26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

FILOZOFIE: O smyslu života

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Kolemjdoucí (J.Š.) 8.9.2008 19:41

Re: Tak málo řečeno tolika slovy....

Já bych řekl, že to poznání sebe sama je málo, že je to jen předpoklad, že mnohem důležitější je vývoj, zdokonalování, dotváření sebe sama, vždyť člověk je tak nehotový, nedokonalý.

para 8.9.2008 22:05

Re: Re: Tak málo řečeno tolika slovy....

A proč to brát tak egocentricky sám na sebe? Což to vzít komplexně a dynamicky jako celý nekonečný komplex ...;-)

Kolemjdoucí (J.Š.) 8.9.2008 22:38

Re: Re: Re: Tak málo řečeno tolika slovy....

"Globálně vzato, " že, ale vy byste chtěl dokonce nekonečný komplex. Nemusím mít všechno, nemluvě o tom, že nekonečno je (matematikové prominou) další nepříliš regulérní, a přitom často používaný pojem.

Děkuji za pozornost a pro dnešek končím s diskusí. Potřebuji se v klidu vyspat a nerad bych, aby mě v noci pronásledovaly zlé sny na hlubokomyslná témata o smyslu žití nebo o nekonečných dynamických komplexech ve vesmíru ...

para 8.9.2008 22:42

Re: Re: Re: Re: Tak málo řečeno tolika slovy....

Dobrou;-)

Ludva 8.9.2008 16:59

Život vzniká jen jednou a už se bohužel neopakuje

myslím tím ten svůj a nejspíš i váš.

řekl bych 8.9.2008 17:23

Re: Život vzniká jen jednou a už se bohužel neopakuje

to jen budhisté si myslí, že se život opakuje vícekrát....

jirka.s. 8.9.2008 17:46

Re: Život vzniká jen jednou a už se bohužel neopakuje

No, zaplať pánbůh! Dovedete si představit, že by tady otravoval takový Bufo bufo násobně? ;-D

Ludva 8.9.2008 16:55

Život je pokračováním evoluce

Předpokládejme, že při vzniku vesmíru život neexistoval, což je dost pravděpodobné. Nejprve proběhla anorganická evoluce, jak ji popsal autor, vznikly prvky, s poklesem teploty pak stále složitější sloučeniny. Termodynamika ví přesně, za jakých podmínek jsou sloučeniny uhlíku, tedy organické,  schopné existence. Například na Zemi jich mohlo vzniknout velmi mnoho. No a pokračováním je evoluce, jak ji známe z Darwina. Zastavit ji lze velmi lehce - třeba zvýšením teploty. Co mluví proti nějakému "inteligentnímu záměru" je poměr mezi neživou a živou hmotou. Neživou vidíme, kam se podíváme, ale živou abys pohledal. Takže souhlasím se závěrem autora - žádný smysl v tom nebude.

Lucifer 8.9.2008 14:37

doktor: život v rozporu se zákonem růstu entropie?

"Princip entropie" nebo-li druhý zákon termodynamický praví, že celková entropie izolované soustavy se při vratných změnách nemění a při nevratných roste. V definici není ani tak důležité, co je vratná a co nevratná změna, ale že se to týká izolované soustavy a že její entropie může jenom růst. Volně řečeno: všude, kde v přírodě vznikají složitější systémy, je to vždy na úkor poklesu entropie okolí, který je větší než vzrůst entropie složitějšího systému.

Čudlíky na mobilu mačkat umíte, elementární fyziku devatenáctého století však neznáte, ale filosofovat o nekonečnosti vesmíru a nesmrtelnosti chrousta byste chtěli;-)

Roman Šula 8.9.2008 14:43

Re: doktor: život v rozporu se zákonem růstu entropie?

Panu doktorovi jsem to již vysvětlil v diskusi a i mailem, že život nemá žádnou výjimku z druhé věty termodynamické, ač by si ji určité skupiny lidí hodně přály.

doktor 8.9.2008 15:54

Re: doktor: život v rozporu se zákonem růstu entropie?

Nestudoval jsem sice fysiku, ale medicinu, ale zatím jsem se nesetkal s tím, že by už i fysikové byli arogantní. Chtěl bych vědět, Lucifere, kolik lidí ze sta by vědělo něco o termodynamice a geniálním Boltzmannovi. Šlo mi jen o možnou definici života. Asi se budete zase materialisticky vysmívat, ale není snad život na třetí planetě naší Sluneční soustavy "izolovaná soustava", která se v mnohém liší od všeho, co v hmotném vesmíru známe? Pokud je ovšem ten termín nějak odborně jazykem fyziky definován, a pokud ho používáte v obecně diskusním příspěvku, nikam se nedostaneme. Jinak se vysmíváte nejen mně, ale také většině současných astronomů, kteří opravdu "filozofují o konečnosti nebo nekonečnosti" vesmíru a různých formách hmoty a energie. A ještě k mé poslední otázce, na niž zatím nikdo neodpověděl: existují i jiné "izolované soustavy", jejichž entropie, podobně jako u života na Zemi, třeba dočasně, neroste? Konkretně, prosím.

Lucifer 8.9.2008 16:17

Re: Re: doktor: život v rozporu se zákonem růstu entropie?

Já se ničemu nevysmívám, možná podivuji, ale to není podstatné. Zemi můžeme považovat do jisté míry za izolovanou soustavu. Život je jenom částí této soustavy, a tak sám o sobě není a ani nemůže být izolovaný. V této soustavě neustále vznikají různými procesy podsystémy, které mají složitější uspořádání (nižší entropii), než z čeho vznikly, vždy přitom vzniká i odpad, který má méně složitější uspořádání (vyšší entropii). Celková bilance entropie je však vždy kladná. To se týká i neživých systémů: syntéza složitějších molekul, vznik krystalů atd.

Abych vám to nějak po biologicku vysvětlil. Pokud nebudete svůj složitý organizmus zásobovat vhodnými živinami, jeho entropie náhle vzroste a on se rozpadne. K jeho udržování musíte tudíž pojídat relativně složité organizmy a výsledkem tohoto procesu je, co vyměšujete, tedy podstatně méně uspořádaný odpad.

Podud to zobecníme na všechny podsystémy izolované soustavy Země, tak výsledkem bude to, proti čemu marně bojují ekologové, tj. nezadržitelný nárůst celkové entropie Země a tudíž i nevyhnutelná ekologická katastrofa. Země však není tak zcela izolovaná, takže jistá naděje tady ještě furt je.;-)

doktor 8.9.2008 16:32

Re: Re: Re: doktor: život v rozporu se zákonem růstu entropie?

No to už je jiná. Izolovanost ve fyzikálním smyslu je jistě něco jiného, než ta, kterou máme obvykle na mysli (asi v tom filozofickém smyslu) jako jedinečný soubor vlastnosti, které jinde nenajdeme. U života máme smůlu v tom, že žádná z jeho základních vlastností není "izolovaná", ale vyskytuje se i v neživé přírodě. Domníval jsem se, že nerostoucí nebo snižující se entropie by ho snad mohla definovat. Byl jsem vedle. A dík za vysvětlení. Fysiku jsem potřeboval naposledy na gymplu před 50 lety. Astronomii sleduji jen z povzdálí.

Roman Šula 8.9.2008 17:01

Re: Re: Re: Re: doktor: život v rozporu se zákonem růstu entropie?

Bohužel, pane doktore, fyziku potřebovala naprostá většina lidí naposledy na střední škole, a je to asi dost chyba. Týká se to hlavně různých ekologů, ekologistů a podobně, kteří nám chtějí vnucovat určité fungování přírody, které fungovat nemůže. Mnohdy se přitom jedná o vzdělané lidi, ale jejich vize vycházejí z neznalosti fyzikálních zákonů.

Ludva 8.9.2008 16:47

Re: doktor: život v rozporu se zákonem růstu entropie?

Řekl bych, že to máte opačně - složitější systém má menší entropii a při jeho vzniku roste entropie okolí. Kromě toho, nikdo neví, zda je vesmír izolovaný systém.

Lucifer 8.9.2008 17:07

Re: Re: doktor: život v rozporu se zákonem růstu entropie?

Ano, v prvním příspěvku jsem to napsal opačně, v dalším už to mám správně. Ani jsem si toho nevšiml. Dík za upozornění.:-)

Jakub 8.9.2008 14:01

Jaký smysl má tento dočasný článek?

Nelze souhlasit hned s úvodní tezí, že:

"Pátrání po hlubším smyslu lidského bytí nemá nejspíš příliš velký význam, i přes obdaření rozumem je naše konání dosti důsledně řízeno základními instinkty, především sexuálním a rodičovským pudem a pudem sebezáchovy".

Lidský život, se od života ostatních organismů nebo hvězd atd. liší především svobodnou vůlí, která je ve větší či menší míře u jednotlivých lidí uplatňována. Z toho, že se mnoho lidí řídí pudově nelze vyvozovat, že je zbytečné ptát se po smyslu. Už třeba proto, že otázka po smyslu je produktem svobodného rozumu. Napsáním takovéhoto článku jistě nebyl ukojen pud sebezáchovy, rodičovský či sexuální pud ani Vám pravděpodobně nepomohl k vyššímu postavení.

Zkrátka 10E-43 sekundy po velkém třesku nebyly determinovány naše životy, a to nejen fyzikálně, ale také díky svobodné vůli. Jak může mít můj hardware (jak se zde přezdívá mozek) svobodnou vůli mi není dokonale jasné, ale vím jistě, že moje svobodná vůle není iluze, kterou hardware vytváří, aby zakryl, že žádnou nemá.

Roman Šula 8.9.2008 14:41

Re: Jaký smysl má tento dočasný článek?

Netvrdím, že po první tiku vesmírných hodin byly determinovány naše životy, pouze už byly jisté vlastnosti vesmíru.

Co se týká svobodné vůle, je to otázka, nakolik je skutečně svobodná. Jinak řečeno, svobodný člověk může sice dělat, co chce, ale může chtít, co chce? Není naše jednání, ke kterému se sice svobodně rozhodneme, reakcí na vzniklou situaci? Můj článek je například reakcí na současně přeceňování schopností lidí na ovlivnění vývoje planety, nad snahou některých ochranářských spolků zabránit další evoluci a nad snahou zelených magorů vnutit lidem novou verzi sebemrskačství.

Jakub 8.9.2008 15:28

Re: Re: Jaký smysl má tento dočasný článek?

Ano, člověk není všemohoucí. Musí jíst, spát, dýchat a když se rozhodne, že to dělat nebude, tak umře. Přesto se tak rozhodnout může. Svobodná vůle může být mnoha faktory oslabena a třeba u člověka v komatu není zřejmá, přesto snad každý z nás se někdy pro něco svobodně rozhodl. Nikdo nežije v té legendární izolované soustavě a proto každý je nucen reagovat. Reakce ale není popřením volby.

Uvádí se modelová situace dokonale svobodného osla, který stojí přesně mezi dvěma zcela totožnými kupkami sena. Protože je dokonale svobodný, tak ho netrápí hlad a nemůže se rozhodnout, z které kupky se nažere a tak umře hlady. Ale pokud má život smysl, tak i když je dokonale svobodný, tak se rozhodne, protože chce žít. Je proto podle mě dobré, svobodně a nedogmaticky hledat smysl.

Člověk samozřejmě může chtít, co chce, akorát ne všechno, co chce dostane. A právě na to reaguje jeho svobodná vůle.

Uchovat život na Zemi po nekonečnou dobu je skutečně nemožné, proto to nemůže být smyslem života. Neplyne z toho ale na závěr uvedená myšlenka, že tedy žadný smysl života (pravděpodobně) neexistuje.

Holba 8.9.2008 17:58

Re: Re: Jaký smysl má tento dočasný článek?

S tim nadavanim do zelenych magoru jste to prehnal, jste podle me zaujaty a takovy skutecny vedec byt nema.  Fyzice sice rozumite, ale vase hrubky  taky o necem vypovidaji (napr. "a ten důvod mi neznáme" atd.), Hlavne ze vy pane Sulo uz vsechno vite... S pozdravem, Jiri Holba

Roman Šula 8.9.2008 18:07

Re: Re: Re: Jaký smysl má tento dočasný článek?

A Vy pane Holbo, dokážete být nezaujatý vůči militantním fanatikům? Na začátku článku píšu, že se nejedná o vědeckou hypotézu, ale o empirickou úvahu. A co se týká případných pravopisných chyb, nejsem lingvista, a to, co mi unikne, by nemělo uniknout v redakci.

Pepino 8.9.2008 20:55

Re: Re: Re: Re: Jaký smysl má tento dočasný článek?

V žádném případě nejsem ochránce zelených a teprve ne po té frašce co předveli,za peníze v Praze dům tak bych to nazval,ale pane Šulo za ty peníze zvané honorář by to mělo být bez hrubých chyb.

juvel 8.9.2008 14:53

Re: Jaký smysl má tento dočasný článek?

Dovolím si Váš příspěvek podpořit tím, že připomenu, že dát svému životu cíl, smysl, je tou nejsilnější lidskou potřebou. Jeho absence vede k sebevraždám nebo k psychickým onemocněním, alkoholismu nebo k nějakému jinému škodlivému  způsobu zahánění utrpení, které přináší absence smyslu svého života. Aby člověk neztratil smysl svého života, často překoná i své instinky, včetně pudu sebezáchovy. Jestliže tato potřeba existuje, je v logice věcí, že existuje i skutečná možnost naplnění této potřeby. Tak jako je v souladu to, že existuje možnost zahnat tělesný hlad, rovněž musí existovat možnost uspokojit i hlad duchovní.

Roman Šula 8.9.2008 14:58

Re: Re: Jaký smysl má tento dočasný článek?

Dalo by se s vámi souhlasit, ovšem je třeba též rozlišovat před subjektivním pocitem smyslu vlastního bytí a objektivními důvody existence živých organismů.

I-Worm 8.9.2008 12:36

Smysl života přece spočívá v jeho reprodukci

kde je tato potlačena, život zaniká.

Roman Šula 8.9.2008 12:40

Re: Smysl života přece spočívá v jeho reprodukci

Život zaniká i bez nutnosti potlačit reprodukci, stačí přerušit dodávky energie (slunečního svitu, potravy atd.).

Paťa 8.9.2008 12:48

Re: Smysl života přece spočívá v jeho reprodukci

Jenže v tom případě slovo "smysl" dostává jiný význam. Existenční význam a ne význam co do cíle bytí.

Stoura 8.9.2008 13:03

Re: Re: Smysl života přece spočívá v jeho reprodukci

Proč nutně jiný? Co když je smyslem života právě jeho existence?

K. 8.9.2008 14:24

Re: Re: Re: Smysl života přece spočívá v jeho reprodukci

Smysl znamená v této souvislosti účel. Takže odpověď vědy na otázku, jaký účel má existence lidstva na Zemi, je, že žádný. Příroda člověka k ničemu nepotřebuje (někteří řeknou, že je jí spíš na překážku, nebo že přírodě dokonce škodí), lidstvo tedy ve vesmíru existuje naprosto zbytečně, je k ničemu, nemá žádnou hodnotu, je zcela bezcenné. Je tedy úplně jedno, jestli existuje nebo ne. A totéž platí i pro každého jednotlivce z lidského společenství.

Problém je v tom, že tato objektivní zbytečnost a bezcennost je v konfliktu s lidskou potřebou účelnosti a hodnoty. (Účelnosti nejen každodenních povinností, ale života, existence jako takové.) Má-li se člověk o něco snažit, potřebuje k tomu mít dostatečně vážný důvod, mít pocit, že to úsilí o existenci má opravdu smysl. Pokud ten pocit nemá, tak ztrácí motivaci, přestává se snažit a jen přežívá. Proč se kdovíjak o něco snažit, když jsme všichni konec konců určeni k transportu do krematoria. Někdo už v tom vlaku sedí, ani o tom neví, někdo pojede až o několik vlaků později. Důsledkem je dnes velice rozšířená filosofie požitkářství: užívej si, dokud je čas, urvi, co se dá, neexistuje žádná objektivní mravnost, jsou to jen výmysly lidí. Někomu připadá cynická, já bych řekl, že je docela logická.

Roman Šula 8.9.2008 15:00

Re: Re: Re: Re: Smysl života přece spočívá v jeho reprodukci

Přesně tak. Souhlasím.