30.10.2020 | Svátek má Tadeáš


AUSTRÁLIE: Orchideje

15.5.2018

Moje žena Míla už nějakou tu dekádu pěstuje ve velkých květňácích orchideje. Má k tomu kousek vydlážděné zahrady, nad kterým se klene silná síťovina, která filtruje zdejší ostré sluníčko, aby orchidejky nespálilo. To ovšem neznamená, že by sem tam nebyl nějaký takový květňák i jinde na zahradě a nebo i v domečku na balkóně. Výhoda zdejšího klima je, že kytky mohou být celoročně venku na čerstvém vzduchu.

Mílina orchidejová zahrada

Mílina orchidejová zahrada

Protože Míla není v okolí sama, kdo této kratochvíli holduje, tak tito pěstitelé si vytvořili zájmovou skupinu, kde si vzájemně vyměňují zkušenosti a obvykle jednou za rok výsledky svého úsilí vystavují v nějaké místní hale, která je zrovna volná k pronajmutí za rozumnou cenu. I když orchidejky plně rozkvétají trochu později, tak o víkendu, v sobotu a v neděli 21. a 22. dubna, se tady u nás pod kopcem, ve čtvrti Emu Plains, v malé školní hale, výstava konala. Návštěvníci zaparkovali u haly pod krásným a velkým eukalyptem, aby pak své oči potěšili nádhernými květy.

Výstava orchidejí v Austrálii

Výstava orchidejí v Austrálii

I když to bylo letos dosti brzo, tak rozkvetlé kytky zaplnily dlouhé, k sobě přiražené stoly, čtyřmi řadami. Symbolické vstupné $ 2 na hlavu bylo na část úhrady za pronájem a spotřebovanou elektřinu. Jinak celá tato atrakce byla pořádána nadšenými dobrovolníky z řad pěstitelů bez nároků na odměnu.

My, Míla a já, jsme tuto výstavu shlédli v neděli 22. dubna po obědě, cestou do ČSCC. Tedy Česko-Slovenského Country Clubu, zde oplývající zkratkou CCC (CzechoSlovakian Country Club), kde se událo vzpomínkové odpoledne na divadelní provedení cyklu „Pohlednice z České republiky“, tedy zde zněl název „Postcards from The Czech Republic“, které zde červenci roku 1998 probíhalo.

ČeskoSlovenský country club, Austrálie

Promítal se videozáznam, tedy to co z něj zbylo, a vedly se vzpomínkové řeči těch, kteří se tehdy této kulturní akce zúčastnili. Byl to tehdy houf, převážně mladých Čechů, Moraváků a Slováků. Tuto vzpomínkovou akci zorganizovala naše zdejší loutkářská královna a tehdejšího happeningu účastnice, Lenka Muchová.

Odpoledne se vydařilo, počasí nám přálo, pohoda vládla krajinou, účastníci se pobavili a zavzpomínali i na ty, kteří nás předešli tam, kam všichni dříve a nebo později míříme, a já jsem si dovolil jak kytky, tak i vzpomínkové odpoledne zaznamenat na fotky, které jsou zde na Rajčeti (kytky zde a vzpomínková akce tady).

 Foto: George Švehla. Psáno 30/4/2018.