídící dopravu v celém Jihomoravském kraji .Pospíšil (ODS).

čtenář 11.12.2006 9:24

Re: Re: Nevěřím, že pětileté dítě otevře dveře železničního vagónu

To je ten chlap, co ty dveře pořád otvírá !

IBO 11.12.2006 8:57

Otevřené dvveře lezničního vagónu

V Křenovicích u Brna jsme bydleli a bydlíme tak  ,že vidím na vlaky.Chcete abych počítal kolik dveří ve vlacích je otevřeno zřejmě z předchozí stanice Slavkov u Brna.Nebo jsou snad otevřeny až z Veselí nad Moravou ? Odtud jezdí všemocný pán řídící dopravu v celém Jihomoravském kraji .Pospíšil (ODS).

Borek@Exil 11.12.2006 0:34

Správný přístup k výchově dítěte je takový....

jakým ho shledá porota dvanácti spoluobčanů. U vás, bohužel, je výrok o vině vyslovován státním zaměstnacem, což je samo o sobě dost děsivé.

Borek@Exil 11.12.2006 0:35

Re: Správný přístup k výchově dítěte je takový....

V žádném případě však přístup k výchově dítěte není definován výhradně obhájcem.

Tomáš 11.12.2006 11:15

Re: Správný přístup k výchově dítěte je takový....

Stačí se porozhlédnout jaké výroky těch 12 spoluobčanů občas vynáší a mám hrůzu z toho že bych měl být jimi souzen, třeba za náhradu škody za blbost. Čímž netvrdím že stávající český systém je bezchybný.

Borek@Exil 11.12.2006 0:31

D) mechanizmus nehody nebylo reálné předvídat.

Tak na tomhle jsme se, pane Vučka neshodli. Tady, v Americe byste se o tom musel shodnout s dvanácti porotci. Což by se Vám mohlo ale taky nemuselo podařit. Matka by nebyla stíhána za vraždu...nejspíše za "involuntary manslaughter" (nedobrovolné zabití), případně za "negligence" (zanedbání péče). Na to, že jste právník příliš podléháte neoprávněným emocím. To, že matka následně trpí ze ztráty dítěte z ní nikterak nesnímá povinnost pečovat o dítě a jeho bezpečnost.