25.10.2020 | Svátek má Beáta


MLSOTNÍK: Svatební dort trochu jinak

21.3.2008

Přemýšlely jsme s mamkou, čím bychom mohly přispět my. Ke správné "svatbě" patří svatební dort. Jenže teta sladké nejí, strýček ho moc nemůže a ostatní se kvůli němu taky nepřetrhnou... Zato jsme rodina masožravá a tak jsme se rozhodly vyrobit slaný svatební dort! Lucka - slaný dort

Mamka už se jednou o slaný dort pokoušela a základ z chleba se příliš neosvědčil. Zvolily jsme proto světlý toustový chléb, který je vláčnější. Dno dortové formy jsme vyložily tousťákem. Jako první vrstvu pomazánky jsme zvolily čajovku a na ní jsme chtěly dát něco ostřejšího. Zvítězila kolečka paprikáše a plátky pikantního sýra. Následovala další vrstva toustového chleba a na ní silná vrstva "inertní" pomazánky (tvaroh, pomazánkové máslo, tavený sýr, trochu majolky, špetka soli). Na pomazánku jsme daly plátky eidamu a vepřové a drůbeží šunky. Pak následovala krycí vrstva tousťáku.

Nastal nejdůležitější bod programu. Vzala jsem největší hrnec, jaká doma máme (co největší průměr dna), napustila jsem ho vodou a postavila na dort. Takhle zůstal přes noc ve špajzu a druhý den byl krásně stlačený a kompaktní. Na řadu přišla opět inertní pomazánka a na ní šunčičky (vepřová, kuřecí), paprikáš, sýry (niva, eidam, ementál, hermelín) a pro pestrost proužky papriky (žlutá, zelená, červená) a olivy.

Pak tu byl ještě jeden technický problém - na správný svatební dort patří postavička ženicha s nevěstou, ale jak je vyrobit? Posloužila nám párátka, olivy a drůbeží šunka na nevěstin závojíček a sukýnku.. Obě figurky jsem zabalila do potravinové folie a vezla zvlášť, aby cestou neutrpěly újmu. Takto jsme dort přivezly na místo určení, vyhnaly jsme všechny z kuchyně a nastalo závěrečné zdobení. Vyjmuly jsme dort z formy, pomazánkou jsme ho opatlaly ze stran a přidaly růžičky z paprikáše a poličanu. Na závěr jsem na vršek dortu instalovala ženicha s nevěstou.

Předání dortu bylo slavnostní a dojemné... Všichni byli překvapení a nadšení a teta volala: "Jé, olivovej ženich! Já mu ukousnu hlavu!" .Což také po povinném vyfotografování tohoto dílka udělala!

 

Lucka


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!