20.10.2021 | Svátek má Vendelín


PSI: Psí blechy na člověka...

16.4.2020

... nejdou?

Existuje prý nějaký film - lidi, alespoň ti, které znám, ho prý děsně baští. A v tom filmu si prý berou na paškál nějakýho chudáka čtyřnožce a na plnou tlamu, před ním, jako by tam vůbec nebyl, přemítají, jestli náhodou nemá blechy. A pak prý jeden z nich řekne, že jsou to blechy psí, který na člověka nejdou.

Asi víte, jak to dopadlo.

Nakonec si blechy smlsly i na nich. A patří jim to. Za tu jejich neomalenost...

Žádný pes není nijak zvlášť nadšený, když ho blechy všude koušou. Jo, to mi připomíná... lidi jsou někdy vážně podivíni. Bůhvíproč říkají: „Dobrou noc a ať tě blechy štípou celou noc.“ To bych nepřál ani svému největšímu soku v lásce, kterým je ten vořech od vedle.

V tom lepším případě to v kožichu jenom trochu šimrá a přijdete o pár kapek krve. Když mají ale psi co dělat s celou smečkou blech (v mých očích jsou to teda pořádný šelmy, proto smečka), tak už to přestává být psina. Svědí je celý pes a nejčastěji vzadu kolem ocásku a na bedrech, kam si strašně špatně dosáhnou.

Mimochodem ty bedra, ty jsem vyčet v jedný chytrý knížce, co jich máme doma fakt hafo. (Jo a tohle slovo se zas používá hlavně u nás v Brně a správně by se prej mělo říkat „fakt hodně“, ale když mně se to slovo strašně líbí, páč je mi nevimproč tak nějak HAFo blízký a dobře se mi vyslovuje.)

Brex

Brex

No... tak zpátky k těm blechám.

Když je jich fakt hafo, tak můžou jednoho pěkně potrápit. Nejenže z vás můžou vysát tolik krve, že jste z toho pak pěkně vybledlí, ale taky vám můžou způsobit takový svědění, že se drbete a drbete, až si klidně vydrbete díru do kožichu.

To, že vás vaši spolubydlící za blechy rozhodně nepochválí, to snad ani nemusím říkat. Pokud bydlíte v domku se zahradou, dost často si, jako by toho už tak nebylo dost, vykoledujete vyhazov z domu. A zalez si třeba do psí boudy, nám je to fuk.

Mně se to teda zatím nestalo. Je mi sotva rok a s blechama jsem ještě tu „čest“ neměl (takže vůbec nechápu, proč mí páníčci tvrdí, že jsem jak pytel blech...). Ale v psím světě se o nich mluví pořád. Skočí prý na tebe dřív, než řekneš hop. Nebo tak nějak se to říká.

Takže pokud můžete, doporučuju zdaleka se vyhnout zanedbaným zvířatům ze sousedství, kterým se kožichy blechama jen hemží. A taky se raději nekamaraďte s ježky. Ti vás totiž blechama obdarují skoro pokaždý, když s nimi chcete navázat nějaký bližší kontakt.

No a kam já bych teda v životě nešel - a vůbec nechápu, co na tom lidi vidí - to jsou bleší trhy. Už jen když o tom píšu, začínám se nějak nápadně drbat...

tlapka

Tak budu raději končit.

Pac a pusu,

Váš Brex

Zapsal Red Dog, který rovněž pořídil foto.

MVDr. Zuzana Červená Neviditelný pes