18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

FILOZOFIE: O smyslu života

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
para 8.9.2008 22:39

Re: Re: Re: Re: Všechno je jinak

A četl jste knížku TAO Fyziky? Já mám za to, že ideály harmonie mnoho vědců ctí a mnoho se jich ptá po smyslu toho či onoho...  Taková kvatová fyzika to je naopak jen stroze "materialisticky" obor prakticky nepochopitelný....;-)

Jura Jurax 8.9.2008 11:43

Re: Re: Všechno je jinak

Např. existuje dostatek zpráv, které navědčují tomu, že je možný i život bez těla.

Ach bohové, jsou-li jací - duše je software. A software potřebuje hardware, aby měl na čem běhat; a hardware je povahy materiální - od elektronky přes šedou buňku mozkovou až po scifi vize světelných sítí. Takže žít bez "těla" - hardware pro provoz software (duše) a podpůrných mechanizmů pro údržbu, opravy a případně rozvoj onoho hardware nelze.

Maximálně bych připustil, že žijeme-li v trojrozměrném podprostoru n-rozměrného prostoru, pak onen hardware je holt mimo ten náš prostor, a software na něm běžící nám odtud do našeho prostoru promítá obrázky - třeba zjevení proroka Lebedy nebo panenkymariesvatokopecké :-P;-D

Honza42 8.9.2008 9:34

Otázky smyslu života se nejlépe řeší o půl třetí ráno pod stolem,

Článek je pravděpodobně též  tohoto původu.

Paťa 8.9.2008 10:09

Re: Otázky smyslu života se nejlépe řeší o půl třetí ráno pod stolem,

Tak se musíte ožrat, aby jste měl vůbec důvod reagovat na článek.

Lidí, co se musí ožrat, aby mohli fylozofovat o smyslu života, upřímně lituji. Měli by v každém případě si sehnat pomoc odborníka na odvykání v závislosti na droze!!

Jura Jurax 8.9.2008 12:31

Re: Re: Otázky smyslu života se nejlépe řeší o půl třetí ráno pod stolem,

A ti, kdož filozofují i neožralí, by si též měli sehnat pomoc odborníka na odvykání v závislosti na droze!! ;-);-D

xxx Kubeš 8.9.2008 8:55

Všechny

úvahy o životě, vesmíru a pod.jsou jen pohádky, výsledek je vždy stejný - nikdo nic neví a vědět nabude.

Roman Šula 8.9.2008 9:12

Re: Všechny

Čím větší je ostrov poznání, tím delší je pobřežní čára s oceánem neznáma, jenž ostrov poznání obklopuje.

Kajan 8.9.2008 8:46

Smysl života neexistuje, Život je jen takové samovolné vesmírné udělátko !!! Dzp.

Paťa 8.9.2008 10:14

Re: Smysl života neexistuje, Život je jen takové samovolné vesmírné udělátko !!! Dzp.

Tak to máte dobrý! S vaším názorem můžete klidně probodnout i vlastní matku pro pár drobných. Její smysl života stejně neexistuje!

Stoura 8.9.2008 10:14

Re: Smysl života neexistuje, Život je jen takové samovolné vesmírné udělátko !!! Dzp.

Smysl života existuje. Já ho viděl v kině ;-).:-P

Kon 8.9.2008 8:45

Fikce lidského myšlení

Samozřejmě že nemá "smysl". Představa smyslu je do přírody přenášena z lidského myšlení, které zahrnuje plánování budoucnosti, účelnost. Smysl je tedy svého druhu účel, ale je to jen fikce lidského mozku, nedokonalého myšlení. Už Dawvin vyvrátil představu o účelnosti v evoluci. Kritické myšlení smysl nezná.  Příroda mozek nemá, budoucnost nepředjímá a neplánuje a tedy nemá smysl ani svět, ani člověk v něm.  Úvahy o smyslu života se nejlépe hodí do zábavné přátelské diskuse v mírně podnapilém stavu.

JOPO 8.9.2008 9:45

Re: Fikce lidského myšlení

To že to už Darwin vyvrátil má z vašeho příspěvku příchuť toho, že Darwin je neomylný.

Apropo, považuji za smysluprázdné snažit se uchopit nějaký problém, vědedecký nebo filozofický, jinak než nedokonalým lidským myšlením. Jak jste přišel k tomu že je lidské myšlení nedokonalé, máte snad nějaký srovnávací etalon jiného než lidského myšlení. Vše co známe je původem z našeho myšlení, to generuje pochybnosti (zcelo oprávněně - ale opět ve smyslu naší lidské logiky - podle vás omylné) o něm samotném a to jeho vlastnímy nástroji. To je ovšem logická smyčka totálně relativizující vše co mela v počáteční ambici vyřešit. 

Roman Šula 8.9.2008 9:48

Re: Re: Fikce lidského myšlení

Mno, evoluce života na Zemi neprobíhala od zelených řas k člověku přímočaře, ale měla fůru slepých uliček, evoluce neprobíhá podle předem určeného plánu, ale metodou pokus - omyl, a občas z toho vejde něco života schopného.

Kon 8.9.2008 12:36

Re: Re: Fikce lidského myšlení

Jestli si tedy myslíne opak, t.j. že lidské myšlení je dokonalé, tak se podívajte na lidi kolem sebe.. Většina produktů lidského myšlení jsou nesmysly. Jen tu a tam někdo přijde na myšlenku, která je v souladu s realitou a přináší něco nového a ověřitelného. Na příklad zmíněný Darwin.

Rudolf 8.9.2008 8:33

premisou k nihilismu

Celý váš nihilistický závěr je založen na hypotéze, že: "...se vesmír rozpíná zrychleně a bude se tak rozpínat v budoucnu čím dál rychleji". Poznatky současné kosmogonie jsou pozoruhodné, ale to je skutečně jen jedna, a to spíše podivná hypotéza s ohledem na to k čemu "hmota" dospěla do současnosti. Kde je měřítko, že lze považovat vývoj od velkého třesku do současnosti za rozhodný. Nezačne se rozpínání zpomalovat za 20, 50, 100 nebo 100000000.... miliard let?

Roman Šula 8.9.2008 9:10

Re: premisou k nihilismu

Rozpínání se nebude zpomalovat, když se vesmír rozpíná zrychleně. Auto, které zrychluje, jede čím dál rychleji.

Honza42 8.9.2008 9:30

Re: Re: premisou k nihilismu

Svatá pravda. Tuhle jsem s autem začal zrychlovat a teď už to nejde zastavit. Pořád jenom zrychluje.... a zrychluje. :-D Auto, které zrychluje, už nikdy totiž nezpomalí. :-(

arnal 8.9.2008 9:33

Re: Re: premisou k nihilismu

No, mně to taky léta přišlo logické, ale není tomu nutně tak. Proč, na to se ovšem zeptejte nějakého fyzika. Já se jednoho ptal a jeho vysvětlení (cosi o derivacích a strunách) jsem příliš nepochopil. 

V kosmologii, stejně jako v kvantové fyzice, se selským rozumem nevystačíme.

Loki 8.9.2008 8:32

A co matematika?

"... v čase nula neexistovaly fyzikální zákony, neexistovala ani hmota, ani sám prostor a čas ..." - a existovala v čase 0 matematika?

Roman Šula 8.9.2008 9:13

Re: A co matematika?

Matematika sama o sobě? Matematika má smysl až ve chvíli, kdy je aplikována na nějaký problém. Podobně jako jazyk má smysl, až jím je vyjádřena nějaká myšlenka.

D.M. 8.9.2008 9:38

Re: Re: A co matematika?

Takze neaplikovna matematika nema smysl? To byste musel vyhodit 90% matematiku ;-D

Loki 8.9.2008 9:56

Re: Re: A co matematika?

Matematické zákony, konstanty, ... Jakou hodnotu měly v čase 0 Ludolfovo číslo a Eulerova konstanta? Prvočísla byla stejná jako dnes? Existovala prázdná množina? Řada "suma(1/n)" divergovala nebo konvergovala? Bylo možno každou konečnou mapu v rovině vybarvit 4 barvami? Atp ...

Roman Šula 8.9.2008 10:12

Re: Re: Re: A co matematika?

Na to nelze odpovědět, zkuste se zeptat nějakého kosmologa, ale odpoví určitě totéž, co já.

Jura Jurax 8.9.2008 12:34

Re: Re: Re: A co matematika?

Tohle vše v čase nula by Vám mělo být jedno - a za chvilku, v čase nula plus něco málo, byste si tohle vše už mohl zjistit ... ;-)

Loki 8.9.2008 18:48

Re: Re: Re: Re: A co matematika?

Jenže ona se asi všeobecně předpokládá naprostá, univerzální platnost matematiky, jinak by nebylo možno mluvit o multiversu obsahujícím různé vesmíry popisované naší matematikou a ani pokoušet se teoriemi dosáhnout do času 0 nebo před něj - ostatně tato singularita běžných modelů vypovídá pouze o tom, že nejsou přesné a nikoliv o tom, že neexistuje model lepší neboli že nexistuje nic v čase nula nebo před ním. A přitom pochopitelně všechny kdykoliv zkonstruované modely  nutně vycházejí z existující matematiky a jsem přesvědčen o tom, že právě matematické zákony jsou těmi zákony, které existují mimo náš vesmír, tedy v jistém smyslu i před jeho vznikem, a tak mu i vymezují hranice možného. Můžu si představit nebo tedy spíše popsat třeba vesmír se čtyřmi prostorovými rozměry, ale mému chápání se zcela vymyká možnost vesmíru, v němž třeba "pí=3,171592653 ..." (neboť existuje právě jediná funkce - označme ji sinus - a právě jediné číslo - označme ho pí - takové, že: 1.podmínka, 2.podmínka, 3.podmínka ... - Jarníka sem přepisovat nebudu ;-) ... ).

Paťa 8.9.2008 8:18

Nejlépe bude uvěřit.

Při pročtení diskuze nutně dojdeme k závěru, že "(ne)víme že nic nevíme". Nejlépe je proto uvěřit. Ve víře lze nalézt klid. Při víře není třeba hledat jiná vysvětlení když příjdou oponentní námitky. Protože "uvěř a budeš spasen!". Nevěřit znemená neustále hledat vysvětlení nových a novějších nepochopitelností až do nekonečna. Tohle hledání jedince skončí až jeho smrtí - zánikem.

Lidská společnost hledá odpovědi od počátků. Občas pozastaví její hledání nějaká víra, která má svou konečnou odpověď, ale protože je společenství stále živé, opět po čase hledá odpovědi na své otázky. Hledání lidstva skončí jeho fyzickým zánikem, dříve ne. Smyslem společenství lidí je tedy neustálé hledání odpovědí. V případě nalezení konečné odpovědi na všechny otázky by to znamenalo definitivní konec smyslu života lidského společenství. Proti tomu ale existuje pojistka - myšlení jedince nezávisle na společenství a schopnost zapomínat.

Já teď právě zapoměl, co jsem to vlastně chtěl popsat a tak mi nezbývá než víra, že jsem měl pravdu a víra, že to jednou za mě někdo dopíše celé, tak jak jsem původně měl v úmyslu! ;-)

Roman Šula 8.9.2008 9:27

Re: Nejlépe bude uvěřit.

Jenže věřit, znamená houby vědět. Ale na druhou stranu neznamená, že nevěřit znamená vědět více.;-)

Tis 8.9.2008 7:23

To, že život ve vesmíru jednou skončí neznamená, že nemá smysl

Úvaha, že vesmír nemá smysl, protože někdy v budoucnu nebude energie na to, aby mohly živé organismy existovat je chybná. I to, co sxistuje dočasně může mýt nějaký smysl.

D.M. 8.9.2008 7:10

impotentni clanek

Naprosto, ale naprosto impotentni clanek. Takovym vytvorum rikam "dusevni masturbace". (Y)

JE 8.9.2008 9:13

Re: impotentni komentar

Naprosto, ale naprosto impotentni komentar. Takovym vytvorum rikam "dusevni masturbace".