5.10.2023 | Svátek má Eliška


MLSOTNÍK: Divoká rajčata

25.8.2023

Znáte? Máte?

Už pár let mi kamarádka na dovolenou přiváží mističku pidirajčátek na ochutnávku. Vloni mi to nedalo a objednala jsem si u ní sazeničky. Protože, vážení, tihle prťavci jsou chuťově nejvíc nejlepší rajčátka na světě! :-) Velikost plodů je cca 1-2 cm, chuť lahodná, výrazně sladká, slupka měkká.

Divoká rajčátka v květináči, jsou vynikající

Kamarádka má rajčátka v koutu zahrady, varovala mě, že divočáci jsou opravdu divocí, časem z nich člověk může mít neprostupnou džungli. Rajčatoví trpaslíci se umí sami vyset ze spadaných plodů, stačí dané místo na zimu zakrýt, s půdou nemanipulovat, nerýt. Navíc jsou oproti běžným rajčatům i poměrně odolní vůči plísni bramborové. Abych to zkrátila, zhruba od začátku června jsem hrdou majitelkou těchto „pimpošů“. Říkám jim tak, neboť jejich ofiko název zní Solanum pimpinellifolium. :-)

Růženka se na tu úrodu zubí

Dostala jsem 6 sazeniček, takové útlé nitky to byly vyrýpnuté ze samovýsevu, pomalu se ztrácely v květináčku. Po zralé úvaze jsem vyloučila zasazení do země – slimáci by měli hody. Ocásky jsem nechala v květináčcích řádně povyrůst, pak jsem půlku darovala a půlku jsem zasadila pěkně hluboko do obřího květináče. A začaly se dít divy. Z ocásků se během pár týdnů stala široká, bujná houština, která začala ve velkém nakvétat. Umístění v květináči se osvědčilo i při bouřkách, stačilo houští šoupnout ke stěně domu, aby vítr a liják rostliny neponičily.

Troldíka taky zajímají

Nyní sbírám plody své práce. Tedy práce… S divokými rajčaty je práce téměř nulová, výhony se nevyštipují. Jen je potřeba opravdu hojná zálivka, vody vypijí velmi mnoho, svědčí jim každodenní doslova „prolití“. Na to mě kamarádka upozorňovala a měla pravdu. Zajímavé je, že při tak vysoké spotřebě vody rajčátka nepraskají. Dozrávat a červenat se začali pimpošové druhý týden v srpnu. Kdykoliv teď jdu kolem té nádhery, nevydržím to a průběžně rajčátka požírám.

Divoká rajčátka v květináči

Jestli jste tenhle typ rajčat neznali, vřele na příští sezónu doporučuji. I pro pěstování na balkóně jsou více než vhodná. Moc pěkný článek o nich najdete zde na tomto odkazu (zveřejněno se souhlasem autora).

Užijte si zbytek prázdnin a léta.

Foto: Fifi

Fifi Neviditelný pesKONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !