27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
JJ 10.3.2006 12:13

Re: Re: Pro autora, ostatne i jeho odpurce

 
Ucelem podpory OZE neni nahrazeni jadernych elektraren. U nas jde spise o otazku uhli/ JE. Ale nuklearni spolecnost chce pravdepodobne jak uhli, tak JE.
vita 10.3.2006 17:46

Re: Re: Re: Pro autora, ostatne i jeho odpurce

Ale to máte pěšky jako za  vozem...
Větrník prostě nemůže nahradit nic, protože potřebujete mít připravenou náhradu právě za fofrník. Protože fofrník fofrá jak fouká vítr a tudíž nepravidelně.
 
Vložme peníze do výzkumu fotovoltaiky , tam se dá čekat zlepšení. Jak snížení energetických nároků při výrobě, tak zvýšení účinnosti. Ale ne narvat mnohem větší peníze do stavby fotovoltaických elektráren nebo výroben těch dnešních drahých a málo účinných panelů.
Rvát jakékoli peníze do výzkumu fofrníků je zhovadilost (prostě hustota toku energie je a neoblbnete ji) a cpát státní peníze do velkovýroby čehokoli, že se s tím sveze výzkoum a vývoj, je zhovadilost na kvadrát.
JJ 10.3.2006 18:01

Re: Re: Re: Re: Pro autora, ostatne i jeho odpurce

No prave proto jde o souboj uhli a JE.
jiný franta 10.3.2006 13:09

šimonu kleinovi

Omlouvám se za opožděnou odpověď na Vaši reakci na můj příspěvek v cca 8.30 hod. Ve zmíněném článku ona NGO hlásala, že my, Češi, konzumací brambůrků (neboli chipsů - pro ty později narozené), podporujeme indonéskou diktaturu a vykořisťování tamních dětí, protože firma Bohemia Chips své produkty údajně smaží na palmovém oleji, pocházejícím z indonéských plantáží, na nichž pracují ony děti a z nichž tyje uvedená diktatura. Dále nakupováním benzínu a nafty podporujeme azerbajdžánskou diktaturu, protože údajně každý desátý litr PHM u nás má pocházet z azerbajdžánských surovin. A také pitím kávy máme podporovat vietnamské komunisty a ničení pralesů ve Vietnamu, protože šikmoocí soudruzi údajně mýtí pralesy a místo nich zřizují kávové plantáže. Článek končil výzvou, abychom se poučili u pokrokových spotřebitelů ve vyspělých demokraciích a stejně jako oni abychom požadovali výrobky s nezávadným původem. Podívám se večer doma v čem to vyšlo a kdo byl autorem oněch pozoruhodných myšlenek (pokud už to neskončilo v popelnici).
šimon klein 10.3.2006 13:39

Re: šimonu kleinovi

díky - a já si du dát kafe.......
proatom 10.3.2006 12:52

Re: Pro autora, ostatne i jeho odpurce

Co takhle místo dotací investovat přímo do primárního výzkumu? Část by financovaly přímo společnosti typu ČEZ - do svých projektů a část stát prostřednictvím třeba univerzit...
Zrušit povinné výkupy, zpoplatnit externality
A nechat pracovat trh?
JJ 10.3.2006 13:03

Re: Re: Pro autora, ostatne i jeho odpurce

Rozumiter rozdilu mezi technologii vyroby, aplikaci vysledku primarniho vyzkumu (materialy, nanotechnologie) a primarnim vyzkumem?
 
Pokud se podivate na rychlost vyvoje u VE za poslednich par let, tak za tu dobu by akadameci zvladli akorat nekolik konferenci k tematu.
proatom 10.3.2006 13:21

Re: Re: Re: Pro autora, ostatne i jeho odpurce

Psal jsem část do primárního výzkumu a část do soukromého (ze soukromého).
ČEZ (a všechny energetické firmy) by musel dát třeba 3 % svých přijmů na výzkum obnovitelných zdrojů a sám by si mohl vybrat, zda by pro něj bylo perspektivní stavět větrníky či raději zkoumat biomasu či solární energii...
ČEZ by se sám snažil, aby tyto peníze dobře investoval a navrátily se mu...
JJ 10.3.2006 13:33

Re: Re: Re: Re: Pro autora, ostatne i jeho odpurce

 
V UK musi dodavat vyrobce urcite procento z OZE (podle koncovych odberatelu). Pokud sam nema OZE muze koupit ROC - certifikat, pripadne zaplati pokutu 30 GBP/ MWh (zvyseno o inflaci). jde o podobny princip, jaky navrhujete a je plne kompatibilni s EU.
 
Ono vite "proinvestovat", zvlaste pokud neni potreba ukazat nejaky vysledek mi neprijde tolik efektivni - asi zkusenosti ze sociku. Nejvetsim problemem je, ze zlevneni OZE muze prinest pouze technologie vyroby u velkych serii (a i tak se to deje v nekolika cyklech). A toho u Vaseho systemu nedocilite.
proatom 10.3.2006 13:53

Re: Re: Re: Re: Re: Pro autora, ostatne i jeho odpurce

Ano, ten systém co navrhujete (určité procento z OZE) by se mi líbil. Je určitě mnohem spravedlivější, než stávající systém povinných výkupů.
 
Zlevnit jde 2ma způsoby:
 - Úspory nákladů z rozsahu výroby
 - zlepšením technologie (výzkum) - prodloužení životnosti, snížení údržby, atd.
 
Nicméně úspory z rozsahu by se měly dát vcelku dobře spočítat, čili až bude technologie na takové úrovni, že se vyplatí velké série, najde se investor a začne se s velkovýrobou.
 
jinak částečným problémem OZE je právě to, že jsou vyráběny v malých sériích, liší se dle místních podmínek. Pomineme-li větrné farmy na moři. Koukněte na MVE, kolik typů turbín, hrází, ovládacích prvků se používá. Totéž větrníky u nás, atd.
JJ 10.3.2006 17:53

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pro autora, ostatne i jeho odpurce

K tomu ty vybrane penale davaji zpet proporcionalne drzitelum ROC. Funguje to celkem dobre, navic to nediktuje, ktery zdroj se podporuje - trh vybere tu nejvhodnejsi technologii.
 
Co se tycce technologii vyroby, tak ta se taky vyviji a ten vyvoj je mozne pouze za provozu a ne na papire nekde v kancelari. A studie na to jsou, doporucuji treba tu z CEZu.
 
Vec se ma tak, ze krome kriticke masy je dobre mit konkurenci vyrobcu - to spolecne z moznosti vydelat pritahuje investice na vyvoj a inovace - proto se setkate s 3-4 vyrobci a smery vyvoje prakticky u kazdeho typu OZE. A daleko rychleji nez v zakladnim vyzkumu.
proatom 10.3.2006 18:17

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pro autora, ostatne i jeho odpurce

Vývoj za provozu, tak to stačí několik větrníků (asi tolik, kolik jich má ČEZ) a je to.
Koukněme se na JE, reaktory vznikaly původně pro ponorky, čili vojenský výzkum, na papíře? Nebo kolik se těch reaktorů muselo postavit? Tisíce jako větrníků? Opravdu jich stačí málo.
Co jsem viděl dokument o výzkumu VTE, tak v Dánsku na to mají aerodynamické tunely, provádí se zátěžové testy v laboratořích a co vím, tak to dotuje i vláda - primární výzkum jak vyšitý.
 
A nechcete dát výkupní cenu za elektrickou energii z jaderné fúze 3 Kč? Třeba by to motivovalo některé firmy postavit si sami nějaký ten ITER? Když to jde u jádra, proč to nejde podobně u OZE?
Šumavák 10.3.2006 13:26

To :JJ - Vám se opravdu zdají ty tisíce a tisíce větrníků v Německu,. Dánsku a např. v Rakousku

jako "kusove prezentacni projekty" ????Pravda je taková, že se němci netají tím, že všechna vhodná stanoviště mají obsazená, a chtějí-li dále větrníky vyrábět, musí je nanutit někomu jinému.Větrné parky na moři jednak kapánek popírají tezi o decentrální výrobě v místě spotřeby, jednak k nim nemají vysoké vedení do místa spotřeby a jednak, ty první (zkušební) jim zcela překvapivě rozežírá mořská sůl a vlhkost. Hledáte-li lepší způsob podpory OZE, co takhle třeba daňové prázdniny pro nově vybudované MVE? Nebo za 1 Kč prodávat systémy na sluneční ohřev TUV z recyklovaných plastů? Zavážeš se 5 let topit jen dřívím - dostaneš kotel na dříví za 2000,- a zdarma filtr na komín..... atd*****Jinak doporučuji shlédnout: Za Lipnem postavili Rakušáci 7 větrníků téměř na hranici NP ŠUmava ( on na rakouské straně hranice žádný NP není, takže klidně mohli). Ochrana krajiny k nezapomenutí !
JJ 10.3.2006 13:43

Re: To :JJ - Vám se opravdu zdají ty tisíce a tisíce větrníků v Německu,. Dánsku a např. v Rakousku

 
Ty VE v Nemcku jsou vysledkem podpory prumyslove vyroby VE. V Nemecku to trochu prepiskli - zavedli si spatny system.
 
VE jsem videl, osobne mi v krajine nevadi. Myslim, ze jejich hlavni uplatneni bude v offshore farmach. CR by si mohlo jednu takovou farmu poridit a byt v pohode. Morska sul a vlhkost - s tim je hodne zkusenosti u ropnych spolecnosti, nebojim se, ze by si to nedovedli spocitat.
 
Decentralni vyroba je teze, ktera ne na OZE nezavisla. Pouze nektere OZE splnuji kritria teto teze. V UK ma treba decentralni vyroba podporu i kdyz jde treba o dieslovy zalozni zdroj.
 
Danove prazdniny - moc nepomuze, protoze dane stejne v prvnich 5-10 let projektu neplatite kvuli odpisum nebo platbam uroku.
 
Topeni & kolektory - myslim, ze jste na spravne stope, ale bohuzel nas CSSD zavazala k % podilu OZ na vyrobe elektriny.
LaRosse 10.3.2006 16:21

Re: Pro autora, ostatne i jeho odpurce

Já souhlasím. Rozhodně by se toho měla zhostit Evropa jako celek. My bychom jeli hlavně z jádra.
Třeba Norsko jede z 98% na vodu. To my ale nemůžeme. Kdy to Zelení pochopí.
Dave 10.3.2006 11:20

Komentáře

Když tady čtu vaše komentáře a způsob vyjadřování, mám pocit, že si Češi nezaslouží nic jiného, než dalších 50 let totality. Ale ono to vlastně národu, který si systematicky zlikvidoval několik generací inteligence, je úplně jedno.
Ladislav N. 10.3.2006 11:32

Re: Komentáře

Inteligence skutečně chybí - proto si mohou zelení dovolit takovéto ekonomické šílenosti. Kdyby ve vládě a na ministerstvech seděli vzdělaní a poctiví lidé, nikdy by nebylo možné stavět v ČR větrníky, kterí si nevydělají na vlastní zřízení a provoz.
Evropan (original) 10.3.2006 11:35

Re: Re: Komentáře

p. Ladislave N. vite, ze jsme oba na pravici, ale v nekterych pripadech s Vami nemohu souhlasit, v pripade zajmu zachovani zivota na Zemi nelze pohlizet na veci ryze ekonomicky.
Me je jedno jestli se lide pozerou navzajem, o ty mi ani tolik nejde, ale na prirodu at nikdo nesaha.
šimon klein 10.3.2006 11:40

Re: Re: Re: Komentáře

evropane - a není ten zásah do přírody (kterou máte radši než lidi - ale to nechci diskutovat), kdy všude rozmístím máchající a svištící větrníky podobný spíše výstavbě cementárny, než šetrnému hospodaření ?
To vám ty foforníky opravdu nepřipadají nepřiměřené?  to je snad horší než nový lom.
Evropan (original) 10.3.2006 11:47

Re: Re: Re: Re: Komentáře

p.Kleine ja neresim vetrniky, tak hloupy nejsem abych je povazoval za samospasitelne, me jde o to, ze v tomto pripade nelze pohlizet na hledani zdroju jen ekonomicky. Stale by bylo levnejsi sypat odpady do more, vypoustet do more nebo do vzduchu, par let to pujde a pak ... who cares, ze ?
Na jednu stranu lide investuji neuveritelne castky do toho aby se mohli znicit navzajem a na druhou jsou schopni si nechat vrtat koleno kdyz jde o Zemi, domov vsech lidi. Rozumite mi ?
šimon klein 10.3.2006 11:58

Re: Re: Re: Re: Re: Komentáře

ale to víte, že Vám rozumím, co chcete říct, neříkáte to tady poprvé, že, ale tady to bylo uvozeno otázkou jaké že to tedy zdroje budou (to Vy) a současně to bylo u jednoho typu této alternativy,  která shodou okolností není šetrná především k přírodě a navíc není spolehlivá (nemluvím už o jeji principiální nepoužitelnosti na mnohých bezvětrných místech ČR).
V takovém případě Vám znovu opakovaně "nabízím" JE, protože jsou během výroby "molna" prakticky bezodpadové a věnovat peníze (nebo třeba raději uslyšíte že um a unteligenci, ale věřte nebo ne - opět to jsou peníze) na jejich vylepšení: bezpečnosti provozu, kriminální bezpečnosti, zpracování a/nebo skládkování odpadu apod.
A zatím jsou nejméně přírodu zatěžující.....
Evropan (original) 10.3.2006 12:10

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Komentáře

No se skripenim zubu, asi mi nic jineho nezbyva, ovsem kde jsou ty mnozive reaktory o kterych se tu mluvi. Jak chcete zajistit tento system pred ekoteroristy profesionaly ?
JJ 10.3.2006 12:18

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Komentáře

Pracuje se na nich 24 hodin denne. Doslova, protoze je vyviji firmy vsude na svete. Co se tyce teroristu (nevim co rozumite pod ekoteroristy), tak u JE na svem uzemi - mate nad nimi alespon kontrolu. A obdobne nebezpeci Vam hrozi z JE u sousedu (i vzdalenejsich).
šimon klein 10.3.2006 12:20

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Komentáře

zajištění systémů - to opravdu nevím jak, ale - mám to já řešit?
Pevně věřím, že to někdo, kdo je v tomto zkušenější a chytřejší vyřeší, protože to vezme za své nebo bude dobře zaplacen a vyplatí se mu to vyřešit to, resp. to bude dál řešit.
Jinak ale upozorňuji, že stejně již teď žijete/žijeme ve světě, kde existují teroristi a JE pohromadě - a nějak to funguje; a chápu, že se o konkrétních opatřeních nedovídám.
A ty množivky - no nejsou dosud např. proto, že firmy mají stávající reaktory, jejichž provoz je nějak zajištěn (palivem) a snaží se vyrábět (netvrdím, že prodávat) co nejlevněji a tudíž bez investic do nějakých pilotních projektů.
A vlády, poplatné ekomafiím v parlamentech, utrácej peníze za rozvoj pávkových kolotočů a kamen na ekohouna místo dotací pilotních výstaveb množivek.
proatom 10.3.2006 12:56

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Komentáře

Cena Uranu je levná a investiční náklady FBR vysoké, proč by je někdo stavěl ve velkém?
Až stoupne cena Uranu několikanásobně, vyrojí se jako houby po dešti
 
Teroristé mají mnohem levnější způsoby jak způsobit velké škody a zabít hodně lidí, než zrovna útokem na JE - proč by to dělali?
JJ 10.3.2006 11:41

Evropane, musim Vas zklamat

Podpora OZE se deje z naprosto zistnych ekonomickych duvodu, o nejake idealy tu nejde. Akorat nejde o ekonomicke soupereni v ceske kotline, ale o globalni soupereni statu o suroviny.
LaRosse 10.3.2006 16:23

Re: Re: Re: Komentáře

Uvědomte si, že každý máme rád přírodu. Ale ne každý jsme ochoten se nechat oblbnout někým, kdo z toho dělá volební kampaň, jejíž důsledky by situaci naopak zhoršily.
Ivan Vitula 10.3.2006 11:18

???? Co si o tom myslet?

Pane Pávku, obec může být zdravá proto, že větrnou energii mnohonásobně dražší  zaplatí spotřebitel. Také s výstavbou dalších větrníkových monster přestaneta být turisticky atraktivní.  Bylo by slošné dokumentovat ekoturistům nejen kolik jste na instalovaném výkonu skutečně vyrobili, ale i to jak je výroba rozložena.
Loki_F 10.3.2006 10:59

Tento článek je velmi užitečnou sondou do melounského způsobu vyjadřování a myšlení. Díky zaň, pane rychtáři z Jindřichovic.

V obecné rovině je potvrzením přísloví: „Než si pravda obuje boty, lež třikrát oběhne svět.“ To se týká zvláště tvrzení: „Mezi zelenými a jejich příznivci je řada skutečných odborníků…“ nebo „Po bezproblémovém zaplacení všech závazků…“
Těžiště článku je ve 3. odstavci (začínajícím slovy: „Energie je jedním z hlavních pilířů moderní civilizované společnosti…“) kde jsou navrstveny redundantní floskule, urážky a nepodložená tvrzení, bez ladu a skladu, kterými pan autor dokázal pouze to, že jeho zelenou slupkou již začínají prorážet černá jadérka zeleného totlitarismu.
Také hanebné tvrzení, že si otcové (z minuleho století /sic!/) neuměli představit to či ono, se samo vyvrací, skutečností, že všechny, dnes tak samozřejmé technologie (nejen z oblasti IT nad níž pan starosta tak žasne) vynalezli, odzkoušeli a uvedli do obecného užívání právě tito otcové v minulém století! To však evidentně překračuje duševní kapacitu pana autora.
Ceny el. energie. Nuže kde jinde než v polostátních organizacích jako je ČEZ (žel nejen ČEZ), které jsou ovládány kamrádíčky, klienty, podržtaškami a přibuzenskými klikami socanské vlády, může mít generální ředitel roční manažérský plat přes 120 miliónů Kč…? Někde se ty peníze vzít musí, protože kromě vyplácení mastných odměn členům představenstev, dozorčích rad a různých dalších stejně zbytečných, ale zato doširoka rozevřených kapes, musí také sypat peníze do provozu, údržby a investic!
Restrukturalizace v podání pana starosty, jeho guru Bursíka je evidentní snaha zasednout k tomuto bohatě prostřenému stolu. Příklad prosazování větrných elektráren je fakticky usvědčuje, že jsou schopni všeho a žádná lež není cizí.
Navrhuji, aby všechny obce přiživující se na větrné energii, a jejich občané nakupovali veškerou elektřinu, kterou spotřebují za stejnou cenu, za jakou prodávají z fofrníků. To je jediný sparavedlivý způsob, který si umím představit. };-D
Zdeněk B. 10.3.2006 11:18

Re: Tento článek je velmi užitečnou sondou do melounského způsobu vyjadřování a myšlení. Díky zaň, pane rychtáři z Jindřichovic.

Naprosto souhlasím !!!
Zelení = melouni, jak jim  říkají např. v Německu.
Zelení = Zelení teroristé, jak jim říkám já.
A důkaz ?
Ten mám taky: Komu ubylo na úkor Zelených preferencí ? - no přece bolševikům a socanům !!!