19.3.2024 | Svátek má Josef


MLSOTNÍK: Kuřecí prsa s jarní (protože zelenou) nádivkou

19.4.2019

Dnes bychom měli správně držet půst, takže tento recept je pro inspiraci. Navíc jarní, protože je v něm zelená nádivka.

Co budeme potřebovat?

Kocour není součástí surovin

  • Kuřecí prsa
  • Plátky slaniny
  • Zelenou cibulku
  • Česnek
  • Zelenou petrželku
  • Sýr – třeba balkánského typu, nebo jakýkoli jiný
  • Pepř, sůl
  • Trochu strouhanky, tuku a možná i zelenou papričku – volitelně pálivou.
  • Citron

Tolik originální recept, ale jak uvidíte níže, praxe může být jiná :-)

Tak jedem.

Lehce osmahneme zeleň

Na pánvi necháme rozpustit trochu másla nebo jiného tuku. Zelenou cibulku zatím nakrájíme nadrobno, totéž česnek i papričku, a vše vysypeme na mírně rozehřátou pánev s tukem.

Promícháváme a necháváme jen zavadnout, případně zesklovatět. Jde jen o to, aby to nebylo zcela syrové. Pak to vyhrneme do mísy nebo na talíř a necháme vychladnout.

Po vychladnutí přisypeme rozdrobený/nastrouhaný sýr, zelenou nakrájenou petrželku, pepř (sůl ne, sýr je slaný) a trochu strouhanky. Úmyslně nepíšu poměry, ale na dvě kuřecí prsa jsem potřebovala asi tři zelené cibulky, tři polévkové lžíce sýra a jednu polévkovou lžíci strouhanky. Na petrželku jsem slavně zapomněla (pásla by tam!) a pálivou papričku jsem doma neměla. Prostě té nádivky není potřeba moc.

Přidáme sýr a strouhanku

Pak vyrobíme z kuřecích prsou kapsy – je to moc pěkně znázorněno v inspirativním videu (odkaz zde). Totiž podíváme se, kde má porce prsou na rubu takový ten volný proužek masa, a pak porci podržíme v dlani (nebo na prkýnku) lícem nahoru tak, abychom nůž zaryli do masa z boku na opačné straně, než je ten proužek.

Nožem pak zašermujeme šem tam šem tam, abychom vytvořili dostatečný vnitřní prostor a vstupní otvor přitom zůstal relativně malý. Tím otvorem pak nacpeme dovnitř nádivku, co nejdál to jde. Je dobré počínat si opatrně, kuřecí maso je křehké.

Nadité a obalené porce.

Všechno se vám do masa asi nevejde, ale nic nepřijde nazmar, nebojte.

Maso trošku osolte a popřete a zabalte do plátků slaniny tak, abyste zakryli ďoury, z nichž hřezne nádivka, a aby se volné konce slaniny překřížily dole – tam, kde maso dolehne na pekáček. Nijak slaninu neutahujeme, nešpendlíme.

Do pečicí misky nebo pekáčku nejdřív pohodíme zbylou nádivku a na ni položíme porce naditého a obaleného masa. Nepodléváme.

A upečené.

A dáme péct.

V originálním receptu se píše, že máme péct cca půl hodiny na 220 °C (425 °F). Trouby nemajíc, pekla jsem v remosce, která vydá 150 °C, a pekla jsem cca 45 minut.

Když je dopečeno, podlejeme maso ještě v pečicí míse čerstvou citronovou šťávou - já potřebovala cca z poloviny malého citronu, může být víc. Promícháme se zhnědlou přichycenou šťávou a volnou nádivkou a výsledkem důkladně polejeme i porce.

A bylo to prostě báječné.

Podáváme s vařenými brambory, ale určitě to jde i s rýží.

Dobrou chuť!

Já vím, že nádivek do drůbeže existuje hafol. Ale tato se mi líbí, protože je jednoduchá a přitom opravdu chutná.

Přeji dobrou chuť, ať budete vařit cokoliv.

A přeji moc pěkné Velikonoce.

Foto: Lika

Lika Neviditelný pes