20.10.2021 | Svátek má Vendelín


Vípák pípák II.

11.11.2017

Jsou velké, jsou hlučné, svůj lesní domov často zaměnily za město a daří se jim v něm báječně. Řeč bude o sojkách a strakách.

Sojka

Sojka

Jsou přibližně stejně velké (tedy až na délku ocasu – tam straka jasně vede) – váží kolem 200 g a rozpětí křídel může dosáhnout až 60 centimetrů. Dožijí se i patnácti let.

Straka

Straka

Obě jsou všežravé. Straky jsou navíc jedny z nejvýkonnějších likvidátorů mršin. Vím, že jsou obě také vybíračky ptačích hnízd. Viděla jsem, jak umí sojka umlátit mladou sýkorku o okraj okapu. Ale i když jsou straky i sojky časté každodenní návštěvnice naší zahrady, díky množství keřů a vzrostlých stromů mají malí ptáčci kam se schovat a rozhodně jejich počet neklesá.

Sojka

Sojka

Nejsou to jediné zástupkyně krkavcovitých na naší zahrádce. Každý podzim nás krátkodobě navštíví kropenatí krasavci ořešníci. A nenechají nám ani jeden lískový oříšek. No a občas se ozve zakrákání a na vrchol borovice usedne vrána šedivka.

Straky

Straky

Sice se někdy vztekám, když obří hejno mladých strak v létě ječí a skřehotá už od rozednění – ale mám je ráda. Jsou inteligentní, veselé – umí i provokovat dogouna. Na krmítku jsou překvapivě plaché – a vyfotit je, to není vůbec snadné.

Straka

Straka

Jaký je váš vztah k těmto uřvaným „tetkám“?

Foto: Xerxovi

Xerxová Neviditelný pes


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více...
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !