27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


VEVERKY: Veverčí veteráni

11.3.2024

Končí únor a nám tak brzy začne sedmnáctá „sezóna“ v naší na nalezená veverčí mláďata specializované záchranné stanici Pinky (www.veveratka.cz), kterou dosud prošlo 1.363 nalezených veverčat. I když si totiž většina populace myslí, že veverky se páří a rodí na jaře, ve skutečnosti mohou ty „nejrychlejší“ veverčí matky porodit už na konci ledna, a tak už nyní v mnoha veverčích hnízdech po celé republice leží, přitulená či přisátá k matce, několikagramová a neosrstěná veverčí holátka.

Za téma pro náš každoroční text pro Zvířetník jsme si letos vybrali jednu z nejčastějších otázek, které dostáváme na občasných přednáškách či od návštěvníků naší stanice: „Kolika let se veverky dožívají?“ Naše odpověď nevychází z údajů ve zvířecích encyklopediích, ale z letitých zkušeností - za 16 let, co naše záchranná stanice existuje, v ní totiž postupně žily tři desítky veverek, které by nezvládly vypuštění do přírody, a kromě toho jsme mnohokrát dlouhodobě pozorovali i veverky divoké, žijící v okolí naší samoty.

Veveřátka 1

A jak tedy zní odpověď? Veverky, kterým se v zajetí dostane náležité péče (velká voliéra a kvalitní krmení), se obvykle dožívají sedmi až osmi let. Zajímavé je, že takto dlouho žijí i veverky těžce handicapované, ať už s vadou vrozenou či utrpěnou po úrazu. Vzorovým příkladem je sameček Bubula, kterému nenarostly horní zuby, celý život prožil na zprvu tekuté a později mleté a drcené stravě, a i tak se dožil devíti let.

Veveřátko

Naším „rekordmanem“, který se v zajetí dožil jedenácti let, byl sameček Krýťa, veverčí věk přes deset let je už ale opravdovou raritou. Nejdéle žijící veverka v ČR, jejíž věk byl věrohodně zdokumentován, je samička Čipulka, o kterou se v Praze starala Dana Borovská (našla ji jako ztracené mládě ještě v letech, kdy naše záchranná stanice neexistovala). Osud Čipulky jsme „korespondenčně“ sledovali od jejího dětství (a později jsme radili s její léčbou při zdravotních komplikacích v dospělosti) a proto můžeme potvrdit, že handicapovaná samička žila 12 let a 3 měsíce.

Život divokých veverek bývá samozřejmě mnohem kratší, v průměru ho z pozorování odhadujeme na dva až tři roky. Důvodem je množství rizik, která veverkám hrozí a násobí se v době páření u samců (ztrácejí opatrnost vůči okolí a k tomu si často ublíží v soubojích o samici) a během mateřství u samic (porod i následná péče o veverčata je pro samice sama o sobě velmi náročná, obzvlášť pokud jsou v horší fyzické kondici či se mateřství „trefí“ do nevhodných klimatických podmínek, především do období veder a sucha).

O téhle fotce vyšel článek: https://1url.cz/Yu5eQ

I divoká veverka ale může za ideální konstelace a s trochou šťastných náhod prožít dlouhý a šťastný život. Důkazem je hrdinka naší ´Veveřácké kroniky´, divoká veverka Pinky, která zvládla více než deset porodů a úspěšně odchovala přes padesát mláďat a i tak prožila báječný 7 let dlouhý život, či její jmenovkyně Malá Pinky, naše odchovankyně, která po vypuštění žila stejně dlouho.

Katka a Petr Soukupovi Neviditelný pes