27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


PSÍ ROZCESTNÍK: Yoda v Bavorsku – zastavení první: Walhalla

25.10.2023

Walhallu jsem měla spojenou se severskými bájemi. Slavná Odinova síň padlých bojovníků. Znám i další Valhalu – je v Jizerkách a je to poměrně neznámý jeskynní komplex částečně zaplavený Černou Nisou. A nově znám ještě jednu Walhallu. Je blízko Řezna (Regensburgu) a je to památník velikánů německého jazyka.

Walhalla

V rámci posílení národní soudržnosti Němců a Germánů v Evropě dal král Ludvík I. Bavorský vystavět v letech 1830 až 1842 za obcí Donaustauf klasicistní budovu podle vzoru athénského Parthenonu. A nazval ji Walhallou. Vyjímá se vysoko nad Dunajem no – řekněme trochu podivně.

Walhalla

Uvnitř se ukrývají busty a pamětní desky panovníků, válečníků, umělců, vědců. Všechny spojuje to, že vládli, tvořili či bádali v německém jazyce. Dodnes se busty doplňují, o zařazení rozhoduje bavorská vláda.

Walhalla

Výběr osobností je velmi různorodý – od dávného náčelníka Arminia, franckého krále Chlodvíka, přes Mikuláše Koperníka, Petra Paula Rubense, Kateřinu Velikou, maršála Radeckého až po našeho Albrechta z Valdštejna…

Walhalla

Bylo teplé odpoledne, parkoviště praskalo ve švech, louky na stráních nad Dunajem byly plné lidí – evidentně oblíbené místo pro nedělní výlet. Yoda neřešil davy lidí, dětí, cyklistů, ani spoustu psů všech velikostí.

Walhalla

Možná si namyšleně říkal, že by si taky zasloužil bustičku. Je Němec? Je. Je velikán? Je.

Pokračování příště. Foto: Xerxovi, Klikněte do kteréhokoli obrázku v textu a podívejte se do fotogalerie!

Xerxová Neviditelný pes