25.7.2021 | Svátek má Jakub


AKČNÍ MLSOTNÍK: Jak na věc

7.12.2018

Právě jsem pochopila, proč se na Vánoce nebo před Vánoci plní kočičí útulky novými obyvateli. Několik adeptů na ubytování bych měla i já. Naštěstí mě ten vztek na ně vždy rychle přejde a proto si novou posluhu hledat nemusí.

Arašídy s chilli

Arašídy s chilli

Tak třeba dneska, rozhodla jsem se, že vyrobím na aukci 2018 tajuplnou pikslu, k jejímuž obsahu vítěze dovede indicie. Zkuste si pracovat s kočkou za krkem, s kočkou na hlavě, s kočkou střídavě na obou ramenech. Míchejte nebo nalévejte čokoládu do košíčku, který najednou zmizí, nebo se snažte necvrndat čokoládu vedle a při tom jedním okem sledujte, co se děje za vámi.

Pokud kočka získá pocit, že dozadu nevidíte, skočí. A v tu chvíli se košíčky rozletí na všechny strany, naložené třešně v rumu se rozkutálí po podlaze a vy zachráníte mašinku na rozpouštění čokolády v posledním okamžiku.

Višně v rumu i s peckou

Višně v rumu i s peckou

V duchu napočítáte do 3, někdy i do 10, zadržíte všechny vulgarismy, které vás v tu chvíli napadají, posbíráte po zemi rozmetané košíčky a višně, vhodíte vše do odpadkového koše, podlahu setřete vlhčeným ubrouskem, umyjete si ruce, znovu rozestavíte čisté košíčky a naplníte je ovocem, naloženým v rumu.

Když tuto činnost provádíte potřetí, přemýšlíte, kde sehnat 9 přepravek, abyste je všechny zavřeli. A nebo jestli je vyhodíte na balkon, který není zasíťovaný. Ale jak dlouho tam v té zimě vydrží? Nakonec uvažujete i o tom, jestli se na té lodžii nezavřete sami, bohužel v mrazu se čokoláda nerozteče a trpělivost už vám dávno došla, mezi zuby cedíte ještě horší nadávky než ty, které jste poprvé spolykali, a v duchu si představujete nádhernou situaci, jak zastavujete u Pavly, za dveře útulku stavíte krabici převázanou motouzem a u ní necháváte dopis: Pavlo, promiň, jinak to nešlo! Jedině tato představa chrání kočky před zabitím.

Višně zality čokoládou

Višně zality čokoládou

Nakonec se dílo podaří. Košíčky jsou naplněny, bonbóny vyrobeny a odpočívají na lodžii, kde ztuhnou, a vy je budete moci narovnat do tajuplné piksly. Začínáte se i těšit, jak si na nich vítězka pochutná. Dobrou chuť Liko, ti popřeji až v sobotu v Uhříněvsi, doufám, že bude oceněna nejen chuť a ruční práce, ale i týmový duch...

sharka.68

Receptík: rozpustíte čokoládu nebo bílou hmotu s máslem nebo trochou 33% smetany a rozmícháte, do papírových košíčků naskládáte, co je vám libo. Já třeba buráky s chilli a solí nebo višně v rumu.

Do bílé verze lze dát slané krystaly pokapané limetou a přestrouhnuté limetovou kůrou (na jeden bonbon: 2 krystalky soli, kapka limetové šťávy, trošičku limetové kůry), dává se hned do košíčku čerstvě zalitého rozpuštěnou hmotou. Jde smíchat i hmota s kůrou a šťávou a dávat do košíčků jen ty dva krystalky soli...

Do tmavé verze je to dobré s pomerančem nebo mandarinkou

Do bílé hmoty lze místo smetany nalít i ajrkoňak a rozmíchat... Potom už nic nepřidávat, jen nalít do košíčků... nebo malinko přesýpnout skořicí...

Uloženy v krabičce

Uloženy v krabičce

Následuje reportáž z pohledu smečky:

Cecilka vše dozoruje s ramene kuchařky

Cecilka vše dozoruje s ramene kuchařky

Bezule: Máma má mísu! Dá do ní jídlo!

Pitina: (dívajíc se na Bezuli) To je materiál...

Nenelka-Blonďatá noha: Co to je za přístroj???

Če-čen: Nehejbe se to, mrtvý je to, nechci to!

Pidikočka: Pche, je to menší než já!

Noriska: Není to bubák?

Majolenka: Ty jsi bubá!

Miňák: Nic zajímavýho pro kocoury...

Cecilka: Jů, to jsem ještě neviděla!

Já: Vypadněte! U tohodle vás fakt nepotřebuju! Slezte z toho stolu, nechte na pokoji ty košíčky! Če-čen! Ty jsi neslyšela? Cecilko, nech to... a košíčky jsou všude... višně taky... Smečka zmizela. Kromě Cecilky... Neskákej! Neeee...

A zbytek už znáte :D

Přejeme dobrou chuť!

Foto: Sharka. Klikněte do kteréhokoli obrázku v textu a podívejte se do fotogalerie, a další obrázky si můžete prohlédnout přímo zde na Rajčeti.

Sharka Neviditelný pesKONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více...
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !