26.6.2024 | Svátek má Adriana


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J.G. Pašek 31.1.2008 17:41

Re: Re: Re: Finsko a Polsko

Čeští zástupci na konferenci přizváni nebyli. Do Mnichova však přesto odcestovali vyslanec Mastný a legační rada Masařík. Ihned po svém příletu však byly převezeni do hotelu Regina, kde sídlila britská delegace. Zde, pod dohledem policie, čekali na výsledky konference. Samotná konference probíhala v tomto duchu. Hitler a Mussolini sehráli před Chamberlainem a Daladierem předem domluvenou komedii. Německý führer vystoupil s úvodní řečí, ve které vylíčil neudržitelnou situaci Sudet a odkládání řešení problému označil za zločin. Prý jen na přímluvu pana Mussoliniho odložil o 24 hodin mobilizaci a nástup německé armády.. 

J.Kraus 31.1.2008 17:40

pár poznámek

a) TGM Dr.Beneše znal a věděl, komu předává moc.   b) Vojenský odpor v roce 1938 by byl západním veřejným míněním pochopen tak, že ČSR vyprovokovalo válku a byla by dokázána správnost slov p. Hitlera o méněcenných a nezodpovědných Češích (jak vyprávěli naši vojáci, ještě daleko po vypuknutí války byli Češi Angličany podezíráni, že válka začala kvůli těm na východě a Německo bylo do ní vmanipulováno). V takovém prostředí by válečný štváč Churchill neuspěl a zbytky Čechů by teď dožívaly na Sibiři. Úvahy o čsl. vítězství nad Německem sice pěkně posilují agresivního ducha, jsou ale nereálné  c) Málokdy jsem slyšel západního vojáka mluvit jinak než o „panu presidentovi Benešovi“. Byla doba, kdy bylo třeba držet jednotu, ale mluvili tak až doposledka. Osuský a Prchala neměli dobrou pověst, seznamy čsl. vojáků zanechané v Paříži Němcům do dokládají.    d) Kdyby v období 1945-48 někdo mluvil o  „zlomení páteře národa“, asi by ho vynesli v zubech. To teprve tehdy začali komunisté rozleptávat myšlení a dřívější ozbrojený odpor by těžko něco změnil – viz Francie v té době. Celá Evropa šla doleva, my byli Rusku nejblíž a na rozdíl od Poláků nebo Finů neměli jsme s ním špatné zkušenosti. Ti, kteří prošli Jarmolincemi a Orankami mlčeli, nikdo jim nerozuměl a jejich vyprávění bylo přijímáno ve zlém. Pan president Beneš byl realista s jasnou myslí, ne „počtář, který se přepočítal“ podle prof.Černého a i po válce viděl dál než všichni kolem. Jeho rozhodnutí byla těžká a palčivá a je příznačné, že je zpochybňován a ostouzen v době, kdy žádný z verbeže, považující se za politiky, s jednou snad výjimkou, mu nesahá ani po kotníky – ba ještě níž.

Pišta 31.1.2008 17:39

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Velice pochybná argumentace článku

Můj milý oponente. Vy si ujasněte co chcete vlastně povědět,Suverenitu jsme měli do té doby než nás Hitler zabral.  A té suverenity nás zbavil.A to byl právě fakt, který velmoci neuznaly. Nebo si myslíte, že stačí zabrat nějaký stát ,vyhlásit nad ním protektorát a nikomu do toho vlastně nic není?

Marat 31.1.2008 17:37

Co pořá dáváte vinu za Mnichov jiným?

Proboha,to pořád nechcete brát na vědomí,že Beneš poslal k Daladierovi ministra Jaromíra Nečase s návrhem toho,co vešlo do historie jako "Mnichovská dohoda"? Proboha pochopte už konečně,že tou Mnichovskou dohodou byla jen ukončena nemožná politika mnohonárodního státu,který Masaryk a Beneš považovali za své vlastnictví.Ti Němci přece nebyli takovými čechožrouty,jak z ních dělá vlastenecká a komunistická propaganda.České země beze škody a bez újmy žili v  Německé říší s Němci.Co se tedy změnilo  a proč po říjnu r.1918? Na tom už česká strana neměla vůbec žádnou vinu? Dokonce ani Heydrich nebyl čechožout jak to zněj dělá propaganda.O češích se vyjadřoval jako "mojí češi".Proto Beneš vyslal ty atentátniky aby se věci změnily.Proč Hitler nenáviděl Beneše?Nebyla to zásluha Benešova velikášství?

Pavel Urban 31.1.2008 17:36

Ad Sýček

Vůči Masarykově republice můžeme mít svoje výhrady, ve své době ale asi představovala maximum možného (okolo to bylo ještě horší). Masaryk a jeho pravá ruka Beneš měli v první republice silnou pozici, do jisté míry se stali nástupci císaře pána. Ale autoritativní vláda je snad přece jen příliš silný výraz.

Benešově diplomacii lze snad vytýkat špatné vztahy s Polskem, jinak toho ale doopravdy moc změnit nemohl. Beneš sám nebyl "člověkem do nepohody", jak se měl vyjádřit Winston Churchill. Spíš než politický vůdce byl schopný kombinátor. Ale schopný kombinátor. V celé Evropě nenajdeme národ, jehož nacionální požadavky by byly ve 20. století saturovány tak, jako ty české.  Osobně si myslím, že je to lepší, než vzpomínat na lepší minulost někde v diaspoře.

Psí vrah Čumil 31.1.2008 17:32

Re: Re: Re: Finsko a Polsko

A co by tam dělal, když nebyl pozván?8-o

Poloněmec 31.1.2008 17:27

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Velice pochybná argumentace článku

RČS žádnou budovu velvyslanectví v Moskvě neměla protože tam neměla ani žádné velvyslanectví.

Sýček 31.1.2008 17:26

Zda se bánit nebo se vzdát

není otázka výzbroje, není otázka vojenská, ale otázka morální !

Pišta 31.1.2008 17:25

Re: Re: Re: Re: Beneš komunistickým maňáskem??

Mimochodem masakr Svobodových vojáků na Dukle, který byl z vojenského hlediska zbytečný, byl vysvětlován právě Stalinovým přáním zredukovat počet volyňských Čechů.

Poloněmec 31.1.2008 17:24

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Velice pochybná argumentace článku

"Pokud vím tak žádná velmoc protektorát neuznala. " Udělejte si pořádek v právních kategoriích, stát bez mezinárodněprávní suverenity nemůže být vůbec nikým uznán, a to ani ne-velmocemi.

Marat 31.1.2008 17:23

Re: Re: Shrnuto : Beneš nebyl chlap s gulami.

A spoustu takových rudých a "vlastenckých" šmejdu jakým jsou Vlastimilové.

Fleischer 31.1.2008 17:22

Re: Re: Jak typické - Jak na Mnichov reagoval Josef Mašín? No přečtěte si!

Jocku, nejsem ani zdaleka vyznavač Hitlera, ale v jednom měl pravdu. Čechy a Morava skutečně po tisíc let náležely k německé říši, po rozpadu německé říše k říši rakouské (také německé). Tato skutečnost byla pro nás velmi výhodná, protože naše země prostřednictvím Německa náležely k  západu. Můžeme být velmi rádi, že naše země po stejných tisíc let nenáležely k východu (Rusku). Já tedy rád jsem, protože ani zdaleka nejsem vyznavač Stalina.

Pišta 31.1.2008 17:21

Re: Re: Re: Beneš komunistickým maňáskem??

Oni na vybranou jaksi neměli, Rusko bylo ve válce.

J.G. Pašek 31.1.2008 17:20

Re: Re: Kdyby ve svobodných volbách v r. 1946 voliči nedali KSČ většinu . . . .

To máš pravdu! Čechoslováci nemají nikoho jiného právo vinit, co si to spískali sami. Poslední stanice vystoupit, byly ty volby v r. 1946 . . . .

Marat 31.1.2008 17:19

Re: Alternativa? - Bránit se !

Správně Sýčku !

JJ 31.1.2008 17:17

Re: Re: Re: Re: Re: Kdyby ve svobodných volbách v r. 1946 voliči nedali KSČ většinu . . . .

Takze meli 100% uspesnost.

Marat 31.1.2008 17:17

Re: Re: Re: Pane autore, staré české přísloví říká

vito.to je jen váše zbožné přání.Komunisté trvali na zničení té buržoasní republiky.Prosazovali i práva SN na odtržení.V tom 38 roce jen plnili instrukce Internacionály tak jako vždy.Velice bych pochyboval,že by byli ochotní za ČR bojovat. Beneš ještě až do 21 června 41 byl pro ně válečný štváč a jen poskok Britských válečných zločincu.To že v 38 roce chtěli bojovat,to byl jen  propagandistický trik.Vědeli že SSSR také vůbec nepomůže.On in SSSR myslel jen na svůj zájem a né na zájem ČSR.A komunisté byli lidmi Internacionály,tedy sovětského politbyra.

JardaP 31.1.2008 17:16

Re: Re: Finsko a Polsko

Je to hrozne, ale mozna ze diky tomu krivactvi to Ada nakonec nevyhral. Prectete si Churchilovy pameti! Asi by nam diky tomu bylo lip, komuniste by sem asi po valce urcite neprisli a ty Americany bychom asi taky nejak ozeleli: pokud bychom nebyli vysidleni (do Osvecimi).

PS. Je dosti charakteristicke, ze nezanedbatenou pomoc poslala Finsku Francie. Chtela dokonce vyslat dosti velkou armadu. Nejak uz to nestihla.

JJ 31.1.2008 17:14

Re: Re: Finsko a Polsko

On tam Benes nebyl?

JJ 31.1.2008 17:14

Re: Re: Finsko a Polsko

Ona to byla pravda, protoze Lenigrad byl prilis blizku hranice a Finsko se nebranilo dohode s kymkoli - navi je Rusko povazovalo za slabe a tedy neschopne zabranit komukoli vyuziti jeho uzemi jako nastupiste k utoku. Pan Benes mi rozhodne sympaticky neni, nimene mu jeho situaci nezavidim (a myslim si, ze mel jit v roce 45 do politickeho duchodu). Spise, nez samotny Mnichov je treba posoudit, co predchazelo - a jestli treba jednani neslo mit v neutralni zemi.

V kazdem pripade by si nasi poslanci meli uvedomit, ze potrebujeme prezidenta, ktery dokaze v obdobnych kritickych situacich obstat. Misto toho malicherneho hastereni potrebujeme silnou osobnost, ktera se nepodela (proto jsem rad, ze se jiz nediskutuje kandidatura pana Pitharta , ktery mi typove pana Benese do jiste miry pripomina).

Pavel Urban 31.1.2008 17:12

Re: Měli bychom si uvědomit dvě skutečnosti:

Řekl bych, že pojem "vládnoucí vrstva" je trochu obecný. Problém nebyl ani tak v sympatiích k Hitlerovi jako spíš v tom, že nikomu se nechtělo do nové války. Na Habeš se Západ vykašlal, ale že by se přidal do války na straně Itálie ... ?

Pišta 31.1.2008 17:09

Re: "Oběti za války byly tak jako tak..."

Když ono byla od nás zásobována Wehrmacht a ostatní dobročinné organizace.

JardaP 31.1.2008 17:08

Re: Mozna, ze to Benes videl presne a jednal odpvedne

Oprava: Polsko uzavrelo smlouvu v roce 1934.

Marat 31.1.2008 17:07

Re: Re: Neodbjektivní, neodborné

Nevíme zda by zabral nebo né.Ale s největší pravděpodobnosti by se nikdy nedostal k moci a nemůžeme si být jisti,zda by vůbec tá válka byla.O tu válku se zasloužili především ti ve Versaile svým  rozhodnutím o novém Europském uspořádání podle jejích idiotských představ.

JardaP 31.1.2008 17:06

Mozna, ze to Benes videl presne a jednal odpvedne

1932 Benes prijel z odzbrojovaci konference a rikal, ze kvuli Nemecku musime zbrojit. Vsimnete si, ze v Nemecku jeste nebyl u moci Adolf.1932 Polska vlada uzavira slouvu o pratelsvi s jistym Adofem. Je to prvni stat, ktery takovou smlouvu s Hitlerem uzavrel. Vztahy Polska s CR byly znacne nepratelske. To byla hodne idiotska politika. Stydi se Polaci za sve tehdejsi vladce? V teze dobe Churchill prohlasuje, ze hlavni nepritel je Hitler.1939 Polsko je rozdeleno, nikdo nehne prstem. V nasledujicim obdobi ztrati 6 milonu lidi. Nejvetsi procentualni podil ze vsech valcicich statu. Ztraty prevazne nikoliv na fronte.1941 SSSR je prepaden a je pres jasne indikace zcela nepripraven. Benes ve vzkazu domu ocekava zprvu velka vitezství Hitlera a take presvedcive tvrdi, ze to Hitler nakonec projede. Vyvoj valky odhaduje dosti dobre.1940 Anglie je kvuli idiotske politice prakticky bez spojencu a beze zbrani. Cest Anglicanum, ze to nevzdali. Jejich moznosti obrany byly i tak nesrovnatelne lepsi nez Cechu. Sousedili jen s morem na kterem byla jejich flotila a nikoliv s nepratelskymi staty. Benes to neustal. Ale Hitlera stvalo, ze nemohl poslat na Prahu bombardery. Ale co ti druzi politici, ti byli lepsi nez Benes? Nedohodl Chamberlain obsazeni zbytku CR v Mnichove (byla opravdu nahoda, ze CR byla obsazena presne pul roku po mnichovskych rozhovorech?). Na obsazeni reagoval dosti podivne (prispel k tomu, ze zlato Ceskoslovenska bylo Hitlerovi klidne vydano). Mozna, ze Benes to neustal i proto, ze dobre vedel, co se stane. Po valce uz toho moc ovlivnit asi nemohl. Stalin by CSR nikdy nepustil. Pomoc by stejne neprisla. V roce 1968 se Zapad nezmohl ani na ostrejsi protesty. Na Benese bych neplival. Mozna, ze to byl lepsi president, nez vsichni okolo.

PS Mezi nepratelskymi staty Ceskoslovenska bylo i Polsko! Stydi se dnes tam za to nekdo?

Medák 31.1.2008 17:03

Re: Re: druhý díl článku

no ,bobe,hlavní výhodou Israele je,že proti sobě má neschopný araby. (krom masivní podpory USA)

Marat 31.1.2008 17:02

Re: Dle mého

xxx Kubeši,tak to mu musíte být vděčen i za svůj mizerný život který vám tak záviděnihodně zajistil

Pete Brich 31.1.2008 17:02

Re: Re: Re: Re: Kdyby ve svobodných volbách v r. 1946 voliči nedali KSČ většinu . . . .

To ovšem nebyla zásluha Rakušanů, ale rozdělení na okupační pásma. Podobně měla kliku Francie, že mezi ní a okupační zónou CCCP byly ještě zóny spojenců.

PB

Marat 31.1.2008 17:01

Re: Kdyby ve svobodných volbách v r. 1946 voliči nedali KSČ většinu . . . .

J.G. Pašku,tá ulice by nevolila komunisty,kdyby nebyla už od devatenáctého stoleti oblbovaná "slovanismem" a prosovětskou a prokomunistickou propagandou Beneše a kliky jeho poskoku z Londýna.Ty volby v r. 46 už byly jen tečkou za předchozí propagandou a ten slavný únor tečkou  za "slovanistickou " ideou a prosověskou propagandou.Ulici bych nevinil.Ti voliči nejezdili do Ruska ani SSSR,ale jezdili tam ti,kteří se považují zá výkvět a elitu národa.Tá ulice prostě jen uvěřil tomu,co slyšeli v rozhlase a četli v tisku.A ti jsou dnes oslavovaní jako užásní lidé.Ti nesou vinu na celé mizerií,ve které potom museli žít.Podivejte na darebáka Wericha který také jezdil do SSSR před válkou a oblboval občany ze všech svých sil.I z něho další prostituti a prostitutky "vot kumštu a jiného psaní"dělají obdivuhodnou bytost.

Pete Brich 31.1.2008 16:58

Re: "Oběti za války byly tak jako tak..."

V Česku válka žádná nebyla. Bylo přece pod ochranou Říše, která mu zajistila klid na práci pro vítězství Říše. Mělo dokonce lepší potravinové dávky než ti, kdo vedli válku. Dokonce bylo ubyvatelstvu za odměnu uchystáno privilegium, že kdo má správně tvarovanou lebku a naučí se panskou řeč, bude přijat jako nečistý ýbrmenš. Jen ti troubové a nevděční remcalové, kterým se to nelíbilo, byli zastřeleni, oběšeni nebo sťati. Dobře jim tak, hlupákům, kteří si nevážili dobrého bydla. Že, Tonevadí?

PB