19.10.2021 | Svátek má Michaela


ROZCESTNÍK: Papouščí tokání

13.1.2009

Kuííí, kuííí, kuííí, časně ráno po rozbřesku, na větvi asi 15 metrů nad námi se inzeroval krásný papouch - Kakadu žlutoocasý - (yellow tailed black cockatoo - Calyptorhynchus funereus). Přes půl metru dlouhý, celý nádherně černý jako kus antracitu se zářivě žlutými ocasními péry. Švehla - Austrálie - Kakadu žlutoocasý 2

Abych upřesnil, ON se neinzeroval ON jenom "tokal". Nenápadně se však inzerovala jeho družka, tak jak to samičky umí (nejen tohoto ptáka, že ano...) a hormony se samečkem již konaly svý dílo. Mlátily s ním, jen to drnčelo.

Předkláněl a zakláněl se na větvi, až jsem myslel, že mu upadne tělo. On to však pokaždé vyvážil a pokračoval. Chocholku střídavě vztyčoval a ukládal a nádherný ocas se žlutými péry měl roztažený jako krocan a občas jím ve vrcholném vzrušení zatřásl, až to zarachotilo.

Vůbec mu nevadilo, že jsme pár metrů od něj. Patrně nás vůbec nevnímal, jak byl zaujat celou tou ceremonií. Nepřestával "zpívat", a když samička seskočila s vyšší větve na tu, na které byl on, tak se blahem zalykal a vypadalo to, že ho každou chvilku klepne pepka.

Věřím, že kdyby ztratil v tu chvíli balanc, tak by ani nevěděl jak lítat a spadl by na hubu éé vlastně na zobák. Velkej a krásně papouchovsky zahnutej. Tak byl zpitomělý láskou.

Jak to má ta příroda pěkně zcuknutý. Samičce stačí dát signál, že je "available". Samečkovi zapracují hormony a v procesu "prokreace" málem chcípne vypětím a vyčerpáním. Konečně v živočišné říši je dosti případů, kdy samečci po milostném aktu hynou, nebo dokonce slouží jako chutný zákusek samičce.

Švehla - Austrálie - Kakadu žlutoocasý 3

George Švehla