19.9.2021 | Svátek má Zita


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Standa 18.3.2009 9:07

Re: „Málokomu došlo, v čem spočívá historická úloha habsburské monarchie“?

Jenže Německo nebylo ve WWI poraženo tak drsně, jako ve WWII, v podstatě kapitulovalo pod vlivem Wilsonových 14 bodů, které mu připadaly akceptovatelné. To ovšem netušilo, že tyto budou platit pouze pro vítěze :-/. Logicky potom pokračovalo ve WWII až do úplného konce, aby se Versailles neopakovala, čímž ovšem umožnilo to správné řešení.

Rakousko ztratilo svou historickou úlohu po zastavení Turecké expanze a žádnou novou už nalézt nedokázalo. Je otázka, jestli by to dokázalo, kdyby se včas stal panovníkem třeba arcivévoda Ferdinand, také stoupenec federalismu. Osobně si myslím, že už bylo pozdě na nějakou rozumnou odpověď nacionalistické vlně 19. století.

president Beneš 18.3.2009 9:05

Re: Versailles mělo logiku

Co se stalo od Mnichova (dr. E. Beneš - 24. června 1941, rozhlasový projev z Londýna).

"Měli jsme tehdy smlouvu s Francií , Malou dohodou a Sovětským svazem. Velká Britannie byla spojena s Francií. Polsko mělo smlouvu s Francii, ale její smysl a význam zničil Beck r.1934 dohodou s Hitlerovým Německem.

Válka se blížila. Po obsazení Rakouska přišla krize, většina těch, kdož politiku kolektivní bezpečnosti s námi skoro celých 20 let spoludělali, selhali; dohadovali se s Hitlerem a Musolinim a nakonec došlo na Mnichov. Katastrofa ne naše, ale celé Evropy přišla.

Od roku 1939 začali padat: nejprve Polsko, pak Francie, pak Norsko, Belgie, Holandsko;pak bylo podrobeno za své spoluúčasti Maďarsko a Bulharsko, pak padlo Rumunsko, pak Jugoslávie a konečně se bránící Řecko.Velká Britannie byla téměř isolována a ubránila se jen s největším vypětím všech sil. A nyní konečně došlo na Ameriku a Sovětský svaz.

Dobře to řekl Winston Churchil v neděli, když zdůraznil, jak Evropa lehkomyslně a bláznivě dovolila zbrojení a válečný rozmach nacistických zločinců a násilníků,aby pak jeden stát po druhém jednotlivě byl jimi rozdrcen."

ifx 18.3.2009 9:04

Re: Komu bylo sebeurčení upřeno, byli obyvatelé monarchie německy a maďarsky hovořící. Skutečnost, že se jen tak ze dne na den ocitlo 3,3 milionu etnických Maďarů za hranicemi svého státu, aniž by dostalo sebemenší možnost si na to stěžovat, a meziná

no mezi nemci a rakussaky ulturni rozdily jsou a to znacne. Mel by jste si naplanovat aspon rocni pobyt na uzemi obou z nic a pak by jste se nestacil divit... Ale takove placani do vetru ...

realysta 18.3.2009 9:03

autor = znalec a pamětník

Ještě bych rád od pana Ruščáka slyšel (ve světle jeho ideologie),  kdo a co vygenerovalo pocit "práva na seberurčení" a vystoupení s geniálního říše = soustátí v případě Slováků vůči Československu, dále nástupnických států vůči bývalé Jugoslávii a v neposlední řadě vystoupení států a národů ze SSSR...

Jakub Roth 18.3.2009 9:00

Re: Pohled vzdálené generace je dost ovlivněn propagandou

Člověče, vy o tom víte skutečně prd. Ale absolutně. O tom svědčí především vaše poslední věta. Jděte do háje, jste pologramot.;-O

Jakub Roth 18.3.2009 8:59

Re: Pohled vzdálené generace je dost ovlivněn propagandou

Tak znova - co víte o územním a správním uspořádáním RU? Mimochodem - vzhledem k vašemu prvnímu odstavci je jasné, že nic, protože jednou řeknete, že PR patřila RU, a hned v dalším přípěvku že patřila Uherské koruně. V yjste asi vážně bloud.

Standa 18.3.2009 8:59

Re: Komu bylo sebeurčení upřeno, byli obyvatelé monarchie německy a maďarsky hovořící. Skutečnost, že se jen tak ze dne na den ocitlo 3,3 milionu etnických Maďarů za hranicemi svého státu, aniž by dostalo sebemenší možnost si na to stěžovat, a meziná

Musím se ho zastat, má v podstatě pravdu - není-li autonomní státní správa, nelze o žádné autonomii mluvit. Jenže s odstupem 90 let se to hodnotí mnohem snáze a neodpovídá to tehdejšímu pohledu. Ještě bych vytknul to dělení národů Rakousko-Uherska na vítěze a poražené podle jazykového kritéria - spíš si myslím, že rozhodovalo, kdo měl nějaké vojenské jednotky i na straně Dohody (Maďaři, pokud je mi známo, ne; ví někdo, jak to bylo s Poláky a Chorvaty, abych to nemusel hledat?).

yx 18.3.2009 8:56

Re: Pohled vzdálené generace je dost ovlivněn propagandou

"Od středověku do první světové války bylo území Podkarpatské Rusi součástí Uherského království Území bylo osídleno převážně Rusíny, v jižních rovinatých oblastech však převažovali Maďaři. Existovala zde početná německá, židovská a rumunská menšina.

Spolu s Rakouskem tvořilo v letech 18671918 Rakousko-Uhersko. Předtím, od roku 1526, bylo částí Habsburské říše " - vy se vraťte raději do školy. Potřebujete nejen doplnit vědomosti nejen v historii

K. 18.3.2009 8:54

„Málokomu došlo, v čem spočívá historická úloha habsburské monarchie“?

1) „Málokomu došlo, v čem spočívá historická úloha habsburské monarchie“ - Především to, bohužel, nedošlo za téměř 70 let samotným rakouským Němcům a Maďarům. Čechům to došlo už v roce 1848, kdy se poprvé Palacký snažil Vídni vysvětlit, v čem spočívá nenahraditelné poslání rakouské monarchie. Nebyl vyslyšen a přednost byla dána v 60. letech dualismu, tj.povýšení dvou národů na privilegované - Němců a Maďarů. Maďaři toho vůči ostatním národům Uherska využili dokonale, specielně vůči Slovákům. Nechybělo mnoho a  byli by je kulturně zcela vyhladili. Po Palackém převzal štafetu Masaryk, obhajoval existenci středoevropské monarchie na federativních základech. Ani on nebyl vyslyšen.

2) Pan Ruščák vytrvale odmítá vzít na vědomí, že v době před 1.sv.válkou Rak.-Uhersko nejen že  přestalo hrát roli ochránce před Německem, ale stalo se dokonce (spolu s Maďary) německým SPOJENCEM ! Je tedy nesmyslné vyčítat komukoli jinému, že neumožnil Rak.-Uhersku plnit jeho poslání.

3) Pan Ruščák dále odmítá vzít na vědomí existenci germánské a pangermánské rasistické ideologie a Plány Německa na zotročení negermánských národů. Nebraly ji dostatečně vážně ani některé vítězné velmoci. Důsledkem bylo, že tato ideologie, kořen všeho zla, nebyla poražena a mohli na ni navázat nacisté v čele s Hitlerem.

Správné řešení, které by bývalo zabránilo 2.sv.válce by tedy bylo takové, jaké (bohužel) následovalo až od r.1945: bezpodmínečná kapitulace, dlouhodobá vojenská okupace, demilitarizace,  de-ideologizace a dohled na vytvoření demokratických struktur.

Pišta 18.3.2009 8:52

Re: Pohled vzdálené generace je dost ovlivněn propagandou

Uhersko není Maďarsko? Rakousko od roku 1848 bylo dualistické a správu nad Pod.Rusí vykonávali Uhří -čili Maďaří. Oni měli i vlastní parlament i vlastní armádu.Švejk by mohl vyprávět! Takže součástí Rakouska prostě nebyla .

Standa 18.3.2009 8:52

Re: Pohled vzdálené generace je dost ovlivněn propagandou

Škoda, že se nepodařilo víc prosadit původní Masarykovu představu "švýcarského modelu", který by integroval všechny národy tehdejší ČSR. Jestli dobře počítám, bylo by jich 6: Češi, Slováci, Rusíni, Němci, Maďaři a Poláci. Zejména Němci a Maďaři kladli v roce 1918 dost odpor a právě Masaryk a jeho představa je nakonec uklidnili. Bohužel se později prosadila idea národního "československého" státu, který se tím odcizil cca 40% obyvatel a ti si pak najednou znovu vzpomněli na své právo na sebeurčení, což jinak celkem prosperující stát zničilo...

yx 18.3.2009 8:50

Re: Pohled vzdálené generace je dost ovlivněn propagandou

Za R-U Čech i v regionu s výrazně převádající českou národností, který pracoval na poštovním úřadě, musel mluvit úředním jazykem, což byla němčina. S Čechem mluvil asi česky s Němcem německy. Za 1. republiky byla úředním jazykem čeština, ale v pohraničních oblastech, kde převažovali Němci, byli buď úředníky na poště Němci, nebo s čeští úředníci s Němci mluvili buď česky nebo německy, i někteří Němci česky uměli, tedy než nastoupil Hitler a Henlein. Pak jich už dost "zapomnělo". Ale v obcích s převahou německy mluvících obyvatel byli všichni úředníci, od starosty počínaje Němci, takže bylo jen na nich, jak mezi sebou hovoří.

tich@dohoda 18.3.2009 8:49

Komu bylo sebeurčení upřeno, byli obyvatelé monarchie německy a maďarsky hovořící. Skutečnost, že se jen tak ze dne na den ocitlo 3,3 milionu etnických Maďarů za hranicemi svého státu, aniž by dostalo sebemenší možnost si na to stěžovat, a mezinárodn

viz titulek, soudruh Ruscak/. Klasicka bramboracka soudruha Ruscaka. Docela me rozesmala poznamka o kulturni odlisnosti Rakusanu a Nemcu, "rozdily" asi takove jako mezi Cechem z Chodska a Moravakem z Hane, hlavni "rozdil" byla vira, Nemci s vyjimkou Bavorska byli prevazne Evangelici. Sam pochazim ze Sudet, takze o historii onoho uzemi se zajimam cely zivot. Byvaly tchan byl Madar od Sturova, takze i z teto stranky neco malo vim. V oblasti odkud pochazim, tam zilo 97.3 % nemeckeho obyvatelstva a s vyjimkou statni spravy a par starousedliku to byla plne autonomni oblast, pocinaje skolstvim a konce zajmovymi krouzky/sportem a novinami, vse v nemcine/nemecke, jen zili v CSR. Slovensky vztah s Madary sinetroufam soudit ale predpokladam, ze to bylo hodne podobne, obe narodnosti mely sve /silne/ zastoupeni v Parlamentu a pokud je mi znamo, dokazaly toho dokonale vyuzivat, jak se ukazalo pred "Mnichovem" , po "Mnichovu" se na "smlouve" taky Madarsko a Polsko uzemne prizivily. Soudruh Ruscak, jako modry bolsevik taky "vyklada dejiny" po bolsevicku, tedy "argumentuje" jen tim, co se mu do kramu hodi. Cest :-)

Pišta 18.3.2009 8:48

Re: To snad je Doležalova inkarnace

Oni tam totiž seděli už před ním. ( 1307 Rudolf Habsburský -král Český)

Jakub Roth 18.3.2009 8:47

Re: Vzhledem k tomu, že Maďaři ani dnes nežijí ve svém státě (všechno ukradli při rozbití Velké Moravy)

Nikoliv synku, to říká Kohout, j říká, že Moraváky jebne jednou z Velké Moravy a vy na to, že VM byla větší, než dnešní Morava a já nato, že to jo, ale určitě ne na území dnešního Maďarska. Čiliže řeč vo howně.

Niky 18.3.2009 8:47

Bývalý šéf Britských fašistů Oswald Mosley,

řekl:sjednocená Evropa je nutností!

www racek 18.3.2009 8:45

no, prameny odkud se studuje

jsou různé. někteří s nimi zacházejí tak, že volí jen ty, které vyhovují jejich předem stanovenému názoru.

jo jo ... konečně, máme svobodu. takže autorovi po zásluze vynadáme. pročpak taky ne? ale , víte, něco na těch jeho tezích je. přece jen ...:-D

Jakub Roth 18.3.2009 8:45

Re: Pohled vzdálené generace je dost ovlivněn propagandou

S takovým přístupem k historii se raději vraťte na novinky.cz. Tam vědomosti o územním i správním rozdělení monarchie nepotřebujete, tam satčí být radikální.:-P

yx 18.3.2009 8:43

Re: Pohled vzdálené generace je dost ovlivněn propagandou

Podkarpatská Rus v roce 1918 snad patřila k R-U, ne? Před rozpadem R-U bylo i Maďarsko součástí R-U

yx 18.3.2009 8:41

Re: Hele, ty jeden dráteníku, napiš něco o tom vašem šibeničníkovi Tisovi a o tom, jak jste platili Němcům od kusu za zplynovávání Zidů ..

Můžete uvést nějaké informace, kdy armáda prodávala zbraně a střelivo Německu? Kdo a v jakém množství za druhé republiky pronásledoval na území Čech Židy (píše se s velkým Ž). Co se týká arizovaného majetku a návratu Židů zpět, ano, stávalo se to, ale ne v takovém množství, jako právě na Slovensku, kde dokonce i několik let po válce došlo k pogromům na Židy!!!!! Když chcete objektivitu, začněte u sebe.

Pišta 18.3.2009 8:41

Re: Pohled vzdálené generace je dost ovlivněn propagandou

Já jen že v roce 1918 určitě nepatřila Rakousku.

Pišta 18.3.2009 8:40

Re: To snad je Doležalova inkarnace

Jistě i Kutnorský dekret Václava IV pokládal jaksi za samozřejmé, že čeští Němci jsou (světe div se-Češi) On nebyl důležitý jazyk, ale zem, kde dotyčný žil. Jak prosté a vlastně geniální.  My to používáme , když se nám to hodí. A když se nám to nehodí rychle to zapomeneme. Takže hodný Václav IV je vlastně Čech a naopak "zlý" Zikmund Lucemburský ta proklatá Liška Ryšavá byl co? Jeho rodný polobratr ,vychovávaný největším z Čechů Karlem IV?  Ten byl také Čech? korunován Českým králem byl. Takže co vlastně byl?

portwyn 18.3.2009 8:38

Versailles mělo logiku

Německo ohrožovalo od svého sjednocení všechny kolem sebe; I. světovou válku téměř vyhrálo. Bylo vojensky nejsilnější zemí na kontinentě. Rakušané se dostali zcela pod jeho vliv politicky i vojensky. Oslabení Německa bylo tedy nevyhnutelné jako prevence další války.

Logickým krokem bylo vytvoření (obnovení) spřátelených států na území původně ovládaném Němci (říšskými nebo rakouskými). Rakousko bylo i vzhledem k němčině jako dominantnímu jazyku vnímáno jako německá země.

To, že versailleské řešení nebylo vhodné, vidíme my teď. Politici ani vojáci to tehdy vědět nemohli, chyběla historická zkušenost. Echtdemokraty bych si také dovolil upozornit, že spojenecké vlády k co nejtvrdšímu potrestání Němců tlačilo veřejné mínění.

Zkráceně řečeno: ono se to mluví v situaci, kdy máme 90 let nadhledu a válka s Německem nehrozí.

yx 18.3.2009 8:35

Re: Vzhledem k tomu, že Maďaři ani dnes nežijí ve svém státě (všechno ukradli při rozbití Velké Moravy)

O to, že já také říkám, že Maďaři Velké Moravě nic neukradli. To tvrdí "j"

Jakub Roth 18.3.2009 8:33

Re: Pohled vzdálené generace je dost ovlivněn propagandou

"Ten sudetoněmecký problém byl, že zatím, co za Rakouska-Uherska musel každý Čech umět i německy, opačně to neplatilo a Němci tu změnu za ČSR pociťovali jako urážku." - ano, pociťovali. Stejně, jako to pociťovali Češi za RU. Jen by mne zajímalo, zda v cca posledních 30 letech RU existoval na území dejme tomu Čech, v regionu s výrazně převládající českou národností, například poštovní úřad, jehož úředník nemluvil česky. Podle všech dostupných pramenů nikoliv. Naproti tomu v Sudetech za I. republiky se to opačně stávalo často. A vo tom to celý je. Zatímco RU Němci se k nám chovali vcelku hnusně (někteří), tak my jsme jim s příslovečnou holubičí povahou oplatili stejným.

yx 18.3.2009 8:32

Re: Pohled vzdálené generace je dost ovlivněn propagandou

K Českému království toho patřilo... ale bejvávalo:-/

yx 18.3.2009 8:31

Re: Pane Ruščáku,

No, tak R.J., pochlubte se, kde čerpáte své "vědomosti" vy? Ono totiž existuje docela dost informací a vůbec ne od Jiráska, komunistů, ani z vlastivědy. Vy a vám podobní naopak děláte přicmrdovače a pohůnka pohrobkům sudeťáků v čele s Posseltem a čerpáte vědomosti z jejich příruček:-/;-€

Pišta 18.3.2009 8:30

Re: Pohled vzdálené generace je dost ovlivněn propagandou

Podkarpatská Rus patřila dycinky k Maďarsku!  Už od dob Štěpána I. zvaného Svatý. Přesněji od roku 1031. (To byl ten panovník co byl pokřtěn blahé paměti Slavníkovcem taktéž svatým Vojtěchem roku 984)!) v Ostřihomi .

Jakub Roth 18.3.2009 8:27

Re: Vzhledem k tomu, že Maďaři ani dnes nežijí ve svém státě (všechno ukradli při rozbití Velké Moravy)

Takže - vo co vám jde? V původním příspěvku někdo napsal, že Maďaři území Maďarska ukradli Velké Moravě. Já říkám, že ukradli prd. Jasný?;-O

j 18.3.2009 8:27

Re: Vzhledem k tomu, že Maďaři ani dnes nežijí ve svém státě (všechno ukradli při rozbití Velké Moravy)

V tom případě nechápu váš první příspěvek