17.9.2021 | Svátek má Naděžda


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Pišta 18.3.2009 8:23

Re: Multikulturní autore táhněte do Norska!

Ony ty univerzity (německé), jsme zdědili po žáláři národů RU. "My" jsme je jenom nezrušili. Jako třeba německé divadlo. Na jednu stranu se dovoláváme "tisíciletých kranic Českého království" a na druhou stranu stejně dlouhá historie hranic Maďarského království je nám k smíchu. Není bez zajímavosti, že Hitler nenáviděl Habsburky hlaně proto, že podle jeho názoru "poslovanšťovali Rakousko" podrobně to vysvětluje ve svém "díle" Mein Kampf. V roce 1850 bylo národnostní složení RU takové, že mu vlastně dávalo za pravdu. 8 000 000 německy mluvících, ale dvakrát tolik (!) Slovanů. Čechů, Slováků, Poláků, Rusínů, Slovinců, Chorvatů a Srbů. Dále 5 000 000 Maďarů, 5 000 000 Italů a 2 000 000 Rumunů.  V roce 1965 bylo národnostní složení Habsburské armády podle dostupných seznamů: 128 000 Němců, 96 300 Čechů a Slováků, 52 700 Italů, 22 700 Slovinců, 20 700 Rumunů, 19 000 Srbů, 50 100 Rusínů , 37 700 Poláků, 32 500 Maďarů, 27 600 Chorvatů a 5 100 můžů jiné národnosti (!). ( pramen:  Paul  Kennedy  "The Rise and Fall of the Great Powers Economic Change and Military Conflikt from 1500 to 2 000 ")  Co s tím?  Nic není tak jednoduché, jako se to zdá blbcům  Těm je všechno jasné předem. Fakta nefakta.

yx 18.3.2009 8:22

Re: Vzhledem k tomu, že Maďaři ani dnes nežijí ve svém státě (všechno ukradli při rozbití Velké Moravy)

Před tisíci lety bylo všechno jinak, i Maďaři nebyli to, co Maďaři ve 20. století:-D:-/

yx 18.3.2009 8:20

Re: To snad je Doležalova inkarnace

Ne každý, kdo psal a mluvil německy byl Němec, v dobách, o kterých hovoříte, byla němčina státní jazyk, na rozdíl ne češtiny. Také proto vadilo Němcům po 1918, že státním jazykem se stala čeština. I když Němci měli své školy od základních v každé vesnici, kde žili, až po německou Karlovu univerzitu. To, že Přemyslovci a další měli ve svých rodech i příslušníky německého národa, to bylo mezi šlechtou obvyklé, každý panovnický rod Evropy má mezi sebou různé národnosti, Angličané, Rusové atd. No, a co se týká řemeslníků a umělců, tenkrát bylo zvykem cestovat a pracovat tam, kde dostali práci, takže tady nebyli jen Němci, ale Italové, Španělé a Češi naopak tvořili třeba v Anglii. Každý může žít, kde chce, ale měl by se chovat loajálně ke státu, ve kterém žije. No a to čeští Němci jaksi nedodrželi a naopak se stali pátou kolonou Hitlera a pomohli mu k rozbití Československa. Proto museli odejít, ne proto, že byli německé národnosti.

Jakub Roth 18.3.2009 8:15

Re: Vzhledem k tomu, že Maďaři ani dnes nežijí ve svém státě (všechno ukradli při rozbití Velké Moravy)

To jistě. Ale rozhodně ne na území, která před více jak 1000 lety obsadili Maďarové.

yx 18.3.2009 8:12

Re: To snad je Doležalova inkarnace

Myslíte, proboha, Karla IV. Přemyslovce a Lucemburka? 8-o8-o Ten tedy s Habsburky těžko podepisoval smlouvu, na trůn po něm dosedl jeho syn Václav IV. A ani po něm na trůně neseděli Habsburkové. Nemáte v tom trošku zmatek?

yx 18.3.2009 8:07

Re: Vzhledem k tomu, že Maďaři ani dnes nežijí ve svém státě (všechno ukradli při rozbití Velké Moravy)

Pardon, Velká Morava

yx 18.3.2009 8:07

Re: Jaké národnosti je vlastně A. Ruščák?

Pro někoho ano, pro někoho je to zbytečnost. Ruščák bude asi bez....:-/

yx 18.3.2009 8:04

Re: Vzhledem k tomu, že Maďaři ani dnes nežijí ve svém státě (všechno ukradli při rozbití Velké Moravy)

Stát velká Morava zahrnoval NEJEN území dnešní Moravy

yx 18.3.2009 8:03

Re: Pohled vzdálené generace je dost ovlivněn propagandou

R^R^R^

yx 18.3.2009 8:02

Re: Rozpad Rakousko-Uherska

Ano? "Nejmodernějš"?????:-/

j 18.3.2009 7:59

Re: Vzhledem k tomu, že Maďaři ani dnes nežijí ve svém státě (všechno ukradli při rozbití Velké Moravy)

Morava se nerozkládá na tehdejším území Velké Moravy?

yx 18.3.2009 7:58

Re: Rozpad Rakousko-Uherska - POKRAČOVÁNÍ

ano, Poláci by si nejraději utrhli kus Československa na severu, Němci ten zbytek Čech a Maďaři celé Slovensko. Tak by to jistě bylo "spravedlivé, že řezníkuRvRv

Mgr.Milda 18.3.2009 7:58

Pohled vzdálené generace je dost ovlivněn propagandou

Pokud jde o německou menšinu v ČSR, není pravda, že by byla národnostně potlačována. Dotklo se jí, že byla zavedena úřední řeč česká, kterou se někteří museli teprve naučit. Dříve jim vystačila němčina, i když žili v Čechách. V parlamentě měli své poslance, odpovídající jejich podílu na obyvatelstvu. Pro srovnání: Švýcaři mají úřední řeči hnedle tři, německy, francouzsky a italsky, ve školách se každý Švýcar musí ty dvě dodatečné řeči naučit tak, aby se s nimi dorozuměl. Nezdá se mi, že by si kvůli tomu někdo stěžoval.

Ten sudetoněmecký problém byl, že zatím, co za Rakouska-Uherska musel každý Čech umět i německy, opačně to neplatilo a Němci tu změnu za ČSR pociťovali jako urážku.  Pro ně čeština nebyla řeč vzdělaných lidí. Proto také Hitler nechal zavřít české vysoké školy, pro Čechy měli Němci pouze zaměstnání ve výrobě.

Jinak ovšem obecně, všechny okolní státy hladově sledovaly, kde by se ještě dalo něco zabrat, změnu pořádku ve východní Evropě považovaly za příležitost, jaká se už nikdy neobjeví. Takže čeští Němci našli mnoho pochopení za hranicemi, útočili ale i Poláci a Maďaři. Podkarpatská Rus byla před vstupem do Československa rakouským územím, rozhodla se proto k připojení k ČSR. Po válce se stala snadnou ruskou kořistí, výměnu území však Rusové provedli pouze s Polskem. České území kotliny kladské tak česká diplomacie zcela prošustrovala. Zde však musí být připomenuto, že politika je umění možného. Nemožné se prosazuje násilím, čili válkou a to bude všem Evropanům ještě velmi dlouho pouze vyhlídkou na hrůzu.

ascari 18.3.2009 7:57

Re: Rozpad Rakousko-Uherska - POKRAČOVÁNÍ

S tou kolonizací a poněmčováním-počešťováním to je trochu složitější.První kolonisté přišli opravdu již v 13 století,netvořili ale 1/3 obyvatel,jednalo se převážně o měšťany a usidlovali se ve velkých městech ve vnitrozemí,případně v hornických městech(Jihlava).Tzv.sudetští Němci jsou spíš potomky pobělohorské vlny.Částečně to byli lidé,které si jako odborný personál dovedla nová katolická šlechta,která obdržela panství po protestantských emigrantech,částečně došlo k poněmčení obyvatel.To poněmčení nebylo nijak násilné,spíš pro lidi bylo praktické.Takto došlo např.i k poangličtění Irů.Národní obrození tendo trend zvrátilo,jinak by asi čeština byla ,stejně jako irština "folklorním jazykem".Pokud se týká kritizované snahy o počeˇšťování německé menšiny,nevím jestli by to s ohledem na velikost menšiny bylo reálné,.ale např.území Kladska,bylo ještě v 18 století výrazně české a po obsazení Pruskem česká menšina vymizela.Posledních pár tisíc lidí po roce 1945 bylo vyhnáno Poláky.Jinak souhlasím,že Rakousko nejméně od r.1868 byl demokratický stát,ale jen ve své předlitavské části.Po rakousko-uherském vyrovnání totiž Maďaři zavedli poměrně nevybíravý národnostní útisk, na který Habsburkové neměli nikdy žaludek.A ještě k tomu odsunu-vyhnání.1) nebyl jen odsun z českých zemí.V jiných oblastech byli Němci vyháněni z historického německého území,u nás z historicky českého. 2) vzhledem k pozdějšímu vývoji v české kotlině na tom vlastně vydělali.Jsem přesvědčen že do dvaceti let po únoru by odešli dobrovolně ,sami a rádi.3)Nelze zavřít oči ani nad tím,že se naši spoluobčané rozhodli upřednostnit diktaturu hromadného vraha před nedokonalou,ale přece jen demokracií.4)Jak si nyní představujete nápravu křivd aniž by vznikly křivdy nové?

yx 18.3.2009 7:54

Re: Rozpad Rakousko-Uherska - POKRAČOVÁNÍ

Hm, a který stát není vytvořen uměle? Myslíte, že státy vznikají nějak sami od sebe? České království mělo kdysi také i další území, která nyní patří jiným státům, víte? Ti Němci žijící na českém území sem přišli kdysi na pozvání českých králů, věděli, že jsou na území, které není německé. Žili tady po stalení, problémy ale nezačali až ve 20. století, ale mnohem dříve. Němci byli vyhnáni, ale až po 2ww, teprve potom, jak se ke svému státu zachovali jako nepřátelé a zrádci. Rv

yx 18.3.2009 7:49

Re: brečíte hezky, pani

Podle autora nejspíše tak, že by vše zabrali Němci, případně Maďaři a pak by bylo všem dobře, amenRv

yx 18.3.2009 7:47

Re: Opačná demagogie

Naprostý souhlasR^

yx 18.3.2009 7:45

Re: Vzhledem k tomu, že Maďaři ani dnes nežijí ve svém státě (všechno ukradli při rozbití Velké Moravy)

Velá Morava neznamená území dnešní Moravy, víte hlupáčku?:-/

J.G. Pašek 18.3.2009 7:43

Re: Rozpad Rakousko-Uherska

Na dvoře Karla IV se v  Praze mluvilo nejmodernějš němčinou . . .

j 18.3.2009 7:42

Re: Vzhledem k tomu, že Maďaři ani dnes nežijí ve svém státě (všechno ukradli při rozbití Velké Moravy)

Zase jeden pobóchané moravák. Vás z té Velké Moravy jednou jebne, celý život v dodručí tak aspoň něco si připomínat a na tom stavět. Co by mělo říkát třeba Portugalsko po kterých už neštěkne ani pes

Vlado Z 18.3.2009 7:34

Re: Rozpad Rakousko-Uherska - POKRAČOVÁNÍ

Ale dvě třetiny souhlasily :)  Který stát nebyl kdy vytvořen uměle? Jsou snad na zemském okršleku místa přirozeně přiřazená různým národům(snad z Boží vůle)? Všechny státy, co jich na světě je vznikli vojenskými vítězstvími a porážkami, nebo alespoň poklidným zánikem a rozdělením toho, co bylo... Je to, co trvá 50 let umělé a to, co trvá 500 let legitimní? A kde je ta časová hranice? Tradice mají svůj význam, ale nejsou všechno...

Petr Kohout 18.3.2009 7:29

Re: Rozpad Rakousko-Uherska

na původně zcela české území byli pozváni němečtí osadníci. Mohli se usadit, pokud za sebe i své potomky odpřisáhnou věrnost Českému království. Pokus o odtržení by například Karel IV vyřešil "vyčištěním" dotčeného prostoru od separatistického obyvatelstva (tím se myslí pobití, tenkrát se neodsunovalo) a pozváním nových, věrnějších osadníků.

joe 18.3.2009 7:28

připomínka

Mám velmi vážné obavy, že s vámi tentokrát do značné míry musím souhlasit. Opomíjíte pouze jeden významný a dle mého názoru skoro určující faktor rozpadu RU se všemi jeho důsledky, a to německý nacionalismus a šovinismus. Z něj měli velké obavy i sami Habsburkové, F.J. mu vůbec nedokázal čelit, čeští  i rakouští němci se zcela zhlíželi v Prusku a výsledek byl nabíledni. Že si Francie, která v Evropě nikdy nebyla stabilizujícím faktorem pak přihřála svou polívčičku je jasné, ale to byl až důsledek. Zkuste se někdy zajímat o názory císařovny Zity, ta velmi dobře zhodnotila, co v Rakousku i v Evropě němercký šovinismus znamenal a jaké reakce vyvolal.

Petr Kohout 18.3.2009 7:25

Vzhledem k tomu, že Maďaři ani dnes nežijí ve svém státě (všechno ukradli při rozbití Velké Moravy)

tak je tento argument dosti pochybní. A Němci byli do čech pozváni s podmínkou, že zachovají věrnost Českému království. Což také jaksi nesplnili.

Mirek F. 18.3.2009 7:21

Re: To snad je Doležalova inkarnace

A proč je odsunovat či vyhánět, Kdo byl k zemím koruny české loyální, mohl tady žít bez nejmenších problémů. Že snad každý z Čechů má i nějakého předka z Německa, je známá a bezproblémová věc.

Mirek F. 18.3.2009 7:17

Re: Rozpad Rakousko-Uherska - POKRAČOVÁNÍ

Rozpadem Rakousko-Uherska padl demokratický stát, který byl hrází jak proti Německu, tak proti Rusku  Tak to je hodně absurdní humor. Četl jste něco o jisté události, jakési první světové válce? Pro vaši informaci, zde se R-U proměnilo na pouhý přívěsek Německa, s kterýmžto faktem se nakonec neodvážil nic udělat ani poslední císař Karel. rozpad byl pak už bohužel logický, monarchie neplnila svoji historickou roli.

Co se kritiky čs. vlády a čs. politiky týče, tady už přecházíte v demagoii ve stylu - že veškerá odpovědnost ve dvoustranných vztazích leží jen na jedné straně, v tomto případě na československé vládě. Nepátrá se po konkrétních detailech, prostě, jakmile vztahy jsou špatné, nese vinu jen jedna strana, jen ta se musí snažit.

Takový princip ovšem znamená, že strana druhá je absolutně zvýhodněna až k diktátorským pozicím . V tomto případě by čs. Němci, Maďaři , Poláci prostě jen diktovali, co si přejí a jakýkoliv nesouhlas by byl považován za rozbíjení dobrých vztahů.

Jenže každé spolužití vyžaduje kompromisy a první republika - zvláště ve srovnání s okolními státy - dobrým kompromisem byla. Občanská i národnostní práva byla zajištěna a jestliže dá část obyvatelstva přednost agresívní rasistické diktatuře, jejich volba, jejich osud.

Podobně to platí ve vztazích se sousedy. Rovněž tam je interpretace - když jsou špatné vztahy, je to automaticky vina čs. politiky - až nechutně demagogická. Třeba s Německem a Rakouskem existovaly vztahy docela korektní- až do nástupu Hitlera. A chcete snad tvrdit, že Hitler byl potom v právu, že nepřátelství vyvolala ČSR?

ranbow 18.3.2009 7:14

Právo na sebeurčení???

No samozřejmě, Němci měli vlastní stát (a sebeurčení) v Německu, Maďaři v Maďarsku, Češi v Česku. S tím že kdokoliv žijící v jiném státě má zákonem stanovené práva a povinnosti jako kterýkoliv jiný zde žijící občan - ale nemůže požadovat nějaké výsady, plynoucí z jeho diference.

Těžko se lze domáhat práva na sebeurčení v každém státě a každém místě kde zrovna bydlím. Nebo spíš, ono se to takhle vykládá, a pak ten svět (i dneska ) vypadá jak vypadá...

Mejla 18.3.2009 7:12

Ruščák jr. už patří do nové revoluční generace kosmpolitních úředníků bez chuti, zápachu a národnosti.

Jejich světem je univerzální kancelář a tlupy těchto úředníků táhnou Evropou a vyhryzávají poslední zbytky hodnot.

Vlado Z 18.3.2009 7:12

Opačná demagogie

Aniž bych postup velmocí po 1. světové válce nějak glorifikoval, tak autor nám pod rouškem reáného pohledu, vykládá nesmysly. Jeho monarchie, která neměla dovoplit německu, Rusku a Turecku jakékoliv dobrodružství v této oblasti, právě+ v té době prohrála válku, kterou ve vleku Německa sama začala. I z toho je jasné, že danou úlohu již v té době neplnila. Dále nám vykládá o nenávisti mezi národy, která dle něj vznikla mezi 1918-1919 po konferencích v e Versailles a Trianonu. Jistě, předtím žili národy ve vzájemné harmonii a lásce... Až na Slováky v Horních Uhrách, kteří byly pomaďarčováni a jímž bylo úpíráno právo na existenci, až na rumuny v Sedmihradsku, kteří tam byli v menšině, ale jejichž práva taky nebyla respektována. Jakouž-takouž politickou a národní existenci přiznávali Maďaři pouze chorvatům, vzhledem k historickému království. No a to, že Poláci a Češi na svých sněmech vyhlásili válku tak, jak to učinilo Rakousko a pod jeho nátlakem o něco později i Uhersko na svých sněmech, je čirý výmysl.

Kdyby jsme chtěli být realisté, tak řekneme, že nadřazené a utláčející národy dualistické monarchie, se na části nových území ocitli ve stejné pozici, v jaké byli předtím menšiny v Rakousku-Uhersku. Nevedlo se jim tam o nic hůře, navíc jádru národa zůstal samostatný stát,  takže mohli spoléhat na jeho podporu a národům jako takovým nehrozil zánik(jako Slovákům v Horních Uhrách před 1918). Napodiv, se jim tato pozice nijak zvláště nezamlouvala, ač pozice opačná jim vyhovovala dokonale. K tomu špatnému uzacházení s menšinami v ČSR - kolik Němců se počeštilo a kolik Maďarů poslovenštilo násilně za prvé republiky? Kolik jejich kulturních a národnostních spolků bylo zakázáno?

J.G. Pašek 18.3.2009 7:05

Kdyby ČSR nevystěhovala ty 3+ milióny Němců . . .

dnes by jich tam bylo 6+ miliónů, všechno by v ČR vlastnili, poroučeli . . .  Němci by byli občané 1. třídy a Češi 2. a 3. třídy . . .

Knihkupec v Detroitu Jan Šrámek, mně po telefonu vyprávěl příhodu . . .  Byli 3 bráchové Šrámkové . .  Spisovatel a básník Fráňa Šrámek byl jeden z 3 bratrů  a bydlel v Sobotce a jeden z bratrů bydlel v Ústí nad Labem . . .  Za 1. Republiky toho, dnes knihkupec, Jana Šrámka, coby malého klučinu rodidiče odvezli ke strejcovi do toho Ústí na pár týdnů prázdnin . . . 

Šeljsem si ven hrát a chěl jsem už jít domů, ale u dveří jsem nedosáhnul na zvonek . . Šel kolem nastrojený manželský pár a já je slušně požádal, jestli by mohli zmáčnout zvonek u jména Šrámek . . .  Chlap si odplivnul a německy spustil TY ČESKÝ PRASEČÍ PSE a šli dál . . .Víte pane Pašku, dnes jsem už stařec, ale dodnes, když si na to vzpomenu, tak mně je smutno, že jsem byl v mojí vlasti pro Němce český prasečí pes . . .