28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

FILOZOFIE: O smyslu života

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Roman Šula 8.9.2008 11:13

Re: Re: Bhagavadgíta

Zcela jistě, protože Einstein též prohlásil, že judaismus a křesťanství by byly dobrým morálněetickým kodexem nebýt balastu typu kněžích.

Jura Jurax 8.9.2008 11:26

Re: Re: Re: Bhagavadgíta

judaismus a křesťanství by byly dobrým morálněetickým kodexem nebýt balastu typu kněžích.

dodal bych ještě a církví. Tohle bych mohl brát i já, bezvěrec, ateista a neznaboh ;-)

para 8.9.2008 11:34

Re: Re: Bhagavadgíta

Ten citát je uveden přímo s přebalu té knihy - je tam ještě komentář Ghandího a Goeta - nevím K. nic původnějšího. 

Paťa 8.9.2008 11:15

Re: Bhagavadgíta

Nemáte doufám na mysli A.Č.Bhaktivédanta Swami Prabhupáda? Ty jejich jména jsou tak krkolomné, že jen stěží nemůže dojít k omylu. ;-)

K. 8.9.2008 11:28

Re: Re: Bhagavadgíta

Napsal jasně Bhagavadgíta, tj. píseň vznešeného, což je část posvátných písem hinduistů.

para 8.9.2008 11:36

Re: Re: Bhagavadgíta

Ano tu mám na mysli - ty komentáře Swamiho P. už mi tolik neříkají.

K. 8.9.2008 10:19

"Energetická bilance života na zemi, tak jak ho známe, je vždy deficitní"

Takže 1) neplatí zákon zachování ?

2) energie se v organismech jen hromadí, jako v kondenzátorech, takže nakonec přemírou energie div neprasknou?

Roman Šula 8.9.2008 10:29

Re: "Energetická bilance života na zemi, tak jak ho známe, je vždy deficitní"

Zákony zachování samozřejmě platí, ale organismus přeměňuje přijímanou energii na energii chemických vazeb, díky kterým pak organismus může růst. Nemůže růst, nepřijímá-li energii zvenku. Na oplátku pak své okolí obohacuje o některé chemické látky.

K. 8.9.2008 10:53

Re: Re: "Energetická bilance života na zemi, tak jak ho známe, je vždy deficitní"

(R.Šula) „Co se týká energetického toku, živé organismy umějí energii z prostředí jen čerpat … Znovu opakuji, živé organismy mohou energii z prostředí pouze čerpat, jinak by nefungovaly.“

Růst přestává člověk někdy ve dvaceti letech, pak už jen vydává stejné množství energie, jako přijímá, součet toku oběma směry je nulový. Ale asi záleží na formě energie, ta sluneční je jistě pro život nenahraditelná a lidé ji do okolí nevyzařují, jen ji přijímají.

Roman Šula 8.9.2008 11:07

Re: Re: Re: "Energetická bilance života na zemi, tak jak ho známe, je vždy deficitní"

člověk spotřebuje fůru energie jen na to, aby vůbec fungoval. Jen lidský mozek má spotřebu asi 20 W. V těle se dále obnovují buňky, které bez přísunu energie by odumíraly.

Paťa 8.9.2008 11:09

Re: Re: Re: "Energetická bilance života na zemi, tak jak ho známe, je vždy deficitní"

Nemáte tak dalece pravdu. Zkuste si změřit teplotu těla - to je též vyzařování energie. Kinetická energie je také částečně vyzářená energie z těla. I mtrvé tělo odevzdá energii do prostoru. Takže nepřijímá organismus jen energii, ale i ji vyzařuje, nebo předá v jiné formě.

Roman Šula 8.9.2008 11:12

Re: Re: Re: Re: "Energetická bilance života na zemi, tak jak ho známe, je vždy deficitní"

Teplota lidského těla podobně jako jiných živých těl je odpadní, dále nezužitkovatelné teplo, zcela v souladu s druhou větou termodynamickou, aby celková entropie mohla růst, ta se nikdy nemůže zmenšovat.

juvel 8.9.2008 9:40

Všechno je jinak

Pane Šula, Vy nás stavíte do vězení, ze kterého není úniku. Ale co když náš racionální pohled na vesmír, který předkládáte, je vesmír, který odpovídá pouze našemu materialistickému vědomí. Co když jiný stav vědomí vidí svět, vesmír v úplně jiných souvislostech a jiné logice. Díky Bohu, že lidský duch nemá Vaše hranice a je schopen vnímat více než si dovedete představit.

Roman Šula 8.9.2008 9:42

Re: Všechno je jinak

Můžete mít pravdu, proč ne, podobný názor měl už Imanuel Kant.

Stoura 8.9.2008 10:13

Re: Všechno je jinak

... nebo spíše si představovat více, než dokáže vnímat.

Roman Šula 8.9.2008 10:15

Re: Re: Všechno je jinak

... a tomu se říká lidská fantazie.;-)

Jura Jurax 8.9.2008 11:33

Re: Re: Re: Všechno je jinak

 ... taky, ale hlavně je to základ všech věr a pověr svatých, jediných pravých a zjevených :-/

K. 8.9.2008 10:41

Re: Všechno je jinak

Myslím, že se rozhodně vyplatí číst i tu takzvaně neracionální literaturu. Ostatně nevím, co je na tom racionálního brát na vědomí jen takové zkušenosti, které jsou v souladu s předem stanovenou hypotézou, že základem všeho je jen anorganická hmota. Jak mohu poznat něco nového, když už si předem stanovím, jaký musí být výsledek, k čemu musím dospět a k čemu ne. Tohle že je racionální?

Např. existuje dostatek zpráv, které navědčují tomu, že je možný i život bez těla. A vědci, jejichž první vlastností přece má být zvídavost, místo aby se na takové indicie vrhli plni nedočkavosti dozvědět se něco nového, takové zprávy všemožně přehlížejí, bagatelizují či rovnou zesměšňují.

Chci říct, že takhle si vědu a racionální přístup nepředstavuji. Její nejsvětější zásadou by mělo být hledání pravdy - padni komu padni. Jinak je neustálé odvolávání se na racionalitu a vědu, kterým se zaklíná kde kdo,  neoprávněné.

Roman Šula 8.9.2008 10:47

Re: Re: Všechno je jinak

Máte na mysli nehmotný život? A jak by fungoval?

K. 8.9.2008 10:57

Re: Re: Re: Všechno je jinak

To je, jako by pračlověk řekl: když nevím, jak funguje oheň, tak pro mne neexistuje.

První je vždy otázka po existenci. Na otázku, jak to funguje, si lidé museli počkat až do 19.stol.

Roman Šula 8.9.2008 11:10

Re: Re: Re: Re: Všechno je jinak

A chcete snad říct, že oheň je nehmotného charakteru? A můžete uvést příklad něčeho v přírodě, co je nehmotného charakteru?

K. 8.9.2008 11:42

Re: Re: Re: Re: Re: Všechno je jinak

Opět odpovídáte na něco jiného. V prvém případě jsem hovořil o tom, že otázka, jak to funguje patří logicky jinam. Stejně tak nyní není řeč o tom, jakého charakteru je oheň, ale že ho lidé uznávali, aniž by znali jeho podstatu.

A příklady toho, co nemusí být hmotného charakteru si můžete najít v literatuře sám. Takový Moody v knize "Zivot po životě" shrnul zkušenosti stovek lidí a u nás např.Břetislav Kafka (nebo Kavka?) celý život dělal praktické pokusy a dnešní věda (i psychologie i teologové) ho dokonale ignoruje. Byl to v přírodovědě samouk, ale podstatné jsou právě ty empirické poznatky. Popsal je v Knize "Nové základy experimentální psychologie". Po r.1989 opět vyšla. 

Jura Jurax 8.9.2008 11:47

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Všechno je jinak

6ivot po životě ... nebo přeludy a chyby toxiny poškozeného, přidušeného, nedostatečně energeticky zásobovaného mozku?

K. 8.9.2008 12:03

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Všechno je jinak

Takže jste tuknihu nečetl, protože tam se na tyto námitky odpovídá. Doporučuji vydání, kde jsou spojené dohromydy všechny tři knížečky: Život po životě, Světlo po životě a Úvahy o životě po .. - zpaměti už přesně nevím. Po r.1989 vyšly všechny tři knížečky v jednom nevelkém svazku, teď vydávají každý titul zvlášť, aby vyšlo dráž. Důležité jsou právě odpovědi (v 2. a 3. knize) na námitky a možné jiné interpretace.

Jura Jurax 8.9.2008 12:29

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Všechno je jinak

ale četl - ono to máte asi tak, že kdo věřit chce, uvěří ... :-/

juvel 8.9.2008 11:16

Re: Re: Re: Všechno je jinak

To je třeba stav vědomí, o který usilují různé duchovní disciplíny. Mám-li mluvit za sebe, jsem názoru, že skutečně racionální stav vědomí, je vědomí, které se přibližuje vědomí J.Krista. Jeho síla, mocné skutky a vliv na lidi dodnes jsou toho důkazem. Navíc dává pevnou naději na nekončící život.  

Stoura 8.9.2008 11:38

Re: Re: Re: Re: Všechno je jinak

Tu naději dává i Buddha (jehož popsané skutky nápadně připomínají o pár stovek let pozdějšího Ježíše) či Alláh.

Jura Jurax 8.9.2008 12:00

Re: Re: Re: Re: Všechno je jinak

 ... probůh, a co dnes víme o vědomí Žida Jozuy, svými souvěrci odsouzeného, Římany popraveného před cca dvěma tisíci lety a díky jistému Saulovi - Pavlovi na piedestal postaveného? Zvaného řecky Christos, tj. pomazaný? O jehož skutcích víme akorát z evangelií, pečlivě vybraných a upravených, aby posloužily účelu, jenž po nich církevní hierarchové chtěli; hierarchové učení, o němž nevíme, zda by jej ten dávno mrtvý Žid vůbec poznal ... o vlivu na lidi nemá smysl mluvit a o naději na nekončící život tuplem - nakonec není to jediný věroučný systém, který na tohle loví ovečky ... :-/

juvel 8.9.2008 11:01

Re: Re: Všechno je jinak

Máte pravdu, "racionální myšlení" neznamená jen myšlení v duchu přísného materialismu.

K. 8.9.2008 11:15

Re: Re: Re: Všechno je jinak

Přitom je zajímavé, že vědci jsou schopni se přímo dušovat, že materialismus nehlásají, nejednou jsem se s tím setkal. Ve skutečnosti ale zásadně jiná než materialistická vysvětlení neznámých jevů nepřipouštějí. To není zrovna fér hra. Mají totiž tichou dohodu se svými věřícími kolegy. Co nejméně hovoří o materialismu, používají náhradní, krycí  pojmy jako "racionální, vědecký, empirický". Věřící zase místo o nadpřirozenu hovoří o transcendentnu, o přesahování, duchovnu, apod. Když se zeptáte, co to je to přesahování, tak se mnoho nedozvíte, ani co je to duchovno (o tom hovoří přece i materialisté, ve smyslu kulturních hodnot. Dokonale pak problém duchovna zamotal Viktor Frankl, který tomu výrazu dal ještě třetí význam, týkající se smyslu života.)