20.10.2021 | Svátek má Vendelín


PTÁCI: Tý jo, havran!

16.11.2016

Když jsem se do Žabčic přistěhovala, udivovalo mě množství havranů v okolí. Jít v zimě navečer kolem pole připomínalo scénu z filmu Ptáci a přiznávám, že jsem psy z vodítka nepustila, protože jsem měla strach. Havran není úplně nejmenší ptáček, zoban má pořádný a na tom poli jich seděly stovky. Nocovat odlétali na topoly u Svratky v Židlochovicích. Pak najednou přestali a odstěhovali se, i když své nocoviště obývali dvacet let. Ornitologové důvod netuší a havrani ho neřeknou.

Nicméně jako na každém obydleném místě se dodnes vyskytují, i když ve značně menších množstvích. Šla jsem se psy ven a na poli za naším posedávali dva havrani. Pustila jsem psy z vodítek a doufala, že si „černých slepic“ nevšimnou.

Havran

Havran

Chyba. Všimli. Ovšem havran si z nich vysloveně dělal legraci. Letěl kousek před nimi a poměrně nízko, jen tak, aby na něj nedosáhli, a bral to nad silničkou, po které chodíme, kde velice pěkně kopíroval i úhel zatáčky. Pak ho to přestalo bavit a odletěl pryč k naprostému zklamání obou psic, které se při stíhání havrana slušně proběhly.

Byl to hezký mrazivý den, ve stínu ještě ležela jinovatka a byly zamrzlé kaluže. Truhlík Karamelka do ledu šťouchala packou – co to je za vodu, že tak divně křupe a nešplouchá?

Karamelka zkoumá nové skupenství bahna

Karamelka zkoumá nové skupenství bahna

Ovšem sluníčko jinovatku rychle rozpouštělo a s ní i vrchní vrstvičku zmrzlé hlíny, ze které se stalo velmi kvalitní bahýnko. Převážně bílé psice vypadaly silně nahnědle a bahno drželo i na mně. Od pole se za námi táhla cestička z opadaného bláta a předsíň jsem musela vytřít. O sprchovém koutu radši nemluvit.

Světluška s Karamelkou se chystají do pole

Světluška s Karamelkou se chystají do pole

Havrani jsou vůbec zvláštní ptáci. Viděla jsem jednoho, který se usilovně snažil na silnici rozbít ořech. Když přijelo auto, poodlétl a zase se k ořechu vrátil. Prozkoumal ho, jestli mu auto neusnadnilo práci, a začal bušit do ořechu znovu.

Havran

Havran

Krkavcovití jsou prý nejchytřejší ptáci. Nevím, z okolí tu znám jen poměrně silně rozmnožené straky, které tu dřív nebývaly, a ty jsou fikané dost. A v hejnech havranů se prý objevuje mnohem větší množství kavek. Jsou výrazně menší než havrani a křičí jinak. Jestlipak se teď na hejna havranů zadíváte pozorněji?

Foto: autorka

Matylda Neviditelný pes


Podnájem bytu 1+kk
Podnájem bytu 1+kk

Mrštíkova, Hradec Králové - Nový Hradec Králové
11 500 Kč/měsíc


KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více...
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !