1.4.2023 | Svátek má Hugo


Diskuse k článku

PRÁVO: Musíme pomstít Matěje!

Pětiletému Matěji Chrásteckému zbývají poslední sekundy života, když s uličnickým úsměvem bere za kliku dveří rozjetého vagónu …

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Vlastimil 11.12.2006 12:31

RadkuH

Vy opravdu nejezdíte vlakem !

AndyO 11.12.2006 11:58

pro ty, co nechápou, proč by nemohlo pětileté dítě..

je to prosté: schopnost vykonávat nějakou činnost máte ve chvíli, kdy jste schopen předvídat okolnosti provázející tuto činnost, její následky a rozeznat nebezpečí, které při té činnosti hrozí. A dokázat jim účinně zabránit.  Pětileté dítě se dokáže jít samo vyčůrat, ale není schopno, v rámci svého přirozeného vývoje, identifikovat ani základní rizika. Od toho má opatrovatele, který za něj funguje jako ten, kdo předvídá a chrání.

Udělejte si krátký test : představte si, že váš milovaný pětiletý  syn ( vnuk) jede na výlet se školkou a při samostatné cestě na WC vypadne z vlaku a zemře.  Budete zastávat názor, že doprovod za nic nemůže ?  Než odpovíte, že doprovod to  má jako PRÁCI a je POVINEN, tak se nad tím zamyslete, zda to, co chcete odpovědět, není v rozporu s vaším tvrzením, že pětileté dítě už je dost vyspělé.... protože pravděpodobně nebudete vyčítat učitelce, pokud při samostatném odchodu na WC ve vlaku vypadne váš patnáctiletý syn, s kterým vážně už na to WC nikdo chodit nemusí. Pokud tedy nejste blázen. 

Ta hranice, kdy dítě ještě něco samostatně dělat nemůže, protože rizika s činností spojená jsou pro něj nepředstavitelná, se samozřejmě posunuje- ovšem, v dnešní tzv.civilizované době je poněkud deformovaná ( dítě umí naprogramovat televizi, ale samo si nedokáže namazat chleba) a proto někdy některé rodiče zmate a pokládají svoje dítě za vyspělé a samostatné. Přírodu ale neošálí. Špitály jsou plné pětiletých, co je matka poslala, aby jí uvařily kafíčko, skočily naproti přes silnici do krámu pro rohlíky, dojely na kole k tetě do sousední vesnice... hřbitovy bohužel také.

Newkirk 11.12.2006 12:06

Re: pro ty, co nechápou, proč by nemohlo pětileté dítě..

Bravo, to je presne ono. Pani ucitelka muze za vsechno, ja nemuzu za nic.

Kajda 11.12.2006 12:16

Re: pro ty, co nechápou, proč by nemohlo pětileté dítě..

Naprostý souhlas!!

PP 11.12.2006 12:17

Re: pro ty, co nechápou, proč by nemohlo pětileté dítě..

Ujišťuji Vás, že ani v případě, kdy bu se to stalo, jak píšete, nebudu žádat potrestání UČITELE, ale stále se budu zajímat, proč že ty dveře šly otevřít. Učitel má na starosti desítky dětí a ani nemůže stát s každým u záchodu - nehledě na to, že ve vagónu bývá toalet více a ve vlaku při školním výletě je rozhodně více dvěří než učitelů.

Indian 11.12.2006 13:26

Re: Re: pro ty, co nechápou, proč by nemohlo pětileté dítě..

Naprosto presne, PP. Muzeme kalkulovat s trochu ocekavanymi riziky. To ze ve vlaku nefunguji dvere, je riziko dost neocekavane, a v pripade takoveto nehody, bych vinil drahy a ne ucitele.

Kdo ma zkusenosti z vedeni deti v oddile nebo s ucenim mi musi dat za pravdu. Nikdy je nemate dokonale pod dohledem. To by museli byt prikovani v poutech u kulu. A i pak jsou schopni se temi pouty umlatit v nestrezene chvili.

AndyO 11.12.2006 13:36

Re: Re: pro ty, co nechápou, proč by nemohlo pětileté dítě..

hovoříme o pětiletém dítěti. Když to nebudete okecávat desítkami dětí na starosti, oukej, tak vezměme za příklad placenou chůvu a vašeho prvorozeného ve věku pěti let. Pořád ještě trváte na svém ?

PP 11.12.2006 13:50

Re: Re: Re: pro ty, co nechápou, proč by nemohlo pětileté dítě..

Za předpokladu, že je najatá, aby jej ohlídala místo mne, tak ano. Pokud jsem jí potomka svěřil s výslovným přáním "doprovázet na každém kroku", tak ne - pak by jednala proti mému výslovnému přání.

Problém je, že bych jí nikdy něco tak (dle mého soudu) nesmyslného nenaříídil, dobře věda, že to nemůže splnit.

AndyO 11.12.2006 14:07

Re: Re: Re: Re: pro ty, co nechápou, proč by nemohlo pětileté dítě..

promiňte, tohle vám prostě nevěřím. Mluvíme stále o pětiletém dítěti ve vlaku. Proč by to nemohla splnit ? Z jakého důvodu ?

PP 11.12.2006 14:21

Re: Re: Re: Re: Re: pro ty, co nechápou, proč by nemohlo pětileté dítě..

Dobře: pokud ji najmu na převoz dítěte vlakem, předpokládám, že bude muset ukazovat jízdenku a v té chvíli se věnuje "něčemu jinému"; krom toho, pokud jí to výslovně nenařídím, nevidím nic špatného, když na prosbu "můžu jít na záchod" zareaguje tím, že kluka nechá na záchod odejít, zvlášť pokud ví, že na záchod chodí sám. Pokud by tam byl déle než cca tři minuty, měla by se za ním vydat a hledat ho - protože je za to placená.

Ale pokud by kluk vypadl z vlaku "hned", stejně by mnoho nenadělala - a zase je ten "pešek" jinde než na jejím hřbetě.

Pokud ji najmu jako "hlídače a dozorce", protože ten můj parchant je hyperaktivní a musí zkusit zejména všechno, co je zakázané, pak ovšem předpokládám, že s ním bude chodit všude a v nejhorším případě ho bude jednou rukou držet za ručičku a druhou pohlavkovat, aby dostal, spratek, rozum.

Jura Jurax 11.12.2006 19:04

Re: pro ty, co nechápou, proč by nemohlo pětileté dítě..

No, pokud tomu vypadnuvšímu synkovi nebude aspoň den přes patnáct, učitelka to stejně odkašle. A i když mu bude přes patnáct, ale nebude osmnáct, bude mít ta učitelka potíže taky.

gerda 11.12.2006 11:55

malé dítě a samostatnost

S dítětem předškolního věku půjdu ve vlaku na toaletu vždycky. Nikdy nevím, kdo ho tam může zatáhnout, jak je tam čisto, rozhodně to není místo pro hru. Kdyby byla matka bůhvíjak zaneprázdněná a nemohla s ním jít, ale ona se vybavovala v kupé. Nemám pro ni omluvu.

Korsika 11.12.2006 14:23

Re: malé dítě a samostatnost

Naprostý souhlas

Jura Jurax 11.12.2006 11:34

Autor nejspíš nejezdí vlakem

Jak ví každý, kdo cestuje vlakem, dveře jsou za jízdy zablokované, takže nejdou otevřít, ... no především každý ví, že zablokované být můžou, ale taky nemusí - v druhém případě bývají opatřeny drobnou ceduličkou hlásající, že dveře nejsou za jízdy blokovány. Nakolik se na tu ceduličku lze spolehnout - resp. nakolik je pravda, že není-li na dveřích ceduličky, dveře jsou opravdu blokovány, netuším. Princip předběžné opatrnosti, jakož i životní zkušenost velí předpokládat, že blokovány nejsou, i kdyby šéf drah i ministr dopravy unisono tvrdili opak.

A běžný rodič znalý obvyklého stavu toalet ve vlacích ČD tam dítě předškolního věku samotné nepustí nebo aspoň, je-li dobrodruh a hazardér sice pustí, ale nenápadně je sleduje připraven zasáhnout.

Pamatuju hystericky řvoucí holčičku (teď už to bude slečna), která se na vlakové toaletě dokázala zarýglovat, leč nikoliv odrýglovat; přede dveřmi stál tatínek a pak mnoho radících cestujících, uvnitř se dítě zalykalo děsem, že v tom ponurém prostředí stráví zbytek dětství. Do půl hodiny sehnali průvodčího, ten vysvobodil holčičku tak odhadem šesti sedmiletou - holt dětské prstíky nezvládly ztuha jdoucí kličku.

PP 11.12.2006 11:37

Re: Autor nejspíš nejezdí vlakem

Problém spíš je, že dveře za jízdy zablokované být MUSÍ a ostatní je výjimka.

Jura Jurax 11.12.2006 11:40

Re: Re: Autor nejspíš nejezdí vlakem

No - nemusí, viz výjimka s případnou ceduličkou. Ta cedulička by mimochodem byla pětiletému děcku platprtná, i když je vícejazyčná ...

PP 11.12.2006 11:40

Re: Re: Autor nejspíš nejezdí vlakem

Teď to po mně četl kolega-programátor a pravil:

try dveře

catch (Matěj)

Smutný fór...

Mirek 11.12.2006 11:25

Příliš

mnoho slov a nesmyslů, jak už u Rudého práva bývá zvykem. Nedovedu si představit, že bych při cestě vlakem, a jezdil jsem často, nechal jít samotné malé dítě, byť jen do chodbičky k okénku samotné. A výčitky svědomí má i několikanásobný vrah. To není důvod k omluvám. Matka zasluhuje tvrdý tres, chcete-li odplatu za utrpení dítěte.

Michael 11.12.2006 11:24

Vinu nese i dráha.

Nechápu ty, kteří tvrdí že s 5 letým dítětem je třeba chodit non stop za ručičku. Zřejmě ještě děti nemají či už je to tak dávno, že si to nepamatují. Pětileté dítě už je docela /až na vyjímky/ samostatné. A naopak  - samostatnost je v něm třeba pěstovat pro rozvoj osobnosti. Navíc ani není možné trávit s dítětem 24 hodin denně. Kdo tvrdí že tak činní, lže nebo není normální.

Samostatnou otázkou je hygiena na WC ve vlacích. Tam opravdu dítě nemá samo co pohledávat.

 A ještě něco - pokud jsou dveře ve vlaku za jízdy zajištěny, očekávám že budou zajištěny! Zrovna tak jako očekávám že brzdy budou brzdit, zákony budou platit, semafory svítit a po noci přijde den. To jsou obecnosti se kterými chceme a musíme počítat. Jinak to je anarchie, chaos, zmatek. Pokud ovšem nemají dráhy potřebu vyhlásit že obecný stav jsou otevřené dveře a nechutné toalety. Pak budou z obliga...

Jura Jurax 11.12.2006 11:37

Re: Vinu nese i dráha.

A ještě něco - pokud jsou dveře ve vlaku za jízdy zajištěny, očekávám že budou zajištěny! Zrovna tak jako očekávám že brzdy budou brzdit, zákony budou platit, semafory svítit a po noci přijde den.

No nevím, ale hřbitovy jsou plné těch, kdož naivně očekávali samozřejmosti svrchu vypočítané - snad s výjimkou příchodu dne po noci. :-/

PP 11.12.2006 11:45

Re: Re: Vinu nese i dráha.

Ale za jejich smrt mohl tenk, do způsobil, že brzdy nebrzdily, zákony neplatily, semafory nesvítily a ráno nevyšlo slunce - takže by měl býd zodpovědný hlavně ten, kdo způsobil, že dveře nebyly za jízdy zajištěny.

Jura Jurax 11.12.2006 11:52

Re: Re: Re: Vinu nese i dráha.

No - snad i měl; jenže mrtvému je spravedlnost platná jak montgomerák a tu matku jistě potěší a zbaví výčitek svědomí, když ztrestají nějakého ajznboňáka, jemuž přišijou vinu za nezajištěné dveře ...

Kajda 11.12.2006 11:46

Re: Vinu nese i dráha.

Máte pravdu, že je třeba pěstovat v dětech samostatnost, ale úměrně k věku dítěte a prostředí, ve kterém se vyskytuje. Vlak ČD zrovna nepatří k místům, kde by se měla tato samostatnost u pětilétého dítěte "odzkoušet". Tento pětiletý chlapec si svoji samostatnost ozkusil. Jak to dopadlo, víme všichni. Tragédie je, že chlapcova matka, která, jak tvrdí, cestovala vlakem takřka pravidelně, měla šlendrián našich mocných drah předvídat. Souhlasím s vámi, že to, co má sloužit svému účelu, by mělo fungovat podle pravidel. Bohužel bychom museli žít v jiné zemi, protože v té naší české se stále jaksi patří, že čím větší binec, tím se nachází viník vlastně v poškozeném.

PP 11.12.2006 11:53

Re: Re: Vinu nese i dráha.

Narozdíl od (většiny?) ostatních JÁ šlendrián nikdy nepředpokládám. Ze zásady. Prostě chci, aby všechno fungovalo, tak předpokládám, že to taky funguje.

Kajda 11.12.2006 12:21

Re: Re: Re: Vinu nese i dráha.

To Já chci taky, ale je mi to platné jak mrtvému zimník. Pokud tady nezačne platit, že každý, kdo se šlendriánu dopustí, bude náležitě potrestán, pak mi nezbývá než jej předvídat.

PP 11.12.2006 14:27

Re: Re: Re: Re: Vinu nese i dráha.

Dokud budeme šlendrián "předvídat" a hlavně se mu přizpůsobovat, tak se jej nezbavíme. Proto radši předpokládám. že lidé jsou slušní a poctiví a když po mně chce půjčit stovku na vlak, že jej okradli, mohu-li, půjčím. (Pravda, vrátila se mi zatím jediná z asi dvaceti takto půjčených - ale i to je dobrý začátek.)

alex 11.12.2006 15:10

Re: Re: Re: Vinu nese i dráha.

Zatím jsem nepochopila, jestli to v těch stoletých osobácích, které jezdí mezi Zábřehem a Olomoucí, někdo z diskutujících zná. Tam se prostě nedá spoléhat ani na zajištěné dveře, ani na cokoli jiného zajištěného. Ta pani je potrestaná dost, ale učit dítě samostatnosti v tomto vlaku nepovažuji za dobrý nápad. a.

Mirek 11.12.2006 19:02

Re: Re: Re: Re: Vinu nese i dráha. DÚLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ !

Takže už se tu diskutující shodli, že dveře ve vlaku se dost bežně dají za jízdy otevřít a rodiče s tím musí počítat, pokud jsou jim jejich malé děti milé. Já bych všechny rád upozornil i na to, že se mi vícekrát stalo, že dveře byly za jízdy i nedovřené, což je nebezpečné i pro dospělé. A tady nesouhlasím s tím, že lze pak vinit někoho od dráhy. Snadno totiž někdo přitroublý otevře dveře po rozjezdu vlaku a už je pořádně nezavře. Malé dítě pak snadno může vypadnout bezohledu na to zda je samostatné a zda umí číst nápisy. Zodpovědné a vychovné dítě se může snažit takové dveře zavřít, ...

Jura Jurax 11.12.2006 19:10

Re: Re: Re: Vinu nese i dráha.

Nikdy nepředpokládáte šlendrián ... hm, to je vpravdě ušlechtilý, leč po mém soudu poněkud pošetilý postoj. Opakuju, hřbitovy a traumatologie špitálů jsou plné těch, kdož ze zásady předpokládali, že všechno funguje.

Ono chtít, aby skutečně všechno vždycky fungovalo, je technický nesmysl. Vaše chtění s tím nic nenadělá.

Vlastimil 11.12.2006 11:49

Re: Já nevím jak vy,

ale já se předtím, než vstoupím na označený přechod pro chodce, dobře podívám, zda mne přijíždějící řidiči vidí a zpomalují. Pokud by mne totiž snad srazili, tak mému zdravotnímu stavu vůbec nepomůže skutečnost, že jsem měl na přechodu přednost. Proto se ani neopírám o dveře za jízdy vlakem.