18.9.2021 | Svátek má Kryštof


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Zeměžluč 18.3.2009 16:22

To jsou věci.

Pěkný, ikdyž k dané tematice příliš krátký a možno říct trochu povrchní článek. Zajímavý je ten kousíček naznačující působení Francie v rámci Evropy v dějinách. Zachránci a tvůrci myšlenky společné Evropy - v době Osmanského ohrožení Evropy se spojili s Turky, jen aby mohli škodit Habsburkům, bez ohledu na turecké nebezpečí hrozící celé Evropě. V třicetileté válce se vládcové nejkatoličtější země spojili se Švédy, zase proti Habsburkům a katolíkům. Pak hrůzy fr. buržoazní revoluce na kterou jsou tak hrdi (od nesmyslů o dobytí Bastily dodnes tradovaných i unás) od upalování katolíků a masových vražd na francouzském venkově, po zrození hrdlořeza Napoleona, který přinesl válku do celé Evropy a který je dodnes  pro ně největším Francouzem. Vytvoření sanitárního kordonu ve střední Evropě a jeho odhození jako mastného papíru od sekané, rovnou do chřtánu Hitlera.  Vystoupení z NATO a tím jeho flagrantnímu oslabení v době studené války, kdy tím byla tato obraná struktura Evropy ochuzena o hloubku obrany a zázemí, neustálé podlézání Sovětskému Rusku a vetování vstupu GB do ES. Toto mějte na paměti když vidíte velkou aktivitu Francie při sjednocování Evropy. Ach ty dějiny.Dobré odpoledne. 

Paul Sulc 18.3.2009 16:19

Re: Multikulturní autore táhněte do Norska!

To nebyl po''pokyn'' CSD, to byl zakon ktery protlacil parlamentem Jiri Stribrny, fanaticky nacionalista. Jiste, prednosta stanice by mel umet cesky, ale prednostu nebylo tolik jako tech, co otukavali kola kladivem, spousteli sranky ci mazali vyhybky. Ale i ti se museli naucit do roka cesky. Zkuste se vy troubo treba v 50 letech naucit za rok nejakou rec.

portwyn 18.3.2009 16:06

No tak běžte příkladem

a necpěte se do té slavné Evropy. Jo aha, Vy nejste Čech, vy do Evropy můžete. Jste (bohužel česky mluvící - ta hanba) Evropan. Tak to se klaním ;-)

Zeměžluč 18.3.2009 16:04

Re: Blbí Němci

Kdyby byly v řiti ryby. Taky je možno říct, že kdyby se nepřipravené a zaostalé Rusko nepustilo do války, nemusel tam vzniknout bolševický režim a poblblý car, který měl úžasnou ruku na výběr špatných poradců, by neskončil pod mostkem v bažině u Jekatěrinburku. Ale to je právě to kdyby. Ono se všechno stane právě tak, jak se stát má a důležité je, že to obserou obyčejní lidi. To je to hlavní poučení z dějin. Dobré odpoledne.

amri 18.3.2009 16:00

Škoda, že se autor nenarodil o sto let dříve ...

Mohl by zúčastněným na jednáních ve Versailles poskytnout "neocenitelné rady" !

JJ 18.3.2009 15:49

Autor si zvjevne plete demokracii a monarchii

Kdyz dava cechum stejnou vinu za svetovou valku, jako Rakousku.

K. 18.3.2009 15:36

Re: „9. a 10. 3. 1939 je Česko-Slovenskou Národní bankou převedeno do Říšské banky 391 milionů Kč ve zlatě a devizách,“

Když na diskusi, tak se o něm mělo veřejně diskutovat. Zlatý poklad Č. republiky je záležitost všech občanů, symbol samostatné republiky. V roce 68 na něj přispívali řadoví občané dary z rodinných šperků, a pak ho pár kolaborantů klidně vymění za německé dluhopisy. Pachatelé moc dobře věděli, že by se veřejnost vzbouřila, proto tu transakci tajili.

Že některé banky zlato prodávaly, je pravda, ale stejně tak je pravda, že jiné banky zlato kupovaly. Blbí prodávali, chytří kupovali. A nebo ještě jinak: chytří věděli, že zlato nikdy cenu neztratí, chtěli ho nakoupit, a tak všude vykládali, že je k ničemu. Hloupí jim ho pak prodávali.

Jenda 18.3.2009 15:34

Re: Moc hezký článek prostý českého šovinismu a nacionalismu

Otazka zni jestli jsou si ti nemecti spoluobcane pripustit jakeho zlocinu se dopustili oni. Obcane te vasi civilizovane Evropy.

J. G. Pašek 18.3.2009 15:34

Re: Moc hezký článek prostý českého šovinismu a nacionalismu

Joahzme, každý národ má ve skříni nějaké ty kostlivce, na které nemá co být na co hrdý a v to počítaje Německo . .  . po válce Němci grázlové, kteří měli být potrestáni, včas zdrhli se schovat do Němec a Jižní Ameriky a osunováni z ČSR byli vštšinou starci, penzisti, ženy a děti, na kterých se někde bezprávně mstilo pár Čechů psychopatů dozorců a komisařů . . . což je ten kostlivec schovaný v české skříni . . . . a není důvodu proč by se cca 60 let později Češi měli sebemrskat a být mrskáni lidmi, kteří se narodili 20 let po 12té . . ..

Z Ruska civilisti Němci utíkali sami seč jim nohy stačily  . . .Stalin je nevyháněl . . . Proč asi utikali?  . .otázka není otázkou, když vím odpověď . . .

Jenda 18.3.2009 15:32

Re: ČSR bylo jako R-U mnohonárodnostní, ale demokratické - a nefungovalo to

Vite, ono nejde jenom o to JAK se rozhoduje, ale taky O CEM VSEM se rozhoduje. Je sice hezke, ze pri platnosti LS bychom nemohli byt prevalcovani pri rozhodovani. Pry. Ovsem pri jeji platnosti by se rozhodovalo i o spouste veci ktere si v soucasne dobe stale jeste muzeme rozhodovat uplne sami.

Tady nejde ani tak o takovou nebo onakou rovnost (koneckoncu, pri hlasovani v bytovem druzstvu mate vahu hlasu zavislou na poctu clenu domacnosti?), tady jde o to, ze za nas budou ostatnirozhodovat i ve vecech ktere by bylo mnohem rozumejsi rozhodovat si samostatne. Za sebe a pro sebe.

Standa 18.3.2009 15:27

Re: „Málokomu došlo, v čem spočívá historická úloha habsburské monarchie“?

Jestli tomu dobře rozumím, tak tento důvod (či spíše právní klička) zabránil Británii, aby víc tlačila na Německo (nevím, jestli by evidentní a jednoznačné porušení Mnichovské dohody mohlo být důvodem k vyhlášení války), ale od 15.3. už snad ani Chamberlain nepochyboval o tom, že válka s Německem je na spadnutí.

Standa 18.3.2009 15:21

Re: ČSR bylo jako R-U mnohonárodnostní, ale demokratické - a nefungovalo to

Ale jako představa se mi to docela líbí... Samozřejmě, že v roce 1938 ani 1939 to už nešlo, možná, kdyby nás 30letá válka nepřiřkla Habsburkům... Tvoření alternativních historií je krásné :-D!

brmbo 18.3.2009 15:21

sd: ... typicky Slováci, kteří si přičlenili maďarsky mluvící území, na která neměli sebemenší právo, jakož i Rumuni, kteří udělali totéž v případě území na západě dnešního Rumunska

Pačia sa mi príspevky, v ktorých sa prezentujú aj iné nazory, ktoré nie sú celkom totožné s oficialnými historikmi, a tobož sa líšia od nazorov, ktoré do nas tlklo socialistické školstvo a propaganda. V tomto zmysle chvalim autora članku.

Ale!

Slovensko a slovenský národ nikdy nemal vytvorenú vlastnú štátnosť. Tisícročie žil v područí iných národov.  V rámci Uhorska sa nazývala severná čast Felvidek, slovaci hovorili Horne Uhorsko. A malo to v rámci Uhorska asi take vymedzenie ako severné Čechy.

Hranice mezi dnešným Maďarskom a Slovenskom boli dlho riešené a podielalo sa na nich viacero medzinárodných komisii.  Boli zohľadňované rozne aspekty - vojensko strategické, geografické, historické a na základe národnosti. V konečno rozhodnutí prevažilo kriterium narodnostné a stanovená hranica kopirovala pomer 50% na 50%. Pomer sa zobral prakticky zo sčitania obyvateľatva ešte za Uhorska za maďarského útlaku, čo mnohí považujú za veľmi nespravodlivé vzhľadom na násilnú maďarizáciu. V každom prípade aj na uzemí dnešného Maďarska ostala pomerne rozsiahla slovenska komunita.

Aký to paradox. Kým na Slovensku "utláčana"a ublížená maďarská menšina zanamenáva silný početný vzrast, ma podstané zastupenie v zakonodarnom  parlamente, v niektorých obdobiach sa zúčastňuje aj vlady, vlastné školstvo a kulturnu autonómiu, v Maďarsku počet obyvateľov hlásiacim sa k slovenskej narodnosti klesol na zanedbateľné minimum, zastúpenie v zakonodarnej moci a v exekutíve vlastne neexistuje.

Hnyk 18.3.2009 14:53

Re: Blbí Němci

U čtenářů typu huhu je to všechno společně.;-D

Joahym 18.3.2009 14:51

Moc hezký článek prostý českého šovinismu a nacionalismu

Stále ubrečení Češi, dodnes frustrovaní Lipany a Bílou horou si neuvědomují, že na své problémy si zadělávají sami. Dodnes si třeba nejsou schopni připustit jakého zločinu se dopustili na svých německých spoluobčanech po válce, a přesto se cpou do civilizované Evropy.

J.G. Pašek 18.3.2009 14:41

Re: Už Henry Ford II.tvrdil, že "historie je humbuk"

H. Fordovi v kancelři visel portrét Hitlera a Hitler měl v jeho kanceláři portrét H. Forda . . . oba dva nenáviděli bankéře a židy . . . . takže jeho ignorantní potomek, H. Ford II.  si může kecat ty jeho rozumy o historii . . . . . 

Když Hitler začal mašírovat, H. Fordovi spadly růžové brejle z očí . . . . v rekordním čase postavil fabriky na výrobu vojenských letadel a náklaďáků porazit Hitlera, který pár dní po Japonsku vypověděl USA válku . . . 

Pravdu máš v tom, že se dnes mudruje o historii která se děla skoro před cca 100 lety . . . a to je jako by můj děda v 1918 mudroval o bitvě u Waterlů, která byla cca 100 lety . . . kde byl konečně poražen řezník Evropy Napoleon . . . a nikdo po Francii nechtěl reparace, což podle mě byla obrovská chyba . . . .

R.J. 18.3.2009 14:40

Re: Co k tomu dodat - stejnou logikou lze říci, že 9 květen 1945 byl

To snad ne, to psali v raní "Čubičce"? Nebo "Kojeneckých rozhledech"? Či  v "Kravských listech" ?;-D

Mirek F. 18.3.2009 14:36

Re: Rozpad Rakousko-Uherska - POKRAČOVÁNÍ

Opět strašlivě nekonkrétní, těžko odpovědět. Snad jen, že Němci a další měli svůj proporcionální podíl v zákonodárných sborech, německé strany se objevily i ve vládě.

R.J. 18.3.2009 14:35

Re: „9. a 10. 3. 1939 je Česko-Slovenskou Národní bankou převedeno do Říšské banky 391 milionů Kč ve zlatě a devizách,“

Tak proč jste drátovali hranice padesát let? Dokonce jste na ty, co chtěli odejít stříleli, tak tu nic nemel o odchodu, tenkrát bych šel, ale to jste zakazovali, prý zrada a nedovolené opuštění Republiky. Ale ža v tom máte kluci hokej, jednou hot, podruhé čehý.;-D

Tony 01 18.3.2009 14:28

Re: Kdyby ČSR nevystěhovala ty 3+ milióny Němců . . .

Dost drasticke pane Pasek.

Jenda 18.3.2009 14:26

Re: ČSR bylo jako R-U mnohonárodnostní, ale demokratické - a nefungovalo to

"Rovnopravna"? Tomu sam neverite!

Jenda 18.3.2009 14:20

Re: Maďaři byli potrestáni zejména za Maďarskou republiku rad.

Mozna sporna, ale oproti ostatnim tehdejsim moznostem na tom rusini dost vydelali. A s tim nevyplacenim ... kazda investice potrebuje urcity cas nez se zacne vyplacet. Tahle ten cas nedostala.

lear 18.3.2009 14:09

Re: Komu bylo sebeurčení upřeno, byli obyvatelé monarchie německy a maďarsky hovořící. Skutečnost, že se jen tak ze dne na den ocitlo 3,3 milionu etnických Maďarů za hranicemi svého státu, aniž by dostalo sebemenší možnost si na to stěžovat, a meziná

přesně nevím, jenom je mi známo, že v jedné fázi války bojovaly polské legie snad i Pilsudski na straně Německa, Je to logické, protože většina POláků byla pod Ruskou okupací už od 18. století. Kdy se to obrátilo a Poláci se přidali na stranu "správnou", to nevím.

Ale je to dobrá otázka. I v této debatě řešíme vrcholnou diplomacii a strašně málo víme o dějinách a dějepisu nejbližších sousedů.

westík 18.3.2009 14:02

Už Henry Ford II.tvrdil, že "historie je humbuk"

Pokud zrovna historici neopisují jeden od druhého , pak historici,jsouce historiky, přisuzují  svým subjektivním teoriím  o tom, jak to bylo v době, kdy oni tu ještě nebyli, velkou důležitost, a to proto ,že mají co do činění s dlouhodobým nasloucháním" hudbě sfér ":-/ Tak se stalo, že máme těch teorií o autorem popisované době více než pes blech -má to tu výhodu, že si z nich může vybrat každý podle svého založení  a podle toho, komu straní ! ;-P

lear 18.3.2009 14:01

Re: „Málokomu došlo, v čem spočívá historická úloha habsburské monarchie“?

Nedávno jsem četl zajímavý názor /asi LN, autora už si nepamatuju/, resp. jako fakt uváděnou skutečnost, že 15.3. ještě nebyl pro Brity tím předělem důvěry k Hitlerovi. Obsazením čech a moravy nedošlo k porušení mnichova, protože vyhlášením samostatného slovenska 14.3. přestal existovat stát, kterému byly dány Mnichovem garance, Británie se tudíž nemusela cítit zavázána, když objekt, kterého se dohoda týkala již neexistoval. V článku to vyznívalo asi tak, že zradou slováků na společném státu bylo Hitlerovi ještě na krátkou dobu umožněno hrát hru na poctivce dodržující dohody.

Jiná věc je jistě ta, že už snad britských politiků, kteří by mu věřili doopravdy přece jen ubývalo. Ale Chamberlain se prý ve smyslu výše uvedeném ještě po 15.3 vyjádřil.

mechis 18.3.2009 13:42

Re: Posseltův tovaryš Andrej Ruščák tu své kutilství ve středoevropských dějinách předvádí immerwere.

Vy jste koukám jazykovědec8-o

za a) byste je česky správně - nikoli by jste, jak tím plácáte oponenty přes ústa

za b) immerwere není také správně, immer mehr se to u těch nenáviděnejch germánů povídá

huhu 18.3.2009 13:41

Re: „9. a 10. 3. 1939 je Česko-Slovenskou Národní bankou převedeno do Říšské banky 391 milionů Kč ve zlatě a devizách,“

prodej zlatých rezerv je ale věc na diskuzi, V žádném případě to není totéž, co udělal Hitler.

huhu 18.3.2009 13:39

Re: „9. a 10. 3. 1939 je Česko-Slovenskou Národní bankou převedeno do Říšské banky 391 milionů Kč ve zlatě a devizách,“

zlatých rezerv se v té době zbavovala řada centrálních bank. Žádná měna na světě již desetiletí není kryta zlatem, zlato je dnes jen zboží/investice používaná soukromými investory.

huhu 18.3.2009 13:37

Re: Blbí Němci

když tohle napíšete, jen si říkám zda jste opravdu tak blbej nebo počítáte s tím, že si čtenáři nic nepamatuhjí nebo nic neví...(Y)

huhu 18.3.2009 13:35

Re: Blbí Němci

Německo bylo velice rádo za záminku, kdyby nabyla tahle vymysleli by si jinou, tak jako to udělal Hitler před WWII v Gliwici..