27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


ÚVAHA: Odstíny našich myslí...

28.9.2016

Já vám nevím, proč tolik lidí protestuje proti současné Zemanově pročínské politice. Ono to s tou Zemanovou nebo, chcete-li, páně prezidentovou Čínou totiž není tak zcela jednoznačné. Čína se prý v mnohém se například liší od „zaostalého“ Vietnamu. Jenže například Le Thanh Binh je vietnamský podnikatel, který vlastní v Hanoji i v dalších městech přádelny a tkalcovny. Zaměstnává přes 15 000 pracovníků a vyrábí pánské obleky v sedmdesáti odstínech! V kolika odstínech máte doma své obleky? Je on také zaostalý Vietnam?

Ve Vietnamu, který je dnes významným světovým exportérem, investují nejvyspělejší země světa – Francie, Japonsko, Anglie, USA, Švýcarsko či Holandsko. Tak tohle je také Vietnam dneška. Náš tisk neustále přináší zprávy o tom, jak Vietnamci vyrábějí falzifikáty světových značek.

Je to ovšem nesmysl. Vietnam výrazně exportuje vlastní výrobky světové kvality. Vysoce kvalitní sportovní boty Chau Giang kupují například Američané a Italové – ročně se jich vyrobí a prodá v objemu 15 milionů dolarů. Vietnam žádné zboží nenapodobuje a falzifikáty nevyrábí. Což neznamená, že se nějaké falzifikáty sem tam i v nabídce vietnamských obchodníků u nás nemohou objevit.

Jenže jejich původní zemí výroby je Čína! Ta napodobuje všechno. V Číně se dokonce vyrábějí dokonalé falsifikáty nákladních vozů značky Tatra. Ovšem rozlišovací schopnosti mnohých našich občanů jsou slabší. Vietnam nebo Čína, to je jedno. Obecně se v odborných novinářských kruzích tvrdí, že nejslabším článkem českých médií je zahraniční zpravodajství a zahraniční politika. Ona to asi bude pravda. Zkuste se schválně někoho od vás zeptat, co soudí o světovém vývoji vůbec. Bude schopen komentovat světové dění s dobrou znalostí reálií?

Čínu máme pochopitelně také rádi. Víme mnohé o její vyspělé kultuře a vzdělanosti. Ovšem! Jen mezi námi – víte, kolik provozují čínští komunisté koncentračních táborů? Je jich hodně přes třicet. Z některých se političtí vězni nevracejí. Jsou jim odebírány orgány pro transplantace a zbytky těl jsou spalovány. Nedávno proti tomu oficiálně protestovalo dokonce i Rusko. Mimochodem – víte, od kdy se datují čínsko-ruské roztržky? Ano – od Chručščova. Když začal sice nesměle, ale přece jen rozpouštět gulagy - komunistické koncentrační tábory. Číňané tehdy tvrdili, že tak oslabuje světové komunistické hnutí.

Tuhle mi jeden člověk řekl, že ta svoboda informací je jenom na překážku. Svět je prý prohnilý a dokud jsme o tom nevěděli, tak nám bylo dobře. Nevím tedy, co je dobře na tom, když si lidé myslí, že Vietnamci falšují výrobky, Čína že spěje mílovými kroky k metě světové velmoci a Kuba že je svobodnou zemí. Tohle všechno vydrží jenom chvíli.

Atributem svobody občana je i dobrá znalost věcí. Svobodný je člověk nikoli jen tím, že může získat podrobné informace o světě. Ale především tím, že je chce získat a využívat ke své orientaci. Myslíte, že jde jen o malý rozdíl? Záleží jen na tom, kde žijete. Jestli v Zavrtané Lhotě anebo na zeměkouli. Na to si musí každý umět odpovědět sám.

Hrozné je ovšem, když tato fakta záměrně ignoruje i náš prezident. Omluvou mu bylo ovšem to, že by je neznal. Potom si říkám, proč by měl vlastně být náš prezident?