18.10.2021 | Svátek má Lukáš


PSI: Zlá bestie nebo normální pes?

27.7.2005 19:58

Je náhoda, že jsem psa kterého se to týká, minulý týden poznala a zaujal mne, a tak mi to nedá a musím se ho zastat.

Shodou okolností jsem byla minulý týden s kolegy v Kutné Hoře a dotyčného psa jsem tam před restaurací Kometa několikrát viděla. Musím říct, že VŽDYCKY byl uvázaný na vodítku nahoře nad trávě asi 1,5 m nad chodníkem (tedy mimo běžný prostor pro chodce), u sebe misku s vodou spal nebo koukal kolem sebe.

Nebo ho majitelka měla v kavárně na zemi pod stolem, opět na vodítku a pes naprosto nikoho neohrožoval. Lidé na něj běžně mluvili, hladili ho a on se choval pohodově až jsem si říkala, že mu musí být asi vedro, když by na sobě nechal dříví štípat. Kontakt s ním byl možný, ale vždy po dohodě s majitelkou.

Píši proto, že se nějak zapomíná v dnešní době plné hysterie vůči psům na základní pravidlo, které nám rodiče vštěpovali od dětství: totiž že k cizímu psu se přece nepřibližuji bez souhlasu majitele. A už vůbec ne když pes spí, aby ho vyrušil a zaskočil cizí člověk!!!

Nebyla jsem u toho, ale umím si živě představit jak to asi bylo. Je mi té holčičky opravdu líto, ale podle mne to byla pravděpodobně její chyba - v jedenácti letech už je dost velká, aby si uvědomila možné nebezpečí. Snad chápu i rozhořčeného tatínka, ale proboha - buďme objektivní. Jestliže je někde uvázaný pes (a já ho viděla několikrát VŽDYCKY!!! uvázaného a ne bez vodítka) a já náhle vstoupím do jeho teritoria a něco se stane, nemohu z toho vinit majitele psa, ale jen sám sebe a vlastní nezkušenost a neznalost...

Nejsem žádný fanatický pejskař, je mi jasné, že spousta majiteli nezvládnutých psů představuje velké nebezpečí a je potřeba proti němu bojovat - ale zrovna tenhle leonbergr mi připadal jako dobračisko od kosti. Bohužel, dnes se každý rád přidá ke křižáckému tažení, že za všechno může pes!

Článek z Blesku:

Majitelce leonbergera hrozí až dva roky. Dítě museli hned operovat

Pes prokousl Kačence (11) obličej!

Další případ napadení dítěte psem! Rozzuřené zvíře se vrhlo v Kutné Hoře na jedenáctiletou Kateřinu Novotnou a zakouslo se jí do obličeje! Lékaři nevylučují trvalé následky! Tento pes rasy leonberger, který může vážit až 75 kilo, údajně na člověka nezaútočil poprvé!

Incident se odehrál před kutnohorskou restaurací Kometa, v těsné blízkosti chrámu sv. Barbory, kudy celý den proudí davy turistů. Byla sobota kolem půl osmé večer. Útok sledovaly desítky lidí.

"Pes spal na chodníku. Ta dívenka si ho chtěla asi pohladit. Najednou se ale probudil a zakousl se jí do obličeje. Bylo to strašné," líčil otřesný zážitek jeden z návštěvníků historického města.

Katku ošetřili lékaři v kutnohorské nemocnici a záchranka ji okamžitě převezla na plastickou chirurgii v Praze-Vinohradech. "Utrpěla tržnou ránu na nose dlouhou asi pět centimetrů a další tržnou ránu na dolním rtu. Operovali jsme ji a včera byla přeložena z jednotky intenzívní péče na pokoj. Když nenastanou komplikace, mohli bychom ji do konce týdne propustit domů," konstatoval mluvčí nemocnice Leoš Kabát.

Lékaři ovšem nevylučují, že dívka může mít do konce života na obličeji jizvy. "Případ vyšetřujeme pro podezření z ublížení na zdraví," řekla Kateřina Dlouhá z kutnohorské policie.

Majitelce psa tak hrozí až dvouleté vězení. "Budu požadovat maximální možnou satisfakci. Už proto, jakým způsobem k celé záležitosti majitelka přistupuje. Pes se totiž včera opět pohyboval na stejném místě bez košíku a vodítka," řekl otec zraněné dívky Radek Novotný.

Navíc problémy s tímto zvířetem měly být už dříve. Měl dokonce napadnout pošťačku.

Jan Doležal (26. 7. 2005)

Monika Reichlová