26.6.2024 | Svátek má Adriana


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
JJ 31.1.2008 18:42

Re: Re: Re: Re: Finsko a Polsko

Pri blizkovychodnich rozhovorech se stravi spousta casu treba tim, jaky bude zasedaci poradek. Protoze to hraje roli. Stejne jako misto, prostredi, nacasovani apod. Hitler mel naprosto vsechno k dispozici, coz bylo nepochybne taktickou chybou (nejenom) ceske strany.

Medák 31.1.2008 18:37

Re: Re: Re: Sudetští Němci

to jako ,že by je Češi napřed povolali do armády,dali jim zbraně a pak je zákeřně vraždili? Na takovou hovadinu dá asi dost práce přijít,že?

J.G. Pašek 31.1.2008 18:37

Re: Strategický nesmysl

napsal jsi . . . ať se chlapci od Luftwaffe trochu procvičí.

Luftwafe se cvičila v Rusku na letadlech, které Německo melo meli Versailskou dohodou zakázáno vlastnit . . . . Stalin dal Němcům svolení . . . .

vita 31.1.2008 18:32

Re: Re: Finsko a Polsko

Ona byla - a asi jste si toho nebšiml - taková zvláštní situace. Hitler obsadil ČSR a Beneš byl československým, ne finským presidentem.

A Anglie byla ve válce s Německem, kupodivu ne se SSSR. Takže Hitler si dělal nástupiště obsazením Benešova Československa, zatímco Stalin se připravoval na boj proti Hitlerovi, tedy nepříteli ČSR. A Anglie. A Francie.

Medák 31.1.2008 18:26

Re: Re: Re: Re: Beneš komunistickým maňáskem??

měli na vybranou,buď jako občani SSSR narukovat do RA  a po válce zas na Volyň nebo ke Svobodovi,s tím ,že po válce mohou zůstat ve staré vlasti. Když to přežijou.

Pavel Urban 31.1.2008 18:25

Heydrich opravdu nebyl čechožrout

Naopak, chtěl Čechy povýšit a udělat z nich předáky evakuovaných Židů. Prohlásil to pár týdnů po konferenci ve Wansee.

vita 31.1.2008 18:25

Re: Re: Re: Finsko a Polsko

Místo nehrálo roli. V 38. ne. Všichni jeli do Mnichova s tím, že se dohodnou a Hitlerovi odsouhlasí co bude chtít - a to bylo zřejmé od Runcimannovy mise.

Jo, v březnu 1939 by Hitler asi nemohl na Háchu tak tlačit, kdyby se to odehrávalo ve Švýcarsku...

Ale hrozit bombardováním a plynovými útoky mohl klidně i telegrafem.

vita 31.1.2008 18:21

Re: Nu, on farmář majitel otroků v Jižní Karolíně také mluvil o svých otrocích jako MOJI OTROCI . . .

R^

Ten Marat by zapřel snad i nos mezi očima...

Pavel Urban 31.1.2008 18:20

Strategický nesmysl

Pokud by v roce 1938 došlo k válce, staly by se české země (a v případě vstpu Maďarska také Slovensko) jediným frontovým pásmem. Československo mělo tanky, ale ne tankové divize. O kvalitách zbraní můžeme diskutovat; neměli bychom ale zapomínat, že wehrmacht později vítězil se zastaralými zbraněmi a ještě později prohrával s moderními.§

Podstatná ovšem byla strategická situace. Hitler s neutrální Francií za zády si mohl dovolit prohrát jednu, dvě, deset bitev. Na československé straně by každá porážka měla nenapravitelné následky.

Co se pevností týče, do září 1938 se podařilo zablokovat Moravskou bránu, která byla nejslabším bodem československé obrany. Zbytek pevnostní linie připomínal nedostavěnou hráz a byl by asi podobně účinný. Jednotlivé pevnosti se třeba mohly bránit dlouho, ale nemělo by to velký smysl, pokud je Němci mohli obejít.

Ostatně Hitler by možná ani nespěchal. Mohl postoupit až k pevnostní linii (čímž by zabral většinu pozdějších Sudet) a další vedení války svěřit Goeringovi, ať se chlapci od Luftwaffe trochu procvičí. A až by ho to přestalo bavit, pomaloučku, od západu by zatlačoval Čechy - včetně civilistů, čím víc, tím líp - na Slovensko. Tam, nacpaní v horách, by mohli vzdorovat třeba deset let. Čím déle tém lépe. Pokračující válka by poskytovala pádné vysvětlení jak pro etnické vyčištění českých zemí, tak pro nedostatky v německém zásobování.

Odpor posiluje morálku jen tehdy, pokud má aspoň nějaký smysl. Finský a polský odpor smysl měl. Pokud by se Češi válkou probojovali až k bezpodmínečné kapitulaci z vyčerpání, je možné, že chování těch, kterým by Hitler milostivě dovolil zůstat, by bylo ještě onucovatější.

vita 31.1.2008 18:20

Re: Re: Měli bychom si uvědomit dvě skutečnosti:

Píšu, že se velmi dobře shodli. Neshodli by se tak dobře, kdyby se pokusili Ducemu kus Habeše sebrat. Ale měli naprosté pochopení pro to, že i Itálie nějakou tu kolonii potřebuje - pokud nebude chtít JEJICH kolonie. Diktatura - nediktatura, hlavně když se drží správné (kapitalistické) line. A to oni se Duce i Führer drželi.

Sympatie k Hitlerovi byly v britské high society celkem běžné. Ostatně nejen v britské - Joe Kennedy musel být po začátku války odvolán, protože razil (už trapně neudržitelnou) tezi o přátelství a přirozeném spojenectví Anglie s Německem. S nacistickým Německem!

A znova - vždyť Hitler i Mussolini (a Franco a Schuschnig a Horthy a...) dělali jen to, co by britští gentkemani rádi udělali i v Británii. No - odbory, socialisti, dokonce komunisti... co to má v sídle Impéria co dělat? Jak si chrochtali aristokrati, když jim do jejich demokracie nekecala nějaká dělnická nebo úřednická lúza... Labour party - pan Hitler ty své pozavíral do koncentráků - Chamberlain by nebyl proti.

Medák 31.1.2008 18:14

Re: Re: Re: Finsko a Polsko

On tam Benes nebyl?

Nikdy jste neslyšel  " o nás,bez nás" ?

 to je o Mnichovu 1938

J.G. Pašek 31.1.2008 18:14

Re: Re: Kdyby ve svobodných volbách v r. 1946 voliči nedali KSČ většinu . . . .

Hmmmm, tak to bylo USA a CIA, které nasadiily do ČSR komunisty a říkali voličům v r. 1946 volit pro KSČ . . . . .  

Medák 31.1.2008 18:11

Re: Co pořá dáváte vinu za Mnichov jiným?

Na tom už česká strana neměla vůbec žádnou vinu?

no jistě,copak ty experte nevíš,že nejoblíbenější českou zábavou v době 1.ČSR bylo popíjení krve německých nemluvňat a prznění rasově čistých německých panen?

JJ 31.1.2008 18:10

Re: Re: Re: Re: Finsko a Polsko

Diky

vita 31.1.2008 18:10

Re: Re: Re: Re: Pane autore, staré české přísloví říká

Píšu snad o propagandě,  ne? Že máte z nenávisti před očima vlčí mhu a nedokážete přečíst napsaný text, je vás problém.

Fleischer 31.1.2008 18:09

Re: Re: Re: Re: Re: Velice pochybná argumentace článku

To co píše Vita je naprostá pravda. V případě územních však není zcela jisté, že by spojenci přistoupili na zachování územních zisků v tomto rozsahu.

J.G. Pašek 31.1.2008 18:08

Nu, on farmář majitel otroků v Jižní Karolíně také mluvil o svých otrocích jako MOJI OTROCI . . .

běda tomu otrokovi, když odmítnul poslušnost či pracovat na bavlníkové plantáži . . . . v jedné ruce bič a v druhé odměnu krajíc chleba, není zrovna lidumil . . .

Kylián 31.1.2008 18:08

Projev Reinharda Heydricha o plánech na likvidaci českého národa

Jak Heydrich a vůbec nacisté hodlali naložit s českým obyvatelstvem je obecně známo, pro neznalé doporučuji doplnit vzdělání: http://klempera.tripod.com/heydrich.htm

Medák 31.1.2008 18:07

Re: Kdyby ve svobodných volbách v r. 1946 voliči nedali KSČ většinu . . . .

nebyl náhodou koncem války Stalin i pro Američany "strýček Joe"?

Pišta 31.1.2008 18:04

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Velice pochybná argumentace článku

Knihu napsanou až po zkušenostech s odsunem ? A proč se tedy hlásili k Benešovi? Já netvrdím , že Beneš nebyl domácím odbojem uznáván. Já jen vysvětluji, jaké výhrady k jeho prezidentství měli Britové. A ti rozhodovali. Ne domácí odboj, Pokud jde o zahraniční odboj ,tak právě tahanice s Osuským a Hodžou naznačují, že to moc idylické nebylo.Podmínku členství M.Hodži v Benešově vládě Britové vyslovili jasně.

Medák 31.1.2008 18:01

Re: Re: Re: Finsko a Polsko

potrebujeme silnou osobnost, ktera se nepodela

třeba humanitárního bombarďáka? Ten měl jasno Na Bělehrad!

Fleischer 31.1.2008 18:00

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Velice pochybná argumentace článku

W. Jaksch (předseda sud. německých soc. demokratů, který emigroval do Anglie) souhlasil s obnovením ČSR, trval však na autonomii Němců. To se nelíbilo zejména domácímu odboji a prezident Beneš autonomii odmítl a naopak prosadil vyhnání Němců. Původně se jednalo o vyhnání všech Němců s vyjímkou těch, kteří aktivně vystupovali proti Hitlerovi, nakonec prakticky všech vč. Židů hovořících německy. Nepřizvání antifašistických sud. Němců do čs. vlády v emigraci kontrastuje s postavením Slováků v této vládě. Slováci stejně jako sudetští Němci pomohli rozbít republiku, slovenská armáda bojovala po boku Hitlera v Rusku ...... .

Pišta 31.1.2008 17:57

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Velice pochybná argumentace článku

W.Churchill projev 30.září 1940: "Vláda Britská prohlašuje, že se mnichovskou dohodou necítí být právně vázána, neuznává mnichovských hranic, pokladajíc otázku všech středoevropských hranic za otevřenou."   E. Beneš    Paměti  str. 297 dole.

J.G. Pašek 31.1.2008 17:56

Re: Re: Re: Neodbjektivní, neodborné

Takže když ČSR si zachovala svoje historické hranice na západě, tak tím zadělala na 2. světovou válku? Hitler se dostal k moci, slibem voličům, že zruší neúnosné válečné reparace . . . . . v té době čeští Němci byli rádi, že byli kde byli a ne v Německu, kdebyla hluboká ekonomická krize-kolaps a politický chaos . . . . potom přišla v ČSR hluboká ekonomická krize a čeští Němci chtěli JÍT DOMŮ, kde Hitler zaonačil ekonomický zázrak . . . . to jen tak hooodně krátce . . . 

Tonevadí 31.1.2008 17:49

A viděls Brichu ty české filmy natočené 1938-1944?

Znáš ještě i jinou zemi, kde se za války točilo tolik filmů (jo kromě Německa a USA?)

Fleischer 31.1.2008 17:48

Re: Re: Re: Velice pochybná argumentace článku

Obnovení Československa po válce byla samozřejmost, nebylo však jisté v jakých hranicích.

Pavel Urban 31.1.2008 17:46

Ono jde taky o to vydržet

Ono jde taky o to vydržet a vyhrát nebo alespoň uhrát aspoň trochu přijatelný kompromis.

O vysoké morálce německých vojáků, kteří za války často dokázali úspěšně čelit i silné přesile, není pochyb. Výsledkem této statečnosti bylo Německo zhruba o čtvrtinu menší, přičemž Němci osídlená Evropa se zmenšila ještě mnohem více. Myslím, že pro Německo i pro Němce by bylo mnohem lepší, kdyby v roce 1939 měli armádu italských kvalit.

Obávám se, že Hitler by po vyhrané válce s Čechy tak velkorysý nebyl. I Evropa by patrně uznala, že s takovýmihle válečnými štváči v jejím středu se žít nedá.

Fleischer 31.1.2008 17:45

Re: Re: Sudetští Němci

A nemohli se stejného osudu obávat i vojáci německé nárosnosti???

Pišta 31.1.2008 17:45

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Velice pochybná argumentace článku

Pardon ,tenkrát to bylo ještě vyslanectví. Nicméně stan to jistě nebyl. Zmíněnou nótu dostalo vyslanectví 15.prosince 1939.   Pramen:   E:Beneš   Paměti str. 104  poslední odstavec dole. Stačí  ?

Medák 31.1.2008 17:43

Re: Zda se bánit nebo se vzdát

 s holejma rukama ale za svou pravdu ?