27.5.2022 | Svátek má Valdemar


RECENZE: Vladimír Šlechta, Hořící přízraky

24.8.2009 0:05

Vladimír Šlechta Hořící přízrakyTOPlist11. srpna vyšel pod hlavičkou Brokilonu závěrečný díl trilogie “Gordonova země“ nesoucí název „Hořící přízraky“. Vladimír Šlechta si dal tentokrát pořádně na čas a jeho fanoušci čekali na ukončení trilogie celé 2 roky. Stálo toto dlouhé čekání za to?

Lodivoda Andrese Larache na začátku zastihneme v paedwanském otroctví. Ač jsou mořští lidé krutí, umí ocenit lodivodův stavitelský um, a tak náš hrdina dělá předáka na stavbě přístavu Puarko Sem Anzoti v Gordonově zemi, kde mu jako pomocníkovi hlavního stavitele v podstatě nic nechybí. Ale otroctví je otroctví a jen hlupák nebo zlomený člověk by nevyužil možnosti utéct. Když se taková možnost naskytne, Andres ji bez zaváhání využije. Navíc ho pohání touha najít míšenku trojí krve Karin, se kterou má dítě, chlapce Chymmise.

Mezitím v Pohraničí vrcholí přípravy na tažení do Gordonovy země. Všechny rasy se spojují, aby vytáhli proti společnému nepříteli...

Kniha má hned od začátku svižné tempo a děj příjemně odsýpá. Navíc nás hned v úvodu čeká jedna velká, perfektně zvládnutá, bitva. Jako slabina se možná může zdát, že v první části sledujeme docela dost dějových linií. Máme tady jednu linii s Andresem, druhou linii s Karin a pár dalších linií, ve kterých sledujeme několik dílčích skupinek vzešlých z bitvy na začátku, které se postarají i o nějakou tu akci. Linií je opravdu poměrně hodně, přesto nemůže být o nějaké nepřehlednosti vůbec řeč. Vladimír Šlechta mezi nimi přepíná s obdivuhodnou lehkostí, navíc se některé linie časem spojí.

Druhá část by se dala asi nejlépe charakterizovat jako „ticho před bouří“. Všechny postavy jen odpočívají a připravují se na tažení proti Paedwankům. Nemusíte se bát, že by to snad bylo nudné. Vladimír Šlechta zvládnul tuto část na jedničku a i pouhé jednání mezi dvěma postavami dokázal napsat poutavě a zábavně.

V závěrečné třetí části potom sledujeme samotné tažení do Gordonovy země, přičemž vše směřuje ke grandióznímu, dvojitému finále. Autor tažení opět rozumně rozdělil do několika dějových linií, takže nehrozí, že by vás tato část začala nudit.

S Hořícími přízraky se vrací vše, co máme na Vladimíru Šlechtovi a jeho Pohraničí tak rádi. Zábavné dialogy, poutavý příběh, do detailu propracovaný svět a velmi sympatické postavy. To vše dohromady vytváří skvělou a zábavnou knihu, které toho nejde příliš mnoho vytknout. Přesto, ale není úplně bez chyby. Například konci chybí, i přes úmrtí několika postav, nějaké emocionální vypětí a taky zamrzí, že autor nevěnoval víc prostoru v ději Floydu Bartlettovi, který si pořádně užije až v samotném závěru. Korektury taky nepatří k těm nejpečlivějším. Napočítal jsem pár překlepů, z nichž nejzávažnější je asi několik záměn jmen. Není to ale nic dramatického, co by nějak výrazně snižovalo celkově kladný dojem z knihy.

K obálce Michala Ivana je zbytečné cokoliv říkat a díky grafické úpravě ve stylu Válečné lsti se kniha v knihovničce vůbec nevyjímá jako pěst na oko. (Samozřejmě, pokud vám chybí Válečná lest, je to trochu horší :-))

Nakonec je nutno říci, že dlouhé čekání určitě stálo za to, a že Hořící přízraky jsou důstojným vyvrcholením celé série.

Hodnocení: 80 %.

Vladimír Šlechta: Hořící přízraky (ukázka)
Cyklus Gordonova země, díl třetí
Nakladatel: Brokilon
Žánr: Fantasy
Formát: 108 x 165
Vazba: brož.
Překlad: -
Jazyková redakce: Jiří Popiolek
Odpovědná redakce: Robert Pilch
Obálka: Michal Ivan
Počet stran: 495
ISBN/EAN: 978-80-86309-29-3
Předpokládaná cena: 288,- Kč  

Petr Vařák


Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...