28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


MLSOTNÍK: Kuchyň líné hospodyně (archiv)

19.5.2023

Původně vyšlo na Zvířetníku (Neviditelný pes) 3. 11. 2006, odkaz zde.

Hned na začátek bych chtěla upřesnit termín „líná hospodyně“. Vařím ráda, jediná podmínka je větší počet strávníků, ale na co mě neužije, jsou složitá jídla, při jejichž přípravě zašpiním všechno nádobí, co mám v kredenci.

Takže mezi moje oblíbené jídla patří tzv. jednohrncovky. Třeba zapékané brambory, že bych je napřed uvařila ve slupce, pak oloupala… ne ne, tak se to u nás nedělá.

Takže úprava pro líné hospodyně:

LÍNÉ BRAMBORY:)
Oškrabané brambory nakrájím na kostky cca 1,5 - 2 cm, cibuli na kostičky, klobásky dle libosti (vegetarián klobásku vynechá), na mrkev vezmu starý dobrý „V krouhač“ a vyrobím z ní hrubší nudličky, česnek někdy namačkám, někdy utřu, jindy nasekám na drobounké kousíčky.

Základní suroviny na „líné brambory“, kocour se nepočítá.

Všechno průběžně sypu do nádoby, v níž se budou brambory péct, osolím, opepřím (od doby, kdy jsem vyrobila „ohnivé“ brambory, opatrně) a zakapu worcestrovou omáčkou. Promíchám, přikryju a strčím do trouby.

Dále si nachystám zelí, normální hlávku či její část, nakrouhám na širší a kratší nudle. Těsně před dopečením přidám zelí tak, aby bylo měkké, ale zůstalo na skus. Ne aby změklo na kaši.

No a pak všichni, kdo jsou v dosahu té úžasné vůně, tlučou lžícemi do misek a dožadují se ochutnávky. A většinou se ochutnává tak dlouho, dokud není hrnec prázdný.

Při vaření jsem zašpinila jen pečicí nádobu, nůž, prkénko, škrabku na brambory, a protože jsem líná, tak i „V krouhač“, no a vařečku a lžíci na ochutnávání.

Během pečení (uznávám, že to nějakou dobu trvá) uklízím, žehlím, případně připravuji další „žravé“ pochoutky.

Třeba celerovou pomazánku, tu můj muž miluje natolik, že je ochoten strouhat celer! A to dodnes tvrdí, že celer nejí, toto že je jen výjimka potvrzující pravidlo.

Příprava je opět jednoduchá:

CELEROVÁ POMAZÁNKA
Syrový celer nastrouhám na jemné nudličky (bezpodmínečně nutné, aby byly jemné), zakápnu olejem a promíchám, aby olej „zalepil“ celeru póry a ten pak nenasál moc majonézy, osolím, okyselím citrónovou šťávou a nakonec vmíchám majonézu. Pomazánku lze zjemnit nastrouhaným jablíčkem, či kouskem sýra.

Suroviny na celerovou pomazánku, patří sem ještě olej

Mažu zásadně na BÍLÉ pečivo a přidávám vajíčko natvrdo (na kolečko rohlíku stačí třeba jen čtvrt kolečka vajíčka). Servíruji se slovy: „Jezte celer, visí vám parohy.“ Obvykle po překonání počáteční nedůvěry celerová pomazánka mizí velmi rychle.

Další „zdravá“ pomazánka je pro změnu mrkvová:

MRKVOVÁ POMAZÁNKA:
Místo celeru nastrouhám mrkev, jablíčko (sýr tentokrát vynechám), olej, sůl, majonéza. Pozor, teď jediná změna - nedávám citrónovou šťávu, ale na jemno nasekanou cibulku.

Suroviny na mrkvovou pomazánku, olej si opět přimyslete

Opět podávám s bílým pečivem.

Přeji dobrou chuť.

Ilustrační foto Lika

Jarka Kašlíková Neviditelný pes



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !