15.4.2021 | Svátek má Anastázie


Vípák pípák II.

11.11.2017

Jsou velké, jsou hlučné, svůj lesní domov často zaměnily za město a daří se jim v něm báječně. Řeč bude o sojkách a strakách.

Sojka

Sojka

Jsou přibližně stejně velké (tedy až na délku ocasu – tam straka jasně vede) – váží kolem 200 g a rozpětí křídel může dosáhnout až 60 centimetrů. Dožijí se i patnácti let.

Straka

Straka

Obě jsou všežravé. Straky jsou navíc jedny z nejvýkonnějších likvidátorů mršin. Vím, že jsou obě také vybíračky ptačích hnízd. Viděla jsem, jak umí sojka umlátit mladou sýkorku o okraj okapu. Ale i když jsou straky i sojky časté každodenní návštěvnice naší zahrady, díky množství keřů a vzrostlých stromů mají malí ptáčci kam se schovat a rozhodně jejich počet neklesá.

Sojka

Sojka

Nejsou to jediné zástupkyně krkavcovitých na naší zahrádce. Každý podzim nás krátkodobě navštíví kropenatí krasavci ořešníci. A nenechají nám ani jeden lískový oříšek. No a občas se ozve zakrákání a na vrchol borovice usedne vrána šedivka.

Straky

Straky

Sice se někdy vztekám, když obří hejno mladých strak v létě ječí a skřehotá už od rozednění – ale mám je ráda. Jsou inteligentní, veselé – umí i provokovat dogouna. Na krmítku jsou překvapivě plaché – a vyfotit je, to není vůbec snadné.

Straka

Straka

Jaký je váš vztah k těmto uřvaným „tetkám“?

Foto: Xerxovi

Xerxová Neviditelný pes


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!