2.6.2024 | Svátek má Jarmil


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
dzanny 16.2.2009 10:51

Re: Dvě připomínky o svobodě slova

k bodu 2) - vůbec není třeba cokoli rozlišovat, vynášení jakýchkoli informací z vyšetřovacích spisů je trestné pro kohokoli, ať už ve smyslu psaného práva či vyššího principu mravního.

A že prozrazení je proti zájmu novinářů? Ten rozhodně není nadřazen presumpci neviny ci právu na soukromí. Ono počkejte, jak začne zákon platit, oni si už ti "nezávislí" při výslechu na zdroje vzpomenou, až budou volit mezi svobodou tisku a svobodou osobní.

A že bych zavíral novináře? Ano. Oni totiž opravdu nejsou součástí řešení, ale součástí problému.

K. Babák 16.2.2009 10:59

Re: Dvě připomínky o svobodě slova

Ještě k bodu 2. Kdysi bylo zvykem, že když voják porušil rozkaz a přispěl tím k vítězství, tak ho povýšili a zastřelili.

dzanny 16.2.2009 11:07

Re: Dvě připomínky o svobodě slova

Hezká připomínka. Oni dříve vojáci i mívali a uznávali jakousi čest, která mi ve spojeni s jakýmikoli novináři prostě neladí.

Ladislav 16.2.2009 9:58

Jak je to v cizině

Novináři křičí ale neříkají jak je to v cizině. Jak to tedy je.

Lájoš 16.2.2009 9:49

Stačila by slušnost

Velmi výstižný článek. Kdyby někteří naši novináři při své profesi zůstali jen v rovině lidské slušnosti, už to by stačilo. Mnozí  snad nevědí jak zaujmout a lezou do soukromí a co nevypátrají, doplní smyšlenkami.

Kritik 16.2.2009 9:26

Odposlechy?

Novináří nezveřejňují odposlechy. Odposlechy zvejňuje ten kdo je novináři podstrčí. Novináři jsou jen hloupé loutky, které dělají špinavou práci za ty, kteří potřebují ovlivnit veřejné mínění. KAŽDÝ vynesený a zveřejněný odposlech se dostal novinářům do ruky jen a pouze proto, že konkrétní mafii se hodilo poškodit někoho kdo jí vadil. Novináři, místo aby investigativně hledali nepravosti a šli do hloubky, jen hlásají to co jim nějaká jiná škodná podhodí aby smázla konkurenci. Novináři naoko brání svobodu, ale kdo z nich se pozastavil, třeba u kauzy Savoy, jak je možné, že na veřejném místě jsou odposloucháváni a sledování lidé, proti kterým není vedeno žádné vyšetřování...

hank bukowsky 16.2.2009 9:33

Re: Odposlechy?

Novináři jsou často sice loutky, ale takové loutky, které ze svého propůjčení mají profit.

Otázka, proč jsou sledováni lidi (hromadně) proti nímž není vedeno stíhání, je právě tou zásadní otázkou, kterou by měli instituce zodpovědět. A zodpovězení této otázky by nám ukázalo, jak jsme na tom s osobní svobodou v tomhle státě.

Neb jenom v diktatuře se vychází z premisy, že každý je preventivně vinen a je jen otázkou času, kdy spáchá zločin.

I-Worm 16.2.2009 9:24

Ještě k tomu závěru

neměli by ze všeho nejdříve dodržovat zákony POLITIČTÍ NADSAMCI ?

MGM 16.2.2009 9:31

Re: Ještě k tomu závěru

Pokud se domníváte, že není nutno dodržovat pitomé zákony, pak vám oznamuji, že nemíním dodržovat pitomý zákon o ježdění vpravo na silnici. Doufám, že budete první, kdo se to dozví přímo za volantem. Takže prosím trochu přemýšlet. Proti pitomým zákonům se nebojuje jejich nedodržováním, alespoň v relativně svobodné a demokratické společnosti.

I-Worm 16.2.2009 9:45

Re: Ještě k tomu závěru

zkuste si ještě jednou přečíst, co jsem napsal.

sci 16.2.2009 9:49

Re: Ještě k tomu závěru

Napsal jste hovadinu. Zákony musí dodržovat všichni, ne někdo dříve a někdo později.

Babča 16.2.2009 10:10

Re: Ještě k tomu závěru

Naivko...jak musejí, vždyť to nedělají a nic se neděje. Tak yse přimlouvám za stejnou přísnost na politické nadsamce! Ale oni jsou taaak imunní...

F. Čech 16.2.2009 10:19

Pro MGM

Vy jste hochu opravdu hodně nechápavý člověk. S vámi si ti Nadsamci mohou beztrestně dělat cokoli  a ještě jim za to budete líbat ruce  - nebo i zadky. Takové lidi Klaus potřebuje a kdyby jich našel dost mohl by být doživotním prezidentem jako Chavéz! 

MGM 16.2.2009 10:58

Re: Pro MGM

Pane Ćechu, vždyť se to, co jste napsal, stejně hodí na vás. Zase z mého pohledu vy chápete věci tak, jak se vám hodí. Ale vraťme se k tématu. Vy se tedy domníváte, že v demokratické společnosti se bojuje proti zákonům, které se vám nelíbí (a to vám musím zdůraznit, protože mě se zase mohou nelíbit jiné zákony) tím, že je nebudete dodržovat? Tak to já odmítám. To by bylo omluvitelné v nedemokratické společnosti, ale jen jako součást revoluce, neboli pokus o návrat k demokracii. Jinak je to anarchie, která rozvrátí každou společnost. V totalitní společnosti nemáte jinou možnost, ale v demokracii existují k tomu určené postupy. Pokud je nechcete dodržovat, pak vystupujete proti demokracii. Uvědomujete si to?

Šťoura 16.2.2009 9:22

Honba

za senzací stalem "přes mrtvoly k cíli",to je styl našich novinářů v převážně cizinci vlastněném tisku.Tam,kde to přinese předpokládáné zvýšení nákladu a tím i zvýšení honoráře,padá veškerá společenská etikas a nastupuje v pravdě hyenismus.Vůbec neškodí,že se  trochu klepli přes prsty.

Rex 16.2.2009 9:18

Toto je pouze důsledek

špatné práce polistopadových vlád, kdy neřízená transformace probíhala v zanedbaném právním prostředí zajišťujícím hospodářským delikventům beztrestnost. Bohužel obrat k lepšímu nepozoruji. Politici v čele s prezidentem mají jiné starosti.

I-Worm 16.2.2009 9:12

Jestliže potřebujeme zákon zaměřený proti těm

co nedodržují zákon, neměli bychom se následně zamyslet i nad potřebou zákona proti těm, kteří nedodržují zákon namířený proti těn, co nedodržují zákon?

brána 16.2.2009 9:12

Jsem hrdý na to

že politici a novináři s nasazením vlastní existence ochraňují naši vyspělou demokracii, kterou se nám EU pokouší zničit.

PROKOP BUBEN 16.2.2009 9:17

Re: Jsem hrdý na to

Jste hrd na svůj prd......

brána 16.2.2009 10:45

Re: Jsem hrdý na to

Jsem hrd na vše mé. A zůstanu nadále pokud si nenecháme Bruselem vzít hrdost na naši hrdost.

Libor.w 16.2.2009 8:58

Čeští novináři.

Čeští novináři nejsou zajisté jediní spravedlivý v naší společnosti.Jsou vedeni a motivováni stejnými zájmy jako ostatní.To je prosadit se a vydělat.Že k tomu použijí občas i prostředky nečestné je běžné.Prezident Klaus sám na sobě zakusil co je házení hnoje a špíny v době společenské krize v letech 97 až 98.Z prostého lidského hlediska je zřejmé že takový zákon může jen přivítat.Ten nakonec novináře nijak neomezuje,jen musí se zveřejněním odposlechů počkat na konec soudního jednání.Listovní a poštovní tajemství není vynález Klause ani ODS,ale je to staré demokratické právo.Mimochodem to že o mně Mrázek s někým mluví v telefonu ještě nedokazuje že jsem gauner jako on.

PROKOP BUBEN 16.2.2009 9:16

Re: Čeští novináři.

Nikdo soudný nebude přece tvrdit, že jsou novináři jedinými spravedlivými.......Vše ovšem HAPRUJE na zavedeném kLausismu, kdy jsou mnozí téměř zcela beztrestní a jiní snad mají být trestáni i za jejich prohřešky........Pokud by byly v pořádku instituce státní správy a moci, fungovalo by všechno přirozeněji.........Aby si ovšem již tak rozežraní zákonodárci k své bezpostižitelnosti vymýšleli právní ochranu - je další zhovadilostí.....

ulla 16.2.2009 8:49

souhlas

na počátku 90.let jsem "měl tu čest", a pracoval jeden rok na manažerské funkci v jednom nejmenovaném deníku. Od té doby si myslím o novinářích jen to nejhorší a noviny vůbec nekupuji. Tak neuvěřitelné překrucování faktů, zamlčování informací, kšefty typu "když nezveřejníme, kolik dáte", samolibost a neschopnost si ověřovat fakta, to jsem opravdu nikdy nezažil.  Navíc se moje jméno dostalo do jakési novinářské databáze, takže je občas najdu jako údajný můj podpis třeba pod "dopisem čtenáře" třeba v MF Dnes, i když bych se k psaní do novin dnes už nesnížil. Já bych na základě této mojí osobní zkušenosti naopak přivítal zákon, který by automaticky zavíral na tvrdo do vězení novináře, kteří jakkoli někoho svým článkem poškodí, a svá nactiutrhačská tvrzení nemohou dokázat. A velkou pokutou trestal ty, kteří píší své názory jako zprávu o ověřených faktech a tím manipulují s veřejným míněním.

novaz 16.2.2009 8:58

Re: souhlas

Nevěřím ullo tomu co píšete. Pokud by to s ověřováním informací bylo skutečně ze strany novinářů tak špatné, pak by byl každý článek žalovatelný, což se ani zdaleka neděje. Nevěřím ani vašemu tvrzení o podepisování článků vaším jménem, aniž by jste o tom vy osobněš něco věděl. Pojkud by tomu tak bylo, každý průměrný právník by pro vás v soudních sporech na ochranu osobnosti vysoudil milióny korun. Je to jednoduché ullo. Myslím, že lžete a vymýšlíte si.

novaz 16.2.2009 9:00

Re: souhlas

...osobně...pokud...

ulla 16.2.2009 9:30

Re: souhlas

Myslete si, co chcete, faktem je, že jsem kdysi našel dopis v MF Dnes s uvedením mého  "podpisu", kde jsem údajně brojil proti dálnici D3 přes sázavské údolí coby vodák, ačkoli já jsem nikdy na vodu nejezdil. A onen deník, kde jsem měl tu "čest" pracovat Vám popisovat nebudu, dnes již stejně neexistuje. Mě stačí, co jsem viděl a zažil a Vy si myslete, co chcete.

dzanny 16.2.2009 11:04

Re: souhlas

Myslím, že si pletete žalovatelné a skutečně žalované - běžte za prvním advokátem hodným toho jména, jakoupak máte šanci v občanskoprávním sporu s tiskem, kolik Vás to bude stát a jak dlouho se to potáhne....

krmič 16.2.2009 11:17

Re: souhlas

Kdyby každý podával žalobu na každý článek v novinách, tak by to soudy nevyřídily ani za tisíc let. Nikdo by milióny nevysoudil. Nehledě na to, že výsledek KAŽDÉHO soudního sporu je nejistý. Většina lidí tedy prostě do soudních sporů nejde, tak to je.

JaS 16.2.2009 8:47

Pan Adler má do určité míry pravdu,

jenže problém je v tom, že už žije 30 let v Kanadě, což je jiný svět, kde se tolik nelže a nepodvádí. Z jedné strany není třeba brát doslova tvrzení novinářů, že jim nejde o senzaci, na druhé straně ta  situace u nás je opravdu všivá - je zřejmé, že politici zasahují do práce policie i soudů, aby se nemohly provalit jejich všivárny, takže se pak zahrávají do autu. Bohužel v poctivosti a slušnosti máme pořád blíž k Rusku než k západnímu světu.

von 16.2.2009 9:10

Re: Pan Adler má do určité míry pravdu,

Myslím, že jde o věčné dilema  - lze špínu a zlo napravit  čistotou, dobrem a navíc slušností? Kéž by tomu tak bylo! Pořádně prohnat kohoholiv za špinavosti, tedy i novináře - je prostě nezbytné! Nejprve si ale zřejmě musíme zvolit do čela dobré a morální politiky. Bude to fuška!