2.4.2023 | Svátek má Erika


LIDÉ: David Andrew Gemmell (1/8/1948 – 28/7/2006)

31.7.2006 2:08

David GemmellV pátek 28. července 2006 zemřel ve věku nedožitých 58 let britský autor heroické fantasy David Gemmell. Před dvěma týdny prodělal operaci srdce a zdálo se, že se zotaví bez problémů. Bohužel se tak nestalo.

Narodil se 1. srpna 1948 v Západním Londýně. V šestnácti letech byl vyloučen ze školy za organizování gamblingu a stal se dělníkem pracujícím na staveništích. Po nocích mu jeho 190 cm a 230 liber umožňovalo přivydělat si jako vyhazovač v nočních klubech. Díky své výřečnosti musel Gemmell problémové návštevníky jen vyjímečně fyzicky vyhodit a spíše se snažil najít jiný způsob pomocí diskuze (Irové tento rys prý označují jako „the gift of the gab“ – což by šlo přeložit jako „dar huby“). V osmnácti letech ho tento dar přivedl k novinařině, až nakonec začal pracovat jako nezávislý novinář pro London Daily Mail, Daily Mirror, a Daily Express. Jeho první román, Legenda, byl vydán v roce 1984. O dva roky později se pan Gemmell rozhodl věnovat pouze psaní. Se svou ženou Valerií a jejich dvěma dětmi žili v Hastingsu v Anglii.

LegendaJeho geniální styl psaní dokonale zobrazuje prostý lid, krále i hrdiny. Jeho příběhy dělají z hrdinů normální lidi a z obyčejných lidí hrdiny. Jeho postavy jsou prostě dokonalé a jak dokáže podat prostý příběh, krveprolití udělat dojemnými příběhy lidí, z něj činí jedinečného spisovatele fantasy.

Gemmellovy úžasné knihy nám z větší části přineslo nakladatelství NÁVRAT, díky němuž jsme měli možnost přečíst dvě desítky, z jeho 30, románů, rozdělených do několika cyklů. Sám spisovatel se povídkovou tvorbou nezabýval, přesto rozehrál nespočet neopakovatelných hrdinských příběhů. I přes ohromnou oblibu u svých čtenářů nezískal za své romány žádné vyznačné ocenění - pouze byl v roce 1995 nominován na cenu British Fantasy Society za román Bloodstone (Krvavý kámen, Návrat, 2000) ze ságy Sipstrassi.

Ať už jsme si oblíbili Drussa, Tuláka nebo Jona Shannowa, bude nám hrdinský svět fantazie Davida Gemmella chybět. Napříč nevyhnutelnosti smrti se mu podařilo vtisknout svůj odkaz do rozsáhlého univerza svého díla - a srdcí svých čtenářů.

Nekrolog na BBC
(podle Wikipedie, Locusmag.com, SFWA.org)

redakce


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...