23.9.2021 | Svátek má Berta


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
huhu 18.3.2009 11:52

Re: Maďaři byli potrestáni zejména za Maďarskou republiku rad.

uznejte, že i tyhle nároky českých weltmanů v porovnání s různými nároky velkoněmeckých weltmanů byly velice střídmé  ;-P

F 18.3.2009 11:51

Re: „9. a 10. 3. 1939 je Česko-Slovenskou Národní bankou převedeno do Říšské banky 391 milionů Kč ve zlatě a devizách,“

To byl ještě dluh toho Přemyslovce, ti voli a hřivny

ranbow 18.3.2009 11:50

Re: „Málokomu došlo, v čem spočívá historická úloha habsburské monarchie“?

Očima Brita? Reparace byly přehnané(ale dohodnuté - dluhy se mají platit),Porýní bylo demilitarizováno právě proto aby Německo nemohlo napadnout Francii (takže když k tomu v roce 1940 došlo, náramně se všichni divili), a zda bylo opravdu nutné řešit problém pronásledovaných sudetských Němců (když v té době už byli persekuováni Židé v Německu).Garance Polsku byly opravdu diplomatické - Británie sice vyhlásila diplomaticky válku Německu, ale Polsku nijak nepomohla...

huhu 18.3.2009 11:49

Re: „9. a 10. 3. 1939 je Česko-Slovenskou Národní bankou převedeno do Říšské banky 391 milionů Kč ve zlatě a devizách,“

vy si myslíte, že v 90. letech by Německo neplatilo, tedy pokud se tam něco vozilo ? 8-o

teplakyvytahane 18.3.2009 11:42

Re: ČSR bylo jako R-U mnohonárodnostní, ale demokratické - a nefungovalo to

Stando, bohužel se mýlíš..co Italové,Francouzi....ve Svaté říši národa německého?

K. 18.3.2009 11:42

„9. a 10. 3. 1939 je Česko-Slovenskou Národní bankou převedeno do Říšské banky 391 milionů Kč ve zlatě a devizách,“

píše J. Kovanic ve svém dnešním článku. Byl bych rád, kdyby nám byl také ochoten zjistit, kolik miliónů (spíš miliard) VE ZLATĚ bylo z České národní banky tajně převedeno do Německa koncem 90.let (v době guvernéra Tošovského?, nebo Tůmy?), na čí popud a kdo všechno to schálil. A za co bylo to zlato vyměněno.

Je totiž dobré vědět nejen o tom, co se dělo před 70 lety, ale i o tom, co se dělo v nedávné minulosti, případně děje dodnes, a jestli se náhodou historie v něčem neopakuje.

To jsem zvědav, napíše nebo nenapíše? Zatím se to tady na Psu nikdo neodvážil.

huhu 18.3.2009 11:39

Re: Jinak se stačí podívat na to, kolik multinacionálních států

Španělsko, Švýcarsko, Velká Británie, Finsko, Francie, Itálie, Německo. Slovensko, ČR, Rumunsko vlastně všechny...a vlastně se neustále řeší nějaká napětí, spory

strejda 18.3.2009 11:38

Re: Jinak se stačí podívat na to, kolik multinacionálních států

Oficiálně Španělsko, Švýcarsko, Británie, Makedonie, Bosna a Hercegovina, Ukrajina

Marat 18.3.2009 11:37

Re: Maďaři byli potrestáni zejména za Maďarskou republiku rad.

Také mnozí čeští vlastenečtí weltmani očekávalí, že tá republika dostane koridor k Jadranu a snad i k Baltu. A hlavně reparace od Německa a Rakouska a to takové reparace, že jím budou financovat celý státní rozpoče po několik let.

Mgr.Milda 18.3.2009 11:36

Re: Ještě k tezi "Rakušané nejsou Němci" ale nacisti ano

to souvisí i s vysokou hustotou židovské inteligence ve Vídni. Přišli tam zejména z Haliče, podobně jako i velká část aškenázských Židů v Praze. Císař Josef otevřel ghetta a mladí Židé odešli do celého Rakouska. Pro lidi bez nemovitého majetku byl jediný přístup k vyšším vrstvám přes vzdělání, obchod a zejména finančnictví. Není divu, že právě v těchto oborech Židé byli v daleko vyšší míře, než odpovídalo jejich počtu. No ovšem rakouské obyvatelstvo pozorovalo velmi nevraživě a stačilo, aby několik populistů přišlo s osočováním Židů, aby vzrostl antisemitismus do chorobných rozměrů. Nebyla to záležitost pouze chudších vrstev, i podnikatelé a úředníci na židovskou konkurenci reagovali antisemitismem. V této atmosféře měl Adolf Hitler výjimečně dobrou příležitost k zavedení diktatury.

MPL 18.3.2009 11:36

Re: NE Gratuluji

Reálná fakta, říkáte.    ... ostatně každá učebnice dějepisu je propagandistickou příručkou současné vlády. Tak by mě zajímalo, pro koho poměrně často píše tady na NP své propagandistické články pan A. Ruščák a B. Doležal.

Marat 18.3.2009 11:33

Re: Co k tomu dodat - stejnou logikou lze říci, že 9 květen 1945 byl

Velice bych se divil, že by tehdejším obyvatelum tohoto území nějak vadilo, zda se dá český král korunovat či nikoliv. Mělo to snad vliv na jejích živobytí?

teplakyvytahane 18.3.2009 11:33

Re: Gratuluji

..ty budeš asi stejně chytrý vypatlanec jako škrabálek, co zkompiloval tento výplod z výkladu starého maďarónského učitele v hodině občanské nauky..měli byste hoši přestat hrát ty nesmyslné pseudohistorické hry na PC a věnovat se raději důkladnějšímu studiu dějin..pak byste pochopili, jak je to složitá věda, prosťáčkům jak koukám a čtu,ztěží pochopitelná a uchopitelná..jinak řečeno, hlupáci mají rádi jednoduchý výklad..:-D;-P

vita 18.3.2009 11:32

Re: Co k tomu dodat - stejnou logikou lze říci, že 9 květen 1945 byl

Češi zpívali "Červený šátečku kolem se toč, my jdeme na Rusa, nevíme proč...", zatímco pražští Němci (a němčící Židé) rýmovali "Serbien muss sterbien", což rve uši i pražskému Čechovi.

Mirek F. 18.3.2009 11:32

Re: Pohled vzdálené generace je dost ovlivněn propagandou

Zda tím více práv ztratili nebo získali, to je na dlouhou diskusi Nikoliv to je na velice krátkou diskusi, možná dokonce to ani diskusi nepotřebuje. V Reichu mohli akorát tak provolávat slávu vůdci. Jestli se ovšem chcete přiřadit po bok komunistů, vaše volba.

vita 18.3.2009 11:30

Re: Falšování historie

Jenže Němci si tak zvykli být nadpoddanými, že se jim zajídalo být obyčejnými občany a ne nadobčany. Tak se nechali snadno přesvědčit, že jsou Übermenschi - a některé to ještě nepřešlo.

Historik 18.3.2009 11:29

Jinak se stačí podívat na to, kolik multinacionálních států

zůstalo v současné Evropě. Mám dojem, že je to snad jen Belgie.

JH 18.3.2009 11:28

Pane Řezníku, opravdu jste to nepochopil

Psal jsem, že je to důležité jen proto, jak přesně nazvat Ruščákovu úchylku. Protože tuto jednoduchou otázku nechápete, napadne každého logická otázka, jak můžete chápat něco složitějšího, například historii českého národa. Je to pro vás asi hodně cizí pojem :-(

Fleischer 18.3.2009 11:28

Re: Rozpad Rakousko-Uherska - POKRAČOVÁNÍ

To území, na které přišli němečtí kolonisté, bylo liduprázdné. Příchozí Němci vykáceli lesy, zorali pole, postavili domy, později založili továrny. Byli pracovití a prosperovali i tam, kam se Čechům nechtělo. Byl to jejich skutečný domov. Stejně jako Čechů, kteří také museli do Čech (a na Moravu) odběkud přijít!

vita 18.3.2009 11:27

Re: Maďaři byli potrestáni zejména za Maďarskou republiku rad.

No dobrá, Podkarpatská Rus taky byla velmi sporná. A ČSR se hrubě nevyplatila, byla to taková černá díra propdukující jedině dřevo a Nikoly Šuhaje. Vhodné místo pro strašení neposlušných úředníků - "já vás pošlu do Mukačava!".

Naši "weltmani" dokonce očekávali, že jako "vítězný národ" dostaneme nějaké kolonie z německého konfiskátu - třeba Togo... No, byli včas poučeni, že kolonie si rozdělí Anglie s Francií a ČSR zaplatí poplatek za osvobození.

VeselySkeptik 18.3.2009 11:26

Mnoho dobrych postrehu, ale zaver uplne vedle

Zakladni problem Rrakouska byl v tom, ze po oslabnei Turecka na Balkane a  ztratilo jaksi svuj rason d'ettre.

Vnitropoliticky pritom nedokazalo zpracovat zmeny v hospodarstvi ani v politickem mysleni - madarskym snaham o vyrovnani vyhovelo, ceske ignorovalo, a velkonemecke ambice ho zatahly do svetove valky a znicily.

V roce 1918 uz jaksi nebylo co rozumneho obnovit/slepit, i kdyby dobra vule byvala byla.

Historik 18.3.2009 11:23

Re: Autor by si měl doplnit znalost dějepisu

Snaha o separátní mír ztroskotala mimo jiné na územních požadavcích Itálie a dosti tvrdém postoji Dohody jako takové.

Standa 18.3.2009 11:22

Re: „Málokomu došlo, v čem spočívá historická úloha habsburské monarchie“?

Zkuste se na to podívat očima Brita: no reparace byly vážně přehnané, Porýní je jejich, tak ať si tam dělají co chtějí, Rakušané to chtěli sami, stejně jako ti Sudeťáci a ti Češi je přece nemůžou nutit setrvat v ČSR.

Jinak, ty garance Polsku samozřejmě nebyly jen diplomatické, po napadení Polska Británie vstoupila do války s Německem a v ní setrvala, dokud nebylo Polsko zase obnoveno (byť malinko jinde).

Vlaod 18.3.2009 11:22

Re: To snad je Doležalova inkarnace

Vaše předchozí inkarnace - kadet Biegler - byl snad také z Prahy, nebo odkud to?

strejda 18.3.2009 11:18

Falšování historie

Rakousko-Uherská monarchie se rozpadla sama. Nepřežila porážku. Již před válkou držela jen silou vůle. Maďaři a Něnci se více než těžko domlouvali a de facto je spolu držela osoba panovníka.

Po válce se obnovilo Polsko. To zamenalo ztrátu Haliče. Vzniklo Království Srbů, Chorvarů a Slovinců. To znamenalo ztrátu Slovinska, Chorvatska a Bosny a Hercegoviny. Na nic z toho neměli Češi vliv. Starali se o sebe. Nikdo nechce být v poraženém státě. A že Češi nedali nezávislost Sudetským Němcům? Proč? České země mají stabilizované hranice staletí a i monarchie je respektovala. Když žili Češi staletí loayálně v Rakousku, mohli v RČS žít loayálně Němci.

Předělávání historie je nyní velmi moderní. Po válce je kdekdo generálem a soudí podle svých sympatií nikoli faktů.

Historik 18.3.2009 11:18

Někdy roku 1970 jsem mluvil se starším Rumunem, který se

křestním jménem jmenoval Vespasianus. Říkal, že pochází ze západu Rumunska, které bylo v maďarském područí a že tamní Rumuni dávali tehdy svým synům jména římských císařů jako projev nacionalismu.

vita 18.3.2009 11:18

Re: „Málokomu došlo, v čem spočívá historická úloha habsburské monarchie“?

Anglická politika a diplomacie se nejméně od 18. století soustřeďovala na "vyvažování" moci a sil v Evropě. Takže celkem ochotně povolila - dokonce smluvně, nemýlím-li se - Německu odstoupit od omezení válečného námořnictva, protože tím vyrovnávalo moc Francie, odvěkého to rivala.

A hlavně tady byla jistota, že se Hitler obrátí na východ za účelem hledání Lebensraumu. Pokud tím nenaruší britské kolonie, nezamýšlel nic jiného, než dělala Anglie od dob královny Alžběty I. Kdo by se staral o nějaké slovanské barbary - a navíc ještě ten SSSR... Pro britského gentlemana byla podpora "pana Hitlera" logickou.

vlasta 18.3.2009 11:18

Re: Revizionista Ruščák

Díky za odkaz.

JH 18.3.2009 11:15

Samá voda, úplně vedle!!!

Štve mě nenávistná propaganda několika subjektů, která rozeštvává Čechy a Němce.

Jiří 18.3.2009 11:15

Gratuluji

Gratuluji autorovi článku. Kéž by si ho pročetl co největší počet čtenářů. Bylo by velmi dobré, kdyby  jsme o našich dějinách znali skutečná reálná fakta a ne propagandistické informace. Často si vzpomínám na větu z knihy  -Jak voní tymián- která zní: "... ostatně každá učebnice dějepisu je propagandistickou příručkou současné vády.."