8.5.2024 | Den vítězství


MLSOTNÍK: Když zabečí jehněčí

21.5.2021

Jediná zvířátka, se kterými se na Beaveru příliš nekamarádím, jsou Plyšáci. Snažím se jim vyhýbat a nepojmenovávat je. Proto mám pro ně ten stádní výraz – Plyšáci.

Plyšáci na Beaveru

A ano, je to proto, že z jejich masa připravuji velice dobrá jídla. A jíst kamarády a oblíbence, to je přinejmenším divné. Takže chápu Carlose, který je krmí a potom je nedokáže jíst. Ty pojmenované a oblíbené bych tak nedokázala jíst… ba ani připravit.

Si to představte – Olina na paprice, Nadja ala bažant… slepičí polévka z Pipin… no to nikdy!!!

A tak u nás došlo na beránky.

Jehněčí po indicku:

Ve velkém hrnci vhodíte do horkého oleje drcený římský kmín, garam masalu nebo kari, trochu kurkumy, chilli vloček, badyán, kus skořice, nové mleté koření a mletý hřebíček – já množství odhaduju, dávám špetky, někdy jednu, někdy dvě.

Jehněčí po indicku

Jakmile se to rozvoní a začne se z toho tvořit taková pasta, přidám pokrájenou cibuli a česnek. Promíchám a zarestuju. Přidám pokrájené jehněčí, počkám, až se zatáhne, přihodím nastrouhaný zázvor, opět promíchám a podliji soleným vývarem z beránčích kostí (nebo ze zeleniny).

Jehněčí po indicku

Přiklopím a dusím, občas promíchám a podliji. Když maso změkne, přihodím sušená rajčata a podliji. Jakmile rajčata změknou a přidají chuť do sosíku, přihodím zelené posekané natě (nejlepší je koriandr nebo máta a petržel). Podávám s pečenou rýží nebo chlebem a někdy s bramborovou kaší nebo s vařenými brambory.

Jehněčí ragú:

No nečekejte nic složitýho, zarestujete uzenej špek, cibulku a česnek, přidáte kmín, pepř, tymián a pokrájené žampionové nožičky a trochu soli a přihodíte pokrájené jehněčí. A podlijete vývarem z kostí a nebo červeným vínem (ne sladkým) – já podlévám Merlotem nebo Medocem.

Jehněčí ragú

No ano, nemám v tom další zeleninu, ale mám hodně žampionů a nedělám maso na houbách. Když maso změkne, přidám na čtvrtky pokrájené hlavičky žampionů a podliji. A až hlavičky změknou, je maso akorát, chutí a vůní plný hrnec, je hotovo!

Jehněčí ragú

A když vám ragú zbyde, přidáte druhej den smetanu, prohřejete a máte jehněčí ve smetanovo-žampionové omáčce ;-)

Jehněčí mediteran:

Maso proložíte rozmarýnem, pokrájenými citrony, pepřem, vavřínem, česnekem, máslem a jemně osolíte.

Jehněčí mediteran před pečením

Necháte přes noc odležet a potom v keramickém pekáči upečete, podléváte vývarem nebo bílým vínem (dělávají to hodně ve Středomoří).

Jehněčí mediteran po upečení

Pečené:

A naše klasika. Na trošce mrkve, cibule a česneku, za stálého podlévání, upečete do zlatova osolené a opepřené jehněčí nebo skopové, jemně protažené špekem nebo podložené slaninou.

Pečené jehněčí

Jako přílohu dáte vařené brambory, s nasekanou mátou, nebo mátu nasypete na odstáté maso těsně před podáváním. Neděste se, je to fakt moc dobré!

Pečené jehněčí

Foto: Sharka.68

Sharka.68 Neviditelný pes



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !