19.3.2024 | Svátek má Josef


MLSOTNÍK: Zeleninová mísa podruhé

9.8.2019

První část najdete zde.

Od chvíle, co ji mám doma a ona si je svým doma jistá, ji denně ruším z jejího poklidu a čtu si v ní a představuju si vůni a chuť těch popsaných jídel.

Předsádka kuchařky

A najednou jsem objevila chmelíček…ale ten já přece znám, občas si koupím malinkatou skleničku (mají ho na Mitrově) a pojídám ho k hovězímu steaku místo nakládaných okurek. A tady z něj jsou i další jídla…

Salát z chmelíčku (myslí se mladé a křehké chmelové výhonky):

50 dkg chmelíčku, sůl,1/2 citronu. Marináda: šálek vody s citronovou šťávou, podle chuti sůl a cukr, 2 lžíce oleje, 1 bílá cibule.

Mladý chmelíček očistíme, dáme do okyselené a osolené vody vařit, až změkne. Uvařený a okapaný vložíme do hlubší mísy a promícháme s marinádou, povrch salátu poklademe na kolečka pokrájenou cibulí.

Chmelíček vařený

Viz postup vaření výše, po okapání jej položíme na nahřátou mísu, pokapeme máslem a posypeme zlehka opečenou strouhankou… Podáváme s vařenými brambory.

A máme tu i jiné recepty:

Okurková polévka studená

1 salátová okurka, ¾ l acidofilního mléka nebo kefíru, sůl, čerstvě nasekaný kopr, 2 stroužky česneku

Kefír nebo Acido dobře rozkvedláme, ochutíme česnekem rozetřeným se solí a jemně posekaným koprem, mladou okurku oloupáme – nebo taky ne, nakrájíme na velice drobné kostičky a vmícháme do ochuceného kefíru nebo Acida. (Okurku nestrouháme!)

Okurková polévka chlazená

1,0 l kefíru, 1 větší salátová okurka, kopr nebo pažitka, 1-3 stroužky česneku, 6 vlašských ořechových jader, sůl, mletý pepř, 4 lžíce oleje

Okurku oloupáme – nebo taky ne, nakrájíme na velice drobné kostičky a vmícháme do ochuceného kefíru, posypeme drcenými jádry vl. ořechů a koprem nebo pažitkou, přidáme 4 lžíce oleje, podáváme s nasucho opečeným chlebem nebo se slanými rohlíky.

Okroška – salátová polévka původem z Ukrajiny

40 dkg salátových okurek, 1/4 kg brambor, 1 svazek ředkviček, 1 hlávkový salát, 1 cibule, kopr, petržel, 3 vejce natvrdo, ½ l zakysané smetany, sůl, cukr.

Vychladlé uvařené brambory nakrájíme na půlkolečka, okurku na drobné kostičky (už tady je v receptu, že bez semínek – ta odříznout), přidat omyté, na čtvrtky pokrájené ředkvičky, pokrájený hlávkový salát, pokrájený kopr a petrželovou nať, nadrobno pokrájenou cibuli a nasekaná vejce natvrdo. Osolíme, osladíme a promícháme se zakysanou smetanou a dáme vychladit.

Podáváme s nasucho opečeným chlebem nebo chlebovými plackami.

Chřest po milánsku

50 dkg chřestu, 8 dkg másla, 10 dkg parmazánu nebo pecorina, bílý pepř mletý, sůl…

Chřest oloupáme, svážeme do svazečku a uvaříme v osolené vodě, do nádoby se vkládá hlavičkami nahoru. Svazek necháme okapat a následně ho rozložíme na nahřátou místu vylitou máslem, chřest posypeme sýrem a zakápneme horkým máslem, ihned podáváme s novými vařenými bramborami nebo s toastovým opečeným pečivem.

Celerové palačinky

½ l mléka, 1 vejce, sůl, 18 dkg hladké mouky, 1 celer, 10 dkg oleje

V mléce rozmícháme vejce, sůl, přidáváme postupně hladkou mouku a vypracujeme těsto jako na palačinky, do těsta přimícháme na jemno nastrouhaný syrový celer. Na oleji smažíme tenké palačinky, které můžeme plnit slanou tvarohovou nádivkou nebo vařeným, rozdrobeným filé (nebo obranou uzenou makrelou – orestovanou na pánvičce nebo ohřátou na pařáčku) s trochou zelené petrželky.

Podáváme s bramborem.

Celerové řízky s rajským protlakem

2 velké celery, 4 lžíce rajského protlaku, 2 vejce, sůl, 5 dkg hladké mouky, 8 dkg strouhané housky, 10 dkg tuku-sádla

Očištěné celery napůl uvaříme, oloupáme a nakrájíme na tenčí plátky, jeden potřeme mírně rajským protlakem, druhý přimáčkneme, následně obalujeme v trojbalu a smažíme jako řízky, podáváme je s bramborovou kaší.

Tak tady máte další počinek Zeleninové mísy… fakt tu knížku miluju čím dál víc!

Klikněte do fotogalerie, je tam spousta další inspirace! V lepším rozlišení, tj. čitelnější fotky, najdete zde na Rajčeti.

Recepty jsou z kuchařky Zeleninová mísa, Vydavatelství obchodu v Praze, 1965

Sharka.68 Neviditelný pes