17.9.2021 | Svátek má Naděžda


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Kolemjdoucí (J.Š.) 18.3.2009 21:14

Re: Posseltův tovaryš Andrej Ruščák tu své kutilství ve středoevropských dějinách předvádí immerwere.

Já jsem si vždycky myslel, že hovorové "imrvére" - neustále, ustavičně, je z německého "immer während".

VLK 18.3.2009 21:13

Re: Vzhledem k tomu, že Maďaři ani dnes nežijí ve svém státě (všechno ukradli při rozbití Velké Moravy)

Ono český král byl sice kurfiřtem a volil římského krále, ale současně byl jeho leníkem, tedy jemu poddaným. I když často ne jemu oddaným poddaným. Ostatně Habsburkové byli kurfiřty právě z titulu českého krále a jen díky tomu a díky za spolupráci s katolickým klérem vděčili za získání dědičnosti císařského titulu. Přišlí Němci byli leníky feudála, který je pozval, ať už to byl král nebo nějaký z královských leníků či leníků jeho leníků. A to se týká i měst, i ty byly svázány určitými lenními svazky. A ten feudál mohl mluvit česky či německy či latinsky či jinak, to je jedno. Takže z toho nevyplývá nějaký speciální závazek k Zemím Koruny České, což byla jen jedna vrstva feudálního systému. A vůbec žádný závazek k češtině či českému národu. Cožpak obyvatelé Burgundska museli mluvit jazykem kmene Burgundů? Z tohoto hlediska by ti přišlí Němci byli spíš vázáni ke keltskému dialektu Bójů.

Mirek F. 18.3.2009 20:32

Re: Prohráli Němci 1.sv.válku?

Hezká revizionistická pohádka. Ve skutečnosti už v létě a na podzim německá armáda i na západě už jen ustupovala, Spojenci se ocitli skoro na dohled od Bruselu a Němci, kteří vsadili všechny své síly do jarní ofenzívy, už byli totálně vyčerpáni, neměli prostředky vést válku dále, zejména vzhledem k faktu, že se do Evropy valily stále nové a nové americké divize, zatímco Německo už nemělo kde brát vojáky.

 Mír byl drsný, ale ty nekonečné výmluvy, že bez něho by Hitler neuspěl, atd. atd... ať by byly mírové podmínky jakékoliv, Německo se s porážkou nikdy nesmířilo, odveta by přišla tak jako tak, protože ve válkou zbídačelé zemi (ovšem vlastní vinou) by extremisté nalezli živnou půdu v každém případě.

VLK 18.3.2009 20:27

Re: Prohráli Němci 1.sv.válku?

Ústřední mocnosti byly na huntě hospodářsky, vojáci sice byli v zákopech, ale neměli čím střílet. Proto se odmítali vrátit.

VLK 18.3.2009 20:24

Re: Autor by si měl doplnit znalost dějepisu

Je ironií dějin, že v Sarajevu zabili Srbové jediného člověka, který mohl jak rozpadu Rakousko-Uherska tak světové válce zabránit. Ferdinand d´Este byl jediný z panovnického rodu, který v tom měl jasno už dřív a který měl možnost to prosadit.

leoš 18.3.2009 20:23

Prohráli Němci 1.sv.válku?

Když německá delegace přišla do Versailes jednat  o míru a vítězné mocnosti jí daly k podpisu  v podstatě kapitulační podmínky, něm. delegace opustila jednání s tím, že Německo  válku neprohrálo. a měli pravdu. Na východní frontě Německo přece vyhrálo a na západě byla frontová linie ve Francii v patové situaci. Přesto nakonec museli kapitulační podmínky podepsat, protože něm. vojska již byla ze zákopů na pochodu domů, s transparenty "V poli neporaženi" , ale již nebylo síly která by je vrátila zpět do zákopů. A tak Německo nakonec 1. sv. válku prohrálo, ale u zeleného stolu ve Versailes,ne na bojišti. A právě ve Versailes  byl zapálen doutnák 2.sv. války . Nebýt totálního ponížení Německa hlavně Francií, která "tvrdila muziku", nacisté by se v Německu nikdy nedostali k moci a možná by nebylo 2.sv. války. Jen tak naokraj. USA Versailskou smlouvu nikdy neratifikovali, hlavně kvůli nerespektování práva národního sebeurčení hlavně u Němců a Maďarů.

VLK 18.3.2009 20:15

Re: Co k tomu dodat - stejnou logikou lze říci, že 9 květen 1945 byl

Marate, to jen potvrzuje ten fakt, že o tomto národě nic nevíte. Že jste jen rozhodnut kopat, kopat a kopat. A já bláhový jsem kdysi Vaše příspěvky považoval za konstruktivní kritiku!

VLK 18.3.2009 20:06

Re: Posseltův tovaryš Andrej Ruščák tu své kutilství ve středoevropských dějinách předvádí immerwere.

a) nepochopil jste, PB naráží na předřečníkovo KDYBY JSME

b) ono immer mehr má jiný význam, Němec by užil spíš überall, správně by se mělo psát hezky česky imrvére, neboť jde o hovorový germanismus v češtině, ne o němčinu

c) to ZA se nepíše, to se rozumí samo sebou tou závorkou

:) zcela mimořádně použiju smajlík, když jde o ty závorky

VLK 18.3.2009 19:50

Re: Stařičkému mocnáři se do války nechtělo.

Taky když nechával velet členy své rodiny a ne schopné generály... A jak pojmenovával své pluky! Po vojenských velitelích, po kterých ani pes neštěkne, po cizích princích a panovnících, i z těch monarchií, proti kterým měli bojovat. Vrcholem nevkusu je pojmenování po Ferdinandu d´Este maďarského pluku, když tento arcivévoda byl znám jako zarputilý nepřítel Maďarů a dualismu. A to ještě za jeho života!

Po přečtení jednoho webu, který velebil právě Ferdinanda d´Este, a z kterého koukala ta operetnost habsburské monarchie jak sedlákovi sláma z bot, mne nikdo nepřesvědčí o výhodách monarchie. Zrušení podunajského soustátí vnímám jako historickou chybu, ale s Habsburky v čele to bylo nemožné.

NevericiTomas 18.3.2009 19:39

Re: Multikulturní autore táhněte do Norska!

Mno zit 50 let v nejake zemi a neumet jeji jazyk...to je signifikantni...

leoš 18.3.2009 19:37

Re: To jsou věci.

Je fakt, že Francie není zdaleka tak sladká, jak se nám snaží prezentovat a v historii Evropy  možná nadělala více škod a zla, než Německo.

VLK 18.3.2009 19:34

Re: sd: ... typicky Slováci, kteří si přičlenili maďarsky mluvící území, na která neměli sebemenší právo, jakož i Rumuni, kteří udělali totéž v případě území na západě dnešního Rumunska

Faktem je, že už Beneš byl překvapený, jak hladce mu návrh jižní hranice Slovenska prošel.  Možná, že východně od Ipľu byla teorie o 50/50, nevěřím však na nějaké komise a podobně. Neboť realitou byla válka. Československa, Rumunska a Království SHS proti Maďarsku, ať už národnímu nebo komunistickému. A rozhodující válečnou silou byly naše legie z Francie a Itálie. Hlavně poté, co bylo velení svěřeno Francouzům, neboť italští velitelé příliš sympatizovali s Maďary.

Na druhou stranu je pravda, že národnostní menšiny v Československu na tom byly podstatně lépe než v okolních státech. A Maďaři se na Slovensku rozrostli, zatímco Slováci v Maďarsku kvapem ubývali.

VLK 18.3.2009 19:20

Re: To jsou věci.

Zapomněl jste období Krymské války, kdy se postavila Francie proti Rusům pokoušejícím se osvobodit od Turků Balkán a Arménii. Ale asi se Vám nehodí do krámu, že společně s Francií tak učinily Velká Británie a Rakousko-Uhersko, ona hráz proti Turkům. No a pak bylo třeba období, kdy Francie a Rakousko stály na jedné straně, třeba proti rozpínavému Prusku. Holt koalice mocných vznikají a padají.

A ono postavit se Habsburkům v době, kdy jim patřila půlka Evropy, Španělsko, Holandsko, Belgie, celé území od Belgie až ke Švýcarsku, Rakousko, čtvrtina Itálie, půlka Maďarska, Slovensko a Česko a k tomu ještě titul německého císaře a mexické a peruánské zlato, tomu říkám historická nutnost. Jinak jsme tu měli EU už tehdy, pod habsburskou korunou.

Lad 18.3.2009 19:18

Re: sd: ... typicky Slováci, kteří si přičlenili maďarsky mluvící území, na která neměli sebemenší právo, jakož i Rumuni, kteří udělali totéž v případě území na západě dnešního Rumunska

Jižní hranice Slovenska na Dunaji, kterou po první světové válce vítězné mocnnosti určili, je hranicí stanovenou z vojenského hlediska pro optimální možnost obrany nového státu a každá jiná by byla danajským darem.

Evropa je rozlohou bohužel asi třikrát menší na to, aby si každý vzal to, co mu někdy v historii patřilo a všichni byli spokojeni.

I-Worm 18.3.2009 19:14

Re: Blbí Němci

spíše až poté, co se ho Německu podařilo k tomu přinutit...

VLK 18.3.2009 19:04

Re: „9. a 10. 3. 1939 je Česko-Slovenskou Národní bankou převedeno do Říšské banky 391 milionů Kč ve zlatě a devizách,“

Zlato nikdy cenu neztratí... Nechtělo se mi do tak dlouhé diskuse přispívat, když ji nemám celou přečtenu. Ale na tohle prostě přispět musím. A doufám, že dva historické příklady budou stačit. Jeden spíš lokální - potraviny vyvažované zlatem za první zimy aljašské zlaté horečky. K podobnému, i když ne tak drastickému, lokálnímu poklesu ceny zlata docházelo za všech zlatých horeček. Druhý příklad, globální. Krach evropského finančního trhu po španělském dovozu zlata z Mexika a Peru. Cena zlatých mincí klesla na polovinu i níž. Poslední bych dodal, že v současnosti se většina těženého zlata spotřebuje v elektrotechnickém průmyslu a ne ve výrobě zlatých cihel či šperků.

hafusak2 18.3.2009 18:06

nezapomínejme

V jednom ze svých prvních poválečných projevů mluvil p. president Beneš o nebezpečí ze strany zkreslovatelů historie, kteří po několika desetiletích opět budou vykládat dějiny války jinak, než jak je v čerstvé paměti. Měl pravdu, opět tu máme další falešné proroky. Autor je jedním z nich. Jen nevím, co to má za sebou. Je to norská vlajka, nebo německá válečná z dob války a autorova hlava zakrývá hákový kříž?

Pišta 18.3.2009 18:01

Re: Hele, ty jeden dráteníku, napiš něco o tom vašem šibeničníkovi Tisovi a o tom, jak jste platili Němcům od kusu za zplynovávání Zidů ..

Voni ti židi, které Němci vraždili byli Češi nebo Němci, či Slováci.Bylo to zkrátka rozmanité. Někteří vyznávali judaismus jíní byli pokřtěni, další třeba bez vyznání. Židy s velkým "Ž" z nich "vyrobili" až  náckové a komouši. Ty zajímala RASA. Ne národnost.

StandaU 18.3.2009 17:52

Re: To jsou věci.

vážený pane, je to smutné, ale v zásadě máte pravdu. Pravda někdy bolí. Bohužel, někteří nechtějí vidět jaká je historická realita.

Pišta 18.3.2009 17:51

Re: brečíte hezky, pani

Největší z Čechů sám císař Karel IV, mluvil německy jako když bičem mrská. Závěr svého života trávil převážně v Drážďanech. Kdoví co tím sledoval? Vlastenci pozor !!! Jestli on nebyl nakonec zakuklený první sudeťák?

Pišta 18.3.2009 17:47

Re: To snad je Doležalova inkarnace

Kadetů.Bieglerů tady dnes diskutuje fůra . ale pan R. k nim určitě , docela určitě nepatří!

ja 18.3.2009 17:43

Re: sd: ... typicky Slováci, kteří si přičlenili maďarsky mluvící území, na která neměli sebemenší právo, jakož i Rumuni, kteří udělali totéž v případě území na západě dnešního Rumunska

No, podle číselného vyjádření to možná plus mínus s tou hranicí sedí, ale to počítáte i Slováky z Banátu, Báčky a Sedmihradska. Ale to je jedno, hranice na Dunaji a iplu byla stanovena pro jednoduchou definovatelnost a strategickou vhodnost, nemá cenu předstírat nějaké jazykové ohledy.

Pišta 18.3.2009 17:35

Re: Podkarpatská Rus nevstpupila do ČSR,

Však oni Karpatorusi (jak jim říkal Beneš) , ihned vyhlásili samostatnost hned po Slovácích v  roce 1939 . Jenže vzápětí je znovu obsadili Maďaři a bylo po ptákách i svobodě.

PetrM 18.3.2009 17:29

Re: Autor si zvjevne plete demokracii a monarchii

Pta se, proc my jsme vitezove a Madari a Rakusani porazeni, kdyz valku zacalo mocnarstvi Rakousko-Uherske, tedy stat nikoliv obyvatelstvo. Sam se tak ptate. 

"Autor si zvjevne plete demokracii a monarchii, kdyz dava OBVATELSTVU stejnou vinu za svetovou valku, jako STATU."

A aby jsme si tu nehrali na nejaky narod, tak se projdete po videnskem hrbitove, at vidite ty typicke rakouske jmena ;-) A zkuste mrknout do sveho rodokmene, mozna se budete divit, po jakych koutech monarchie se vasi predci pohybovali.

Pišta 18.3.2009 17:12

Re: „Málokomu došlo, v čem spočívá historická úloha habsburské monarchie“?

Vlastenectví a nacionalismus nejsou jedno a to samé. Nacionalismus je stručně řečeno nenávist k jiným . NENÁVIST.!!  Velikost národa v tom nehraje vůbec žádnou roli. Je jasné, že národ malý počtem si může svojí nenávist těžko kompenzovat obsazováním jiných zemí. Ne že by nebyla chuť. Ale svaly jaksi chybí. A to je také jediný rozdíl. Dobyvačnost mohli Čechové těžko hlásat. Nebyli na to lidi. Ale stačilo vědomí vlastní neporazitelnosti a husiti plavili koně v Baltu. Takže absence "víry v právo podmaňovat si jïné" je u nás jaksi z nouze cnost. Kdyby byla síla, ta víra by se určitě našla.    A zdůvodnění? To si najde každý agresor bez problému. Přemyslovská knížata pořádala výpravy na lovení otroků do Polska a dnešní Litvy bez nějakých velkých výčitek svědomí. První zprávu o Praze jako o městu z kamene a vápna v historii přinesl židovský obchodník s otroky, který přijel do Prahy nakupovat "zboží", které pak prodával dál machometánům.

vita 18.3.2009 16:56

Podkarpatská Rus nevstpupila do ČSR,

Podkarpatská Rus byla přiřčena ČSR jako mandátní území - a to proto, že odsud československé vojsko vyhnalo Maďary. Místních obyvatel se samozřejmě nikdo neptal - bylo určeno, že se jich zeptají po 20 letech. Ale to už se neptal nikdo nikoho na nic, to už se velelo Hände hoch!

vita 18.3.2009 16:50

Re: Komu bylo sebeurčení upřeno, byli obyvatelé monarchie německy a maďarsky hovořící. Skutečnost, že se jen tak ze dne na den ocitlo 3,3 milionu etnických Maďarů za hranicemi svého státu, aniž by dostalo sebemenší možnost si na to stěžovat, a meziná

Polsko bylo vytvořeno Německem jako loutkový stát na území, ze které ho Němci vyhnali ruskou armádu. Začínalo kousíček na západ od Varšavy.

vita 18.3.2009 16:47

Re: „Málokomu došlo, v čem spočívá historická úloha habsburské monarchie“?

Ve chvíli, kdy vystoupil SSSR, nebylo už čemu pomáhat.

vita 18.3.2009 16:46

Re: „Málokomu došlo, v čem spočívá historická úloha habsburské monarchie“?

Válka KOHO s Německem?

Až do podepsání Sovětsko-německé smlouvy o neútočení to vypadalo, že Hitler půjde na východ, Polsko se buď přidá (mělo smlouvu s nacistickým Německem od 34. roku - jako druhý stát) nebo obětuje - a "Rule, Britania!". Bude se vesele "vyvažovat". Tedy navenek se bude neutrální a bude se bránit v dodávkách čehokoli protiněmecké straně. GB si to ověřila ve Španělsku - a fungovalo to.

Pro Británii ideální a kýžený stav.

Němek 18.3.2009 16:27

Re: Blbí Němci

...že to obserou obyčejní lidi.Co napíši, jakoby s tématem na první pohled nesouviselo. ŠROTOVNÉ. Ti, kteří mají nachystáno 200 tisíc, dostanou doplatek na nové auto. Ti, kteří 200 tisíc nemají, se jim na ten doplatek formou daní složí. ...že to obserou obyčejní lidi.