27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


MLSOTNÍK: Zimní recepty z hor (archiv)

8.12.2023

Původně vyšlo na Zvířetníku (Neviditelný pes) 5. 1. 2007, odkaz zde.

Vybrala jsem pro vás recepty z jihotyrolské kuchyně (severní Itálie, území v okolí Merana a Bolzana, pobýval zde v Brixenu K. H. Borovský), kde jsem nějakou dobu pracovala a místní kuchyni jsem si doslova zamilovala. Vaří se zde velice chutně a můžete si vybrat mezi dietními špagetami až po nášupy špeků, knedlíků, sýrů - prostě co hrdlo ráčí. Jižní Tyrolsko je nádherné, těšte se na některý z Rozcestníků :)).
Typické jihotyrolské menu, jaké dostanete v četných restauracích, je následující: předkrm je v podobě hlubokého talíře plného horkých báječných těstovin, spatzlí nebo jiných noků. Místo předkrmu si můžete objednat polévku, většinou nějaký vývar. Hlavní jídlo je obrovský flák masa s menší přílohou (různé knedlíky, polenta, ale i hranolky nebo Rösten - opékané brambory), výborné guláše, klobásy se zelím apod. Automaticky vám číšník přinese salát v hlubokém talíři, který se jí ke každému hlavnímu jídlu. Nemáte tedy univerzální zeleninovou oblohu jako u nás, ale kopec čerstvé zeleniny. Samozřejmostí je na stole kromě obvyklých dochucovadel i olivový olej (kterým se hojně zalévá salát), jablečný nebo vinný ocet a nastrouhaný Parmazán. Konec jídla je korunován výbornou kávou či místním šnapsem. Po takovém jídle zvládnete hravě i túru na některý z vrcholů Dolomit :)

Předkrm alpského horala

Potřebujeme:
5-6 včerejších rohlíků
1/2 l mléka
300 g strouhaného sýra (Eidam není moc vhodný, nejlepší je Gouda nebo Primátor)
1 cibule
1 polévková lžíce polohrubé mouky
3 vejce
2 polévkové lžíce nasekaných natí petržele nebo pažitky
Sůl
Máslo k polití hotových noků a nastrouhaný Ementál k posypání (nebo sýr, který máte rádi)

Příprava je velice jednoduchá. Rohlíky nakrájíme na malé kostičky, které pomalu usušíme na pánvi. K rohlíkům přidáme všechny přísady a dobře promícháme. Z těsta tvoříme mezi dvěma velkými lžícemi podlouhlé noky, které necháme 10-15 minut vařit v osolené vroucí vodě. Noky na talíři pokapeme horkým máslem a posypeme sýrem.

Zelný salát s tyrolským špekem podle babičky (Krautsalat)

Potřebujeme:
1 malou hlávku bílého zelí
Sůl, pepř, kmín
1 lžíci oleje
150 g slaniny - asi nikdo z nás nemá k dispozici originální tyrolský špek (což je v podstatě téměř vysušené maso), v našich podmínkách můžeme použít anglickou slaninu
1-2 lžíce octa

Příprava: Nakrájíme zelí na drobné nudličky, které osolíme, opepříme a posypeme jemně kmínem. Slaninu nebo špek rozkrájíme na malinké kousky a na oleji pomalu opékáme. Jakmile je slaninka dorůžova, přidáme do horké pánve ocet (v Tyrolsku jablečný nebo vinný) a horkou směs nalejeme na zelí. Promícháme a podáváme v hlubokém talíři k hlavnímu jídlu.

Špenátové spätzle se šunkou (české špécle) (Spinatspatzlen)

Nevím, jak bych recept nazvala v češtině - snad špenátové nočky, už i u nás se dá tato příloha zakoupit v prášku nebo jako polotovar (nechci zde dělat reklamu, ale já rozhodně doporučuji udělat tento recept vlastnoručně, je opravdu jednoduchý a výsledek je nesrovnatelný:-).

Potřebujeme:
350 g spařeného, osušeného špenátu (v čerstvém stavu cca 800g), můžeme použít 1 balení mraženého špenátu
300 g hladké mouky
1/8 l vody nebo mléka
2 vejce
Muškátový oříšek, sůl
1 lžíce másla
Nakrájená šunka (může se vynechat)
1/8 l bílého vína
1/8 l smetany
4 lžíce Parmazánu nebo jiného nastrouhaného sýra do omáčky (nehodí se Eidam, zkuste Goudu)
Čerstvě namletý pepř

Příprava těsta:
Smícháme mouku, vejce, vodu nebo mléko, osolíme a okořeníme muškátovým oříškem (všechny uvedené přísady tvoří univerzální recept na spatzle, přidávám je do polévky jako kapání nebo je připravuji jako přílohu k masům, guláši, omáčkám apod), přidáme špenát. Těsto je jako řídká žvýkačka, nesmí úplně téct, ani být moc tuhé. Necháme odpočinout. Těsto pasírujeme do vařící vody. Já mám speciální síto na spatzle, ale dá se použít i hrubé struhadlo, přes které protlačíte těsto nebo vody. Nebo odkrajujte z těsta malé kousky nožem. Musíme pracovat celkem rychle, aby se spatzle dobře a stejnoměrně provařily. Hotové jsou za chvíli, když vystoupí na hladinu, ještě je pár vteřin nechám a potom je vylovím, v cedníku krátce propláchnu pod vodou, aby se nelepily a dám do mísy.

Omáčka:
Nadrobno nakrájenou šunku vysypeme na pánev, přidáme máslo a necháme chviličku smažit, zalejeme bílým vínem, povaříme, přidáme smetanu, osolíme, opepříme a přidáme nastrouhaný sýr. Až se sýr rozpustí (stále mícháme), přidáme do pánve uvařené spatzle a dobře promícháme. Podáváme horké na hlubokém talíři.

Česká obměna omáčky, kterou připravuji nejčastěji:
Na pánvi rozpustím na trošce másla tavený sýr (2 větší kousky), přidám smetanu nebo mléko a zahřívám, než se sýr rozpustí. Přidám trochu soli, pepř a strouhnu muškátový oříšek. Omáčky jsou univerzální a dají se použít i na těstoviny.

Tyrolský eintopf ke krbu

Všechny „jednohrncovky“ mají výhodu v tom, že se dají připravit ráno, strčit do trouby, nechat hodinu a půl bez dozoru, mezitím obléct děti, sebe, nachystat batoh, troubu vypnout, odejít do přírody a potom se vrátit, pustit troubu a jídlo je hotové a připravené k podávání :)

Potřebujeme:
Podle počtu osob vepřové maso - krkovici (prorostlejší maso, nevhodná je kýta, maso je moc suché, můžeme použít i plec nebo třeba jehněčí)
Kořenovou zeleninu (mrkev, petržel, celer), množství: stejně jako masa
3 cibule
6 stroužků česneku
Sůl, pepř, bobkový list
1/2 l vývaru nebo vody

Na velké kousky nakrájíme maso a kořenovou zeleninu (třeba 4x4 cm), dáme do hrnce (do takového, který můžeme dát do trouby-bez umělohmotných úchytek) nebo pekáče, přidáme rozetřený česnek a na velké měsíčky pokrájenou cibuli. Zatím nezahříváme, vše je syrové. Přidáme asi 8 celých bobkových listů, dostatečně osolíme a opepříme. Obsah v hrnci lehce promícháme, zalejeme vývarem nebo vodou, uzavřeme pokličkou nebo víkem pekáče, vložíme do vyhřáté trouby a necháme hodinu bez dozoru péct. Všechno pustí šťávu a chutě se krásně spojí. Do hrnce můžeme přidat i brambory, ale ty se rozvaří nejdříve a udělají v jídle takovou kaši. Brambory tedy vaříme zvlášť. Po hodině pečení se podíváme, jestli se obsah nepřipaluje, troubu vypneme, přidáme vývar, pokud je to potřeba a odcházíme do zimní přírody. Po návratu necháme ještě třeba 20 minut v zapnuté troubě dojít.

Jídlo můžete zapít velice chutným a zde typickým nápojem:

Radler na zdraví

Dá se koupit i u nás v plechovce, ale jeho přípravu zvládnete hravě sami. Do větší sklenice nalejte 1/2 vychlazeného piva a 1/2 studené citronové limonády (nejlepší je Lift). A je to!

Dobrou chuť! Mahlzeit!

Julie Kalodová (Julča)