27.10.2021 | Svátek má Šarlota, Zoja, Zoe


RECENZE: Eoin Colfer, Artemis Fowl a časový paradox

26.8.2009 0:05

Artemis Fowl a časový paradox Eoin ColferTOPlistNeobyčejné dítě

Á, už je tu nová kniha Artemise Flowla, toho nesnesitelného sebestředného spratka, podle mojí starší dcery inteligentního osamělého chlapce, podle mladší dcery kluka, který je nešťastný z toho, že je i uprostřed davů stále sám.

Irský spisovatel Eoin Colfer o něm napsal sedm knih. Každá kniha je jiná a každá je velikou výpravou za dobrodružstvím. V první knize jsme se setkali s Artemisem jako geniálním devítiletým chlapcem, který zasvětil svůj život zločinu a rodinné firmě. V této, zatím poslední, je Artymu sedmnáct. Vlastně necelých patnáct, protože v minulém díle prožil část svého života v bezčasí. Trochu se změnil a není to jen tím, že vyrostl do výšky. Vymýšlení dokonalých zločinů jej netěší jako dřív a záleží mu na rodině. Jen se cítí trapně, protože lásku k rodičům a malým bratrům vnímá jako slabost. Slabost, které se nechce vzdát. Jeho maminka je nemocná. Artyho doběhly jeho skutky z minulých let. Osmiletý Artemis svými činy zabil vzácného a posledního lemura hedvábného, a následkem toho je nemožné v současnosti vyrobit lék proti smrtelné chorobě, na kterou maminka umírá. Vlastně jedna možnost by tu byla. Artemis se rozhodl udělat všechno na světě, aby při této nebezpečné akci, podle názoru všech ostatních je to bláznivina, uspěl. Rozhodne se požádat o pomoc jediné přátele, které má. Skřítku Myrtu Krátkou a kentaura Klusáka. Myrta je skřítkovskou policistkou a Klusák je počítačový genius. S jejich pomocí se rozhodne sám sobě zabránit, aby lemura zabil. Ale jeho pečlivě naplánovaná akce se mu trochu vymkne z rukou. Také pro to, že přelstít sám sebe je těžké. Jenže to by nebyl Artemis, aby nedokázal vyřešit každý problém svojí nadprůměrnou inteligencí. A k dovršení všech zmatků (i v samotném Artemisovi) dostal polibek. A hádejte od koho!

Knihy o Artemisovi vycházejí od roku 2002. Moje dcery si o něm četly moc rády a s nimi i já, protože Arty řešil problémy, které přede mnou stály v dětství. Ani dcery se jim nevyhnuly. Určitě spousta ostatních dětí z jeho příběhu poznala, že v tom nejsou osamoceni. Myrta v tomto díle řekla: „ Ze mě byl adolescent. To bylo příšerné.“, a tím vyjádřila celou nespokojenou dobu dospívání.

Příběh je dokonale vystavěný, jako předešlých šest dílů. Nikdy nevíte, co se stane na následující stránce a jak to doopravdy skončí. Jestli dobro zvítězí nad zlem. Nebo ne. Dokonce nás nutí k zamyšlení, jestli jsou Artemisovy skutky opravdu špatné a odsouzeníhodné a jestli se vše dá omluvit chvályhodnými pohnutkami.

Už první kniha z této série mě okouzlila. Přečetla jsem si ji dřív, než ji stihnul Ježíšek položit pod stromeček. Žádný další díl mne nezklamal ani svým příběhem ani kvalitou jeho zpracování. A protože pan Colfer řekl, že nepřestane psát, dokud lidé nepřestanou číst nebo dokud se nezblázní, čekám na další novinku. Slibuji, že číst nepřestanu. A na ten blázinec, jak doufám, nedojde.

O Artemisovi vyšlo v nakladatelství Albatros:

 • Artemis Fowl ( 2002)
 • Artemis Fowl: Operace Arktida (2002)
 • Artemis Fowl: Věčná šifra (2003)
 • Akta Fowl (2007)
 • Artemis Fowl: Opalin podraz (2005)
 • Artemis Fowl: Ztracený ostrov (2007)
 • Artemis Fowl a časový paradox (2009)

Jiné příběhy, které u nás vyšly :

 • Supervědátor (Albatros)
 • Detektivní agentura Půlměsíc (Albatros)
 • Legenda o pistolnici Murphyové - série Vilda a Marty (Euromedia Group – Knižní klub)
 • Legenda o Zubech kapitána Krákory - série Vilda a Marty (Euromedia Group – Knižní klub)
 • Legenda o Nejzlobivějším klukovi na světě - série Vilda a Marty (Euromedia Group – Knižní klub)
 • Seznam přání ( Albatros)

Artemis Fowl a časový paradox
/Artemis Fowl and the Time Paradox/
Colfer, Eoin

Nakladatel: Albatros
Překladatel: Veronika Volhejnová
Obálka: Robert Rytina
Redakce: Tereza Pecáková, Alexandra Horová, Arnoštka Svobodová
Rok vydání: 2009
Počet stran: 316
Rozměr: 120 x 200
Provedení: hardback
Cena: 249 Kč

Zuzana Ričovská


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...