23.4.2021 | Svátek má Vojtěch


RECENZE: Robert Fabian, Hvězda 01

19.9.2007 0:05

Hvězda 01 Robert FabianTOPlist Fanoušci Roberta Fabiana, který patří do autorské stáje vydavatelství Straky na vrbě, museli čekat na další knihu svého oblíbeného autora dva roky. Čekání se však vyplatilo a to dvakrát...

John Dormer pracuje jako nájemný zabiják – řešitel problémů. Jednoho dne za ním do baru zavítá tajemný neznámý s nabídkou práce. John příjme a jde na schůzku se svým bohatým zaměstnavatelem, který si ho najme na to, aby našel jeho nevlastní dceru. Pátrání může začít. Jak se ale brzy ukáže vše je trochu jinak, po Dormerových stopách vyráží nebezpečné stvoření, jehož se bojí i ti, kteří ho stvořili a z lovce se náhle stává lovná zvěř. Když prozradím, že mezi největší záliby Dormerova pronásledovatele patří vraždění bezdomovců, nic zásadního neprozradím.

Na 310 stránkách vás čeká příběh plný akce, napětí a sexu, což může znít trochu otřepaně, ale rozhodně to plně vystihuje aktiva první poloviny Fabianova románu. Následně však musím dodat, že se jedná o rozjezdovou rampu a opravdu do tuhého půjde až ve druhém díle, ve kterém se příběh Johna Dormera uzavře.

Knihy Roberta Fabiana se odehrávají v pečlivě propracovaném světě vzdálené budoucnosti, kdy Země není jedinou obydlenou planetou, v dobách, kdy je svět plný robotů, technických vymožeností a vojáků – mariňáků. Ani Hvězda 01 nepatří k výjimkám, ale kromě osvědčených „fiktivních reálií“, na které jsou autorovi fanoušci zvyklí, přidal Robert Fabian ještě jednu. Ptáte se, jakou? Celý příběh je postaven jako detektivka drsné školy, které psali velikáni jako Raymond Chandler nebo Ross MacDonald.

Za to patří autorovi velké díky, protože vybudoval povedenou noir atmosféru plnou erotiky a drsných výrazů pomáhajících dotvářet atmosféru drsné školy. Aby se Fabian ještě více přiblížil autorům drsné školy, použil autor osvědčené ich formy a svého hrdinu obdařil ztrátou paměti, přičemž jediné na co si pamatuje, a není toho mnoho, se mu vyjevuje ve snech. Že by malá inspirace trilogií o Jasonu Bournovi?

Za velice příznivou cenu 175 Kč dostanete kvalitní akční čtivo, které vám ukrátí nejednu dlouhou chvíli. Pokud patříte k fanouškům nejen Fabiana, ale i Žambocha a Kulhánka, rozhodně vás Hvězda nezklame, ale nezapomeňte,co jsem řekl už na začátku: jedná se o první díl a tedy rozjezdovou rampu.

Hodnocení: 80 %

Hvězda 1
Fabian, Robert 
Nakladatel: Straky na vrbě
Obálka: David Spáčil
Redakce: Michael Bronec, Jana Kopečková
Rok vydání: 2007
Počet stran: 320
Rozměr: 105 x 165
Provedení: paperback

Martin Stručovský


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...