27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


EKONOMIKA: Jak zvýšit náklady na vytápění? Zateplit!

29.10.2012

Po dobu, co se zabývám vztahem mezi zateplováním a již postavenými domy, jsem se vždy domníval, že zateplování domů může vést k těžkým finančním ztrátám investora díky nenávratnosti investice, poškodit vzhled domů, celková energetická bilance při započtení celého životního cyklu nemusí být kladná a že existuje ještě několik dalších důvodů, které investice do zateplování zpochybňují. Své pochybnosti jsem vyjádřil i ve dvou článcích Leninský přístup k úsporám energie a Cena za zateplení.

Až do přečtení článku v Die Weltu z 8.10.2012 pod názvem "Tepelná izolace může zvyšovat náklady na topení" mě však nenapadlo, že zejména u cihlových domů může vést zateplování paradoxně k růstu nákladů na vytápění. Proto se s vámi rozdělím o nejdůležitější části tohoto článku.

"Podle některých studií spotřebovávají izolované domy více energie než obytné domy s masívními cihlovými zdmi.

Tepelné izolace nesnižují v každém případě potřebu tepla v obytných domech. Jejich použití může naopak vést k tomu, že spotřeba energie na vytápění vzrůstá. To je výsledek řady studií, které uvádí časopis "Welt".

Při tom je zvláště překvapivý průzkum ústavu IBP pro stavební fyziku Fraunhoferovy společnosti právě znova objevený. Vědci štutgartské výzkumné instituce již v roce 1985 při nákladném srovnávání při středních zimních vnějších teplotách -4 °C zjistili, že použití izolačních materiálů nesnižuje spotřebu energie na vytápění, nýbrž ji spíše zvyšuje ve srovnání s masivními stěnami.

To, že izolační materiály nesplňují na ně kladená očekávání, vyplývá ze studie na základě jednoduché fyzikální zákonitosti: masívní zdi jsou v zimě samy schopné uchovávat teplo slunečních paprsků a odevzdávat je do vnitřních prostor až do pozdního večera. To není naopak možné u izolovaných domů pro silné vrstvy umělých hmot na vnějších stěnách. "Do vnit­řního prostoru se v žádném okamžiku nepřivádí teplo," zjistili vědci Frauenhoferova ústavu už před 27 lety.

Jedna letos vypracovaná studie univerzity v Cambridge přitom zpochybňuje matematické vzorce, používané v Německu k výpočtu teoretické potřeby energie na vytápění.

Výzkumní pracovníci v oboru architektury britské elitní vysoké školy přitom přesně srovnávali výsledky teoretických výpočtů potřeb, tzv. energetického koeficientu, se skutečnou spotřebou energie 3400 obytných domů v Německu. Výsledek: ve starších obytných domech s ne­patrnou nebo vůbec žádnou izolací byla skutečná spotřeba energie na vytápění 30 až 40 % pod vypočtenými hodnotami.

Zatímco energetičtí poradci vypočítali pomocí své soustavy vzorců u nemovitostí průměrnou spotřebu 225 kWh/m2/rok, bylo to ve skutečnosti jen 150 kWh. Naproti tomu většina nových níz­koenergetických domů vykazovala hodnoty spotřeby vyšší než vypočtené."

Tolik citace z die Welt.

Smutné je, že právě z Německa k nám přes Brusel přicházejí nové a nové iniciativy jak "šetřit" energií a všechny varovné hlasy jsou i tam přehlíženy. Kolik ještě desítek a stovek milliard korun bude muset být obětováno na oltář "Zelenému bohu" a jeho převtělením, jako jsou sluneční elektrárny, biopaliva, emisní povolenky, energetické štítky a zateplování?

Autor je místopředseda Občanského sdružení majitelů domů

Robert Axamit