27.5.2018 | Svátek má Valdemar


SVĚT: Inside job 9/11 jako politický mem (3)

19.5.2011

(První část zde, druhá část zde)

Loose Change aneb Jak se to nestalo

V uplynulých letech byly o kauze 9/11 natočeny desítky konspiračních dokumentů kolísavé úrovně. Nejvlivnějším z nich se stal film Loose Change mladého režiséra Dylana Averyho (poslední verze k vidění třeba zde, předposlední verze s českými titulky tady. Podle internetových diskuzí hlavně z něj čerpá své informace a pochyby většina konspirátorů, kteří tím nežijí takříkajíc na plný úvazek. Argumenty filmu i jeho kritiku lze nalézt také na české Wikipedii (zde), já jen shrnu, že i v něm jsou klíčovými závěry ona konspirátorská "arcipodezření" uvedená výše. Už z tohoto hesla na Wikipedii si je možné udělat jistý obrázek, co všechno se konspiračním teoretikům zdá podezřelé, přičemž jakmile u nich suma pochyb překročí jistou kritickou mez, už vůbec žádné racionální protiargumenty na ně neplatí, notabene pokud jsou podloženy tvrzeními jakékoliv americké oficiální instituce.

Ani já nemám šanci je o čemkoliv přesvědčit, ostatně nemám dost nastudováno, protože inside job 9/11 je prostě jen moje malé hobby. Můžu ale udělat něco jiného, totiž zeptat se jich (i Petra Hájka): dobrá, tak, jak se oficiálně tvrdí, se to podle vás vůbec nestalo. A jak se to tedy stalo podle vás? A podle hypotéz filmu Loose Change?

Má jistý půvab spřádat podobné konspirační alternativní historie, a tak pro jisté odlhečení ještě přidám mírně upravený překlad scénáře, který v této věci sepsal americký kolega s nickem MeToo:

Jak se to stalo podle Loose Change
Pokud stále ještě nechováte skepsi k filmu Loose Change, zkuste zodpovědět následující dotazy. Jste zlý vládní spiklenec a chcete organizovat akci ve stylu útoku na Pearl Harbor, abyste národ sjednotili v úsilí vést další válku na Blízkém východě, po které tak bažíte. Hm… nestačilo by k tomu jedno letadlo, které by narazilo do jedné z věží World Trade Center? Nebo dejme tomu jedno letadlo, které by vrazilo do mrakodrapu WTC, a druhé, které by si vzalo na mušku Pentagon? Případně tedy dvě letadla vrážející do obou věží WTC a jedno určené pro Pentagon? Proč si přidělávat trable s úplnou demolicí budov? A proč sakra ještě navíc inscenovat pád dalšího letounu kdesi uprostřed Pensylvánie?
Abyste to všechno vůbec mohli udělat (podle filmu Loose Change), museli byste do toho zatáhnout spoustu lidí. Museli byste se například postarat o evakuaci letiště v Ohiu, tajně nechat vysadit stovky cestujících, zfalšovat jejich telefonické hovory, zabít je, skrýt jejich mrtvoly, vyrobit falešné záznamy z černých skříněk, v Pensylvánii naaranžovat falešné místo katastrofy, na které by bylo třeba dopravit falešné trosky letadla. A jaký by to všechno mělo smysl?
Podle Loose Change to patrně začalo nějak takto:
(V tajné zasedačce, kdesi na utajované lokalitě…)
"Dobrá, takže je rozhodnuto: uneseme dvě letadla s našimi spoluobčany a narazíme s nimi do budov přímo v srdci našeho finančního centra, kde budou zrovna pracovat tisíce Američanů. To by mělo stačit, aby se národ naštval a šel do války."
"Myslíte, pane? Nejsem si jistý, že to bude dost. Co kdybychom našli způsob, jak ty budovy upravit výbušninami - nebo třeba nanotermitem? - tak, aby po nárazu letadel určitě spadly?"
"Hmm… zajímavá myšlenka, Smithi. A jak by se to dalo udělat?"
"Budeme muset sehnat nějaké dodavatele a asi kolem stovky dělníků a pyrotechnických expertů. A najít způsob, jak ty budovy na několik dní vyklidit. A taky je třeba se ujistit, že všichni ti dodavatelé jsou stejně zločinní jako my a nebude jim vadit vražda tisícovek spoluobčanů. Neměl by to ale být velký problém."
"Bezva. Takže jdeme do toho. Připište to na seznam."
"Promiňte, pane?"
"Co je, Johnsone?"
"Proč je potřeba, aby se ty budovy úplně zřítily? Nemyslíte si, že Američany naštvou dost ty stovky mrtvých z letadel a tisícovky dalších z obou věží WTC?"
"Držte zobák, Johnsone."
"Ano, pane!"
"Mám nápad! Dejme nějakým lidem z WTC vědět, co se stane, aby mohli z toho inside jobu náležitě profitovat."
"Vám to tedy myslí, Smithi, to je třeba přiznat! Takže jsme domluveni?"
Unisono: "Ano pane!"
"Pane, mám další skvělý nápad!"
"Poslouchám, Smithi."
"Co takhle ještě jedno letadlo, kterým narazíme do Pentagonu?!"
"Páni! Do Pentagonu?! Líbí se mi způsob, jakým váš chorý mozek uvažuje, Smithi. Dejte to třetí letadlo taky na seznam požadavků."
"Víte… neměl jsem na mysli skutečné letadlo. Uvažoval jsem o tom, že to bude raketa, přičemž veřejnosti řekneme, že to bylo letadlo."
"Aha, takže třetí letadlo neuneseme?"
"To ne, uneseme ho, ale nikam s ním nenarazíme, místo něj na Pentagon vypustíme tu raketu a řekneme, že to bylo unesené letadlo."
"A nebylo by jednodušší do Pentagonu vrazit s opravdovým letadlem?"
"Ano, pane, bylo by to jednodušší. Ale mluvil jsem se Stevensem z Úřadu Pro Dělání Věcí Daleko Složitějšími Než Je Nutné a ten si myslí, že bychom nejen měli použít raketu místo letadla, které tak jako tak uneseme. Měli bychom taky pasažéry a posádku někde vysadit, zabít je a pak letadlo vrátit aerolinkám."
"Takže někde zabijeme posádku a cestující a pak jejich mrtvá těla dodatečně dopravíme do Pentagonu?"
"Ne. Ta těla ukryjeme někde úplně jinde, třeba do masového hrobu v Iráku. Můžeme na ně navléct třeba šaty mrtvých Kurdů nebo tak něco."
"A jak vysvětlíme, že na místě katastrofy nejsou žádná těla pasažérů? Ani žádné letadlo?"
"Řekneme, že to všechno do mrtě shořelo během požáru."
"Hmmm… nedává mi to žádný smysl. Myslím, že se mi to líbí."
"Promiňte, pane?"
"Co zase máte, Johnsone?"
"Proč to letadlo musíme vrátit letecké společnosti?"
"Držte zobák, Johnsone."
"Ano, pane."
"Dobrá. Myslím, že to máme po kupě. Uneseme tři letadla a se dvěma z nich vrazíme do věží WTC, které budou předem prodrátovány a podminovány tak, že se zhroutí na prach. Třetí letadlo zmizí na tak dlouho, aby byl čas zavraždit posádku a pasažéry, a pak ho vrátíme aerolinkám. Jacksone, poznamenejte si, že je třeba najít zločinnou leteckou společnost, která v tom pojede. Na Pentagon vypustíme raketu, o níž budeme tvrdit, že je to ono chybějící letadlo. To nám konečně umožní válčit! Veřejnost bude šílet vztekem! Takže si myslím, že je vše domluveno... Počkejte, ještě moment. Když už tedy zničíme Dvojčata, pojďme zbořit taky tu menší ošklivou budovu, co stojí kousek stranou. Nikdy se mi nelíbila."
Unisono: "Ano pane! To je ono!"
"Pane? Doporučuju, abychom s dalším uneseným letadlem spadli na pole třeba někde v Pensylvánii."
"Smithi, idea zabíjení nevinných Američanů se mi líbí stejně jako každému jinému zaměstnanci vlády, ale už takhle se pohybujeme dost na tenkém ledě. Musíme najít zločinné dodavatele, kteří nám pomůžou s odstřelením WTC. Zlé kapitalisty ochotné z toho profitovat, i když sami sedí v budovách, o kterých vědí, že budou terčem útoku. Vrahy, kteří zabijí pasažéry v letadlech, jež nikam nenarazí, a pomůžou s odstraněním těl. Zločinné aerolinky, které se znovu ujmou údajně zničeného letadla. Všeho schopné vojenské týpky, co vypustí rakety přímo na budovu ústředního velení americké armády… a mohl bych ještě dál pokračovat, Smithi. Myslím, že pro naši válku bude tohle všechno bohatě stačit. Nevidím důvod, proč bychom měli útočit na nějaké pole v Pensylvánii."
"To jistě, pane. Ale ještě jste mě nevyslechl do konce. Místo toho, abychom letadlo unesli a rovnou s ním praštili někam do pole - to by bylo příliš průhledné - uneseme letadlo, přistaneme s ním v Ohiu, všechny lidi tam vysadíme a samozřejmě pozabíjíme, pak zaranžujeme falešné místo katastrofy v Pensylvánii a tam dopravíme všechny mrtvoly spolu s falešnými troskami letadla!"
"A nebylo by jednodušší to letadlo unést a nechat ho spadnout?"
"To jistě, pane. Ale když to uděláme, jak navrhuju, budeme pro naše plány potřebovat stovky dalších lidí, bez kterých bychom se jinak obešli."
"Máte pravdu, Smithi. Když jde o tak ohromně tajnou konspiraci, jakou plánujeme, čím ví lidí v tom pojede, tím líp."
"Abych nezapomněl, ještě než zabijeme cestující a posádku, nahrajeme jejich hlasy a použijeme jednu zbrusu novou a zatím dost nevyzkoušenou technologii. Díky ní vyrobíme falešné telefonáty obětí jejich blízkým, kteří pak ve sluchátku uslyší, že jejich nejdražší za chvíli umřou! Je to další cesta, jak do toho zatáhnout ještě víc lidí."
"Vy jste génius, Smithi. Nikdy jiný neumí namíchat ingredience supertajné konspirace líp než vy."
"Promiňte, pane?"
"Ale dejte si pozor na jazyk, Johnsone."
"Já osobně nevím, jestli do toho půjdu. Nestačí bohatě jedno letadlo, které se nabourá do jedné věží, na to, abychom mohli jít do války? Koneckonců v Pearl Harboru zahynulo jen několik set vojáků a vedlo to k tomu, že jsme se zapojili do druhé světové. Není v těch našich plánech trochu moc… overkillu?"
"Tak to opravdu cítíte, Johnsone?"
"Ano, pane."
"Zastřelte ho někdo."
Unisono: "Ano, pane!"

Tolik vzdálený kolega MeToo. A ještě můj dovětek: když jsem ještě býval autorem sci-fi, Ondřej Neff (Aston) nám říkával, že zápletky fantastických příběhů či horrorů se zvlášť dobře a snadno konstruují na základě zásady zvané "idiot plot" - postavy se podle ní chovají značně nelogicky, tak jak by se v reálu nikdy nechovaly. Domnívám se, že skoro výhradně příběhy na základě této zásady jsou to, co nám konspirátoři předkládají k uvěření i v záležitosti údajného inside jobu 9/11.

Ivan Kmínek


Diskuse


L. David
9:22
20.5.2011

P. Urban
21:37
19.5.2011

L. David
21:45
19.5.2011

J. Vintr
22:25
19.5.2011

M. Stuchlik
0:05
20.5.2011

J. Tejkl
9:06
20.5.2011

I. Feller
13:12
19.5.2011

J. Tejkl
14:33
19.5.2011

L. Orlita
9:31
19.5.2011

J. Kalivoda
10:45
19.5.2011

J. Kalivoda
7:42
19.5.2011

I. Schlägel
8:23
19.5.2011

J. Vintr
22:33
19.5.2011

J. Tejkl
9:11
20.5.2011

J. Vintr
11:32
20.5.2011

J. Tejkl
9:38
19.5.2011

J. Kalivoda
10:43
19.5.2011

J. Tejkl
10:55
19.5.2011

V. Novák
16:42
19.5.2011

J. Vintr
23:37
19.5.2011

I. Schlägel
7:34
19.5.2011

počet příspěvků: 23, poslední 20.5.2011 11:32

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.