27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


PŘÍRODA: Moje množárenské pokusy

21.9.2023

Tuhle o víkendu jsem přesazovala různou pokojovou květenu. Hlavně jsem s pomocí dcery rozsadila fíkusy benjamíny z velikého samozavlažovacího květináče, neb rostly nad poměry a ty zelené jsem už nechtěla. Nechala jsem si jen ten panašovaný, ten roste pomaleji. Naštěstí ty nechtěné naše dcera ráda adoptovala a odpoledne si je, zasazené v květináčích, oba odvezla. Autobusem a tramvají, ten větší měl 2 metry...
No večer si pak stěžovala, že kocouři museli ochutnat a pak blinkali...

Došlo i na přesazení manga, tak jsem začala psát jeho historii a strávila večer hledáním fotek... V PC až na jednu (ta pecka) nebyly... Ale nakonec jsem je našla v záloze tabletu. Naštěstí, byla jsem přesvědčená, že dokumentární fotky existují...

Co se týče rostlinstva, jsem totiž hračička.

Byly doby, kdy jsem si pěstovala kaktusy ze semínek - je to docela věda.
Některé z těch semenáčků mám dodnes, už jako kvetoucí rostliny, staré 30-40 let.

Stále něco řízkuji (pelargonie, občas rododendrony, hortenzie, tamaryšek, oleandry...), hřížím vistárie nebo zkouším ledacos pěstovat ze semínek a pecek.

Takhle jsem si před lety vypěstovala semenáčky broskvoní. Na doporučení pána, který nám chodil seřizovat plynový kotel. Totiž odcházela nám prastará vynikající broskvoň a on tvrdil, že i semenáč bude pravděpodobně mít dobré plody.
Minimálně u dvou ze čtyř se to potvrdilo, tu menší a ještě jednu jsem přestěhovala do Modřan a letos se v růstu pěkně rozjely. Kvetly, ale bohužel bylo chladno a nelétal žádný hmyz.

Občas podlehnu a pokouším se pěstovat všelijakou exotiku, s různými výsledky.

Několikrát jsem vypěstovala avokádo, to je ovšem rostlina, která se nedá rozumně pěstovat v bydlení s ústředním topením. Žene do výšky, shazuje listy (asi suchý vzduch) a po čase je to vysoký holý klacek s pár listy nahoře.

Salaka jedlá | foto: Berthe Hoola van Nooten, wikipedie

Loni jsem dostala semena hadího ovoce, vyklíčila, ale rostlinky během krátké doby nepřežily moji péči. Ani mě to moc nemrzelo, rostliny měly značně otrněné do dřevita stonky a nevypadalo to, že bych o takovou pichlavou pokojovku stála... Kromě toho je to palma Salaka jedlá (Salacca zalacca) a má podle Wikipedie šestimetrové listy...

Loni koncem ledna se ke společnému obědu s dcerami dělal mimo jiné salát, jehož součástí bylo mango. Zaujala mě ta pecka... Tak jsem zapátrala na netu a podle návodu pecku vložila do pytlíku s velkou hrstí substrátu na množení, zalila a uzavřela drátkem. Pytlík jsem postavila na parapet jižního kuchyňského okna a ponechala osudu. Na to okno od září do dubna svítí slunce, pokud tedy svítí. Od května do srpna ne, slunce je vysoko a okno stíní převis horního patra.

Manga do salátu

Pecka z manga

Pecka prý může klíčit až dva měsíce. Parapet je široký, pytlík byl těsně u skla a před ním nějaká kytka v květináči, tak jsem obsah pytlíku nijak zvlášť nekontrolovala.

Maličký mangovník

Ovšem - podle data fotky - jsem už 24. února 2023 zjistila, že v pytlíku něco roste... Ano, mango vyklíčilo, pytlík mu byl malý a ta rostlinka vypadala podle toho :-). Urychleně bylo vysvobozeno a dostalo vlastní květináček. Ten zakroucený stonek mu ovšem zůstal dodnes. Po roce je z něho docela hezká pokojová kytka.

Mangovník, začátek září 2023

Nedávno jsem ho přesazovala, za ten půlrok docela vyrostlo. Ale hlavně vypadá, že nemá problém s bydlením v kuchyni.

Foto: Jajka

Jajka Neviditelný pes