27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


VĚDA: Cena za malárii

8.10.2015

Jak Nobel ilustruje změny v chápání dobra a zla

Když se vyhlašují nobelovští laureáti, oči světa tradičně míří hlavně k ceně za mír. Získá ji letos Angela Merkelová, nebo papež František? Oba mají velmi slušně našlápnuto, ale našinec by vsadil spíše na kancléřku. Jako mírová nobelistka by „zasklila“ Baracka Obamu a v humanitárním hávu by dokonala německou pomstu za americké šmírování. Obama tu cenu dostal de facto už předem (2009), aniž by pak něco zásadního udělal. Vycouváním z Iráku a Afghánistánu spíše podnítil chaos i proud uprchlíků, který teď otevřenou náručí řeší Angela Merkelová, a kruh se uzavírá.

Jistý kruh se ovšem uzavírá i u Nobelovy ceny za fyziologii a medicínu. Tu v prosinci dostanou tři vědci (Američan William Campbell, Japonec Sitoši Omura, Číňanka Tchu Jou-jou) za boj proti malárii a nebezpečným parazitům. Malárie a boj s ní dobře ilustrují poslední století. Ilustruje situaci, kdy se několikrát výrazně měnil pohled na to, co je zlo a co dobro. Kdy se z boje dobra proti zlu náhle stává vymítání čerta ďáblem a posléze boj dobra proti zlu v opačných dresech.

Roku 1907 získal Nobelovu cenu za medicínu Francouz Laveran – za objev původce malárie. Roku 1927 dostal tuto cenu Rakušan Wagner-Jauregg – za objev léčivých účinků malárie (horečky vyvolané méně nebezpečným původcem hubí bakterii působící syfilidu, což fungovalo až do rozšíření antibiotik). Roku 1948 získal Nobelovu cenu za medicínu Švýcar Müller – za objev insekticidních účinků DDT, skutečného kata malarických komárů. Z DDT se stal symbol vědeckého i společenského pokroku. Jenže už v roce 1962 vydala bioložka Rachel Carsonová knihu Mlčící jaro, dokazující zhoubné účinky DDT ve vyšších patrech potravního řetězce (draví ptáci). Ta kniha vedla k založení vládní agentury EPA, k zákazu DDT v USA (1972) a pak i jinde ve vyspělém světě.

Letošní laureátka Tchu Jou-jou získá Nobelovu cenu za objev účinné látky proti malárii (odvodila ji z receptur tradiční čínské medicíny). Je to tedy cena za hašení důsledků, nikoliv příčin této metly tropů. S šířením komárů rodu Anopheles se po plošném zákazu DDT nenadělá skoro nic (nebo jen v těch místech rozvojového světa, kde na zákaz kašlou). Svým způsobem je tak medicínský Nobel pro Tchu Jou-jou nahrávkou na mírového Nobela pro Angelu Merkelovou. Ani německá kancléřka nenadělá svou otevřenou náručí s příčinami bezprecedentní migrační kalamity de facto nic.

LN, 6.10.2015