25.7.2021 | Svátek má Jakub


PTÁCI: Tý jo, havran!

16.11.2016

Když jsem se do Žabčic přistěhovala, udivovalo mě množství havranů v okolí. Jít v zimě navečer kolem pole připomínalo scénu z filmu Ptáci a přiznávám, že jsem psy z vodítka nepustila, protože jsem měla strach. Havran není úplně nejmenší ptáček, zoban má pořádný a na tom poli jich seděly stovky. Nocovat odlétali na topoly u Svratky v Židlochovicích. Pak najednou přestali a odstěhovali se, i když své nocoviště obývali dvacet let. Ornitologové důvod netuší a havrani ho neřeknou.

Nicméně jako na každém obydleném místě se dodnes vyskytují, i když ve značně menších množstvích. Šla jsem se psy ven a na poli za naším posedávali dva havrani. Pustila jsem psy z vodítek a doufala, že si „černých slepic“ nevšimnou.

Havran

Havran

Chyba. Všimli. Ovšem havran si z nich vysloveně dělal legraci. Letěl kousek před nimi a poměrně nízko, jen tak, aby na něj nedosáhli, a bral to nad silničkou, po které chodíme, kde velice pěkně kopíroval i úhel zatáčky. Pak ho to přestalo bavit a odletěl pryč k naprostému zklamání obou psic, které se při stíhání havrana slušně proběhly.

Byl to hezký mrazivý den, ve stínu ještě ležela jinovatka a byly zamrzlé kaluže. Truhlík Karamelka do ledu šťouchala packou – co to je za vodu, že tak divně křupe a nešplouchá?

Karamelka zkoumá nové skupenství bahna

Karamelka zkoumá nové skupenství bahna

Ovšem sluníčko jinovatku rychle rozpouštělo a s ní i vrchní vrstvičku zmrzlé hlíny, ze které se stalo velmi kvalitní bahýnko. Převážně bílé psice vypadaly silně nahnědle a bahno drželo i na mně. Od pole se za námi táhla cestička z opadaného bláta a předsíň jsem musela vytřít. O sprchovém koutu radši nemluvit.

Světluška s Karamelkou se chystají do pole

Světluška s Karamelkou se chystají do pole

Havrani jsou vůbec zvláštní ptáci. Viděla jsem jednoho, který se usilovně snažil na silnici rozbít ořech. Když přijelo auto, poodlétl a zase se k ořechu vrátil. Prozkoumal ho, jestli mu auto neusnadnilo práci, a začal bušit do ořechu znovu.

Havran

Havran

Krkavcovití jsou prý nejchytřejší ptáci. Nevím, z okolí tu znám jen poměrně silně rozmnožené straky, které tu dřív nebývaly, a ty jsou fikané dost. A v hejnech havranů se prý objevuje mnohem větší množství kavek. Jsou výrazně menší než havrani a křičí jinak. Jestlipak se teď na hejna havranů zadíváte pozorněji?

Foto: autorka

Matylda Neviditelný pes