3.3.2021 | Svátek má Kamil


KOMIKS: Anglický spisovatel a srbský výtvarník oživili amerického superhrdinu

1.5.2010 0:05

Iron Man Extremis Ellis Granov TOPlistIRON MAN

Iron Man patří k základním postavám marvelovské komiksové stáje. Poprvé se objevil roku 1963, a jako za většinou postav, i za ním stojí legendární Stan Lee, tvůrce takových hrdinů, jako je Spider-Man, Hulk, Daredevil, Thor či X-Meni. Při zrodu Iron Mana mu asistoval neméně mýtický kreslíř Jack Kirby, zakladatel moderní komiksové kresby. Stan Lee, který rád s postavami zkoušel něco nového, se tady pokusil o nemožné – po outsiderech, doktorech, slepcích a neduživých studentech udělal hrdinu z postavy, která v šedesátých letech vyvolávala spíše negativní emoce: z bohatého zbrojařského magnáta. Experiment se povedl, hrdina se chytil a díky němu pak mohl Lee naplno využívat motivy studené války.

Iron Man vzbudil zájem a rychle se dostal mezi ty nejpopulárnější postavy... ale na úplný vrchol se nikdy neprobojoval. Možná proto, že nemá vyjma intelektu žádné schopnosti a všechna jeho síla vychází čistě z jeho zbroje. Snad i proto, že navzdory slabosti pro alkohol a krásné ženy není Anthony Stark ani vyvrženec (jako Hulk či Spider-Man), ani drsňák (jako Wolverine) – je na komiksovou postavu prostě příliš normální. To se začalo lámat teprve v poslední době, kdy se Iron Man zařadil mezi ty rozporuplnější hrdiny, kteří často musí dělat i nepopulární rozhodnutí.

A všechno to začalo právě komiksem Extremis, který v současnosti konečně vychází i u nás.

Iron Man Extremis Ellis Granov ukazka 3EXTREMIS

Vždycky existuje druhá cesta. Tony Stark vylepšil své tělo pomocí kovu... a teď stojí proti člověku, který si vylepšil přímo tělo. Čeká nás boj kovu proti masu. A v tomhle případě má maso silně navrch...

Když chce Marvel znovu nastartovat zavedenou řadu, obvykle ji svěří nějaké výrazné osobnosti, člověku, který klasické komiksy zrovna moc nedělá a který se dokáže na zažitou sérii podívat novýma očima a vnést do ní nové nápady. Mezi tyto tvůrce patřil třeba Kevin Smith, Grant Morrison, Orson Scott Card, Joss Whedon či Garth Ennis. I do restartu Muže v oceli se pustila legenda, tvůrce spíše temných a cynických komiksů (Fell, Transmetropolitan) a ještě temnějších a cyničtějších románů (Americkej sen) Warren Ellis. Vrátil se do minulosti Iron Mana, oprášil jeho podstatu a vyslal ho vstříc nelítostné budoucnosti. V komiksu Extremis se mixují klasické ellisovské úvahy o technice s opravdu extrémními bitkami.

K tvorbě si přibral v komiksu příliš neokoukané jméno, srbského malíře Adiho Granova, jednoho z mála umělců bývalého východního bloku, kterým se podařilo proniknout na americký trh. V současnosti už Granov patří mezi elitu a pracuje především na efektních komiksových obálkách.

Iron Man se v naší zemi objevuje v hlavní roli poprvé – a hned v té nejlepší podobě. Nakladatelství Crew připravilo k premiéře filmu Iron Man 2 kompletní příběh Iron Manova znovuzrození. Příběh, který nabízí až archetypálně silný příběh o pádu a vzestupu hrdiny. Příběh, který osloví i ty, kdo o v kovu oděném superhrdinovi nevědí vůbec nic.

Komiks je v barvě, brožovaný, cca 150 stránek, 349 korun a právě vyšel v nakladatelství Crew.

Jiří Pavlovský


Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař
Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař

Jedna minuta. Druhá. Tři minuty pryč… Chvíle napětí… Na testu se objeví dvě čárky… Pozitivní těhotenský test! Jste v tom! Jak těhotenské testy...

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...