19.3.2024 | Svátek má Josef


MLSOTNÍK: Konečně gazpacho

28.6.2019

Vím o gazpachu už spoustu let, ale ještě jsem ho neochutnala. Vždy jsem sáhla po svých letních stálicích, potřeby ani sil poznávat v parnu novoty nemajíc.

Ale tohle inspirativní video mě opravdu inspirovalo, navíc je plná sezóna těch správných ingrediencí, tak jsem se rozhodla to okusit. Totiž je v něm i broskev.

Uvedu sem recept z videa, jen předesílám, že jsem toho dělala poloviční množství:

Takže potřebujeme (na 6 porcí):

  • 2 vrchovaté půllitry žlutých cherry rajčat
  • 1 hrnek (kafáč) červených cherry rajčat
  • 2 menší zralé broskve, klidně chlupaté
  • půlku okurky hadovky, oloupané
  • 1 oranžovou masitou papriku
  • 2 polévkové lžíce nakrájené cibule (žluté nebo bílé)
  • 1 stroužek česneku
  • Koření: 2 čaj. lžičky soli
  • 2 polévkové lžíce bílého vinného octa (může být asi i na suši, prostě ne moc ostrý ocet)
  • 3 lžíce dobrého olivového oleje
  • 1 limetka - šťáva z ní
  • cca 1/4 l studené vody
  • Na dozdobení na talíři - čerstvá bazalka a nadrobený kousek slaného sýra, třeba balkánského typu.

Základní ingredience na gazpacho

Co jsem vynechala:

1/2 čaj. lžičky mletého římského kmínu (protože ho nemám ráda), chilli nebo kajenský pepř dle ctěné chuti (tu neměla, tak proto).

Tak jedem.

Znovu připomínám, že jsem tvořila ze zhruba polovičního množství.

Jelikož jsem neměla žádná cherry rajčátka, natož žlutá, sáhla jsem po normálních červených, ovšem dobře zralých a s výbornou chutí. Pokud mají rajčata takový ten dřevitý „šušeň“, raději ho vyřízněte, rušil by. Broskve se mají oloupat, asi aby někomu nezaskočila šlupička. No budiž, šlo to snadno a šlupky jsem hned ládovala do pusy. A okurka se má taky oloupat - zde z estetických důvodů, protože když se zelená barva přidá ke žluté nebo červené, vznikne na pohled nechutná kaše. A to my nechceme, my toužíme po lákavé zlatooranžové dobrotě vybízející: dej si mě, jsem mňamka!

Všechno se nakrájí na kousky a vhodí do mixéru nebo nádoby, kterou zvládne tyčový mixér. Vhodíme tam všechno včetně vody a koření. Se solí jsem byla opatrnější. A další drobné upozornění - nepřežeňte to s cibulí. Já dala malou, tak 2,5 cm v průměru, což bylo asi množství na plnou dávku (a já dělala poloviční). Po rozležení získalo gazpáčo značné grády!

A pokud ještě dobíráte loňský česnek, určitě mu vykuchejte klíček s příslušenstvím - po něm totiž všechno získává nepříjemnou pachuť. Já měla česnek už letošní.

Takže máme rozmixováno a slabší povahy - nebo když chcete polévku předložit zpovykané návštěvě - výsledek přecedí. Má to, pravda, tu výhodu, že se pak váš úsměv neskví červenými flíčky mezi zuby.

Polévka se má nejdřív vychladit. Jelikož se mi do úložné nádoby nevešla všechna, ochutnala jsem rovnou z mixérové nádoby pár doušků.

Naprostá lahoda! Byla jsem překvapená. Ta broskev tomu dodala takovou jemnost, bylo to prostě vynikající. A barva... ta se mi sice nepovedla zlatá, ale připomínala syté pomerančové květy. Což rozhodně není k zahození.

Po několika hodinkách chlazení jsem si v tom vedru opravdu pochutnala:

Gazpacho.

Napadlo mě, že pokud máte po ruce pořádně zralou nějakou tu meruňku, mohli byste ji zkusit místo broskve.

Jen znovu připomínám, cibule stačí troška. Hned po rozmixování se chová naprosto mravně, ale po vychlazení ji rozhodně nepřehlédnete. Nebo nepřechutnáte :-)

Přeji dobrou chuť, ať budete vařit cokoliv.

P.S.: A ještě závěrečný tip na využití broskví: vypeckujte, nakrájejte, vhoďte do džbánu a zalijte červeným vínem natolik, aby byly ponořené. Nic víc, nic míň. Dejte džbán do lednice a choďte si na tenhle dospělý „kompot“ :-) Tento recept pochází ze severoitalských končin hraničících se Slovinskem. Takže ještě jednou: dobrou chuť.

Vlastně už prázdninovou!

Foto: Lika

Lika Neviditelný pes