20.9.2021 | Svátek má Oleg


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
portwyn 18.3.2009 10:00

Ještě k tezi "Rakušané nejsou Němci"

Minimálně jeden Rakušan se tehdy Němcem cítil tak silně, že se později stal führerem celého Německa. A ultranacionalističtí Němci ho jako cizince nebrali...;-)

Petr Benes 18.3.2009 9:59

Re: jeste poznamecka

a ja to jeste zjednodusim - Slovane a Germani maji spolecny puvod daleko na vychode, jen Germani sem prisli o neco driv. :-P

Mirek F. 18.3.2009 9:58

Re: Vzhledem k tomu, že Maďaři ani dnes nežijí ve svém státě (všechno ukradli při rozbití Velké Moravy)

Český stát ve středověku nebyl podřízenou součástí německého území, nýbrž naprosto rovnoprávnou jednotkou Svaté Říše Římské. Čili nástupcem bylo jak Německo tak české země, a každý obyvatel daného území měl povinnost být loyální prioritně k dané jednotce bývalé Svaté Říše stejně tak, jak to bylo ve středověku.

portwyn 18.3.2009 9:58

Re: Versailles mělo logiku

Chápu a souhlasím. A opět bych řekl, že Wilsonova mírnost byla daná i tím, že USA nebyly Německem přímo ohroženy.

Standa 18.3.2009 9:57

Re: „Málokomu došlo, v čem spočívá historická úloha habsburské monarchie“?

Ono občas neškodí si poslechnout i názory "druhé strany", případně jak to vidí někdo z venku. Já jsem si třeba dost ujasnil názor na "mnichovskou zradu" po přečtení Kissingerovy knihy "Umění diplomacie" - Británie v podstatě nemohla jednat jinak, aniž by porušila některé zásady, na nichž stojí. A o rok později už za to platila...

K. 18.3.2009 9:55

Re: ČSR bylo jako R-U mnohonárodnostní, ale demokratické - a nefungovalo to

Důvod, proč R.-U. nefungovalo, je jednoduchý: protože rakouští Němci a Maďaři odmítali SOUŽITÍ, prosazovali svou nadvládu nad ostatními národy. Kromě toho bylo stále víc rak.Němců, kteří šilhali po Německu, chtěli se k němu připojit. To by byla pro Evropu katastrofa.

Mirek F. 18.3.2009 9:54

Re: Pohled vzdálené generace je dost ovlivněn propagandou

V Reichu žádnou autonomii neměli. Je naprosto nelogické, abyste, jestliže toužíte po větší svobodě, šel někam, kde naopak ztratíte i tu svobodu, kterou jste měl doteď.

Spíše je to tak, že většina SN tehdy na svobodu kašlala, anžto se viděla ve velké a silné Říši, kde platí vůdcovský a rasový princip.

ok 18.3.2009 9:54

Re: jeste poznamecka

To si to dost zjednodušujete. Ti blonďáci jsou z pobřeží baltu, a to bez ohledu na národnost - viz severní Poláci versus Poláci z okolí Krakova.

Paťatý hnědovlasý nazrzlý Bavorák je jednoznačně keltského původu.

Praví Němci jsou v Hesensku a okolí - prostě v německém středohoří, lokální usedlí Germáni (sedí tam už vpodstatě 2500 let, od doby bronzové) ovlivnění keltskou kulturou  - viz Štefi Gráfová - to je pravá etnická Němka.

bakovsky 18.3.2009 9:53

Autor by si měl doplnit znalost dějepisu

Když jsme u toho boření R-U - ony ty velmoci se ani tak moc nemusely snažit - Rakousko - Uhersko se rozpadalo na prvočinitele prakticky samo. Vždyť o něj už neměli zájem ani samotní rakušáci. národy monarchie nerozeštvala dohoda, ale právě monarchie sama právě rozdílným přístupem a to už před válkou a potom to ještě gradovalo.  A vůbec je v článku sousta historických blbin - například o spoluvině jednotlivých národů R-U na I.sv. (Češi, Poláci, Chorvaté a Slovinci na rozdíl od Rakušanů a Maďarů o válku nestáli). Historickou úlohu monarchie stvořil autor pěkně, bohužel s téměř stoletým zpožděním - škoda že tehdy na to samo R-U nepřišlo a speciálně na Balkáně dost provokovalo. A že 1920 už byla "nezávislým pozorovatelům" jasná nevyhnutelnost března 1939, na to už snad ani není slov.

nemo 18.3.2009 9:51

Revizionista Ruščák

Přečtěte si, co o pokusech o revizi česko-německých dějin napsal historik Jaroslav Pánek:

http://etfuk.sweb.cz/sudety/aes4.htm

Standa 18.3.2009 9:51

Re: Pohled vzdálené generace je dost ovlivněn propagandou

Nemyslím, že by to byla výmluva ex-post, po té autonomii asi Sudeťáci skutečně toužili a když se jim nedostala dle jejich představ a zároveň se jich začal vehementně zastávat Adolf (zajímavé, že vůči Jihotyrolákům si to nedovolil a tam to bylo mnohem horší!!!), přihlásili se k myšlence úplného uplatnění "práva národů na sebeurčení" a to i za cenu ztrát jiných práv (ale to jim tehdy asi nedošlo a/nebo nevadilo). Je otázka, jestli to nenaplnění jejich představ o autonomii bylo spíš způsobeno vítězstvím stoupenců koncepce národního státu (jako byl Beneš) nebo spíš reakcí na jejich příklon k Hitlerovi, osobně to vidím tak 50:50.

Jinak s tou iluzí máte pravdu, tehdy na to už prostě nebyla doba...

Petr Benes 18.3.2009 9:49

Re: Rozpad Rakousko-Uherska - POKRAČOVÁNÍ

Inu on kazdy stat vznikne tak nejak "umele" a proti vuli nekoho.  ale co uz, rusit ho uz nebudeme. :-P nebo jak to myslite s tim "vyrovnanim"?

Adolf 18.3.2009 9:48

Re: Vzhledem k tomu, že Maďaři ani dnes nežijí ve svém státě (všechno ukradli při rozbití Velké Moravy)

Nevím jestli Němci kteří už před 800 lety přicházeli na území Českého království museli přísahat věrnost českému panovníkovi (určitě ne zemi, na to se tehdy nehrálo), ale pokud vím, tak České království a Markrabství moravské bylo po celý středověk součástí Svaté říše římské. Tak jde o to jestli je víc přísaha věrnosti králi, nebo přísaha věrnosti císaři kterou skládal český král. A  v roce 1918 byl českým panovníkem rakousko-uherský císař Karel (tomu jaksi věrnost nezachovali ani Češi) a za nástupce Svaté říše římské se považovalo Německo (a tomu by čeští Němci asi věrnost zachovávali celkem rádi)

huhu 18.3.2009 9:48

Re: Bývalý šéf Britských fašistů Oswald Mosley,

socialisti všeho druhu vždy chtěli vládnout všem

K. 18.3.2009 9:47

Re: „Málokomu došlo, v čem spočívá historická úloha habsburské monarchie“?

No dle mého názoru je tu pan Ruščák  nasazený jako protičeský propagandista (podobně jako B.Doležal), čímž  se vysvětluje,  že něco soustavně "opomíjí" a něco jiného naopak neustále zdůrazňuje.

huhu 18.3.2009 9:46

ČSR bylo jako R-U mnohonárodnostní, ale demokratické - a nefungovalo to

tenhle pláč na R-U je pláč nad něčím co prostě nefungovalo. Autor zamlčuje neustálé národnostní třenice či až boje do posledních chvil R-U. Opakované vyhlašování stanného práva, bitky mezi Čechy a Němci v Praze, zacházení Ma´darů se Slováky atd. To co nefungovalo ve velkém monarchistickém R-U, nefungovalo ani v malém národnostně také složeném, ale demokratickém ČSR a dokonce ani v pozdějším ČSFR.

Řešením je EU, a jen tehdy, pokud se podaří zabránit dominanci jedného nebo několika velkých států. Jinak bude mít EU stejné problémy, jako Španělsko v Baskicku nebo Británie v sev. Irsku či Francie na Korsice....přílišná integrace, Lisabonská smlouva tím, že vyřadí malé národy z rozhodování, vede k stejným problémům, jako mělo R-U

ok 18.3.2009 9:44

Re: Vzhledem k tomu, že Maďaři ani dnes nežijí ve svém státě (všechno ukradli při rozbití Velké Moravy)

Například na Balatonu byl před příchodem Maďarů slovanský klášter...

Lukas B. 18.3.2009 9:42

Re: jeste poznamecka

přesně tak! ten učebnicový arijský plavý němec je prachobyčejný poněmčený slovan. původní etnický němec je paťatý hnědovlasý bavorák.

K. 18.3.2009 9:40

Re: Versailles mělo logiku

Tahle má poznámka patří Portwynovi.

Mirek F. 18.3.2009 9:38

Re: Pohled vzdálené generace je dost ovlivněn propagandou

Ale vždyť tohle je iluze. Kdyby sudetští Němci skutečně toužili po větší autonomii, tak by  NIKDY nemohla jejich majorita hlásat Heim ins Reich, protože pod Hitlerem ztratili i ta občanská a demokratická práva, kterých požívali v ČSR, o nějaké autonomii nemluvě.

Tohle o nedostatku autonomie v ČSR je prostě výmluva ex post.

K. 18.3.2009 9:38

Re: „Málokomu došlo, v čem spočívá historická úloha habsburské monarchie“?

Taky si myslím, že by to s tou federalizací monarchie nebylo jednoduché, ale rozhodli Maďaři - byli kategoricky proti, až do poslední chvíle, a nikdo s nimi nic nezmohl.

S tím nacionalismemse přehání. Problém nebyl nacionalismus (potřeba národů udržovat a rozvíjet svou vlastní kulturu), ale dobyvačnost a víra v právo jedněch národů podmaňovat si jiné. Češi takové myšlenky rozhodně nehlásali, ani Francouzi, ti měli dost starostí s tím, aby se před Německou expanzí vůbec ubránili.

huhu 18.3.2009 9:36

Re: Versailles mělo logiku

poučení - když příjde do tuhého, smlouva je cár papíru, rozhoduje, kdo má větší klacek ! Silného se bojí, slabého bijí - proto jsem pro radar USA u nás ! a nejlépe i rakety ! a co nejdříve.

Saul 18.3.2009 9:32

Re: Právo na sebeurčení???

Tak to je přesné. Ale, jak praví klasik, "marné volání".

huhu 18.3.2009 9:31

Re: „Málokomu došlo, v čem spočívá historická úloha habsburské monarchie“?

ano, pan Ruščák opomíjí, že se Češi pokoušeli jednáním získat rovnocennou pozici v R-U celá desetiletí. TGM a české politické vedení se pro samostatné ČSR rozhodlo teprve, když na další jednání prostě rezignovali, vlastně neměli s kým jednat - Kramáře a rašína Němci odsoudili k smrti, tak jaké  bylo R-U partnerem pro jednání ? Němci i Maďaři očekávali, že v případě vítězství dále upevní své pozice. Cisař Karel přišel s návrhem federalizace až pár dní před kapitulací, kdy už byl jen mimoň (ostatně jako naivní mimoň se projevoval vždy). Na Karlův návrh vlastně ani neznáme reakci sudetských Němců či Maďarů. Pokud někdo rozbil R-U, tak to byli svojí neschopností a nadřazeností sudetští němci a Maďaři. Ostatně ten jejich postoj trvá dodnes, naštěstí už nemají tu sílu...

K. 18.3.2009 9:27

Re: Versailles mělo logiku

Máte samozřejmě pravdu. Jen ta opatření proti německému nebezpečí měla být účelnější a účinnější, aby říšské a rakouské Němce přešla chuť na další válečná dobrodružství. Ale Wilson byl proti, byl příliš naivní.

tich@dohoda 18.3.2009 9:26

Re: Komu bylo sebeurčení upřeno, byli obyvatelé monarchie německy a maďarsky hovořící. Skutečnost, že se jen tak ze dne na den ocitlo 3,3 milionu etnických Maďarů za hranicemi svého státu, aniž by dostalo sebemenší možnost si na to stěžovat, a meziná

kulturni rozdily mate i v ramci CR, prakticky v kazde zemi, Slovaci na Spisi jsou jini nez "Vychodnari" a jini nez "Zahoraci" , libovolne si dosadte. Poznal jsem v Londyne Francouze z Alsaska , ti jsou silne ovlivneni nemeckym vlivem, podobne v Pyrenejich/Baskicku se prolinaji francouzsko/spanelske vlivy a kultura. V Rakousku , to jsem parkrat spise projizdel, ovsem v Berline jsem zil cca 1/2 roku . Cest :-)

ifx 18.3.2009 9:24

Re: Chápejte pana R.J.,

Ten JH to je opravdu zamindrakovany oslik. Co se zere tuhliku? To ze maji jini aspon nejaky nazor? ty budes mit asi malo prace, ze tady tak hojne a zbytecne plives na dolezala a ostatni .. nejspis zamestnanec statni spravy....

Vlado Z 18.3.2009 9:20

Re: Vzhledem k tomu, že Maďaři ani dnes nežijí ve svém státě (všechno ukradli při rozbití Velké Moravy)

A tady zase nemáte pravdu,protože Velká Morava zahrnovala i Kocelovo knížetství v Blatnohradě a to je vpodstatě Zadunají-západní část dnešního Maďarska.

tich@dohoda 18.3.2009 9:14

jeste poznamecka

ke slovum; Madar, Cech, Polak, Nemec, Rakusan a pod. , jsou to jen slova, odhlednoc od jmen, rozhodujici jsou geny a ty jsou prakticky u vsech narodu stredni Evropy silne promichane, tusim u Nemcu je to jen cca 50% a podil slovanskych genu/krve je vysoky, nejvetsi podil na tom ma tech cca 300 - 400 let , kdy 1/2 Polska byla pod Pruskou/R-U vladou, kdy 100% Polaci zacali mluvit nemecky a stali  se z nich "100% Nemci"  Tohle plati omezene i vice versa, proto ten stredoevropsky geneticky  gulas.  Cest :-)

Alois Podhajsky 18.3.2009 9:13

To že je "zaděláno"

na novou válku, tím že Německo podepsalo "jen" příměří, došlo i mnohým obyčejným vojákům a důstojníkům na západní frontě Velké války, svědčí o tom jejich zápisy do deníků z 11.11.1918. V historické literatuře je těchto poznámek dostupných dost.